Odeslaná pošta na serveru

Hardware, web hosting, server hosting a housing, peering

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Jirka S 20. 4. 2021 17:15

Omluvte prosím pro mnohé možná stupidní dotaz, ale: u mého nového poskytovatele webhostingu mám i e-mailovou schránku, mám vlastní doménu, na e-maily mám prostor myslím 5GB. Používám zásadně klienty (nepoužívám webové rozhraní pro e-maily - roundcube): na PC Thunderbird, na Macu, iPhonech a iPadu mám přidané účty v nativní aplikaci Pošta. Vše funguje bezchybně, jen mě trochu zarazilo, když jsem po zkušebním přihlášení do roundcube na webu zjistil, že složka Odeslaná pošta je prázdná. Už nevím, jak to bylo u předchozího webhostingu. U klientů příslušná odeslaná pošta samozřejmě je. Podotýkám, že používám stále POP3, je to tím? Chápu rozdíly mezi IMAP a POP3, jen s tou prázdnou složkou na webu mě to kapánek zarazilo. Ničemu to nevadí, jen mě zajímá, zda to tak má být.
Jirka S
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 20. 4. 2021 17:21

Bývalo kdysi nastavení uložit odeslanou poštu nebo neuložit 5 GB neni extra číslo.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka S 20. 4. 2021 18:26

Tohle už tam nikde není, aspoň ne tam, kam já mám přístup.
Jirka S
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 20. 4. 2021 18:44

POP3 ve výchozím stavu poštu stahuje a rovnou maže.
IMAP ve výchozím stavu poštu nechává na serveru a stahuje pouze hlavičky. Z mnoha důvodů doporučuji používat právě tento protokol.
SMTP, tedy server odeslané pošty, je dle nastavení buď na straně poskytovatele internetu, nebo na straně poskytovatele hostingu služeb.
Aby odeslaná pošta z libovolného klientského zařízení byla i ve složce na serveru, je potřeba mít vlastní SMTP server, přes který bude putovat veškerá odeslaná pošta. Jen takto dosáhnete stavu, kdy si server bude "myslet", že pracujete stále v online schránce.
Pokud poskytovatel hostingu vlastní SMTP nabízí, najdete jej v přehledu služeb. Například u firmy Wedos viz obrázek.
Obrázek
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka S 20. 4. 2021 19:46

Výborně, takže na rovinu, není to snad žádné tajemství: webhosting mám u firmy Webdevel, server odchozí pošty je mail.webdevel.cz, uživatel jsem pak samozřejmě já, s mou vlastní e-mailovou adresou a heslem. Do nastavení, jaké jste tady skvěle vložil, se ovšem já coby zákazník nedostanu. Co bych měl tedy po nich přesně chtít, co a jak atd. by měli na serveru nastavit? Tu prázdnou odchozí složku s nimi řeším, ale nejsem si jist, že znají či pro mě mají řešení.
POP3 mám nastaveno tak, aby poštu po stažení na serveru nechal.
Jirka S
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ansam 21. 4. 2021 10:34

xxxx
Ansam
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka S 2. 5. 2021 06:15

Jestli ještě mohu: mám vlastní .com doménu, u stávajícího poskytovatele mám prostor pro e-mailovou schránku 1 GB. To mě stojí včetně webhostingu 5 GB 100 Kč měsíčně bez daně. Chci přejít z POP3 na IMAP, v Thunderbirdu mám poštu o velikosti cca 9 GB. Poskytovatel mi nabízí rozšíření e-mailové schránky na 10 GB za celkem 150 Kč měsíčně se závazkem na 2 roky, což mi přijde (prostor pro e-maily) nepříliš zajímavé, neboť když tam těch 9 GB nahraju, tak jsem brzy zase na hranici.
Otázka zní: je možné mít webhosting u jednoho poskytovatele a e-mailovou schránku s vlastní doménou u jiného? Tedy za předpokladu, že bych našel nabídku na větší prostor jen pro e-maily a za nižší cenu. Anebo je to z nějakého důvodu hloupý nápad? Anebo je ta nabídka 10 GB za 150 Kč dobrá? Už jsem z toho trochu janek.
IMAP proto, že k e-mailu přistupuji z více zařízení a už mě nebaví editovat poštu na každém z nich a taky bych chtěl mít na každém tom zařízení i synchronizovanou poštu odeslanou.
Jirka S
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 2. 5. 2021 10:06

Klidně to můžeš mít kde chceš....

Prostě zařídíš si jinde email a nebudeš tam převádět žádnou doménu a u původního hostingu si změníš MX záznam v DNS na servery toho kde ten email máš.

MX záznam v DNS určuje který server se stará o poštu.

Další řešení by třeba mohlo být pokud máš doma veřejnou IP že by jsi si udělal mail server doma a ten by stahoval ty maily z hostingu takže tam by se to vyprázdnilo a vlastní IMAP by jsi měl doma takže velikost pouze jak velký HDD by jsi tam měl - samozřejmě zase by jsi musel řešit zálohy pokud to jsou důležité emaily.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Jirka S 2. 5. 2021 10:46

Pevná veřejná IP je u O2 teď docela drahá, to už vyjde levněji i jednodušeji zaplacení prostoru u současného, nebo u jiného poskytovatele. I když dva NASy doma mám, ale ekonomicky to nedává smysl. :)
Jirka S
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 2. 5. 2021 15:29

Jirka S píše:Pevná veřejná IP je u O2 teď docela drahá,


Použij IPv6 ta je zadarmo u O2 akorát se může změnit (ovšem pokud zase nebudeš platit) a pokud tvůj hosting má nějaké API k DNS tak si můžeš napsat skript který tu IPv6 v DNS změní automaticky.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Jirka S 2. 5. 2021 17:49

Jak jsem se tak teď o to víc zajímal, nejspíš půjdu do Microsoft Business Basic za 4,20 € měsíčně, schránka 50 GB, 1 TB cloud plus další (Excel, Word atd.). PC, Mac, iOS.
Jirka S
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod djkubas91 3. 5. 2021 13:21

Provozovatel, co nabízí 10 GB za 150 korun měsíčně zamrznul někdy v roce 2005...

Pokud to máš pro sebe (tj. jedna mailovka), jdi do Google Apps, nebo alternativy od MS, případně českého seznamu - za nižší peníze dostaneš kvalitnější služby...

Vlastní SMTP pro laika, navíc v domácích podmínkách, je naprostý nesmysl...


Oddělení webhostingu od mailového hostingu je nejen možné, ale také naprosto normální. Potřebuješ jen přístup k nastavení své domény (což nutně nemusí být u stejné firmy, u které máš webhosting) a tam si nastavíš DNS záznamy podle návodu té které služby - Google to má naprosto blbuvzdorné, ostatní tipuji také...
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod soban 3. 5. 2021 17:00

djkubas91 píše:Vlastní SMTP pro laika, navíc v domácích podmínkách, je naprostý nesmysl...


No úplně nesmysl to není, ale nebudu ti to vyvracet.

Jinak nemyslel jsem to tak že by měl komplet SMTP u sebe doma, ale že by používal ten SMTP u toho hostingu a ten by se staral o odesílání a příjem a jeho domácí by si poštu stahoval domů a zase poštu předával tomu u toho hostingu a data (imap) by tak měl doma a tím by obešel malou schránku u toho hostingu.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Da Gony 17. 9. 2022 18:33

Mám dotaz k původnímu tématu, je realizovatelné aby při posílání pošty protokolem STMP (tedy třeba 10MB videa) došlo zároveň k jejímu uložení v daném schránce mailboxu v složce odeslané? V případě ,že si přeju tento odeslaný mail uložit, taky abych nemusel podruhé uploadovat (10MB) protokolem IMAP

(těch 10MB + base64 je s rezervou) schválně by mě zajímalo ,jestli exisstuje něco jako Binární režim Nebo Chunking ,aby se opravdu posílal jednodnásobek velikosti souboru.
[b]a jako třešinka na dortu, zvlášťo pro SMTP a pro IMAP)
Já když to měřil, tak se odeslalo FILE_SIZE * 2 * 1.33
Da Gony
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků