Pomaly boot PC

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Zmateny 31. 8. 2012 17:51

Zdravim pani,
rad by som sa s Vami poradil o jednej veci, ktora mi vrta v hlave. Ide o pomaly a rychly boot mojho PC.
Zostava je:
MB - Gigabyte Z68XP-UD3P, BIOS upgrade na F7
CPU - Intel i5 2500K
CPU Cooler - Gelid Tranq. rev.2.0
RAM - zelene Kingston 2x4GB 1333MHz
VGA - Sapphire HD6870
SSD - Crucial M4 64GB
HDD - Seagate Barracuda 7200.12 1000GB
PSU - Seasonic S12 II 520W
Case - Fractal R3
OS - krabicovy Win7 HP SP1

Vsimol som si, ze pokial je PC odpojene uplne od elektriny a nasledne ho zapojim a zapnem, boot PC a Win trva max 30sek, pricom Win naskoci okamzite. Zatialco, ked PC ostane v elektrike a zapnem ho, boot PC trva az 75 sek. BIOS som upgradeoval na F7 a nepomohlo, mam povoleny Quick Boot a napriek tomu vidim cely POST a kontrolu pripojenych diskov a nasledne trva boot Win az 30 sek. Programy, ktore sa maju spustat mam v msconfig nastavene, Win ma nainstalovane aktualizacie. Prekvapuje ma, ze raz je to rychle a potom zas pomale.
Napada Vas nejake riesenie?
Zmateny
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 31. 8. 2012 18:03

Jsi si jist, že používáš SSD jako systémový a že je OS optimalizovaný?
Boot OS WNT řady 6 na M4/AMD netrvá déle než 5 sekund.
Na herní platformě Intel se může start OS zpozdit oproti AMD kvůli ořezané sběrnici max. o 1 - 2 sekundy.
Tvé údaje (30 - 75 sekund) jsou nesmyslné.
Zkus to změřit se stopkami.
Start stopek = ukončení fáze POST BIOSu (nebo když zhasne logo BIOSu);
Stop = zobrazení logon dialogu OS.
Uveď přesné hodnoty.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zmateny 31. 8. 2012 18:24

Tie casove udaje su od stalcenia Power, totizto pri tom dlhom starte trva POST dlho, vidim typ procesoru a potom je dlha pauza a potom naskoci kontrola pamate a pri kratkom boote mi monitor nestihne POST ani zobrazit.
OS je optimalizovany pomocou navodov, ktore som tu nasiel v sekcii o diskoch.
SSD bol upgrade, takze pri jeho zapojeni a instalacii bola Barracuda uplne odpojena, nastaveny je ako spustaci oddiel.
Zmateny
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 31. 8. 2012 19:23

Nepleť dohromady práci BIOSu a start OS.
To spolu přímo nijak nesouvisí.
A pokud to chceš řešit, pak jedině separátně, ne vše najednou.
Podle Tvé poslední zprávy pracuje dlouho BIOS, kdežto OS startuje rychle.
Co s tím?
Shoď logo (ESC) a podívej se, na čem BIOS pracuje.
Pokud to není nezbytně nutné (např. testy RAM), můžeš to zakázat a povolit QUICK BOOT.
Jestli pracuje např. na synchronizaci poškozeného RAIDu, musíš to prostě vydržet (to někdy trvá i hodiny) a doufat, že to dopadne dobře.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zmateny 31. 8. 2012 19:32

No praveze suvisi aspon v mojom pripade:
pokial totizto dlho pracuje BIOS, OS nabieha 30 sekund, zmerane.
Pokial ale BIOS hned preskoci, OS nabehne okamzite.
Logo nepouzivam, vidim rovno BIOS, naskoci verzia BIOSu, typ procesoru, potom sa nic nedeje par sekund, potom naskoci kontrola RAM atd. a potom uz je kontrola diskov, to je hned, skok na Win.
Quick Boot mam povoleny a napriek tomu prejde cely POST.

Edit: v pripade rychleho startu nevidim ziadny post, ale rovno az kontrolu diskov.
Zmateny
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 31. 8. 2012 20:32

Pokud mas starsi mechaniku, zejmena pak DVDRW od LG, vyhod ji a budes prekvapen, o kolik se cela procedura zrychli, a to jak detekce pri POSTu, tak boot.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zmateny 31. 8. 2012 20:35

Zmateny
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 31. 8. 2012 20:53

Tam nemam zkusenosti, ale odpojit ji vyzkousej, za test nic nedas.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zmateny 1. 9. 2012 14:16

Tak mechanika otestovana, tam problem nie je, takze ASUS v tomto pripade mozeme vylucit.

Ale vyzera to, ze som prisiel na to, co to sposobuje, zrejme ide o externy disk :roll: (i am so lame). Po par testovacich vypnutiach a zapnutiach to vyzera, ze pokial je disk ponechany v USB, tak sposobi zdrzanie v POSTe a pomaly start Win.

Vdaka za pomoc Milanr1 aj KineCZek.

:::OT:::
Este jedna nesuvisiaca otazka, neviem ci kvoli tomu nutne zakladat vlakno a v ktorej sekcii, ale da sa toto http://www.corsair.com/en/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/c/c/cc-8930058.jpg zohnat niekde v CR, konkretne len ten adapter z USB3 na USB2?
:::OT:::
Zmateny
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků