Instalace Win7 na mSata

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod silfax 16. 8. 2012 07:33

Ahoj,
koupil jsem si ThinkPad Edge E430, dokoupil Crucial M4 128 GB do mSata, notebook jsem normálně pustil a dodělal instalaci. Poté jsem si vytvořil DVD pro přeinstalaci (obnovení systému). Pak jsem tam dodal to mSata a ono jako systém ho vidí ve správci zařízení jinak (jako disk kupodivu nenajíždí) a když jsem dal bootovat to recovery a myslel jsem že zvolím disk pro instalaci, tak tam ho prostě nedám ... položka ve které by to šlo nejde změnit. Máte prosím nějakou radu? Či postup jak s tím dál? Díky moc
Lenovo ThinkPad Edge E430/ i5 3210M@2.5 Ghz, 8GB DDR3 1600 Mhz, GeForce 630M,128 GB SSD Crucial M4+2TB Samsung
Sharkoon Rebel 9,AC Fusion 550W,AMD Phenom X4 9600 BlE,Akasa AK-876,MSI K9A2(AMD790X),4 GB DDR2(800 Mhz),Sapphire 6770 (1GB),500+500GB Seagate
silfax
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mizi 16. 8. 2012 11:18

Před instalací Windows vymontovat HDD a nechat zapojený jenom SSD?
Mizi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr_S 16. 8. 2012 11:33

S mSATA nemám zkušenosti, ale obecně - co tak doplnit nějaké podrobnosti?

Jaký je tam operační systém teď? Jako vidí ten mSATA disk, když ne jako disk?

Má ten ThinkPad Edge E430 aktualizovaný BIOS na nejnovější verzi?
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zivan 16. 8. 2012 12:32

Pokud jsem to spravne pochopil, tak ma novy notebook a chce system prenest na mSata. Bud nejakou utilitou prekopirovat nebo recovery s vyndanym HDD, jak psal Mizi.

On to SSD muze system chtit pouzit jako cache, z hlavy nevim, jaky software to dela. Tak bych ho mozna pred pridanim HDD zpet odinstaloval nebo zmenil nastaveni, pokud to jde.

aaa...rapidDrive
http://www.lenovoblog.cz/2012/06/novy-r ... -2012.html

Edit:
Pripadne bych se podival do BIOSu, jestli se neda vypnout tam.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod silfax 16. 8. 2012 14:17

Momentálně jsem ve fázi, že jsem se rozhodl pro klonování mezi jednotlivými disky, stále to běží, tak uvidíme.

Mě napadá zatím dost způsobů, jak ... ale všechny jsou takové zdlouhavé a ještě mnohdy brutal force (viz. vyndavání disku). Stejně tak můžu vzít čistou instalačku 7 a dodat jen ten product key, jenže to je až tak nějak na posledních příčkách mého seznamu. Já myslel, že jen přehlížím nějaký krok,který mi to ničí ... :-) ale díky :-)
Lenovo ThinkPad Edge E430/ i5 3210M@2.5 Ghz, 8GB DDR3 1600 Mhz, GeForce 630M,128 GB SSD Crucial M4+2TB Samsung
Sharkoon Rebel 9,AC Fusion 550W,AMD Phenom X4 9600 BlE,Akasa AK-876,MSI K9A2(AMD790X),4 GB DDR2(800 Mhz),Sapphire 6770 (1GB),500+500GB Seagate
silfax
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod silfax 18. 8. 2012 09:21

Tak nakonec pomohla ta brutal force s vyndáním disku HDD a obnovení přes DVD a instalaci na mSata. Díky za radu ;-)
Lenovo ThinkPad Edge E430/ i5 3210M@2.5 Ghz, 8GB DDR3 1600 Mhz, GeForce 630M,128 GB SSD Crucial M4+2TB Samsung
Sharkoon Rebel 9,AC Fusion 550W,AMD Phenom X4 9600 BlE,Akasa AK-876,MSI K9A2(AMD790X),4 GB DDR2(800 Mhz),Sapphire 6770 (1GB),500+500GB Seagate
silfax
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vyhup 20. 9. 2012 10:33

Zdravím.
Dalo by se říci, že mám opačný problém.
Koupil jsem si Lenovo ThinkPad Edge E330 a k němu i mSATA SSD Crucial M4 – 64GB. Nejdříve jsem nechal doběhnou instalaci (Win7 - 64bit). SSD disk jsem vložil do PC, v BIOSu ho PC nalezl a ve Win jsem ho aktivoval a naformátoval, takže ho teď vidím jako disk D.
Chtěl jsem ho využít pro zrychlení systému. Nikde v BIOSu jsem nenašel jak ho nastavit s původním diskem do RAIDu.
Ze stránek Intelu jsem našel tyto ovladače: RAID: Intel® Rapid Storage Technology Driver for Intel Desktop Boards nebo RAID Enterprise: Intel® Rapid Storage Technology Enterprise Driver for Intel Desktop Boards. Nevím jaký je mezi nimi rozdíl.
Chci se proto zeptat: Jde nastavit RAID pole v BIOSU? Je to nutné nebo by stačilo nainstalovat jen ty ovladače?
Nebo se na to vykašlat a nainstalovat rovnou čistý Win na SSD a původní disk nechat jen na data?
Pročetl jsem už spoustu materiálu na netu, ale některé se od sebe dost liší.
Díky za odpověď.
vyhup
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 9. 2012 10:41

Udelej cistou instalaci Win na SSD a HDD nech jen na data.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vyhup 20. 9. 2012 11:21

Taky se mě tahle varianta líbí (už jenom proto, že se zbavím veškerého zbytečného balastu, který tam Lenovo nainstalovalo :-) ).
Odrazovalo mě akorát upozornění v manuálu:
POZOR:
Pokud je váš počítač vybaven jednotkou pevného disku i jednotkou SSD mSATA, doporučujeme
nepoužívat jednotku SSD mSATA jako spouštěcí zařízení. Jednotka SSD mSATA je navržena a vyvinuta pouze pro účely funkce mezipaměti. Pokud budete jednotku SSD mSATA používat jako spouštěcí zařízení, nelze zaručit její spolehlivost.
vyhup
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 9. 2012 11:30

To je ... jak jen to slusne rict? Zadne slusne slovo to nevystihne. Proste ani ne hloupost, ale jeste neco horsiho.

SSD samozrejme fungovat BUDE.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr_S 20. 9. 2012 12:17

Cachování je vlastností čipsetu HM77 Intel® Smart Response Technology.
http://www.intel.com/content/www/us/en/ ... -hm77.html
popis zde:
http://diit.cz/clanek/nastaveni-zrychleni-ssd-cache
kde jsou ze závěru významné asi dvě informace:
- skutečně urychluje práci disku (v závislosti na svižnosti použitého SSD)
- samotný SSD bude vždy ještě o poznání rychlejší
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 9. 2012 12:29

Samotny SSD bude oproti cachovanemu HDD rychlejsi vzdycky - uz z principu funkce.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr_S 20. 9. 2012 12:31

No však, myslel jsem to tak, že se silfax musí rozhodnout, které řešení je pro jeho využití vhodnější.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 9. 2012 12:40

Ja vim, jak jsi to Ty myslel. :)) Psal jsem to jen pro ostatni ctenare.

BTW: Jak jsi na tom s tou ULN sestavou? (kdyztak do SZ/mailu, at tu nejsme OT)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kubonik 1. 10. 2012 18:15

Zdravim,
koupil jse si stejný notebook a taky přemýšlím že bych si tam dokoupil ssd disk. chci se zeptat jak moc je náročné tak ten ssd disk připojit, zvládne to i laik? Dále se chci zeptat jestli to nějak ovlivní záruku.
kubonik
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků