Změna bootování v Biosu

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ROSTULA 1. 2. 2013 12:02

Z windows 8 jsem přešel zpět k Windows 7. Formát a čistá instalace. Vše bez problémů jen když jsem v Biosu chtěl vrátit zpět změny aby to prvotně načítalo z HDD a ne z DVD tak jsem zjistil že se do něj nedostanu. Již jsem sedmičky instaloval mnohokrát a vždy jsem se tam dostal Tlačítkem "delete". Když ho použiju načítání se zastaví a musím dát tvrdý restart. Alternativně jsem zkoušel i F2 a F10 bez výsledku. Prostě to vždy začíná hledat DVD v šuplíku a až následně HDD. Chyba to není vím, ale zdržuje to start a prostě to tak nemá být nehledě na to, že jak se budu potřebovat dostat do Biosu z jiného důvodu,tak to nejde.
ROSTULA
Junior

Odeslat příspěvekod 5h1nj1 1. 2. 2013 12:28

Instalace OS nema zadny vliv na zpusob vstupovani do BIOS nastaveni. Pokud ti PC pri stisku DEL behem startu zamrzne, mas velmi pravdepodobne nejaky HW problem.
Zkus co nejmensi pocet HW pripojeneho na MB, pripdne reset CMOS.
5h1nj1
Junior

Odeslat příspěvekod ROSTULA 1. 2. 2013 12:36

Prosím tě co je to reset CMOS ?
ROSTULA
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 1. 2. 2013 12:41

Podívej se do manuálu k tvé základní desce. Bude tam informace o resetování BIOS pomocí CLR_CMOS.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ROSTULA 1. 2. 2013 12:48

Mám desku GIGABYTE 870A - USB3 a je to v angličtině a tu neumím.
ROSTULA
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 1. 2. 2013 12:56

Tak požádej strýčka Google o překlad nebo sem dej odkaz na návod, aby ti to někdo přeložil.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ROSTULA 1. 2. 2013 13:11

Už to mám i přeloženo:

CLR_CMOS (Clearing CMOS Jumper)
Použijte tento jumper pro vymazání paměti CMOS hodnoty (např. aktuální informace a BIOS konfigurace) a obnovit CMOS hodnoty na tovární nastavení. Chcete-li vymazat CMOS hodnoty, umístěte propojku strop na dva kolíky dočasně krátkodobé dva piny, nebo použijte kovové předměty, jako šroubovákem dotknout dvou kolíků pro několik sekund.
• Vždy vypněte počítač a odpojte napájecí kabel od elektrické zásuvky před vymazáním paměti CMOS hodnoty.
• Po odstranění CMOS hodnoty a před zapnutím počítače, ujistěte se, že odstranit propojku víčko z jumperu. Pokud tak neučiníte, může dojít k poškození základní desky.
• Po restartování systému, přejděte do nastavení systému BIOS pro načtení továrního nastavení (Load Optimized Defaults vyberte) nebo ručně konfigurovat nastavení systému BIOS (viz kapitola 2, "BIOS Setup," pro konfigurace systému BIOS).



Z toho jsem pochopil že tím že restartuji Bios do továrního nastavení bych to měl opravi. Otázka zní jestli mě čeká komplet instalace OS nebo se ho to nedotkne.

-- 1. 2. 2013 13:13 --

Po restartování systému, přejděte do nastavení systému BIOS pro načtení továrního nastavení (Load Optimized Defaults vyberte) nebo ručně konfigurovat nastavení systému BIOS (viz kapitola 2, "BIOS Setup," pro konfigurace systému BIOS).


Tohle asi nesvedu.
ROSTULA
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 1. 2. 2013 13:14

Systému se to nijak netýká, ten je na pevném disku.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ROSTULA 1. 2. 2013 13:26

Když to jenom zresetuju, tak se to samo rozjede?
ROSTULA
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 1. 2. 2013 13:39

Bari, obdivuji tvoji nebeskou trpělivost.
A pro tazatele: Po resetu CMOS se to zpravidla rozjede (tedy - pokud nejsi kopyto a neděláš reset v počítači pod napětím).
Ovšem, výjimky existují. Pokud je to nějaká chyba, která s nastavením BIOSu nesouvisí, tak ti reset CMOS nepomůže.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5h1nj1 1. 2. 2013 13:41

Podle zpusobu reakci bych ted spise vrele doporucoval to dat do rukou nekomu zkusenemu.
5h1nj1
Junior

Odeslat příspěvekod ROSTULA 1. 2. 2013 13:43

A která chyba by s nastavením biosu nesouvisela ?
ROSTULA
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 1. 2. 2013 13:45

DEL je nutno zmáčknout hodně brzo, u některých monitorů někdy ještě před tím, než se něco objeví na obrazovce.

Neměnil jsi hardware (monitor nebo klávesnici)? Je klávesnice zapojená do stále stejného portu? (nevím, co by se stalo, kdyby byla třeba omylem píchnutá do USB-3)
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ROSTULA 1. 2. 2013 14:01

Zkusím to ale chtěl bych říct že se obávám že budu muset OS přesto nainstalovat znovu. Jakmile dám tovární nastavení, tak se změní nastavení AHCI které mám nastavené poněvadž mám v PC 3 disky SSD. Operoční systém se nainstaloval takto. To znamená že se mě to v továrním nastavení nerozjede.

-- 1. 2. 2013 14:11 --

Nic jsem neměnil a zkoušel jsem to hned od začátku a nic. Dělal jsem to nejméně necčetněkrát a vždy to šlo přes delete. Ještě když jsem to před instalací měnil aby to načetlo prvně z DVD tak to šlo přes delete !
ROSTULA
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 1. 2. 2013 14:23

1. Windows 7 na mém počítači najede jak s AHCI, tak s IDE.

2. Brání ti něco po resetu biosu opět nastavit AHCI (pokud se pak už dostaneš do biosu)?

Nápad: odpoj mechaniku a pak se pokus dostat do biosu :)
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků