Domácí server - HW + SW

Hardware, web hosting, server hosting a housing, peering

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mcsafety 5. 5. 2021 09:16

Zdravím,
do nového domu jsem si všude nechal natáhnout síťové zásuvky a pořídil jsem RACK + switch do racku. Teď řeším poslední věc a to je server/NAS/úložiště.

Chtěl bych mít přístupný síťový disk z celé sítě, tak abych mohl přidělovat místo jednotlivým uživatelům. Umožnit zálohu pc jednotlivým uživatelům a provozovat media server.

Chtěl bych Vás poprosit o doporučení nějakého serveru/NAS a k tomu odpovídajícímu SW.

Nemám s tím žádnou zkušenost, ale rád se učím :). HW by měl být do RACKu, chci to mít vše na jednom místě.

Uvažoval jsem o něčem takovém:
https://www.alza.cz/qnap-ts-431xeu-2g-d5282883.htm

Nebo něčem takovém:
https://pc.bazos.cz/inzerat/135781607/P ... GB-HDD.php

Bylo by to pro 5 uživatelů.

Děkuji
mcsafety
Junior

Odeslat příspěvekod maxXx1 5. 5. 2021 09:36

O tom SUN serveru bych vůbec neuvažoval, žere jak tank, hučí jak vrtulník a diskové úložiště co do kapacity bídné... Navíc v dnešní době tyhle hračky už mají mnohonásobně větší přesah než jen storage server.

Osobně bych doporučil nějaký RackStation od Synology např. RS819
CPU: Intel Core i5 7500 @ 3.8 GHz, GPU: Asus DUAL GeForce GTX 1060 O6G, RAM: Crucial Ballistix Sport LT 16GB DDR4 @ 2666MHz,
MB: GIGABYTE Z270N-WIFI, HDD: WD Blue 1TB, PSU: Seasonic S12II-430 Bronze, Case: NZXT Manta White, Cooling: GELID Tranquillo
maxXx1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 5. 5. 2021 12:02

Když už server, tak za mne třeba PowerEdge R710 v LFF konfiguraci + E5-2697 v2 + xyz GB RAM + 2x SATA SSD RAID 0 + 6x HDD xy TB (dle peněženky) RAID 5.

Pak na tom nahodit pfSense / FOG / webserver / xyz_service server / ... cokoliv dalšího např. na platformě Proxmox, popř. na domácí použití lze použít i VMWare ESXi zdarma.

S jedním procesorem spotřeba kolem 140W, rychlost ventilátorů zregulována přes ipmitools na relativně příjemných 20%, teploty CPU do 47°C.

Ohledně home labu budu psát krátkej článeček v sekci servery, až budu mít vyřešené i disky (momentálně tam mám provizorně 10k 2,5" SAS, které jsem splašil v práci; na dočasnej chod / nastavení VM fajn, na úložiště bordelu však absolutně nevhodné).
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Behemot2077 10. 7. 2021 13:13

Levná varianta serveru jsou obecně ty entry-level jednoprocesorový s ECC RAMěťma, RAID je z mnoha důvodů stejně lepší SW než fake-RAID, nedejbože HW. Nad 4 disky v každým případě výhradně RAID 6, případně líp pak BTRFS. Od Nehalemu/Westmere už to zas tolik nežere, zejména s low-voltage verzema procesorů už je to docela paráda. Pak na to člověk může pověsit naprosto cokoli a na domácí použití je na dekádu+ dobrej, víc než 32/64 GB na domácí žvejkání potřebovat nikdy nebude. Například ProLiant DL120 G6. Pokud stačí nějakej slabší želez (4 jádra, 8 GB RAMěti) a zároveň není rozpočet kupovat microserver, tak Supermicro dělalo několik 775kovejch serverů s hloubkou kolem 40-60 cm, některý se vejdou i do síťovýho racka.

Na druhé straně do firmy nejsou ani starý 2U servery na 771 k zahození, ač by to leckterej pan chytrolín okamžitě tvrdil. Totiž některý stroje mají 6, některý až 8 šachet na 3,5" disky. S ohledem na to, že nejpozdějš s osazením HBA/řadiču do PCIe do toho člověk dá disky jakékoli kapacity, klidně ty 18TB (takže už jsme i na 100+ TB využitelnýho místa). A vžycky je tam několik míst, kam se dají na hulváta nacpat SSDčka, dá se do nich nacpat 32/64 GB RAMěti a 8 jader, přičemž s L5430 Xeonama to žere v rozmezí něco přes 200 až něco přes 300 W. S takovým železem už se z toho dá bez problémů postavit plnotučnej storage server s SSD cache (takže nějaký ZFS, BTRFS) pro nižší desítky uživatelů za zlomek ceny novýho řešení (v podstatě proti ceně disků je ten server zadarmo; přičemž těch 150 W na elektrice se tam za celou produkční životnost nikdy nepropálí), případně slušně rychlej stroj pro zálohu výkonnějšího pole.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků