Kód chyby 0xc000000e při startu Windows 7

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Pedroso 28. 10. 2012 10:28

Dobrý den,

dnes se mi stala nemilá věc a to nenaběhnutí Windows 7 Ultimate 64bit s popisem chyby 0xc000000e (pravděpodobně poškozená boot partition). Přesněji - když spustím windows "obvyklým způsobem", objeví se obrazovka načítání windows ("spuštění windows") a po pár vteřinách (cca 3-4) dojde k restartu.
Předcházelo tomu odinstalování trial verze Acronics true image home 12 a instalace předchozí verze 11. Po restartu systému se objevila výše uvedené hláška. Nepomáhá ani oprava pomocí nástroje opravy spuštění systému, ani pomocí instalačního DVD win 7 (opravit tento počítač - nástroj pro obnovení, která mi píše, že tato verze možností obnovení systému není kompatibilní s verzí systému Windows, kterou se pokouším opravit a abych zkusil použít disk pro obnovení, který je kompatibilní s touto verzí systému Windows).
Přes Ubuntu (neinstaloval jsem ho, jen spustil z DVD bez instalace) jsem se dostal k diskům a je zde jak systémová partition SSD disku (s windows 7 a programy), tak bootovací partition "rezervováno systémem" s bootovacími soubory.
Nevím kde pořádně začít a nerad bych experimentoval, abych to nepřivedl do neopravitelného stavu. Novou instalací windows beru (s ohledem na množství programů, které používám a jejich nastavování) jako poslední možnost...
Ještě pro dokreslení situace - před cca týdnem jsem rozšířil paměť RAM a vyměnil SATA disk (na kterém byl systém) za SSD disk, kdy pro migraci systému z původního SATA disku jsem použil Acronics (přes bootovací DVD Acronics dodaného k disku Kinkstone) a vše šlapalo normálně. Systém na původním SATA disku jsem již bohužel smazal a mám pouze zálohu systému na externím disku ještě před migrací ze SATA na SSD (záloha je udělána standardně z prostředí windows za pomocí Acronics). Případně bootovací DVD k Acronics mám (pokud bude doporučeno pokusit se obnovit zálohu).
Předem děkuji za jakoukoli radu.
Petr Martens
Pedroso
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pedroso 28. 10. 2012 18:25

Ještě bych doplnil, že jsem asi našel příčinu, leč nevím, jak ji vyřešit. Jde o to, že boot partition byla dříve bez označení písmene jako první část SSD disku a systémová partition byla dříve jako druhá část SSD disku s označením disku C:
Nyní je stav takový, že SSD disk má partition 3:
1. s označením C: obsahuje pouze složku TEMP a BOOT
2. s označením D: obsahuje dřívější systémovou část s nainstalovanými windows 7
3. s označením E: obsahuje (pravděpodobně) původní funkční boot partition

Teď ještě jak to správně seřadit a zbavit se té nadbytečné partition?

Oprava - E: není původní partition, ale zavaděč DVD (instalace win 7), takže je poškozena MBR (nyní se hlásící jako C:)
Pedroso
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 28. 10. 2012 20:51

Pravděpodobné rozložení disků:
C: = systémový oddíl
D: = bootovací oddíl
E: = HDD?
1) Jak to zjistíš?
Boot z DVD OS W7 (nebo ze záchranného CD/DVD):
Opravit -> cmd (volba 5)
diskpart
list disk
select disk 1
detail disk
exit
2) Jak opravíš poškozené bootovací soubory?
bootrec fixmbr
bootrec fixboot
Podařilo se (žádné chybové hlášky)?
Restart -> boot do SSD.
Úspěch?
ANO:
OK
NE:
okopíruj sem výpis z bodu (1).
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pedroso 29. 10. 2012 23:18

Omlouvám se, že píšu až nyní (vrátil jsem se pozdě z práce).
Aplikoval jsem postup na opravu MBR (ověem na disku 0 - viz výpis z detail disku), bohužel výsledkem byl opět reset při pokusu načíst windows.

Výpis z diskpartu:

1) list disk:
Disk 0; Online; 223GB; 1024kB volné
Disk 1; Online: 931GB; 0kB volné
Disk 2; žádné médium
Disk 3; žádné médium
Disk 4; žádné médium
Disk 5; žádné médium

Poznámka: Disk 0 je SSD disk, Disk 1 je Externí disk

2) detail disk (Disk 0):
ID disku: 9B3E7E80
Typ: SATA
nStav: Online
Cesta: 4
Cíl: 0
ID logické jednotky: 0
Cesta umístění: PCIROOT(0)#PCI(1F02)#ATA(C04T00L00)
Aktuální stav jen pro čtení: ne
Spouštěcí disk: ne
Disk stránkovacího souboru: ne
Disk souboru režimu hibernace: ne
Disk výpisu systému: ne
Disk v clusteru: ne
Svazek 1: C; Rezervováno; NTFS; Oddíl; 27MB; V pořádku
Svazek 2; D; System; NTFS; Oddíl; 223MB; V pořádku

Jen bych podotkl, že dříve měla boot partition velikost 100MB, nyní (po migraci SATA -> SSD) jen 27MB
Pedroso
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 30. 10. 2012 03:48

Pedroso píše:je poškozena MBR

Mbr je zcela v pořádku.
Ale migrace byla zbytečná, protože do SSD se vše nevešlo:
Pedroso píše:Disk 0; Online; 223GB; 1024kB volné

SSD je plný.
Acronis musel nahlásit chybu: nevšiml sis?
Zajímavé: čím větší záhada, tím triviálnější příčina. ;-)
Pedroso píše:trial verze Acronics true image home 12

Používat k zásadním úkolům trial verze sw není právě moudré.
Pedroso píše:Novou instalací windows beru (s ohledem na množství programů, které používám a jejich nastavování) jako poslední možnost...

Rozumnější možností je pořídit větší SSD. (Pro korektní funkci SSD je třeba zachovat ~ 50 % volného místa.) A pak migrovat znovu. Pokud možno bez Acronisu: nástrojem výrobce SSD. Téměř každý výrobce podobný nástroj poskytuje zdarma.
Jaký SSD používáš?
Co s tím?
Ověř, kolik kapacity původního HDD je zabráno a přidej 100 %.
Např. pro systémový HDD obsazený 100 GB je třeba min. 200 GB SSD apod.
Výběr SSD:
viewtopic.php?f=940&t=1154946

Btw:
IMHO bylo vhodné optimalizovat OS ještě před migrací HDD -> SSD.
Viz FAQ:
viewtopic.php?f=1864&t=1089367
Zásadně by se zmenšilo obsazené místo v systémovém disku.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pedroso 30. 10. 2012 15:38

Díky moc za reakci, leč problém bude někde jinde.

SATA disk, na kterém byl původně nainstalován systém, má velikost 1GB a byl rozdělen na dvě:
1. partition o velikosti cca 200GB se systémem
2. partition o zbylé velikosti na data (tato byla v době migrace prázdná)

Zakoupený SSD disk (Kingston HyperX 3K - 240GB, upgrade kit) má velikost 240GB. Pro migraci (klon disku) byl využit Kingstonem přiložený (součást kitu) soft od Acronis pro klonování disku (spouští se jako bootovací před nastartováním systému) byl disk zaplněn cca 160GB dat a cca 75GB bylo volných. Následně šlapalo všechno korektně z nového SSD disku cca týden - 10 dnů. Bohužel pak jsem udělal následující (asi) chybu:
Plnou verzi Acronis true image 10 (který jsem používal ještě na původním SATA disku pro pravidelné zálohy systému na externí disk) jsem se rozhodl nahradit novější verzí 12. Prvně jsem si ji chtěl vyzkoušet (co přináší nového a zda se vyplatí na verzi 12 přejít), tak jsem instaloval trial verzi 12, která se mi chovala nějak divně (viz úvodní popisek). Odinstaloval jsem ji a nainstaloval trial verzi 11 (jestli bude stabilnější, než 12) a po její instalaci, když jsem byl vyzván k restartu už sytém nenaběhl.

Takže netuším, jak je možné, že by se disk z ničeho nic takhle přeplnil?? doma ještě zkusím nabootovat z live distribuce Ubuntu (nebo přes instalačku windows 7) abych ověřil, jak je s volným místem na disku. Je možné, že by z nějakého důvodu ukazoval disk špatnou velikost?
Pedroso
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 30. 10. 2012 16:06

Ano, je to možné.
Jak to dopadně, když ponecháš v mechanice inst. CD Acronis v.12 a nabootuješ?
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pedroso 30. 10. 2012 16:16

Vyzkouším doma (jsem ještě v práci) a dám obratem vědět. Každopádně instalačku Acronis mám ve verzi 10 (verzi 12 jsem pouze zkoušel jako trial - jestli má smysl do ní jít, nebo ne).
Pedroso
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 30. 10. 2012 16:17

Použij inst. CD verze Acronisu, kterou jsi klonoval HDD -> SSD.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 30. 10. 2012 16:25

Kód: Vybrat vše
Prvně jsem si ji chtěl vyzkoušet (co přináší nového a zda se vyplatí na verzi 12 přejít), tak jsem instaloval trial verzi 12, která se mi chovala nějak divně (viz úvodní popisek). Odinstaloval jsem ji a nainstaloval trial verzi 11 (jestli bude stabilnější, než 12) a po její instalaci, když jsem byl vyzván k restartu už sytém nenaběhl.

Vlez na forum acronisu ,najdi si kod chyby parkrat ji tam uvidiš.A přiště pro jistotu začni u podobnych softů s rozkliknutim položky známé potíže.U winampu to nevadí ale u softů co pracujou s diskama je to maler když to přehlidneš.
Celkem sranda je napřiklad kombinace acronis+gpt +určita posloupnost některych operací.Napřiklad secure zone nemuže byt na gpt disku a error on boot....těch srand je vic a co verze tam maji umělci jiny bugy na ktery přijdou až někdy,pokud vubec,nasledně je slavnostně sepišou a v další verzi vyrobi ještě horší.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pedroso 30. 10. 2012 22:56

To Milanr1:
Když nabootuju s Acronis, tak se mi načtou ovladače a prostředí Acronis (jako při klonování disku) a mám zde možnosti zálohy, obnovy záloh, klonování disku, přidání nového disku a cleanup utilities.
Dále jsem se koukal na disk a SSD má plnou MBR (bootovací oddíl, který normálně mívá 100MB a po klonování byl vytvořen pouze ve velikosti 27MB - netuším proč) konkrétně má pouze 196kB volného místa - tak jestli není problém zde? Jinak systémový oddíl má 71,5GB volného místa.
Přemýšlím ještě, zda nemůže být nějak poškozen (nebo úplně odstraněn) ovladač disku (jestli původní nebyl nahrazen něčím od Arconis a odinstalováním Acronis zda nedošlo k odinstalování ovladače)?

Rovněž jsem našel tento příkaz, u kterého však přesně netuším jak funguje...:
sfc /SCANNOW /OFFBOOTDIR=c:\ /OFFWINDIR=c:\windows

To oooooooooo:
koukal jsem na forum arconis, popisují tam podobné problémy, ale většina dotazů je bez odpovědí, případně pokusy o opravy nevedou k úspěchu. Vtipné, jak si v jednom threedu odkazuje support Acronisu na support Microsoftu a naopak...:( Jediné, co jsem nalez, je popsáno zde http://forum.acronis.com/forum/3631 a ve stručnosti jde o novou instalaci Win 7 a následně obnovu zálohy. Problém je v tom, že já již nemám nikde uložen onen klon, ale mám jenstandardní zálohu udělanou z prostředí Win 7 pomocí Acronis před klonováním disku. A tudíž nevím, co se stane, když se o to pokusím...
Především bych neočekával, když výrobce SSD disku stejný soft přiloží a doporučuje ho pro migraci celého systému na nový disk, že dojde k něčemu podobnému...
Pedroso
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pedroso 31. 10. 2012 23:54

Ještě bych doplnil, že bootovací CD Acronis neumožní naběhnutí sytému a automaticky (bez vyzvání) se spouští. Napadly mně ještě dvě věci:
1) nevím, zda jsou správně nastaveny oddíly - primární systémový, skrytý, primarní a aktivní, sekundární bootovaci a primarni. Pokud nejsou správně nastaveny, lze je z příkazového řádku přenastavit? Případně i zvětšit primární oddíl (z aktuálně 27MB na správných 100MB) bez ztráty dat?
2) pokusit se spustit novou instalaci přes stávající nainstalovaný systém (nemám ponětí, co to udělá), případně odstranit stávající oddíly, nově nainstalovat systém na čistý disk a pak zkusit vrátit zálohu systému před jeho pádem (absolutně netuším, zda to půjde a co to udělá)
Pedroso
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 1. 11. 2012 06:56

Změny oddílů za provozu nelze doporučit.
I kdybys je provedl, nezprovozníš tím původní chybně okopírovaný OS.
Nejefektivnější je vždy nová instalace OS do SSD.
Co s tím?
Jestliže jsi včas vytvořil zálohu OS a záchranný CD/DVD, např. pomocí integrovaného nástroje:
sdclt
nebude problém po nové instalaci OS do čistého SSD (tj. odstranit všechny oddíly) ihned obnovit stav OS ze zálohy:
boot ze záchranného DVD -> Obnovit
Práce na pár sekund, resp. pro PC na pár minut.

Hlavní práce začíná až poté:
optimalizovat OS pro SSD.
Viz příslušné thready např. zde ve fóru.
Btw:
Optimalizace po kopii HDD -> SSD je nutná vždy, bez ohledu na typ použitého kopírovacího nástroje. Žádný neoptimalizuje.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 1. 11. 2012 09:01

Chybus udělal ty a to jednoznačnou.Oprostim se od toho že nastroj je zabugovanej...každou věc ktera šaha na disky si ja osobně ověřím.V současne době použivam už jediny - protože nema problemy s ssd a neměl jje v době kdy ostatni si mysleli že je to nakej kod letadlove lodi,nema problemy s gpt a neměl je ani v době kdy povědmi o tom co to je měli jenom applisti,to jenom hlavni body.Je to komplet balik od paragonu,acronisu kterej se vicemeně odklonil jinam v tomto utekli o světelny roky.
Kód: Vybrat vše
nevím, zda jsou správně nastaveny oddíly - primární systémový, skrytý, primarní a aktivní, sekundární bootovaci a primarni. Pokud nejsou správně nastaveny, lze je z příkazového řádku přenastavit? Případně i zvětšit primární oddíl (z aktuálně 27MB na správných 100MB) bez ztráty dat?

Shrnu to asi takto důležite je první slovo ktere napsals a to slovo nevím...
Věta dvě - ano lze.
Nevím ale co je ti to platné když nejsi schopen ani provest uplnej prazaklad - provest vypis v něčem co je kapku relevantni,dejme tomu posledni testdisk,takže bootnout live cd-usb,spustit, pastnout vypis k němu teprve dat nějake povidaní cos provedl,spiš co si mysliš žes provedl.Až provedeš něco takoveho tak ti jde řict udělej to a to.Jinak cokoliv ve stylu udělej to a to je hodně blba rad-Je totiž podana aniž by dotyčny měl tucha o současnem stavu.
Kód: Vybrat vše
Případně i zvětšit primární oddíl (z aktuálně 27MB na správných 100MB) bez ztráty dat?

mala technická - velikost 100 s.reserved neni dogma a to ani nahodou,takže jestli maš možnost a bydliš ve velkym městě zkus to raděj předat a nevrtej se v tom.
Kód: Vybrat vše
Ještě bych doplnil, že bootovací CD Acronis neumožní naběhnutí sytému a automaticky (bez vyzvání) se spouští.

A to celkem logicky...Moje rada zplanyruj to dočista načisto,odstran všechny oddily a proved novou čistou instalaci,vzhledem k serii krp cos napraskal bys maximalně vyrobil další.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pedroso 2. 11. 2012 00:29

Milanr1:
OK, o víkendu udělám novou čistou instalaci a zkusím vrátit zálohu. Optimalizaci SSD udělám/zkontroluju po instalaci systému. Po kopii HDD - > SSD jsem taky optimalizoval. Dám vědět, jak to dopadlo.
Ještě jednou díky za pomoc.

oooooooooo:
Nevím, jestli ses špatně vyspal, či je v tom něco jiného, ale pokusím se nebýt stejně sarkastický jako ty. Nikdo učený z nebe nespadl a nikdo neví všechno (jinak by nebylo žádných fór potřeba). Snažil jsem se maximálně popsat problém, který vznikl a co tomu předcházelo+dodat data, která byla žádána, tak nevím proč ten "tón" volený pod citacemi částí mého textu. Takže závěrem - přál bych ti, až se sám na něco budeš ptát a budeš s něčím potřebovat poradit, abys měl více štěstí.
Pedroso
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků