Jaký linux pro starší počítač

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod petr384 13. 10. 2012 06:23

Bohužel flash na starém železe s windows spustíš,ale na linuxu buď vůbec nebo nekoukatelně,myslím,že jsem zkusil skoro všechno.
petr384
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod banner 13. 10. 2012 06:45

a co třeba taková Fedora,RedHat,Slax?
banner
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DrsonDrsny 13. 10. 2012 06:46

soban píše:To není problém OS pokud CPU neumí SSE2 instrukce tak nový flash nepustíš ani na windows!


Zas tak starý procesor nemá Celeron D podporuje i SSE3.
DrsonDrsny
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod AndreeeCZ 13. 10. 2012 07:20

Prosimvas nemaťte chlapa kompilacema a buhvicim. Nainstaluj si normalne Xubuntu, rozjedes tam vsechno, na starym zeleze pojede, flash pojede, vsechno pojede.
AndreeeCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Josef II 13. 10. 2012 07:26

Linux? Na 512? Snad Slax. Ale proč tam nepicneš win 2k? Na starým ntb mám ddrku, 256, na 133 MHz, nějakej noname procesor 1GHz a o grafice ani nemluvím. A dvoulitry to bere. Tak jasně, není to nic bleskovýho, ale má to internet, poštu, jsou tam office xp, starší skype, pár blbinek kolem.., prostě dá se použít. Je naivní myslet si, že dnešní linuxy jsou prckové, kterým stačí to, co třeba starejm 98čkám. Těpic.
Josef II
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod panet 13. 10. 2012 07:43

Chapu, ze jsou duvody, proc to resit, ale v dobe, kdy deska i dvoujadrem stoji cca 1000 Kc (jeta pochopitelne) bych neresil komplikace se starym linuxem, za par supu bych PC omladil a dal tam proste neco novejsiho.

Toto pravdepodobne skonci tak, ze po pate "nenarocne" distribuci behem nekolika testovacich a instalacnich dnu se na to stejne vykasles.

JE to sice rada, kterou nechces slyset, ale IMHO (pokud nemas nejaky SAKRA duvod), nejlepsi reseni.
panet
Junior

Odeslat příspěvekod gutp 13. 10. 2012 08:00

Hezký den,
zkus něco z tohoto http://www.pclinuxos.cz/?page_id=196
asi nejlepší bude prostředí LXDE.
S podporou hardwaru u tak starého počítače nemusíš mít obavy,
divil bych se kdyby všechno nejelo jak když bičem mrská, nebo i líp :).

Podobně jsem na tom byl před 10ti lety se sestavou CPU 460,10g hard,GK Matrox 4MB,
WXP na tom odmítal jet(GK Matrox) tak jsem tam vrazil jakési "linux Mandrake "
koupené v novinovém stánku....a málem mi vypadly oči,jakým způsobem to jelo.
tehdy jsem nechápal proč tak skvělý OS nikdo nezná..teď už vím že za to může BILL :)
Hodně štěstí
gutp
Junior

Odeslat příspěvekod jehovista 13. 10. 2012 09:36

Jestli s Linuxem moc neumis, tak bych misto Ubuntu doporucil spis Debian. Ten zere ve vychozim nastaveni min pameti. No a jestli se nebojis jit do neceho narocnejsiho na instalaci, tak Arch Linux - tam si das jen to, co potrebujes.
jehovista
Junior

Odeslat příspěvekod jxjl 13. 10. 2012 09:55

Pokud jste začátečník, porozhlédl bych se opravdu po xubuntu, lubuntu nebo Mintu (bojím se však, že jeho rozhraní vyžaduje funkční grafickou akceleraci - budete si muset zkontrolovat ovladače). Při instalaci pro jistotu vytvořte velkou swap oblast, která ve vašem případě bude do jisté míry nedostatečnou ram suplovat (bohužel za cenu ztráty výkonu). Zároveň buďte opatrný s výběrem programů. Moderní prohlížeč bude stejně rozežraný, ať pojede na rozežraném linuxu, lightweight linuxu nebo win.

P.S. k Debianu - pro začátečníka rozhodně není vhodnou volbou, i když pokud vám jej nějaký odborník nainstaluje a nastaví, bude na takto starém železe rozhodně rychlejší než výše zmíněné distribuce - to platí i o jiných distribucích pro pokročilé jako je gentoo nebo archlinux
jxjl
Junior

Odeslat příspěvekod Forty- 13. 10. 2012 10:08

Mne sa celkom osvedcil SliTaz ... rozbehnes to snad aj na toustri.
http://en.wikipedia.org/wiki/SliTaz
Forty-
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mazuji007 13. 10. 2012 10:16

to jsou kecy! naistaluj lubuntu bude to super rychlé určitě více než děravé XP
mazuji007
Junior

Odeslat příspěvekod regine 13. 10. 2012 10:33

On už si nějaký Tyrel s tím dal práci. Určitě takových testů a doporučení je na Netu více. Dej si také práci se trochu porozhlédnout. ;-)
http://thelinuxexperiment.com/tag/512mb/
Nice Day :-) Hezky den :-)
regine
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mattyy1 13. 10. 2012 10:52

Pokud jsem to správně pochopil, s Linuxem žádné velké zkušenosti nemá, což znamená, že vhodné distribuce jsou:

Ubuntu, Linux Mint, Fedora

A vzhledem k hardwaru bude vhodné použít nenáročné prostředí:

LXDE, XFCE

Čili, za sebe doporučuji kombinaci Ubuntu+LXDE, jinak řečeno výše zmíněné Lubuntu. Lubuntu je přímo navržené pro starší počítače a že je rychlejší, než XP, o tom není pochyb.

Kód: Vybrat vše
http://www.lubuntu.cz
- Lubuntu 12.04 LTS, podpora do 2017
mattyy1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomtomas99911 13. 10. 2012 11:40

Já používám na starších PC Xubuntu 10.04, ale to jsou staré plečky s 266Mhz procesorem a jak to frčí! :) Ty můžeš jít i do nejnovějšího Xubuntu 12.04 nebo brzy 12.10 ...:)
tomtomas99911
Junior

Odeslat příspěvekod Studmi 13. 10. 2012 11:50

Tak co čtu lubuntu bude asi nejlepší.
Studmi
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků