Wi-Fi spojení na 1 km

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod tomasgrundza 1. 7. 2013 12:08

Dobrý den,

mám chatu na vesnici a ve vzdálenosti zhruba 1 km, bydlí příbuzní, kteří by mi rádi poskytli přístup k jejich internetovému připojení. Moje první úvaha byl kabel, ale sehnat souhlas několika desítek majitelů, kterým patří pozemky mezi našimi domy je nemožné. Poté jsem tedy přešel na nápad vytvořit Wi-Fi. Máme na sebe přímý výhled a pásmo je zde 100% nezarušené. Prošel jsem již nějaké e-shopy, ale stále nevím co nakoupit za hardware. Děkuji moc za pomoc.
tomasgrundza
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kledr 1. 7. 2013 12:45

1x WIFI klient, 1X WIFI AP, 2x směrovou anténu. Nejde jenom o přímou viditelnost, ale musíte vzít v potaz také Fresnelovu zónu při použití 2,4 GHz, případně rovnou použít zařízení na 5GHz. Záleží na financích. 2,4 Ghz bude o fous levnější.
Kledr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod West70 1. 7. 2013 12:55

To mas zmerane na obidvoch stranach, ked hovoris, ze pasmo je nezarusene ?
Bez premerania to moze byt s rusenim vselijake. Ono totiz silne anteny prijimaju aj vsetko co zachytia, nielen to tvoje uvazovane wifi.
Doporucoval by som 5G pasmo ak si na vesnici, pretoze na 2.4G to chyta okolite wifi za stanami obydli. Naprklad Nanostation5.
West70
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomasgrundza 1. 7. 2013 13:18

Má ještě jeden dotaz Fresnelova zóna je do výšky nebo do šířky?? Z toho článku mi to není jasné. Díky

Nazarušenost pásma mám měřenou na obou stranách i uprostřed plánované trasy.

Chápu tedy dobře, že když použiji 5G pásmo tak žádná Fresnelova zóna není??

Díky moc
tomasgrundza
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vanamond 1. 7. 2013 13:31

mám na 1km odzkoušeno tohle
http://www.i4wifi.cz/nanostation-m5-airmax-mimo-outdoor-5-ghz-2x-lan-vc-2x-16-dbi-anteny_d1539.html
a chodí to bez problémů. Podmínkou je pochopitelně opravdu přímá viditelnost ( ne, že to bude vidět za rohem baráku a těsně někde na hraně ) a slušné mechanické provedení, aby do toho neteklo a kabely utp tam dejte venkovní. Pochopitelně ekvivalentní zařízení budou chodit také.
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomasgrundza 1. 7. 2013 13:48

A ta Nanostation M5 stačí jen jedna jedna nebo jsou potřeba dvě?? :D Díky

-- 1. 7. 2013 14:48 --

A ta Nanostation M5 stačí jen jedna jedna nebo jsou potřeba dvě?? :D Díky
tomasgrundza
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vanamond 1. 7. 2013 13:58

Ty Nanostationy je třeba mít dvě, používá se to jako spoj - ten spoj nahradí "drát", natažený mezi domy. Na ideu, používat jen jednu jako AP a na druhé straně mít 5GHz wifi kartičky zapomeňte, to nebude fungovat. Nanostation v tom domku u modemu ADSL nastavit jako AP, tu druhou jako client. Výsledkem bude drát z nanostation v druhém domku, na který lze připojit jedno PC, nebo switch a hromadu PC anebo třeba nějaký wifiAP na 2,4 GHz a přes něj notebooky apod.
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kledr 1. 7. 2013 14:21

Výpočet fresnelovy zóny například zde. Platí i pro 5GHz. Je to kužel okolo přímky mezi zařízeními, tzn. vlevo, vpravo, nahoru, dolu.
Zařízení jako viz. výše zmíněné nebo třeba 2x MIKROTIK v módě bridge.
Zarušení je třeba změřit v celé trase, ale 5GHz by mělo být vpohodě.
Kledr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod West70 1. 7. 2013 15:01

Zarusenie sa meria dost obtiazne ak nemas na to spravnu techniku. Ak by si taku mal, zrejme by si sa nepytal aky hw mas kupit. Rozhodne sa to neda merat pobehovanim s notebookom po trase. Z tohoto pohladu ta moze zarusenie aj celkom prekvapit. V malo osidlenych oblastiach je toho na 5G aj celkom hodne. Ono totiz to co robis ty, napadne spravit aj 100vky dalsich.
West70
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ka-spel 1. 7. 2013 15:08

A vyser se na levné panelky a pořiď pořádný paraboly antény jako třeba Jirouse s radomem a boxem s RB. http://www.i4wifi.cz/jirous_c502.html Vynikající parametry a prodávají se v páru. To, že tam teď není rušení neznamená, že to tak bude furt. Koupit rovnou kvalitní než to muset kvůli nějakým rušičům panelkářům časem měnit.
Felicia 1,6 kombi LPG -> Octavia II 1,9 TDI kombi
Časy se mění : praskají řetězy místo řemenů a lehčí je nastartovat nafťák v mrazu než zahřátý po jízdě
ka-spel
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod -tomtom- 1. 7. 2013 15:29

Tak, paraboly budou nejlepší. Malé ztráty a minimum rušení. Měl jsem v Praze spojení na 2 km, na 60 cm parabolu od satelitu jsem přidělal plechovku od kompotu. Za 300 kč to bylo luxusní.
-tomtom-
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků