Sestava na multimedia, domácí použití a hry do 14000 kč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Brut 1. 7. 2012 17:08

No já nejsem hráč, ale štve mě když něco nemůžu hrát z důvodu výkonu. Klidně se vzdám i přetaktování a nemusím pak brát K verzi. Shitmanův návrh se mi líbí.
Rozdíl mezi deskami ASUS P8Z77-M PRO a ASUS P8Z77-M je jen ve výbavě nebo i třeba v materialech?
Díky všem za rady :)
Brut
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 1. 7. 2012 17:31

Tak to zas ne. I s 7770 bys měl dost výkonu na to, abys spustil jakoukoli hru, na kterou si vzpomeneš. S GTX560 si ji ale zahraješ na vyšší detaily. ;)

Mezi deskami je těch rozdílů víc. Doporučuju připlatit, zvlášť když se bude taktovat procesor.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Brut 7. 8. 2012 16:13

Zdravím,
tak sestava je od pátku doma.
Nakonec to dopadlo takto:

http://www.czc.cz/a64mrjdba2jjra4v59v2n8rcma/seznam

Zvolil jsem gigabyte desku, protože mi jsou sympatičtější.
CPU raději sandybridge K, je sice zanedbatelně méně výkonné a více žere, ale toto platí jen dokud se netaktuje. Pak jdou teploty rychle nahoru a žere víc než 2500K.
Taktovat zatím nehodlám, výkon je pro mě dostatečný, spíš nadbytečný. :)
SSD jsem vyřadil, ale jen dočasně, ještě letos dokoupím nějaké 128 GB se synchronními čipy.

Všechno šlape jak má.
Jen mi tady někdo poradil, že větráky se kupují do páru. Mám tam tedy 2x PWM 12 artic. Jeden vepředu, jeden vzadu a boční díru přelepenou. Vše řízeno Biosem na výbornou.

V klidu CPU 964 otáček
Fan1 (odvodový) 980 ot.
Fan2 (přívod) 1150 ot.

V zátěži CPU na maxkolem 1500 ot.
Fan1 kolem 1000
Fan 2 až 1250 ot.

Když odpojím Fan2 tedy přívod, tak se nic nezmění. Teploty jsou naprosto stejné, otáčky v klidu i zátěži rovněž. Jen PC ztichne na 1/3 zhruba. je skoro neslyšné.

Teploty v klidu kolem 40 C
v záteži max 60 C nepřetaktováno

Přetaktováno na 4.3 Ghz v klidu kolem 40 C
v max zátěži do 64 C
Vše zkoušeno v těchto extrémních vedrech.

Moje otázka tedy je, jaký je význam přívodového větráku a není lepší ho za těchto podmínek nechat vypnutý?
Teplota HDD i chipsetu se nezměnila. Ikdyž je větrák odpojen, vzduch by tudy měl proudit, ikdyž samozřejmě s menší intenzitou.
Brut
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 7. 8. 2012 17:13

Nelíbí se mi otáčky ventilátorů. Ve skříni je podle všeho přetlak - hromadí se tam teplý vzduch. Správně by měly mít oba ventilátory (přední i zadní) stejné otáčky, nebo by měl být zadní lehce rychlejší (lehký podtlak uvnitř skříně).
Osobně bych oba ventilátory spojil a reguloval je najednou. Jak na to zjistíš v návodu k ventilátoru.

Chladič CPU by si zasloužil výměnu ventilátoru za stejný, jako je v case. Snížilo by to hlučnost a teploty se téměř nehnou. Můžeš to provést spolu s nákupem SSD.

Deska - vybírat podle sympatií ke značce se může vymstít. Sice není vyloženě špatná, ale šlo vybrat i líp. Nezkoušej dlouhodobý provoz na maximálních frekvencích - mohl bys utrápit napájecí kaskádu (je napůl nechlazená, to je ta chyba). 4-4,3GHz ale bude v pohodě (snad, asi, možná).

Jinak ale jo, vybral jsi dobře. Teď zbývá jen popřát, aby sestava šlapala dlouho a bez problémů. :)
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Brut 7. 8. 2012 17:27

S výměnou chladiče počítám, zjistil jsem už jeho hlučnost, jen jsem nevěděl jestli to s 1350 ot. uchladí. Dík :)
Jinak rozdíl otáček je podle mě způsoben antiprachovým filtrem. Podtlak by neměl být, protože v zadu je ještě menší otvor volný.

Napadlo mě ještě, že bych přední větrák použil na CPU a nedával tam nic. Jen bych použil maličkatý, nizkootáčkový ventilátorek na chladič chipsetu. jeden se mi tu válí, tak bych ho tam lípnul. :)
Zvláště když se ostatní teploty PC nehnuly.
PC stavěl technik a myslím, že odvedel dobrou práci a celkem to i srovnal. Větráky jsou zapojeny každý zvlášt, ale jak píšu, nemyslím si, že rozdíly otáček jsou nezdravé. Podle mě prostě přez prachový filtr se snižuje výkon. technik tu dole zapojil nějaký mikrofonek, což považuju za teplotní čidlo. Nevím zda bylo u desky nebo improvizace?

Taktovat bych chtěl na max. těch 4,3 Ghz a to až v budoucnu. Zatím je na mě výkon opravdu nadbytečný a uvažuju o mírném snížení napájení, při zachování stability a frekvence. A celkově PC odladit na nižší spotřebu. odpojit kraviny v biosu atd. Je to PC na internet, multimedia atd. Když si potřebuju zahrát nebo něco náročnějšího, tak je tam výkon zatím dostatečný.

Co se Gigabyte týká, tak moje sympatie pramení z dlouhodobého užívání, takže myslím dobrý důvod. Deska mohla být lepší, ale rozhodovaly taky finance.

Je tu ještě jedna věc. Temp3 je teplota, která leze až na 55 C v dlouhodobé zátěži. myslím, že jde o teplotu chipsetu. Může to tak být? Nebo jak to zjistím? Ostatní teploty jsou OK.
Brut
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 8. 2012 17:47

Otacky pres 600rpm v klidu bez zateze nezdrave jsou. A hlucne jakbysmet.

Az bude ta teplota pres 80°C, mozna bych se zacal znepokojovat.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Brut 7. 8. 2012 17:52

Ted koukám, že je něco špatně. Otáčky se v klidu a zátěži sice mění ale jen minimálně. Nějak jsem si toho nevšiml.
Fan2 nemůže jet přeci v klidu i zátěži kolem 980. ted mi připadá, že i ten druhý fan se měnil minimálně. Přijde mi to jako když to tam technik něšjak dal natvrdo. Ještě to prozkoumám. Možná to bude fakt chtít zapojit za ssebou.
V Biosu jsou normálně na auto, zkusím nastavit přímo přez RPM. Jsou ale vidět jako pwm.
Brut
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 8. 2012 18:07

Tohle je nesvar, ktery technici delavaji casto a radi. Bohuzel. Zapoj to do PST a mas klid.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Brut 7. 8. 2012 18:26

Takže připojil jsem přívodní větrák a ted už to vidím jasně. Hýbe se jen cpu fan a ostatní víceméně sjedou stejně.
At dělám s anastavením pwm v biosu co chci.
Nevím bohužel co je PST.
Můžete mi s odladěním nějak poradit?
Nevím přesně co může být to čidlo dole. Je to váleček na dvou drátkách.
Brut
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 8. 2012 18:31

RTFM ... pomuze to. To dole je PC speaker.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Brut 7. 8. 2012 18:36

Jo díky za odpověď. RTFM jsem si našel. :D
Jinak teda zapojení za sebe podle tebe problém vyřeší? Nemám s tímhle žádné zkušenosti. Předpokládal jsem, že si to dnešní desky nějak přeberou, když se to zapojí pwm do fanů.
Brut
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 8. 2012 18:49

PST najde google mozna take, pokud se jej spravne zeptas a uvedes i znacku vyrobce svych ventilatoru.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Brut 7. 8. 2012 18:50

To jsem si samo našel. nejsem zase takovej ignorant. Jen hledám přesné nákresy. Bude vadit když zapojím CPU až nakonec.
Dík za rady

-- 7. 8. 2012 20:05 --

Tak jsem to zapojil za sebe, ale jen stylem ty dva fany za ssebou a cpu je zvlášt (nedosáhne). CPU fan maká dobře.
Speedfan mi ted ukazuje jen jednu rychlost fanů Fan2. Celé PC jako zázrakem ztichlo. Akorát nemám přehled o otáčkách. Ještě musím nějak asi zapojit ten žlutej drátek že? :)
Brut
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 8. 2012 19:13

CPU patri az na konec, protoze neni pruchozi. Pokud jsou fany spravne usazene ve skrini (smer vyvedeni kabelu), musi to do sebe dosahnout. Prvni das zadni, druhy predni, na konec CPU.

Otacky sdeluji ty druhe konektory s jedinym zlutym dratkem, ano.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Brut 7. 8. 2012 19:20

První mám zadní, druhy přední a CPU kabel tam bude asi namotanej, to mrknu pořádně. Ale už ted je slyšet výrazné ztišení. Jenom mi to monitoruje jen jedny otáčky Fan3 890 ot. Ale je to rpostě mnohem tišší.
Dá se monitorovat oboje otáčky? Musel bych ten žlutej druhej co mi zbyl dát do fan desky?
Naposledy upravil Brut dne 7. 8. 2012 19:23, celkově upraveno 1
Brut
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků