Nejlepší program pro prohlížení obrázků a fotek

Nástroje pro uměleckou i technickou grafiku, DTP, CAD

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Josef Kraus 3. 10. 2013 08:01

Jaký program je podle vás nejlepší pro prohlížení obrázků a digitálních fotek na počítači? Je podle lepší jednoduchá a rychlá aplikace, nebo ta propracovanější a náročnější?
Vaše tipy a především argumenty poslouží k tvorbě nedělního článku na Živě.cz.
Josef Kraus
Redaktor Živě.cz

Odeslat příspěvekod Gigi 3. 10. 2013 08:08

XnView, Faststone, Irfan, starší ACDSee
Gigi
Junior

Odeslat příspěvekod akira.uzai 3. 10. 2013 08:25

IrfanView pro běžné prohlížení fotografií. pro složitější věci Adobe Photoshop (občas GIMP) a úplně mi to stačí.
Naposledy upravil akira.uzai dne 3. 10. 2013 13:51, celkově upraveno 1
あきらうざい
akira.uzai
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PhoeNiX177 3. 10. 2013 08:25

Ak jpeg, pouzivam integrovany MS prehliadac. Uplne to staci.
Pokial raw, tak lightroom alebo vdaka pluginu vo W8, zas integrovany MS prehliadac.
PhoeNiX177
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod robiicz 3. 10. 2013 08:35

ACDsee, umí přehrát i prakticky všechny videa, z různých foťáků, což je při presentaci mixu fotek\videí klíčové. Nechápu proč se to tolik opomíjí. Nevýhodou je, že už je to moloch.
robiicz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ricc4rd0 3. 10. 2013 09:12

Faststone.
Neporadil by mi někdo, který prohlížeč dokáže do fotek uložit tagy (napr. dovolena, 2013, rodina, ...) a pak podle těchto tagů vyhledávat? Prostor v exifech tam je. Vím, že to umí Picassa, ale ta to podle mě neukládá do exifu, takže s tím pak nedokáže pracovat žádný jiný SW.
ricc4rd0
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod krakenax 3. 10. 2013 09:30

PhoeNiX177 píše:Ak jpeg, pouzivam integrovany MS prehliadac. Uplne to staci.
Pokial raw, tak lightroom alebo vdaka pluginu vo W8, zas integrovany MS prehliadac.

Integrovaný MS prohlížeč neni špatný ale neumí otáčet fotky. Jinak Acdsee ve starších verzí je nepřekonatelné.
krakenax
Junior

Odeslat příspěvekod anonymni 3. 10. 2013 09:32

Pouzivam Eye of Mate ale pod windows asi IrfanView vratane balicka pluginov.
anonymni

Odeslat příspěvekod akira.uzai 3. 10. 2013 09:37

ricc4rd0 píše:Faststone.
Neporadil by mi někdo, který prohlížeč dokáže do fotek uložit tagy (napr. dovolena, 2013, rodina, ...) a pak podle těchto tagů vyhledávat? Prostor v exifech tam je. Vím, že to umí Picassa, ale ta to podle mě neukládá do exifu, takže s tím pak nedokáže pracovat žádný jiný SW.



Ifran to umí, stačí si dohrát příslušné pluginy. Hledá v exif datech, v IPTC datech a (asi) vlastních komentářích.
あきらうざい
akira.uzai
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 3. 10. 2013 09:42

nekolikrat zminovany AcdSee ma i free odlehceny samostatny prohlizec ... neumi nic jineho, ale na prohlizeni je rychlejsi nez vetsina konkurence ...
jinak nelze opomenout cesky Zoner :-)
anonymni

Odeslat příspěvekod ziki 3. 10. 2013 09:54

Z freewarových programů bych doporučil XnView, protože je rychlý, podporuje snad každý obrazový formát, zvládne drobné úpravy, pracuje s metadaty (EXIF, IPTC, XMP) takže se hodí i pro správu fotek a má sympatické standardní rozložení oken podobné placenému ACDSee, tj. průzkumník, náhled, miniatury fotek.
Z placených program bych doporučil Zoner Photo Studio, který zvládne to stejné jako XnView, ale navíc hravě zvládne i složitější editace fotek (retuše, klonovací razítko, atd.) a práci s RAWy a obsahuje dobrý geotagging.

ricc4rd0: Zkuste XnView, jak jsem o něm psal výše, umí práci s metadaty a to jak editaci, tak samozřejmě i vyhledávání podle klíčových slov. Uložené informace ve fotkách jsou pak dohledatelné i v jiných programech. Výborný nástroj na prohledávání fotek dle EXIF, IPTC nebo XMP metadat je Total Commander s patřičným pluginem.
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JohnyA8 3. 10. 2013 09:56

+1 pro XnView. Vybral jsem si ho kdysi díky podobnosti s ACDSee s tím, že je na rozdíl od něj zdarma.
JohnyA8
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sabai 3. 10. 2013 10:03

Používám XnView, nějakou starší portable verzi. Pro moje potřeby - prohlížení a základní editace - bohatě stačí; už ani neupgraduju na vyšší verze.
sabai
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ricc4rd0 3. 10. 2013 10:38

ziki píše:...
Z placených program bych doporučil Zoner Photo Studio, který zvládne to stejné jako XnView, ale navíc hravě zvládne i složitější editace fotek (retuše, klonovací razítko, atd.) a práci s RAWy a obsahuje dobrý geotagging.

ricc4rd0: Zkuste XnView, jak jsem o něm psal výše, umí práci s metadaty a to jak editaci, tak samozřejmě i vyhledávání podle klíčových slov. Uložené informace ve fotkách jsou pak dohledatelné i v jiných programech. Výborný nástroj na prohledávání fotek dle EXIF, IPTC nebo XMP metadat je Total Commander s patřičným pluginem.


Díky za tipy, dokáže to prosím i zmiňovaný Zoner PS?
ricc4rd0
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomas.skoumal 3. 10. 2013 10:45

Pro rychlé náhledy, hromadnou konverzi a jiné jednoduché úkony používám IrfanView.
Na složitější práci, třídění fotek, úpravy je už vhodnější Zoner Photo Studio.
tomas.skoumal
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků