Programování multiplatformních mobilních aplikací

Programování pro mobilní telefony, hodinky, Android, iOS, Windows Phone

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Prochycz 14. 11. 2016 11:25

Zdravím,

nemám s vývojem mobilních žádné zkušenosti, ale rád bych si jednu pro sebe naprogramoval. Chci se zeptat v jakém jazyce aplikace nejlépe programovat, abych měl co nejlépe usnadněnou práci s portováním aplikace případně na jiný OS než je Android? S Javou ani Objektive-C nemám téměř žádný zkušenosti. Prvně mě napadlo to naprogramovat v C++ a pak využít nějaké nástroje pro převod, ale nakonec jsem našel, že existuje Xamarin, který by právě tu multiplatformost měl podporovat. Máte s tím někdo zkušenosti? Je to dobrá volba? Nebo bych se měl vydat jinou cestou? Navíc, co jsem se díval, tak to je víceméně C#, což by mi usnadnilo práci. :)

Děkuji
Prochycz
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 14. 11. 2016 15:24

Co to ma byt za appku? Jestli chces appku ktera pojede vsude tak to chces psat v javascriptu. Neni to ale moc dobry na hry apod. Je to obecne dobre na aplikace pracujici s informacemi a nejakym datovym zdrojem (rest api).
Napr Ionic platform, neco na ReactNative apod.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Prochycz 14. 11. 2016 15:48

Bude stahovat nějaké data právě z REST API, který teda musím prvně vytvořit. Rozhraní bude poskytovat komunikaci mezi MySQL databází, takže stahování nějakých dat případně jejich úprava. Žádné hry v tom plánu nemám dělat, aplikace bude používána prozatím maximálně 10 lidmi, ale říkám si, že třeba do budoucna, kdyby ji používalo víc lidí, tak abych to nemusel nijak složitě řešit.

Díky za informace, zkusím se mrknout na ty frameworky. JavaSript by mě teda asi nenapadl, že bych v tom dělal univerzální mobilní aplikaci. :)
Prochycz
Junior

Odeslat příspěvekod xixo 14. 11. 2016 16:27

Pokud to bude používat deset lidí a má to být online, tak bych to rozhodně dělal jako lehkou webovou/JS aplikaci. I když samozřejmě záleží na tom, jaké má těch deset uživatelů nároky a kolik mají peněz :)
xixo
Junior

Odeslat příspěvekod Prochycz 14. 11. 2016 16:39

Webovou aplikaci by nebyl samozřejmě problém vytvořit, ale pro telefon to chci udělat hlavně proto, abych si vyzkoušel práci s programováním aplikací pro telefony. Jinak to bude dělaný soukromě víceméně hlavně pro moje použití, takže to budu dělat grátis ve svém volném čase, abych zahnal nudu.
Prochycz
Junior

Odeslat příspěvekod xixo 14. 11. 2016 17:19

Snad by šlo použít V-play (http://v-play.net/doc/v-play-appdemos-twitter-example/) založené na Qt, ale v praxi to většinou stejně dopadne tak, že se pro každou platformu vyvíjí aplikace zvlášť.
xixo
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 14. 11. 2016 20:26

Mrkni na ten Ionic. Pises v JS (angular) , ale ono to prelozi pro jednotlive os. Dobre je, ze mas jen jeden kod pro vsechna zarizeni. Ale framework se ti postara o to, aby to vypadalo trochu podle systemu - viz napr http://gonehybrid.com/how-to-create-a-d ... -in-ionic/
IMHO je tohle idealni cesta pro podobny projekt (existuji i alternativy jako treba React Native, mluvim obecne o hybrid)

-- 14. 11. 2016 20:29 --

myslim ze to byl tenhle tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=0jamhGf ... s9U07gS5P5 aneb jak si udelat za vikend super mobile reader vlastniho rest api

-- 14. 11. 2016 20:29 --

myslim ze to byl tenhle tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=0jamhGf ... s9U07gS5P5 aneb jak si udelat za vikend super mobile reader vlastniho rest api
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků