Herni+pracovni PC, na odhlucneni nezalezi, ~ 40 000,-

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mist 7. 10. 2012 22:09

Zdravim,
rad bych slysel nazory zkusenejsich na tuto sestavu. Na konci mam pak nekolik otazek, v kterych nemam jasno. Prosim vas, kdyz jsem to dopsal, zjistil jsem, ze je to hrozne dlouhy. Nemusite to cist cely, staci sestava:-)

Budu rad za jakekoliv komentare a nazory. Dekuji.

Nejprve tedy ucel sestavy:

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI
Na hluku mi vubec nezalezi. Pri praci ho dokazu celkem ignorovat. Nikdy jsem si nestavel odhlucnene sestavy a nikdy jsem s hlukem nemel problem. Vy byste u meho PC asi nevydrzeli :-) Presto jsem se snazil volit soucastky i trochu s ohledem na odhlucneni po precteni rad na tomto foru.

UCEL PORIZENI SESTAVY
50% hry, 40% programovani, 10% fotky
Nejvetsi zatizeni na PC budou urcite hry. Hraji Guild Wars 2 a Battlefield 3. Na jine hry nemam cas, takze neco jineho vylozene vyjimecne. Rad bych, aby mi tyto hry jely na max detaily a aby byl PC i trochu future-proof (rekneme min na 2 roky).
Dale programuji v NetBeans a Visual Studio. Do skoly obcas Matlab. Tam jsem vykon nikdy moc nepostradal. Co jsem potreboval muj PC zvladl v rozumnem case. Zrychleni v teto oblasti beru jako takovy bonus. V soucasne dobe mam 8 GB RAM a pri nekterych ukolech jsem narazil na strop. V nove sestave tedy planuji urcite 16 GB RAM.
Amatersky fotim a vysledky pak zpracovavam v Adobe Lightroom. Tato aplikaci mi vzdycky bezela pomalu a doufam, ze s novou sestavu se zrychli.

FINANCNI LIMIT
Vzdy jsem si kupoval spise levne PC. Tentokrat si chci poridit poradne "delo". Predstavuji si strop 45000,-.

OPERACNI SYSTEM
Licenci mam. Windows 8 i Windows 7. Podle zkusenosti s Win8 z laptopu to vidim na desktopu na pouzivani Windows 7.

SESTAVITE SI PC SAMI?
Ano. Bavi me to ladit a cist clanky okolo toho. Pocitace si stavim od mala.

BUDETE TAKTOVAT?
Ano. Predstavuji si pretaktovani procesoru minimalne tak na 4.3 Ghz. Naposled jsem taktoval nekdy v dobach Pentii. Pozdeji se silnejsimi procesory nebyl duvod. Ted bych take netaktoval z duvodu nedostatku vykonu, ale spis protoze si s tim chci pohrat. Ostatne uvidim podle situace. Je klidne mozne, ze taktovat budu treba za 3 roky, az mi to bude pripadat pomale.

MONITOR?
Pouzivam Samsung SyncMaster 2443BW. Az na pozorovaci uhly a ovladani monitoru jsem spokojen. Uvazuji o 3x Dell U2412M a Samsunga bych nechal pritelkyni. Klicovy je pro me pomer stran 16:10.
Kdysi jsem mel 2x 17' a na praci to bylo naprosto uzasne. Laka me zkusit Battlefield 3 na trech monitorech, ale nijak na tom nebaziruju. Na praci by mi stacily 2, ktere si brzy nejspis poridim. Prave k Dellum mam na konci otazku.

PERIFERIE, NEBO JEN HOLA BEDNA?
Rozhodne potrebuji ctecku SD karet. Protoze v Fractal R4 2x 5.25' sloty zabere disk a mechanika, tak jsem se rozhodl pro ctecku do USB. Pouzivam ji cca 1x za mesic. Ostatni periferie mam.

PLANOVANA SESTAVA
Procesor: Intel Core i7-3770K
Chladic: Noctua NH-D14
Zakladni deska: ASUS Maximus V GENE - Intel Z77
Na teto desce se mi libi moznost pripojit mPCI kartu. Mam nejake wifi karty a moznost pripojit mPCI bez adapteru se mi hodi. Asi se zdesite, ze je to mATX, ale jeste jsem nezjistil, proc vlastne ne, krom toho, ze to blbe vypada :-) SLI urcite neplanuji. 6x SATA mi take staci. Ostatni ta deska ma papirove dobre.
RAM: Corsair Vengeance Low Profile Black 8GB (2x4GB) DDR3 1600
Snad jedine, ktere jsem nasel s napetim 1.5V, bez hrebenovych chladicu, aby se vesly pod Noctuu.
Graficka karta: GIGABYTE GTX 670 Ultra Durable OC 2GB
Po spatnych zkusenostech s Radeony jsem zarputili fanda nVidia. GTX680 se z meho pohledu nevyplati, proto beru 670.
Case: Fractal DEFINE R4 Black Pearl
Case se mi vzhledove libi. Uzasna mi prijde moznost namontovat SSD "za motherboard".
HDD: Seagate Barracuda - 2TB
2 TB by mi mela stacit. WD nebo Seagate je mi jedno. Se seagate mam o neco lepsi zkusenosti.
SSD: 2x Samsung SSD 830 Series - 128GB, Basic Kit
V notebooku pouzivam Crucial M4. Jsem s nim spokojen. Vzpominam si, ze kdyz jsem ho vybiral, tak Samsung 830 byl jeho velky rival. Cenove jsou na tom stejne. Samsung si vyrabi vse sam, tak davam ted prednost jemu.
Zdroj: Seasonic X-660 660W, retail
Pravdepodobne by stacil mensi vykon. Rikam si ale, ze lepsi pokud bude mit trochu rezervu. SLI urcite neplanuji.
BR mechanika: Asus BW-12B1ST
Proste jsem nejakou vzal. Kdyz uz to kupuji, tak rovnou vypalovacku na obcasne zazalohovani dat.
Vetracky do case: 4x Arctic Fan F12 PWM
Chladic/antivibr na hdd: Scythe SCH-1000 Himuro Hard Disk Cooler
Ctecka SD karet: Kingston čtečka externí USB MobileLite G3

DOTAZY
1) Premyslim o koupi 3x Dell UltraSharp U2412M. Rad bych se zeptal, zda se do GTX 670 daji zapojit 3 monitory. Urcite neplanuji SLI a na me soucasne GTX 460 se daji zapojit maximalne 2 monitory, ackoliv konektory na karte jsou.
Je mi jasne, ze herni vykon v Battlefield 3 pri trech monitorech bude mizerny. Pravdepodobne koupim nejdriv 2 a zkusim se svym soucasnym Samsungem. Kdyby byl vykon prijatelny, tak koupim i treti. Jinak si necham jen 2.

2) Dalsi otazka se vaze opet k Dell UltraSharp U2412M. Nekde jsem cetl, ze tento monitor ma pomerne vysokou uroven minimalniho jasu. Mohl by mi toto nekdo prosim potrvrdit? Pracuji casto v noci a tento parametr je pro me velmi dulezity.

3) V notebooku i v normalnim PC pouzivam SSD a k systemu na plotnach bych se uz nevratil. Napadlo me zvysit rychlost cteni (tzn spousteni aplikaci) spojenim dvou SSD do RAID0. Nedavno Intel vydal podporu pro TRIM u SSD RAID0 na Z77, takze by to ted melo i vyznam. Co si o tom myslite? Narazim na omezeni jine casti pocitace?

4) Docetl jsem se, ze pro Ivy Bridge (muj pripad 3770K) a Sandy Bridge se doporucuje napeti max 1.5 V, jinak pry muze odejit nejaka cast. Dival jsem se na doporucene pameti vyrobce a prakticky nemohu najit pameti s 1600mhz na 1.5V. Dobre vyhovuji Corsair, ale maji na sobe hreben (chlazeni), takze bych nad nej nemohl dat NH-D14. Nejspis by skvele pasovaly G.Skill, ale nejsou u nas k dostani. Nakonec mam na seznamu tedy Corsair 1600mhz s 1.5V, ktere ale nejsou na seznamu kompatibilnich pameti. Googlem jsem ale nasel, ze je nekteri lide pouzivaji, takze predpokladam, ze funguji.

5) Posledni vec, na kterou bych se rad zeptal, je jak funguje PWM. Chapu to tak, ze klasicky vetracek ma 3 piny. Temi je popohanen. Kdy chceme nizsi otacky, tak snizime napeti. PWM pak pridava pin ctvrty, ktery umoznuji regulaci jinym zpusobem nez snizenim napeti?

6) Ma nekdo desku Asus Maximus V gene s Noctua NH-D14 doma? Funguje tam spravne regulace otacek na CPU kontektoru?

7) Nevite, zda do mPCI slotu na desce mohu zapojit jakoukoliv kartu do mPCI? Neni to vazane pouze na proprietalni zarizeni?
mist
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 8. 10. 2012 00:20

- Nemichej workstation a zabavni pocitadlo
- Ano, Dell ma obecne vyssi jas, konkretne U2412M ±50cd/m2, HP ZR2440w ±36cd/m2. Pokud mas ale nasvicenou celou mistnost, vcetne prostoru za panely, lze to smele ingorovat. U2410 je rozhodne vetsi vypalovacka. Nez-li 3x 1920x1200, to uz radeji 2x 2560x1440, HP ZR2740w uz je LED, tzn. nema tam co piskat, narozdil od Dell U2711 (ono je to o kusu, nekomu nepiska, druhemu piskaji dva ze tri). Novy Dell U2713HM jsem na vlastni oci nevidel, ale recenze ho radi hodne vysoko. IPS neni S-PVA, ktere je mnohem prijemejsi. Tohle jsou vsechno mainstreamove panely, hrace typu NEC, Eizo, Barco, Totoku, ... nezminuji.
- Chces-li hrat na trech panelech, je GTX680 v podstate jedina volba. Tri panelu "utahne" i HD7970, navic prinasi OpenCL a Microsoft C++ AMP. Brat to podle minulosti ... tak znicil se mi PowerPC 602, takze uz nikdy nic od IBM, zicil se mi ThinkPad, Fujitsu, AMD, Eizo mi blaflo, odesla mi APC UPS, .... = nemuzu si koupit nic. Opruz s drivery je vsude.
- Maximus ... dobra pro lazeni, taktovani, nejake ty lan-party, oc srazy, ale produktivni hodnota silne pokulhava. Navic neni osazena nejlepe, postrada nektere dulezite funkce (neni to na rozbiti ust, jako P9X79 WS, Z9PE-D8 WS ukamenovat, ale porad na pest), ale treba je zrovna k praci nepotrebujes. Gigabyte GA-Z77X-UD5H vyjde lepe, ale jsou i lacinejsi a slusne MB treba: P8Z77-M Pro od Asus. U RAM si dej pozor na vysku modulu, at je napasujes po NH-D14
- Raid? Az budes chtit raid ze SSD, tak si na to kup x8 radic, ktery si stim poradi a bude stabilni. Druhou veci jsou SSD samotne. Cim aktivnejsi IDC, tim hur. Neber to nijak osobne, ale uz proste nemam sebemensi chut vysvetlovat, jak to cele funguje a kde je zrada. Zkratka a dobre, je to k nicemu. Rozklad zateze Ti prinese 2x tolik s mensi starosti.
- Pulse-width modulation
- myslis mSATA pro cache?
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mist 8. 10. 2012 01:42

- Nemichej workstation a zabavni pocitadlo

Tohle tu zastava hodne lidi. Nicmene nevidim duvod, proc by pocitac nemel plnit funkci pracovniho nastroje a zaroven prostredku pro zabavu. Moje prace je mene narocna nez hrani, takze na omezeni narazim vzdycky u her.

- Ano, Dell ma obecne vyssi jas, konkretne U2412M ±50cd/m2, HP ZR2440w ±36cd/m2. Pokud mas ale nasvicenou celou mistnost, vcetne prostoru za panely, lze to smele ingorovat. U2410 je rozhodne vetsi vypalovacka. Nez-li 3x 1920x1200, to uz radeji 2x 2560x1440, HP ZR2740w uz je LED, tzn. nema tam co piskat, narozdil od Dell U2711 (ono je to o kusu, nekomu nepiska, druhemu piskaji dva ze tri). Novy Dell U2713HM jsem na vlastni oci nevidel, ale recenze ho radi hodne vysoko. IPS neni S-PVA, ktere je mnohem prijemejsi. Tohle jsou vsechno mainstreamove panely, hrace typu NEC, Eizo, Barco, Totoku, ... nezminuji.

Diky za tento komentar. Presvedcilo me to, ze do 3x Dell urcite nepujdu. Jsou dve varianty - bud skoncim na 2x HP ZR2440w nebo 1x S-PVA. Monitory jsem jeste nezkoumal. Nic jsem o nich necetl, ale az budu, tak budu vychazet z tveho prispevku. U pocitace travim velke mnozstvi casu, takze do monitoru se nechci bat investovat.

- Chces-li hrat na trech panelech, je GTX680 v podstate jedina volba. Tri panelu "utahne" i HD7970, navic prinasi OpenCL a Microsoft C++ AMP. Brat to podle minulosti ... tak znicil se mi PowerPC 602, takze uz nikdy nic od IBM, zicil se mi ThinkPad, Fujitsu, AMD, Eizo mi blaflo, odesla mi APC UPS, .... = nemuzu si koupit nic. Opruz s drivery je vsude.

Prave ze opruz s drivery u nVidie jsem snad nikdy nemel. Coz se neda rict o Radeonech. Hlavne v linuxu. Dnes je situace asi uz jina (Linus vyfuckoval nvidii atd). Ta gigabyte gtx670 je od vyrobce nataktovana a vykon ma temer srovnatelny s referencni gtx680. Ty tri panely jsou pro me spis tema do diskuze. Jak uz jsem vyse - pravdepodobne zustanu u jednoho monitoru.

- Maximus ... dobra pro lazeni, taktovani, nejake ty lan-party, oc srazy, ale produktivni hodnota silne pokulhava. Navic neni osazena nejlepe, postrada nektere dulezite funkce (neni to na rozbiti ust, jako P9X79 WS, Z9PE-D8 WS ukamenovat, ale porad na pest), ale treba je zrovna k praci nepotrebujes. Gigabyte GA-Z77X-UD5H vyjde lepe, ale jsou i lacinejsi a slusne MB treba: P8Z77-M Pro od Asus. U RAM si dej pozor na vysku modulu, at je napasujes po NH-D14

Ano, Gigabyte GA-Z77X-UD5H jsem mel dlouho v uhlu zaberu. Ta deska ma skvele reference na zahranicnich forech. Bohuzel se mi na ni nezamlouva maly pocet USB na zadnim panelu. Naopak tam ma ruzna pripojeni k monitoru, ktera bych nevyuzil. Maximus V gene jsem vybral prave protoze mi prislo, ze ma snad vse, co bych od desky cekal. Reference na ni jsou taky skvele. Co presne bys ji vytknul, co postrada? Podle toho se pak rozhodnu - je dost mozne, ze nektere veci vubec nebudu potrebovat.

- Raid? Az budes chtit raid ze SSD, tak si na to kup x8 radic, ktery si stim poradi a bude stabilni. Druhou veci jsou SSD samotne. Cim aktivnejsi IDC, tim hur. Neber to nijak osobne, ale uz proste nemam sebemensi chut vysvetlovat, jak to cele funguje a kde je zrada. Zkratka a dobre, je to k nicemu. Rozklad zateze Ti prinese 2x tolik s mensi starosti.

Rozkladem zateze myslis mit 2x SSD, ale ne v RAIDu? Tzn treba system na jednom a aplikace na druhem? Nemel bys nejaky odkaz na tuto problematiku? Klidne v aj. Rad bych si o tom neco pocet. Za takovychto okolnosti to zatim vypada na 1x SSD s dvojnasobnou kapacitou.

- myslis mSATA pro cache?

Ne. Myslim napr http://www.czc.cz/wistron-neweb-wireles ... i%29+karty - tim bych mohl do desky dostat wifi. Jde mi hlavne o chip atheros, ktery nema kazda wifi.

Dekuji za tvou reakci.
mist
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 10. 2012 10:15

Je to moc dlouhe k precteni a nemam moc casu. Jedna otazka: Jak se budes tvarit na D14 s nonstop 100% rpm? Nebo uz u ASUSu vymysleli regulaci "ne4pin" fanu?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mist 8. 10. 2012 10:33

Vlastne proto jsem se ptal, zda tu desku ma nekdo v kombinaci s DH-14. Podle vseho se to musi zapojit do jineho konektoru nez CPU. Coz me teda u takovy desky vylozene sokuje. Ma celkem 5 FAN portu, takze porad zbudou 4.
mist
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 10. 2012 11:34

Porad je ale lepsi UD5H, nebo UP4 TH ... ze?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mist 8. 10. 2012 11:53

S tema FAN portama jsem se mylil - celkem jich je pet. 2x CPU a 3x chasi, takze pokud zapojim CPU jinam, tak zbydou 2, coz uz je tedy zoufale malo. Zapojit ventilatory od case do CPU mi prijde jako drbani se pravou rukou za levym uchem.

Jak je to pak s Noctua NH-D14 SE2011? Ta podle vseho ma 4pinove konektory s PWM. Viz http://extrahardware.cnews.cz/noctua-nh ... etaktovani - to by problem vyresilo.

Nevyhoda podle recenze je, ze se ten 140mm ventilator neda koupit jinak nez s tim chladicem.

Jeste k tem deskam:
Maximus V Gene:
Jak moc velka blbost je ten odstineny chip pro zvuk u Maximus V Gene? Vim, ze chip je Realtek - uplne ten samy jako u UD5H. Ma ale nejaky vyznam pouziti 1500uF kondenzatoru?

GIGABYTE GA-Z77X-UD5H
GB je skvela deska. Ma ji muj kamarad. Duvod, proc jsem se od ni odklonil je "jen" 6 USB na zadni strane. V soucasnem pocitaci mam vzadu 4 USB a ve predu 2 a vsechny zabrane. Zkratka a dobre USB porty mam plny a Maximus ma vzadu 8 portu a nerad bych zil zase "na hrane" :-) Vim, ze R4 prida dopredu 4x USB, takze by to nemuselo byt zas tak horky.

Kdyz ale srovnam tyto dve desky, tak Maximus stoji 4 275,- a UD5H stoji 4 826,-. A Maximus ma navic slot na miniPCI, ktery bych vyuzil (nyni mam adapter, obcas si hraju s wifi kartama).

Prijde mi, ze to visi na tom, zda se mi podari nejak rozumne zapojit Noctuu. V opacnem pripade pravdepodpobne sahnu po GB.
mist
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 10. 2012 12:31

A Ty mas desku s 2011 socketem? Nebo budes kupovat ramecek na 1155 zvlast? A jak chces resit casefans?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mist 8. 10. 2012 12:48

Sorry moje blbost. Myslel jsem, ze SE2011 znamená nějakou revizi a on je to socket. V tom případě asi rozhodnuto ve prospěch GB. Ten ma 1x cpu + 4x chasi - tzn přesně na R4.

Diky, tohle bych zjistil asi az po koupi.
mist
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 10. 2012 13:10

Ono toho bude asi vic...
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mist 8. 10. 2012 17:55

Nejaky tip, kde bych mohl byt ještě překvapení? Jsem jedno slucho.
mist
Junior

Odeslat příspěvekod DC20 8. 10. 2012 18:00

KineCZek: Ak myslíš dosku ASUS P8Z77M PRO, tak tam funguje regulácia 3pin FANov bez problémov.
DC20
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 10. 2012 18:15

Mozna od urcite revize BIOSu, ale na zacatku prodeju rozhodne nefungovala, resp. urcite ne BIOSem.

Mel bys tedy byt korektni a napsat jakym zpusobem, u kterych konektoru, v jakem rozmezi. Pokud to navic neni diky BIOSu, ale softwaru (napr AI Suite), beru to tak, ze to deska neumi. Protoze co treba v Linuxu?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DC20 8. 10. 2012 18:24

Verziu BIOSU mám 0907, čo nie je najnovšia. Každopádne case FANy dokáže BIOS regulovať len od 60% duty cycle, no cez Speedfan to ide v pohode od 0% (stock FANy od fractalu sa točia od 30%).
Snáď do budúcna povolia v BIOSe reguláciu od 0%, rovnako ako u CPU konektora.
EDIT: tak tie Fractal fany sa točia od 27%, čo je podľa Speedfanu 310 rpm - myslím, že celkom slušné.
DC20
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 10. 2012 18:48

Fractaly ale nejsou dobre vycentrovane. Snad zadny. Tzn vibrace. A zvuk motoru take neni idealni.

BTW 60% beru za neumi regulovat. Protoze u F12 PWM je to tisic otacek. To same, pokud mam Noctua CPU_FAN, treba D14, skoncim bud u Boeingu, nebo s hlaskou CPU_FAN ERROR a s nutnosti mit CPU chladic jednak na 60% otacek (i tady pres tisic rpm) a jednak disablovat tu error hlasku v BIOSu.

Ne kazdy pouziva Win, ne kazdy umi nastavit SF, ne kazdy CHCE vubec SF pouzivat.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků