Jak ztišit HP ML310e Gen8 server?

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Mr.Semtex 26. 7. 2013 14:30

Pořídil jsem server od HP ML310e Gen8, mám ho normálně v místnosti, je ale strašlivě hlučný.

Podle technických specifikací HP je tam jako zadní systém fan (92 x 32 mm) pětipinový.

Dalo by se to něčím nahradit, aby to bylo tišší?
Mr.Semtex
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjfb 26. 7. 2013 15:08

Nejde nastavit v BIOSu/EFI, aby tolik nechladil?
jjfb
Junior

Odeslat příspěvekod Mr.Semtex 26. 7. 2013 15:12

Ať se nastaví, co se nastaví, pořád je to jak startující tryskáč..
Mr.Semtex
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 26. 7. 2013 15:21

Omyl:
server není stolní PC.
V serverovně hluk nevadí, stejně tam řádí klimatizace. :-)
Co s tím?
Pokud nemáš serverovnu po ruce, umísti server do sklepa/skladu/spíže/jiné neobývané místnosti.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Semtex 26. 7. 2013 15:25

To je sice dobrá rada, já se ale ptám na něco jiného.. Existuje větráček, pětipinový, zhruba těchto rozměrů, jako alternativa ke standardní hrůze, která je tam namontovaná?
Mr.Semtex
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 26. 7. 2013 15:31

Určitě existuje. Dotazem v servisu HP zjistíš, kolik stojí jeho výměna.
Obvykle ho prodávají i s prací. Počítej min. 2000 Kč bez DPH, pokud máš servis HP poblíž. Malinko levnější to bude, když tam server přímo dovalíš.
Po výměně bude ~ server stejně hlučný.
Výměna větráčku v serveru má smysl v okamžiku, kdy přestane fungovat, ne když Ti připadá hlučný.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Semtex 26. 7. 2013 15:42

Podívej se, kdybych chtěl radu, kterou jsi právě napostoval, tak se neptám tady.. Očekával jsem konkrétní informaci od někoho, kdo má trochu přehled, jaké větráky se dají sehnat..
Mr.Semtex
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjfb 26. 7. 2013 15:46

Ještě zkus se podívat po novém Biosu/EFI. Pár tower malých serverů od HP jsme měli, a nijak zvlášť hlučné nebyly.
Podle specifikací má ML310 gen 8 vydávat hluk 28db, což je hluk tiššího PC. Ono tam také není nic, co by topilo. Takže, pokud je to opravdu jako stíhačka, a nepomůže BIOS, tak bych to zkusil reklamovat, jednou jme to také řešili u IBM a byl vadný větrák - nefungovala korektně komunikace větrák - MB.

-- 26. 7. 2013 16:46 --

... ne zkusil reklamovat, ale opravdu reklamoval....
jjfb
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 27. 7. 2013 08:49

Je to server... Tohle není žádný domácí počítadlo, který si budeš taktovat, tunit, tišit a strkat pod stůl... Servery (a pracovní stanice) mají úplně jiná kritéria provozu. Hluk k jejich provozu patří, protože není nežádoucí. Takhle je to navržené a důkladně otestované výrobcem. Jak do toho začneš vrtat, degraduješ vlastnosti serveru (spolehlivost, životnost) na vlastnosti obyčejné domácí skládačky (životnost snad do konce záruky s nejasnou spolehlivostí).

A dokonce je dost možné, že ten server s jiným větrákem vůbec nespustíš nebo bude ječet tak, že i ten hlučný větrák bude oproti tomu slastné ticho.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod V0cas 27. 7. 2013 09:14

Co si něco o tom zjistit než mlít takové nesmysly? Hluk se neřeší především u serverů do RACKu, tohle je tower řada a tam se předpokládá umístění poněkud "blíže uším" a výrobce ho skutečně řeší. Pár podobných serverů od HP jsem viděl a stíhačka to byla skutečně jen těsně po startu a pak se to VELMI výrazně snížilo. Pokud se to u tohoto kusu neděje tak to bude zřejmě nějaká vada a asi tam nefunguje automatická regulace.
V0cas
Junior

Odeslat příspěvekod zrom 27. 7. 2013 11:07

ML310 jsem nedavno nekam instaloval a nezda se mi ze by nejak moc hucel. Po startu to samozrejme vyhuli vsechny vetraky na max ale to za cca 10-20s ztichne. No ztichne.. jako normalni pc to neni, ale oproti drivejsim modelum (ml360 atp) je to lahudka :)

Pul dne jsem ho mel vedle na stole, ale musim rict ze kdyz se vypnul tak to teda bylo znat :) To ticho.

Ztisit by se to asi dalo vymenou vetraku za tichy, ale odpojit se zadnej kvuli ztiseni neda - jakmile bios zjisti ze je odpojenej treba zadni fan, tak toci vic ten na cpu aby to cely utahnul sam.
zrom
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 29. 7. 2013 06:51

Intenzita chlazení v PC/serveru a tím i jeho hlučnost je komplexní záležitost (chlazení zdroje, procesoru a skříně) vyžadující určité znalosti. Zejména změření a posouzení teplot kritických komponentů. Pokud se přes výše uvedené rozhodneš do chlazení serveru zasahovat, děláš to na vlastní odpovědnost.

Píšeš, že originální ventilátor je 5pinový 92 mm. Není to 4pinový? 5pinový neznám.

Pokud není nebo nefunguje sw regulace otáček, je možné použít hw regulátor otáček např. http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... N0BU2RFI4L nebo ventilátor vyměnit za takový, který bude mít defaultní nízké otáčky a tedy bude tichý. Z nabídky 92mm by to mohl být tento http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 0BU0CJ1ZUP . Také je možné oba způsoby kombinovat.

Píšu ti to i jako SZ, zdejší admin fóra, pokud sám neumí poradit, tak mnohdy ostatní cenzuruje.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Junior

Odeslat příspěvekod decried 3. 10. 2013 13:56

sorry ze vytahujem staru temu..

tento mam a s ESXi je tichsi ako Microserver N40L. Skusil by som nainstalovat vsetky ovladace od HP, napr. DL360p konecne stichol az po nainstalovani HP driverov pre sietove karty
Make it idiot proof and someone will make a better idiot.
decried
VIP uživatel
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků