Je Windows UNIX?

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Prcek008 5. 6. 2013 21:47

Asi to bude znít hloupě ale vyrozuměl jsem že Unix není systém jako takový, ale je to jakási známka informující o tom že daný systém je víceuživatelský, má multitasking, souborovou hierarchii atd. Windows tyto požadavky podle mě splňuje, tak proč jsem se dočetl že není UNIXovým systémem? A druhý dotaz, Android je na tom obdobně patří také mezi UNIXy nebo ne?
Prcek008
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Wikan 5. 6. 2013 21:56

Windows není Unix. Android je odvozený z Linuxu, který Unix je.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 5. 6. 2013 21:56

http://cs.wikipedia.org/wiki/Unix
http://cs.wikipedia.org/wiki/POSIX
a souborova hierarchie windows nema s tim druhym svetem VUBEC nic spolecneho. uz jen proto to nemuze byt *nix.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Prcek008 5. 6. 2013 22:09

Dobrá chápu tedy že windows není unix, pořád ale nechápu proč. A co se souborů týče windows přece má strom adresářú jak píší na wikipedii, takže z příspěvku karlos00x nejsem o nic chytřejší. Chápu že musím znít jako rýpal ale opravdu tomu chci porozumět a nedává mi to smysl.
Prcek008
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaczer 5. 6. 2013 22:10

Je Miloš Zeman žena?
Různé zdroje říkají, že žena má 4 končetiny, jednu hlavu a hodně mluví. A nikde není uvedeno, že to žena není.
To vše pan prezident splňuje, je to tedy žena.
To v ikonce je létající disk se kterým se hraje nejlepší hra na světě - Ultimate Frisbee :) No referee, no problem, just play
Kaczer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jsmach 5. 6. 2013 22:23

adresářová struktur microsoftu je slátanina, každý oddíl disku je samostatná stromová struktura, u nixu je stromová struktura započata kořenem a neřeší se omezující fyzické disky či oddíly disků.

Windows není multiuživatelský systém (nehovořím o přístupu více uživatelů na windows server), ty umíš na XP či W7 -W8 umožnit současnou (souběžnou) práci více uživatelů?

To tvé "víceuživatelské pojetí" OS umělo i mé osmibitové Atari800XL před 30 lety, ráno jsem na něm hrál hry já, odpoledne brácha.Tj mohlo na něm pracovat více i uživatelů.
jsmach
Junior

Odeslat příspěvekod piErcE 5. 6. 2013 22:39

druhý odstavec je naprostý nesmysl.
Garmin DriveLuxe 50 - iPhone SE - Octavia III 1.4 110 kW DSG
piErcE
Junior

Odeslat příspěvekod Ageran 5. 6. 2013 22:46

jsmach píše:adresářová struktur microsoftu je slátanina, každý oddíl disku je samostatná stromová struktura, u nixu je stromová struktura započata kořenem a neřeší se omezující fyzické disky či oddíly disků.


Mě osobně striktní oddělení struktury dle fyzického umístění přijde logické, ale to je zjevně věc názoru...

jsmach píše:Windows není multiuživatelský systém (nehovořím o přístupu více uživatelů na windows server), ty umíš na XP či W7 -W8 umožnit současnou (souběžnou) práci více uživatelů?


ANO, umím... Není to sice oficiální cestou (posvěcenou MS), ale jde to...

jsmach píše:To tvé "víceuživatelské pojetí" OS umělo i mé osmibitové Atari800XL před 30 lety, ráno jsem na něm hrál hry já, odpoledne brácha.Tj mohlo na něm pracovat více i uživatelů.


Ono je rozdíl mezi tím, co systém umí, a tím, co ti dovolí dělat... Windows všechno tohle umí (od nějaké verze NT), ale problém je v umělém omezení...
Dá se tvrdit, že UNIX like systémy jsou v tomto "svobodnější", ale rozhodně je to nedělá apriori lepší... Jsou prostě jiné...
Ageran
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Prcek008 5. 6. 2013 22:47

Aha, myslel jsem že pod víceuživatelským systémem se skrývá to, že na windows můžu mít učet já i třeba sestra. A každý máme vlastní nastavení plochu atd... tak jsem to pochopil z wikipedie. A i přes to že je souborový systém slátanina, kořenový systém to je a já jako windowsem odkojený uživatel ho shledávám relativně použitelný. Pořád jsem nepochopil proč win. Unix není. Vezmu to tedy z druhé strany. Jak se tedy systém unixem stane a proč se windows unixem nestal.
Prcek008
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meme1255 5. 6. 2013 23:02

Hooodně zjednodušeně řečeno proto, že nesplňuje POSIX (Snad tu nemelu úplné nesmysly).

A taky protože: Windows používají registry, ne soubory ke konfiguraci - vlastně skoro všechno v UNIX-like systémech je soubor a dá se v něm pracovat (skoro) plnohodnotně v příkazovém řádku.
meme1255
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ageran 5. 6. 2013 23:10

Všechno je to otázka pojetí... Windows je víceuživatelský systém (i tvůj příklad se dá použít), ale klasická "stolní" verze ti spoustu věcí neumožňuje...
Problém je v tvém způsobu uvažování a zdrojích informací (wikipedie je sice fajn, ale jako zdroj všeho vědění bych ji rozhodně nebral).
UNIX není nějaký soubor vlastností, který splníš a jsi "v klubu" , UNIX je víceméně definován dodržováním nějakého paradigmatu - filozofie systému a zejména jádra. Stejné věci se dá docílit mnoha způsoby a unix like systémy (unix, bsd, linux, android) to dělají podobně, protože vycházejí ze stejného základu a tam, kde jsou teď, se dostali evolucí, kdežto Windows to prostě dělají jinak a (pravděpodobně) nikdy to nebudou dělat jako unix...
Ageran
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 5. 6. 2013 23:14

V nie tak davnej minulosti sa robilo na terminaloch a pocitac bola jedna velka skrina zaberajuca celu telocvicnu s vykonnym chladiacim systemom (klimatizaciou).
To bolo este vtedy ked o slovo Windows este neznamenalo operacny system.
No a na takomto jednom pocitaci bezne robilo 50 ludi a pritom ten pocitac mal len 1MB(!) RAM a niekolko 100MB HDD. Polovica ludi bola z radu programatorov, ktori ustavicne cosi kompilovali, takze pocitac ani chvilu nezahalal.
A na takomto pocitaci bezal niektory z rannych Unixov.
Netreba zabudat, ze pred Windows bol este DOS.
Bill by ziadny OS podobny Unixu nikdy nevymyslel, to musel urobit az specialista na Unixy (David Cutler), ktory urcitu dobu v Microsofte pracoval a urobil jadro systemu NT. Odvtedy sa v tom dalsi ludia vrtaju a vrtaju a hutaju ako by to vylepsili aby to bolo lepsie ako Unix. Vysledok pozname vsetci.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PeterKE 5. 6. 2013 23:23

Ja tiež neviem čo presne určuje čo je UNIX, ale spravidla ak to ma konzolu so shellom ako bash, ksh, zsh (a ine) a v nom príkazy ako date, time, grep, cat, ls, uptime, uname, shutdown, awk, su, mount; má to subory ako /etc/passwd adresáre ako /home, /bin, /opt, /mnt tak to asi bude unix alebo unix-like system...
PeterKE
Junior

Odeslat příspěvekod worrapS 5. 6. 2013 23:36

Unix je specifikace. Windows ji nesplňuje. Nechápu, co ti na tom není jasné.
Pracovat s počítači je docela otrava. Vůbec, pracovat je otrava. Možná to nakonec s těmi počítači nebude až tak zlé.
worrapS
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vanamond 5. 6. 2013 23:43

Ano, Hunter21 má pravdu, jinak jsou to kecy.
- Windows ( konkrétně od Windows NT dál ) má klasické unixové "hybridní" jádro a napsala ho pro MS skupina vývojářů z DEC po zkušenostech na VMS a měl být a je lepší.

- Windowsí jádro tedy není "mikrokernel" type, ani "monolitic" type ale "hybrid" type, jako byl
ve své době třeba BeOS nebo ReactOS.

- Toto jádro MÁ vestavěnou podporu POSIX aplikací ( byť vytvořenou "paralelně" anebo "thru model" jak je to nazýváno, důvodem je podmínka americké vlády, že jimi užívané systémy musí mít POSIX podporu a proto ji MS systémy mají.

- toto jádro JE plně multiuživatelské a plně mutitaskové, ale grafické prostředí vystavěné kolem jádra řadu možností záměrně nepodporuje, protože u toho mají sedět "BFU" na které je toto grafické prostředí cíleno. Z API a příkazové řádky jsou ovšem dostupné všechny možnosti, ale to vylučuje použití pomocí "BFU". Mimochodem je plně preemptivní, samozřejmě.

- To samé platí o souborovém systému NTFS v různých verzích ( uvažuji 5 a výše), který podporuje všechny standardní vlastnosti ( diskuse detailů není smysluplná ), ale pro možnosti využití/zneužití od "BFU" je řada vlastností nedostupná přímo v grafickém rozhraní. Proto si BFU jako karlos00x myslí, že tam ty vlastnosti nejsou a je to chtěno, díkybohu.

- AD a její vazba na NTFS plně ( tedy v plné šíři ) podporuje normu X.500 ( na rozdíl od naprosté většiny *ixů a plně provázaný Windows shell se jmenuje powershell )

- Windows nejsou UNIX, protože oboje jsou ochranné a registrované známky různých firem. Technické rozdíly ovšem nejsou až tak veliké a jsou dány hlavně cílovým zákazníkem.
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků