Core i5 (M580) teplota 100°C

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod packy 24. 2. 2013 17:10

Ahoj,
mám k maximální spokojenosti již druhým rokem Lenovo T410 s Core i5 (M580). Vytvářím pro studenty výuková videa v programu Camtasia - v pátek jsem renderoval video, kopíroval data a procházel web a notebook se sám vypnul (zřejmě teplotní ochrana). Pustil jsem si tedy při příštím pokusu o renderování videa SpeedFan a teplota byla kolem 90-95°C. Při spuštění cokoliv dalšího šla přes 100°C a notebook se opět vypl. Renderovat to tedy nechávám bez dalších akcí - teplota si stojí kolem 95°C a po dokončení renderování klesne na těch standarních 50°C, kolik mívá normálně. Díval jsem se, že max teplota procesoru je 105°C - ale i tak mi těch 95°C přijde hodně. Po expedici do Súdánu, kde mi věrně asistoval, jsem nechal ve značkovém servisu vyměnit chladič a vyčistit ho, takže to by mělo být OK. Máte s tím někdo obdobnou zkušnost??
Taky mě zarazilo, že ta Camtasia (verze 7) je 32bit aplikace a využívá všechna 4 jádra na skoro 100% - vždy jsem si myslel, že to umí jen 64bit apps, ale zřejmě se mýlím.
Díky za info.
Packy
Geomatika for ever...
packy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 24. 2. 2013 17:16

100° celsia je úlet, speedfan ukazuje nesmyslné hodnoty velmi často. Laptop by se měl při přehřátí vypnout daleko dříve. Zkus třeba Coretemp http://www.alcpu.com/CoreTemp/

Jestli se ptáš, jestli je normální, že se laptop při renderování přehřívá a padá tak ano, bohužel je to normální.

Ano, více jader umí využívat i 32-bitové aplikace.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod packy 24. 2. 2013 17:26

Zkusil jsem ten CoreTemp a ukazuje mi stejné teploty jako SpeedFan - viz obrázek. Je to pořád něco přes 90°C. Reklamace? (na notebook mám 3 roky korporátní záruku)
Packy
Přílohy
teplota.png
teplota.png (18.15 ) Zobrazeno 1814 krát
Geomatika for ever...
packy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 24. 2. 2013 17:32

Ulet to neni, u notebooku mobilni procaky skutecne vylitavaji v zatezi i pres 90 a ochranne fce se aktivovavaji prave kolem tech 100. Neni to core 2 duo, kere vetsinou nelezlo pres 75.
Na T410 se mi to ale presto zda dost.

Jde z toho horky vzduch?
Pokud ne, mas spatny kontakt s chladicem, spatnou pastu nebo vadnou heatpipe. Ta musi byt uplne varici pri takove nalozi.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod packy 24. 2. 2013 17:36

Horký vzduch chladič ven fouká - zřejmě to ale raději zanesu ke kontrole do servisu. Pokud by se ten procesor uvařil, mám nárok na reklamaci? (veškerá práce byla prováděna vždy jen v Lenovo servisu).
Packy
Geomatika for ever...
packy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 2. 2013 17:37

Nemůžeš se divit vysokým teplotám: používáš NB nekorektně.
Je to nástroj pro cesťáky, ne plnohodnotný stolní GWKS:
packy píše: renderoval video

Těžko můžeš reklamovat (jakýkoliv) přístroj, poškozený vlastním přičiněním.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 24. 2. 2013 17:40

Jo muzes, pokud to neustoji zatez, reklamoval bych to. Je sice pravda, ze u mnohych je to vlastnost (ruzne parodie na ntb typu ultrabook), ale u T410 bych cekal, ze se uchladi. V cpu only zatezi urcite.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 2. 2013 17:44

alfah4ns:
Tazatel nesdělil, že by se NB nekorektně vypínal => vydržel i takhle extrémní zátěž.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 24. 2. 2013 17:44

No, reklamovat to můžeš zkusit a jsem zvědavý, jak dopadneš - laptopy jsou o kompromisech, aby byly malé, lehké a přenosné, tak chladič není dimenzovaný na dlouhodobé trvalé zatížení a zajímalo by mě, jak to vlastně mají ošetřené.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 2. 2013 17:48

[OT]
Dobrý postřeh:
alfah4ns píše:ruzne parodie na ntb typu ultrabook

= módní záležitost. Líbivý ksichtík. :-D
K prezentaci managerům to stačí. :-)
[/OT]
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod packy 24. 2. 2013 17:48

No - auto má v technickém průkazu uvedenou max rychlost. Já jsem k NB nedostal žádné informace typu "nerenderujte video" nedostal - není to činnost, kterou dělám denně, ale tak 1x za týden. Stejné věci jsem dělal i na R52 a R61 které jsem měl předtím. Výkonostně mi NB stačí (dělám GIS analytika, zpracování dat, leteckých snímků, družicových dat, 3D vizualizace) - ale tohle mě celkem překvapilo.
Zkusil ještě přerenderovat video ve Format Factory a teploty jsem kolem 75°C (viz obrázek) - vypadá, že se zapnul i TurboBoost. Nemůže to být koneckonců tím programem Camtasia??
Packy
Přílohy
teplota_2.png
teplota_2.png (18.27 ) Zobrazeno 1726 krát
Geomatika for ever...
packy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 24. 2. 2013 17:49

Milan:
V prvim prispevku pise, ze se mu i vypl.


Jinak ntb se bezne v testech vystavuji i kombinovane synteticke zatezi orthosu a furmarku.
Dobre chlazene modely to zmaknou i bez thhrottlingu, hure chlazene se podtaktuji. Primo vypinani je uz opravdu krajni stav.

Edit:
Turboboost umi zvysit teplo nemalo. Ale v tom servisu se i tak zkus poptat.

Milan:
Jj, ja ty ultrabooky taky nemam rad. Moc tenky aby to bylo tiche a uchladilo se to. Ale T410 je porad jeste kus solidniho notebooku, i kdyz tam mam nejake vyhrady taky.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod packy 24. 2. 2013 17:50

Milanr1 píše:alfah4ns:
Tazatel nesdělil, že by se NB nekorektně vypínal => vydržel i takhle extrémní zátěž.


Nahoře jsem psal, že když teplota vylezla přes 100°C, tak se notebook sám vypnul (zřejmě teplotní ochrana).
Geomatika for ever...
packy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 2. 2013 17:58

Omlouvám se, to jsem přehlédl.
V tom případě
vladimir píše:reklamovat to můžeš

Dolož reklamaci příslušnou hláškou o nekorektním vypnutí z logu OS.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matysek 24. 2. 2013 18:12

Ja se obavam, ze jsi se stal obeti "servisni pasty", ktera nedosahuje ani nekvality te puvodni. Uz se mi to stalo, ze po dukladem vycisteni a vymene rachtajiciho ventilatoru (vymenili to cele vcetne heatsinku) se teplota v idle zvedla asi o 15°C, coz pri bezne cinnosti bylo "nepostrehnutelne".
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků