Obnova zaváděcích souborů systému

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 8

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Rendy 15. 9. 2012 11:36

Zdravím
Už půl dne řeším problém s obnovou zaváděcích souborů systému Windows 8. Problém nastal po dočasném zapojení jiného disku.

Mám dva počítače:
Počítač A - 2 disky, na jednom primárně nainstalované Win 8 32-bit
Počítač B - 1 SSD disk s Win 7 Pro 64-bit

Potřeboval jsem z počítače A přesunout větší množství dat do počítače B a nenapadl mě rychlejší způsob než přes rozhraní SATA 3, proto jsem disk z počítače B dočasně zapojil k počítači A. Systém naběhl v pořádku, data jsem přesunul, při zpětném zapojení disku v počítači B, si systém provedl chkdsk, ale funguje v pořádku.
Od té doby však nemůžu spustit počítač A, při zavádění NTLDR to skončí hláškou "grub rescue"

Zkoušel jsem osvědčené postupy, obnova zaváděcích souborů z instalačního CD Win, ta mi vypsala, že nebyla nalezena žádná instalace Windows, stejně tak známé příkazy v konzoli. Zkoušel jsem i kompletní obnovu systému, ale ta mi pro změnu vypsala, že disk s instalací windows je zamčený.
Dle mého názoru si systém přetáhl všechny zaváděcí soubory na ten SSD disk z počítače B, ale jak je vrátit zpátky je mi velkou záhadou. Už se s tím trápím půl dne a stále bezúspěšně. Novou instalaci nechci rozhodně provádět, neboť tam mám spoustu nezálohovaných věcí.
Jediné, co mne napadá, dát ten disk z druhého pc zpátky a nějak donutit systém, aby si ty zaváděcí soubory natahal zpátky do svého disku, ale nechci nadělat více škody než užitku, proto se tu raději ptám a za každou radu budu velmi vděčen.
Jak si to poděláš, takový to máš..
Rendy
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 17. 9. 2012 11:22

Spáchal jsi fatální chybu:
v jednom počítači nemohou při bootu existovat dva systémové disky.
Důsledek: oba OS = zničené.
Mohl jsi beze škod připojit druhý HDD za chodu OS, např. do e-SATA.
Co s tím?
Nabootuj z inst. DVD a obnov stav OS ze zálohy.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 17. 9. 2012 11:57

Milanre, a teď tu o Červené Karkulce.
V počítači může být při bootu systémových disků, co se jich vejde - a ničemu to ani v nejmenším nevadí. Důležité je to, který disk je nastaven jako bootovací. Tolik k tvé "fatální chybě", která je přitom naprosto běžnou a standardní věcí.
Spíše bych hádal, že nám chlapec vyvedl něco, s čím se tak nějak nepochlubil. Prosté copy, pokud se tím nepřepisují systémové záležitosti, tohle jednoduše natropit nemůže.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 17. 9. 2012 12:27

Pytlík:
jsi na fatálním omylu:
je to přesně naopak, počet bootovacích disků není omezen.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 17. 9. 2012 12:51

Máš v tom, zdá se, zmatek a tak ti musím, podle svého dobře zavedeného zvyku oponovat: Bootovací disk je vždy pouze jeden a to je ten, z kterého se bootuje. Ostatní disky, co jich hrdlo ráčí a co jich lze připojit, mohou být schopny bootování - pokud se v BIOSu nastaví jako bootovací. A mohou obsahovat operačních systémů nepočítaně.
Jediné, co mě uklidňuje, je vědomí, že tuto chybu ve svém tvrzení činíš ve svatém rozhořčení nad mou opovážlivostí. Až vychladneš, tak mně zajisté dáš zapravdu.
Ale vraťme se k původní otázce: Myslím, že tazatel buď přehodil bootování na nový disk (což by skutečně mohlo být fatální chybou - ale jinou), nebo použil pro kopírování (nebo, nedej bože, přesouvání) nějakou nestandardní metodu, která přepsala bootovací záležitosti. Nějak nevěřím tomu, že by nějaký disk, nejsa zabreberkován, při pouhém bootu přepisoval bootovací záležitosti jak svoje, tak nějakého jiného disku. Tam se prostě muselo dít něco dalšího, o čem se mlčí...
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 17. 9. 2012 12:56

Pytlík:
pleteš si pojmy s dojmy. :-D
PC bootuje vždy ze systémové partiton, ne z bootovací.
Co s tím?
1) Prostuduj si základní odborné termíny, než se začneš vyjadřovat k problematice, o které nemáš ani nejmenší ponětí:
http://windows.microsoft.com/en-SG/wind ... partitions
2) Nešiř podobné bláboly v odborném fóru, k tomu používej FB apod. :-/
3) Pro příště by Ti mohlo stačit jedno přátelské upozornění, aby ses nad sebou zamyslel. :-/
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 17. 9. 2012 15:19

Když jsme u toho, tak se nebootuje ani ze systémového oddílu, ani s žádného jiného. Bootuje se z nulté stopy disku, kterážto stopa není součástí žádného oddílu.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rendy 17. 9. 2012 16:35

Pánové, díky za reakce, ale bohužel vaše dohodování mi moc nepomůže. Nevím, co bych měl zatajovat, prostě jsem to spustil, dal kopírovat v jednom okně, vložit v druhém, počkal až se to stáhne a normálně vypnul. Nic víc v tom není. Dříve se spouštění více disků se systémem řešilo můstkem na disku (master, slave.. atd) dnes už se to nastavuje v biosu, položka acess něco.. Bohužel, člověk není stroj a zapomněl jsem a tím asi nadělal více škody než užitku. Reinstal mne zdá se nemine. Nepomohlo ani zpětné připojení SSD :-/
Jak si to poděláš, takový to máš..
Rendy
Junior

Odeslat příspěvekod Allwe 19. 9. 2012 13:41

Milan kritizuje co se do nás vejde a sám kritiku nesnese.
Co s tím?
1) Snížit objem arogance v příspěvcích
2) Přestat ostatní považovat se neschopný děcka
3) Přestat používat slovo "fatální"
Allwe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod n.e.m.o.h.o.u.c.i 19. 9. 2012 13:54

To, co napsal "Milan_1" ve 12.22 je blábol.
n.e.m.o.h.o.u.c.i
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lubomir76 24. 9. 2012 12:37

ja mam tiez 2 disky, na 1. (hda1) je grub, ntldr a io.,sys a na druhom (hdb1) io.sys (w95) a nic som si neznicil, predtym som mal aj W8 na hdb5. Neviem preco by sa mal poskodit system ak do PC s 1 HDD dam druhy tiez systemovy. PC nacita hda1 mbr a podla volieb nacita OS bez ohladu kde je, hoci bude odkaz na fda (v grube)! Alebo z hdb1 ak je to tak nastavene v BIOSe.
lubomir76
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SpaceExplo 24. 9. 2012 13:00

Milanr1 je zcela mimo misu.

Tohle naopak vypada velmi pravdepodobne, ...
Pytlík píše:Spíše bych hádal, že nám chlapec vyvedl něco, s čím se tak nějak nepochlubil.
... protoze ...
Rendy píše:Počítač A - 2 disky, na jednom primárně nainstalované Win 8 32-bit
Počítač B - 1 SSD disk s Win 7 Pro 64-bit
... jsem jeste neslysel, aby u dvou Windows OS byl jakkoli pritomen ...
Rendy píše:Od té doby však nemůžu spustit počítač A, při zavádění NTLDR to skončí hláškou "grub rescue"
grub ?!?!?

Navic nevidim jedinej duvod, proc by pri pouhem kopirovani dat mezi disky melo dojit k jakekoli zmene pro boot, zvlaste kdyz se z toho disku jen cte.

Takze, Rendy, zkus promyslet na co jsi zapomel, protoze nekde neco nesedi.
SpaceExplo
Junior

Odeslat příspěvekod soban 24. 9. 2012 14:51

Prostě ať se nám chlapec pochlubí co proved - prostě něco nám zatajil.

Na obou HDD má windows a chyba je grub rescue ????

Jinak v PC může být systémových disků kolik chceš, já tam mám jak windows tak linux normálně se botuje z linuxu kde grubumožnuje vybrat linux a windows - když odpojím windows disk tak linux naběhne bez problémů, když odpojím linux tak windows naběhnou v pohodě.

Jinak řešení je jednoduché nabotovat z DVD a nechat opravit zavaděč na HDD.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 24. 9. 2012 17:09

Milanr1 píše:je to přesně naopak, počet bootovacích disků není omezen.


presne tak mam 2ks hdd - 1system W7 druhy (pre boot musim zmenit prioritu boot v BIOSe) W7 + Debian

Inak dotycny musel robit nieco s GRUBom. Inak windows nema dovod pytat grub ked je to pre neho 3rd party
anonymni

Odeslat příspěvekod oooooooooo 24. 9. 2012 22:54

Kód: Vybrat vše
při zavádění NTLDR to skončí hláškou "grub rescue"

Kód: Vybrat vše
Na obou HDD má windows a chyba je grub rescue ????
Grub pochopiteln může zavadět i win a tady ve foru je mrtě lidí kteři po experimentech s multibootem,mnohobootem :-) zjistili až ve fazi dvě - neboli až provedli dalši akci, že to že třeba smazli distro se kterým experimentovali,vůbec nevadi tomu aby grub nadale šefoval start win i když už zapomněli že někdy s linuxem se pokoušeli seznamit..
Problem ale nastal většinou ve fazi dvě kdy provedli třeba po X dnech další akci díky níž hlášku grub rescue vidí , navštěva třeba wiki by neuškodila.
Několikrat je to ve foru řešeno,zodpovězeno.
Jinak mam taky dva disky přičemž na každym je jinej system a nění to klasicky multiboot,prostě odbouchnu vyběrovou klavesu při startu, někdy do komplu ještě strkam dalši disk s jinym systemem a najiždí taky klavesou.Neni problem.Na zkoušku některym doporučuji instalaci v textovem režimu pokud mate vic disků - jo zapomněl jsem dodat,počitač a windows neni totožno i když si to někteří myslí.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků