Problém s i7 920 ve hrách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Daraeon 8. 2. 2014 18:19

Zdravím,

už rok a půl řeším problém s mojí sestavou v MMO hrách. Moje sestava je:

CPU: i7 920 taktováno na 3.8 Ghz (dál se s c0 revizí nejspíš nedostanu)
MOBO: Gigabyte EX58 - UD4
RAM: 3x2 gb ddr3 a data vitesta extreme edition
PSU: OCZ EXTREME 700W
GPU: MSI GTX 670 PE 2GB
Windows 8.1 64bit pro
Monitor: Asus 24´´ 1920x1080
Internet: Netbox 60/30 ping max 12ms

BF4 rozjedu na ultra v pohode na 50-170 fps a jemu podobné hry také.
Problém ovšem nastává v jakékoliv mmo hře. Zde je využití GPU pouze 20-60% a tím pádem mám nízké fps (pri expení samostatně, jsou fps ok, cca kolem te 60ky, jakmile dojdu nekam, kde je víc lidí tak fps rapidne klesnou 20-30, s nimi klesne i vyuziti gpu(cca na 30%), ale využití cpu není na 100%, tudiz se asi nejedná o bottleneck.

zajímavé je, že FPS zustanou stejne jak v rozliseni 1920x1080 tak v 640x480. Ve hře TERA jsou fps stejne i na low i na ultra detaily.

PC se me neprehriva.

Snazim se tomu prijit na kloub uz pres rok a porad nic. Pokud necham cpu na zakladnim taktu (2,66ghz) fps jsou mensi, tim padem me napada ze to muze byt bottleneck.

Ale i na 3.8ghz? Už jsem z toho jelen, na predchozi graficke karte(gtx 285 ocx)jsem problemy s malym vyuzitim nemel a dokonce si myslim ze v mnoha mmo jsem mel vetsi fps nez ted s gtx 670.

Budu velmi rad kdyz me nekdo pomuze tento problem vyresit.

Díky!
Daraeon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mracka michal 8. 2. 2014 18:38

Problem je zjavne v aplikacii. Toto vyzera na nejaku synchronizaciu dat posielanych po sieti (t.j. idle time sposobeny cakanim na data).
„You don't need a reason to help people.”
~Zidane Tribal, Final Fantasy IX
--
Pouzivam suborovy manazer Nomad.Net.
mracka michal
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wikan 8. 2. 2014 18:40

Celkové využití CPU sice není 100 %, ale jedno jádro určitě na 100 % pojede. Většina her stále využije maximálně jedno nebo dvě jádra.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daraeon 8. 2. 2014 18:55

koukal sem na graf vyuziti a temer nikdy neni zadne z jader na 100%, ani kdyz jsem ve meste plnem lidi:/

Pane Mracko, jak to zjístím, popr. opravím? Muže se jednat třeba o spatnou sitovou kartu v motherboardu?

SWTOR graf z hraní

Obrázek
Daraeon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 2. 2014 11:49

SW problem. Jiz to zde padlo, ale i presto: Pokud je hra spatne naprogramovana (a 90% MMO proste JE spatne naprogramovanych), umi efektivne vyuzit pouze jedno, nebo dve jadra. TZN na i5 4670k na 4,5GHz hra ANO, POJEDE RYCHLEJI, ale jen proto, ze ma procesor vyssi frekvenci, tzn vyssi "jednojaderny" vykon.

Ze nevidis ani u jednoho jadra 100% zatez neni chyba, jde o vlastnost operacniho systemu, ktery i jednojadrovou zatezo "rozhazuje" mezi jednotliva jadra. Musel bys nastavit sprazeni (set affinity) te konkretni hre na (jejimu procesu) konkretni dve jadra CPU. Potom by dve jadra jela na 100% a zbytek temer na nulu, ovsem unika mi smysluplny duvod, proc bys to delal.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daraeon 9. 2. 2014 19:57

Takže muj cpu brzdi kartu? Ta jede na -+50% a kdyz zvednu detaily, spadne jeji vyuziti na 30-40% treba. Jsem z toho jelen....
Daraeon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Wikan 9. 2. 2014 20:07

Spíš by se dalo říct, že tu kartu brzdí samotná hra, protože nedokáže využít celý výkon procesoru. A nevyužitý procesor pak nedokáže kartu dostatečně zásobovat "prací".
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daraeon 9. 2. 2014 20:29

Tzn pokud ted mam na ultra 30-80 fps, na 3,8ghz,tak kdybych mel cpu s vyssim taktem, treba 4.4, tak budu mit 50-100?
Daraeon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 2. 2014 20:29

Je to jak pise kolega, procesor kartu brzdit nebude. Jo, kdybys mel R9 290X, nebo 780Ti, tak uz ano, ale 670 v pohode.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daraeon 9. 2. 2014 22:20

No, ale jak zmenit to, ze ve VSECH mmo mam spatne fps? Vazne v 9 z 10 pripadu. Gpu nejede na plno, cca 50-60%...vic fps ziskam jedine tim ze poridim nove cpu a nataktuju na 4,5+? V TERA online mam dokonce gpu usage jen 30% a 25 fps - 40 fps, nezalezi na detailech. Ted v bete elder scrolls online, vse na max, gpu usage 60% a fps 35-60 a kdyz snizim view distance, tak se gpu zvedne na 80% a fps na 50+, to musi byt procak ne?

Taky jsem to zkousel na zakladnim taktu 2,66 a v bete ESO jsem mel 25-40 fps a na te 3,8 50-80...
Daraeon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Wikan 9. 2. 2014 22:52

Tak znovu. Tvůj procesor je dostatečně výkonný, ale ty hry jsou špatně napsané, takže ten výkon neumí využít. To nijak nezměníš.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chatumbabub 9. 2. 2014 23:16

spis bych to formuloval tak, ze ten procesor ma nedostatecny vykon na jedno jadro. (protoze je ta aplikace blbe napsana).

Resenim je vymenit procesor za takovy, ktery bude mit vetsi "jednojaderny" vykon. Protoze s blbe napsanou aplikaci nic neudelas.
chatumbabub
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daraeon 10. 2. 2014 00:04

Chápu, btw neni mozne aby byl problem ve vsech mmo, kdyz to nekomu jde na 4,5ghz daleko lepe nez me. Jinak mam upgradovat ted na i5 4670k, pripadne pockat na haswell-e a nebo az na skylake?
Daraeon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 2. 2014 09:35

4670k
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků