Samovoľné mrznutie PC

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod C3luar 31. 1. 2014 18:14

Dobrý deň,

Chcem sa spýtať čím by mohlo byť spôsobené samovoľné ale hlavne nepravidelné tj. náhodné mrznutie PC. Problém sa prejavuje tak že PC niekedy spoľahlivo funguje 2-3 dni a pod. Následne pri nečinnosti prípadne len pohot. režime (pracovná plocha), jednoducho povedané "idle" počítač stuhne, nereaguje na podnety a je nutné hrubé vypnutie. Samozrejme mám v hlave isté veci čím by mohol byť problém spôsobený ale rád by som si nechal poradiť, prípadne len počuť názor.

Ak niekto riešil podobný problém.

PS: Problém sa neprejavuje v záťaži PC ... a ide o nepravidelný jav.

Napadol ma hlavne zdroj, prípadne RAM ktoré boli menené nedávno ale tam mi nejde do hlavy tá nepravidelnosť mrznutia. Každopádne ďakujem vopred za každý podnet či radu
---------------------------------------------------------------
NB:
>Toshiba Satellite P50B (new 2014)
>Toshiba Satellite A-300 (6 years and still run ...)
>Toshiba Tecra A8 (sweet dreams)
Mob: NOKIA Lumia 625
Auto: Ford Fiesta (MK6)
C3luar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod golfman 31. 1. 2014 19:37

Já mám úplně stejný problém se stejnými příznaky, který trvá už delší dobu. Mám podezření na grafickou kartu. Myslím, že se občas přehřeje, protože se to stane většinou při déle zaplém počítači. U mně je to možné ale tím, že počítač je chlezený pouze pasivně (bez mechanických větráčků), což je daň za absolutně tichý provoz.
golfman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anonymni 31. 1. 2014 20:00

Na vině si myslím že může být disk.

DIAGNOSTIKA:
Zkus nechat projet nástrojem na kontrolu disku (třeba CHKDSK) nebo zkus HD Tune.

Každopádně může být na vině i zdroj. (PRAVDĚPODOBNĚJŠÍ)
DIAGNOSTIKA:
Zkus jiný zdroj.

Věšteckou kouli nemám ani já, ani KineCZek ani Python či kdokoli jiný, takže by bylo super, kdy by si napsal parametry sestavy.

--EDIT--
A jestliže si myslíš, že je to RAMkou, tak je na řadě MemTest. Nejlépe 24 hodin v kuse.
anonymni

Odeslat příspěvekod C3luar 31. 1. 2014 21:25

To viem že nemá nikto guľu, chcel som len naznačiť nakoľko som myšlienkovo rovnako v bodoch HDD,RAM,Zdroj ...

Každpádne PC mal nedávno upgrd. ja ho nepoužívam ale tie príznaky tam sú ako som popísal, paradoxne práve ten výskyt náhodný je problém. A keby to bolo slabým zdrojom neprejavovalo by sa to práve pri záťaži? Ono to mrzne pravidelne len pri "idle" napríklad prezeranie internetu alebo v poh. ploche keď sa s PC nič nerobí, následne už nereaguje ani klávesnica,myš skrátka nič a jediná možnosť je "tvrdé vypnutie"

Zostava: (Omlúvam sa dlho som tu nebol tak som zabudol na pod. veci)

Z.Doska: GIGABYTE GA-P55-US3L
Zdroj: Fortron 400W
CPU: Intel Core i5 - 760 (def. takt) + chlad. Artic Frz.
HDD: 1 TB (SAMSUNG) => Ten som ale testoval a neukázal ani náznak chyby (3 rôzne programy)
RAM: 8 GB 4x2 (1333) Kingst.
GPU: Nvidia Geforce GTS 450
---------------------------------------------------------------
NB:
>Toshiba Satellite P50B (new 2014)
>Toshiba Satellite A-300 (6 years and still run ...)
>Toshiba Tecra A8 (sweet dreams)
Mob: NOKIA Lumia 625
Auto: Ford Fiesta (MK6)
C3luar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 31. 1. 2014 21:46

Tak tady se to zamotává...
No, zdrojem to být nemůže, to by se kuslo při zátěži...

Říkáš že HDD je bez chyby, zkontroloval si SMART monitoring? (v HD Tune je taky)

Pak teda zbývají jen RAMky. Takže zkus ten MemTest.

Jinak ze sebe už nic nevymáčknu, může být vadná i základní deska. Možné je cokoliv...
anonymni

Odeslat příspěvekod C3luar 31. 1. 2014 23:08

Veď práve, sám tomu moc nerozumiem, v IT som trošku dosť zbehlý ale toto je fakt divoký problém, preto som sa tu ozval po dlhšom čase. Každopádne dík že si reagoval a dík za radu ;-)

Ostávajú tie RAM skontrolujem a uvidím ... ale ako si povedal môže to byť aj nejaký stud. spoj na doske nejaká chyba konektor ťažko povedať ...
---------------------------------------------------------------
NB:
>Toshiba Satellite P50B (new 2014)
>Toshiba Satellite A-300 (6 years and still run ...)
>Toshiba Tecra A8 (sweet dreams)
Mob: NOKIA Lumia 625
Auto: Ford Fiesta (MK6)
C3luar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 31. 1. 2014 23:27

problém není divokej, problém je, že chlupatá deka je proti tobě nezvladatelná drbna...

následoval po upgrade CLR_CMOS?

máš dostatečný zázemí alespoň pro vylučovací metodu hledání příčiny? náhradní zdroj, desku, ...?

zkus se vžít do situace ze svýho oboru a zákazníka, kterej za tebou přijde s "nemám, nejede, nesvítí, nefunguje"; a teď nám analogicky sděl všechny informace, který bys potřeboval slyšet od něj...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 1. 2. 2014 07:52

Můžeme Ti pomoci s interpretací výsledků diagnostiky hw a s výkladem hlášek z logů.
Vlastní diagnostiku a čtení/okopírování logů musíš absolvovat vlastnoručně.
Pokud to nezvládneš:
předej PC do servisu.
Základní diagnostika ~ 500 Kč.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod C3luar 1. 2. 2014 09:41

problém není divokej, problém je, že chlupatá deka je proti tobě nezvladatelná drbna...


chlupatá deka ma nezaujíma ale dík za vsuvku :hm Pozri viem že som tu nehodil moc info, dal som tu len hrubý základ a je mi jasné že sa z toho nedajú robiť závery. Chcel som len radu alebo či sa niekto s pod. prob. nestretol to bolo všetko. Nemám moc času som človek čo nesedí celý deň za PC. Hneď ako bude čas vykonám zvyšné testy HW a pod.

následoval po upgrade CLR_CMOS?


Áno, bol vykonaný

máš dostatečný zázemí alespoň pro vylučovací metodu hledání příčiny? náhradní zdroj, desku, ...?


Žiaľ momentálne už nemám náhrd. HW ktorým by som mohol pôvodný nahradiť a takto mohol otestovať, inak by som tak dávno postupoval.

Hneď ako budem mať nejaké podstatné info. dodám
---------------------------------------------------------------
NB:
>Toshiba Satellite P50B (new 2014)
>Toshiba Satellite A-300 (6 years and still run ...)
>Toshiba Tecra A8 (sweet dreams)
Mob: NOKIA Lumia 625
Auto: Ford Fiesta (MK6)
C3luar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mrnaks 1. 2. 2014 21:18

Měl jsem to taky na starém PC , dal jsem reinstall OS a vše v poho, takaže u mně to byl vir :(
mrnaks
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků