Návrh prvků v sítí

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod I.Indigo 10. 2. 2014 16:44

Chtěl bych prodiskutovat tuto věc:

Máme dům, který slouží jako kancelářská budova se 4-mi patry.
V celé budově jsou síťové rozvody.

Od poskytovatele internetového připojení máme vyhrazeno 62 veřejných IP adres, které se ovšem přidělují pokaždé jinak dle toho, co se připojí či odpojí.
Chtěl bych, aby se daly IP adresy přidělit dané přípojce v kanceláři napevno.

Jak toto řešit? Profesionální router? Nastavitelný switch? Nebo kombinace obojího? Nemám s těmito profi věcmi zkušenosti a nechci koupit něco, co není potřeba.
Naposledy upravil I.Indigo dne 10. 2. 2014 19:04, celkově upraveno 1
I.Indigo
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 10. 2. 2014 16:52

Vážně chceš, aby kancelářské stroje měly veřejné IP adresy? Osobně to nepovažuji za zrovna dobrý nápad.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MiK 10. 2. 2014 17:01

Jde o adresy IPv4, nebo IPv6?
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 10. 2. 2014 17:31

1 přípojka = jeden stálý počítač? Proč najednou píšeš o WiFi routeru, když celou dobu píšeš o přípojkách v kanceláři, které já chápu jako RJ45?
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Bespi_ 10. 2. 2014 17:41

At je to jak chce, tak pro kancelarske pouziti opravdu bude lepsi mit neverejnu sit. Kazdopadne chce to koupit slusny router ktery provoz tolika PC utahne a mel by mit s ohledem na budoucnost podporu ipv6. Za router se pak hodi nejake ty 24 portove switche pripande i sladene wifi routery (aby tvorily jednu wifi sit).

Verejne IP pouzivat jen pro zarizeni kde je to treba (servery, NAS, ... ).
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod I.Indigo 10. 2. 2014 19:16

Bari007: s tím wifi routerem to byl jen překlep.
1 přípojka = 1 stálý počítač nebo tiskárna nebo nic

Jde o IPv4.

Mě přišlo nejvhodnější koupit nějaký pořádný router (doporučte) a za něj 1-2 switche (doporučte, je potřeba konfigurovatelný?). S tím, že pak už si vzdálené plochy nakonfiguruji přes ten router dle potřeby.

Protože v každé kanceláři je jiná společnost a uživatelé se v síti vzájemně "viděli" a toto nechtěli, tak se v technické místnosti začaly objevovat spousty malých routerů a na ty si vždy popřipojovali jen svou kancelář a tím se oddělili. Z čehož vznikl totální chaos a změť kabelů. Tomuto chci udělat přítrž. Zajímá mě tedy, zda se na tom routeru (doporučeném) nějakým způsobem dají oddělit různé skupiny a tím bych jim to vše povyházel.
I.Indigo
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 10. 2. 2014 20:28

Co chceš dělat (konfigurovat) s těma vzdálenýma plochama a co to má společného s routerem?
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod I.Indigo 10. 2. 2014 20:53

Myslel jsem tím, že na routeru nastavím předávání portů tak, abych se na některé PC u kterých je to třeba, dokázal připojit vzdáleně i z venku.
I.Indigo
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 10. 2. 2014 21:18

Lepší routery ti můžou dělat částečný NAT, tedy na vybrané MAC adresy nebudou NATovat a zbytek bude NATovaný.

No, jinak kup nějaký lepší router, ten bude jako brána do sítě. Na něm si pak můžeš dělat další podsítě nebo to rozdělit jen přes tagované VLAN třeba. A k tomu nějaké trochu lepší switche s managementem.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod I.Indigo 10. 2. 2014 21:41

Uvažoval jsem o tomto routeru:
http://cz.tp-link.com/products/details/ ... ER6120#fea
A k tomu tento switch:
http://www.alza.cz/tp-link-tl-sg2452-d464643.htm

Na tom switchi bych tedy nastavil tagované VLAN dle skupin uživatelů.
Půjde na něm taky nastavit, aby určitý port switche obdržel vždy stejnou ip z routeru? Toto se nastaví na routeru nebo switchi?
I.Indigo
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 11. 2. 2014 09:07

Nepleť tam pořád porty. Rezervace se nastavují na MAC adresy.

Kolik na to máš peněz?
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod I.Indigo 11. 2. 2014 09:13

Rozpočet nemám stanoven. Koupím, co bude potřeba.
I.Indigo
Junior


Odeslat příspěvekod MiK 11. 2. 2014 10:14

Další možností je řídit to malým linuxovým serverem. Nemusí to být nic výkonného.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod I.Indigo 11. 2. 2014 10:39

Díky Bari, tohle se mi líbí.

Ten Mikrotik lze spravovat přes webové rozhraní?
I.Indigo
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků