OC Athlon II X4

Ladíme výkon počítače, postupy, zkušenosti, benchmarky, přetaktování

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod tom384 21. 11. 2009 14:50

Screen asi neudelam neb mi neslouzi fotak :(. Ale skusim napsat co vsechno jsem zmenil. Mam FSB nastavenou na 250Mhz, CPU voltage 1.306V (snizena kvuli spotrebe), LoadLineCalibration na 6% HT freq na 1800. Advantage Clock calibration je vyputej protoze mi pak Speedfan nemeri teplotu jader. Zbytek je na auto. Prepinac T1/T2 jsem taky nenasel, mozna by to slo zmenit v AMD overdrive. Pameti maji teplotu lehce nad teplotou prstu. Tady je mi divny ze vyrobce uvadi napeti 1.8V a deska nastavuje jen 1.59V, ale chodi to zatim bez problemu takze do toho nevrtam.
tom384
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Sibstr 21. 11. 2009 18:14

Tonda-B píše:Ty paměti neznám a jsou mi trochu záhadou : ty jim říkáš 1600 MHz-ové, ale výrobce dle chipu SPD uvádí, že jsou 1333 MHz-ové (PC10600). A pak uvádí nastavení pro 1500 MHz...

Tak abych byl konkrétní tak paměti mám přesně tyto: http://www.alza.cz/zeppelin-4gb-kit-ddr3-1600mhz-d144286.htm Koukám že je zase dost zlevnili, kruciš, neměl jsem se na ně znova dívat. To co uváděj na alze je i na krabičce a na pasivech těch pamětí. Taky jsem se divil, že podle toho co je v CPU-Z to jsou 1333MHz. Ta teplota těch pasivů je opravdu dost vysoká a příčina mi je neznámá, nedosahujou frekvence kterou uvádí vrobce a ještě maj jenom 1,6V . Co se týče proudění vzduchu, tak vepředu mám 140mm větrák a ven to jde jenom přes zdroj, kde mám upravený chlazení a mám tam ArcticCooling regulovanej a na 1400ot je to slušnej průvan, jak jinak bych udržel v zátěži teplotu procesoru pod 50°C, takže si myslím, že chlazení je velice slušné. Jinak skříň mám odhlučněnou, takže to tomu asi moc neprospěje.
OS mám Windows 7 Ultimate 64bit.

tom384 píše:Mam FSB nastavenou na 250Mhz, CPU voltage 1.306V (snizena kvuli spotrebe), LoadLineCalibration na 6% HT freq na 1800. Advantage Clock calibration je vyputej protoze mi pak Speedfan nemeri teplotu jader. Zbytek je na auto. Prepinac T1/T2 jsem taky nenasel...

Hele co je to to LoadLineCalibration, co to dělá? Advantage Clock calibration mám zaplej a Speedfan funguje bez problémů. Tak paměti mám nastaveny ručně na CL6 a napětí jsem musel ručně zvednout z 1,5V na 1,6V. Ale dost mě zneklidnuje ta teplota pamětí. Ještě je asi nechám nastavit automaticky a uvidim co to udělá s jejich teplotou.
Hele a co Cool 'n' Quiet máš zapnuto nebo vypnuto, přemejšlím o tom, že až odladím nějaké stabilní nasavení, tak to zapnu, přecejenom to šetří a nepotřebuju to pořád tak kotlit. Hry nehraju a videa každej den nepřevádim.
Ještě k těm pamětem, to má nějakej vliv v jakém jsou slotu? Mám je ve slotu jedna a dva, dle toho co je na desce a v manuálu k ní, CPU-Z ale hlásí, že je obsazen slot 3 a 4. Mám paměti v modrých slotech dál od procesoru, kde je máš ty?
Teď když koukám na ten tvůj záznam z CPU-Z tak ti také hlásí, že máš paměti 10700 což jsou 1333MHz, jestli to nebude tím, že tyhle desky od ASUSU podporujou paměti 1066/1333/1600OC/1800OC
Sibstr
Junior

Odeslat příspěvekod Tonda-B 21. 11. 2009 19:06

Ta teplota procesoru je fajn, ale ty paměti jsou teplé.

Je ta skříň někde na netu k vidění? Rád bych se na ni podíval.
Pokud tam nic lepšího nepůjde vymyslet, budeš asi muset foukat na ty paměti vzduch z levé bočnice nebo podobně.

W7 64-bit jsou fajn na testování stability. Stáhni si OCCT a po pár minutách se ti už můžou vypsat chyby pamětí. To ti testování dost zkrátí.

Mně se pořád nelíbí, že děláš dvě věci najednou - taktování procesoru a pamětí současně.

CL6 je pro paměti DDR3 hodně nízká latence. Vím, že je přípustná, ale o to nejde.

Výsledkem je, že pak nevíš, co konkrétně vedlo k nestabilitě - až se zase projeví - jestli procesor nebo paměti.

Loadline Calibration zabrání překmitu napětí při přechodu do a ze zatížení a jeho poklesu v zátěži.

CaQ je možné použít i na přetaktovaném procesoru, ale obvykle si to vyžádá zvýšení napětí - např. přetaktuješ procesor a stabilní je to s napětím 1,35V - pak povolíš CaQ a při přechodu do zatížení to začne padat - pak přidáš 0,05V až 0,1V a je to zase stabilní.
Problém je, když už jsi s napětím na ještě rozumném maximu a přidat už nemůžeš - pak CaQ musíš nechat vypnuté.

Paměťové sloty se obvykle počítají od procesoru. Tak myslím, že CPU-Z říká pravdu.

Ovšem přendat je do 1. a 2. slotu nemusí být možné - někdy vadí chladič procesoru.

To, co čte CPU-Z z chipu SPD (to jsou ty malé chipy, které jsou na každém paměťovém modulu kromě paměťových chipů) nemá s deskou nic společného. Jsou to údaje, které tam zapsal výrobce pamětí.

Jo, a na tom screenu na první straně vidím, že paměti běží Dual Channel - pokud jsi je od té doby nepřendaval.
Tonda-B
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Sibstr 21. 11. 2009 19:27

Skříň mám obyčejnou ColerMaster Elite 334 a vevnitř mám odhlučnení. Fotky jsem dal na czc.cz ale ještě nejsou schválené. Vnitřek mám uklizenej, 3xSATA kabel, napájení, žádná karta ve slotech, vypadá ta bedna dost prázdně.
Tak frekvenci procesoru jsem dostal na 3,0GHz a tim jsem zatim zkončil, teď řešim ty paměti. S časovánom od CL5 do CL9 naběhnou v pohodě a je to stabilní, když ale změním děličku z 1:2 na něco jiného tak prostě komp nenaběhne, tak už nějak nevím co s tím. Ještě si teda můžu pohrát s napětim, ale co jsem zjistit tak to má vliv jen na taktování procesoru.
Paměti v Dual Channelu bežej, dokonce jsem otevřel mauál k desce, abych věděl kam je strčit. Přendat je do vedlejších slotů by neměl být problém, mělo by tam být dost místa, jestli to teda bude mít nějaký vliv.
Sibstr
Junior

Odeslat příspěvekod Sibstr 21. 11. 2009 19:45

Ha, tak ještě jsem nestačil ani nic přenastavit, nastavení na kterém jsem skončil včera. Puštěnej web prohlížeč, CPU-Z a Speedfan a najednou se obraz na monitoru jakoby rozostřil a zazrnil, pak bílé a černé čáry všude možně a po deseti sekundách se komp vypnul a nešel zapnout, pomohl až reset BIOSu. Tak takovouhle smrt jsem ještě neviděl, až bych to skoro viděl na grafiku. Teploty všude nízké i paměti maj takouvou příjemnou teplotu na dotyk.

Jinak teď když nemám nataktováno běží paměti takto:
Obrázek

Edit:
Uf, tak už mám za sebou tři BlueScreen a to jsem nic nedělal, pomoh až reset BIOSu.
Začíná mě to nějak unavovat.

Tak další poznatek k teplotě pamětí, když počítač nepřetaktuji a nechám vše nastavit BIOS, tak je teplota pasivů 30°C, ale jakmile změním násobič abych mohl taktovat, tak teolota vylítne k 70°C (víc mi teploměr nezměří). Takže je něco špatně.
Sibstr
Junior

Odeslat příspěvekod Tonda-B 21. 11. 2009 23:46

Sibstr píše:Skříň mám obyčejnou ColerMaster Elite 334 a vevnitř mám odhlučnení.

No a co jsi udělal s tím ventilátorem, který byl pod zdrojem?

Jen jsi ho přemístil dopředu?
Tonda-B
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tonda-B 22. 11. 2009 00:00

Sibstr píše:Uf, tak už mám za sebou tři BlueScreen a to jsem nic nedělal, pomoh až reset BIOSu.
Začíná mě to nějak unavovat.

Tak další poznatek k teplotě pamětí, když počítač nepřetaktuji a nechám vše nastavit BIOS, tak je teplota pasivů 30°C, ale jakmile změním násobič abych mohl taktovat, tak teolota vylítne k 70°C (víc mi teploměr nezměří). Takže je něco špatně.

To jsi neměl PC přetaktované a BSD, nebo, cos tam měl?

Taktování je někdy časově náročné - tak si odpočiň a znova.

S těmi pamětmi je to zvláštní. Probíhá to stejně v nastavení pamětí Auto, DCT 0,DCT 1 i DCT 0+1?
Tonda-B
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Sibstr 22. 11. 2009 14:42

Tonda-B píše:No a co jsi udělal s tím ventilátorem, který byl pod zdrojem?
Jen jsi ho přemístil dopředu?

Nee, ten ventilátor co byl pod zdrojem leží teď na stole. Vepředu mám 140mm Scythe. Pod zdroj se žádnej ventilátor nevejde, protože tam je chladič CPU. Jinak teplota jižního můstku v zátěži je 48°C a teplota na grafickém čipu a mosfetech je na 58°C. Nezdá se mi, že by se vnitřek skříně přehříval.

Jinak uspořádání uvnitř case vypadá takto:
Obrázek

Tonda-B píše:To jsi neměl PC přetaktované a BSD, nebo, cos tam měl?
Taktování je někdy časově náročné - tak si odpočiň a znova.
S těmi pamětmi je to zvláštní. Probíhá to stejně v nastavení pamětí Auto, DCT 0,DCT 1 i DCT 0+1?

Když byl ten BSD tak jediné co jsem měl upravené v BIOSu, tak to byla záklední frekvence, kterou jsem změnil z 200 na 210 což by mělo všechno ustát bez změn nastavení, no jak jsem se přesvědčil, něčemu to vadilo.
K těm pamětem. V Biosu je nastavení: Memory clock mode; DRAM Timing mode, Memory OverVoltage. Když jsou všechny na Auto, tak se teplota drží při zátěži do 30°C. Ale jak mile třeba změním děličku na tu nejnižší, tak to neuvěřitelně topí. Co se týče časovaní, tak jsem zatim zkoušel jen auto nebo DCT 0. DCT 0+1 v nabídce není, místo toho tam je Both.

Jinak v BIOSu je i nastavení pro jemné taktování, jde tam nastavit taktování o 1-2-5-10%, dle manuálu by měl BIOS vše nastavit sám automaticky. No ale když tam tuhle fičuru aktivuju, tak se komp už nezapne.
Sibstr
Junior

Odeslat příspěvekod Tonda-B 22. 11. 2009 17:54

Škoda, že to máš vymyšlené ve skříni takhle, já do skříně nerad foukám - jen minimum kvůli diskům - radši z ní teplý vzduch odsávám. Takhle je na to ventilátor zdroje sám. Ale máš pravdu v tom, že teploty špatně nevypadají - kromě pamětí.

Jenže tam to vypadá na nějakou chybu BIOSu (vč.těch automatických přetaktovávání).

Jestli novější BIOS neexistuje, zkusil bych starší.

Tam to třeba zlobit nebude.
Tonda-B
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Sibstr 23. 11. 2009 21:13

Do budoucna nepočítám s tím, že bych běžel pořád na přetaktovanym kompu. Chlazení je dimenzováno tak, aby všechny větráky běžely na 500 otáček a komp byl tichej, ale taky není problém je pustit na 1500ot a udělat v case průvan. Samozřejmě taktování je pro mě zajímavé, rád se v tom hrabu :D ale zase nechci něco zničit, protože na to abych si odpálil novej komp opravdu nemám.

Co se týče toho přehřívání pamětí, tak jsem si taky říkal, že by to mohla být chyba BIOSu, nic jiného mě totiž už nenapadá.
Sibstr
Junior

Odeslat příspěvekod Sibstr 30. 11. 2009 22:38

Tak vyšel nový BIOS, zatím jsem neměl čas ho pořádně vyzkoušet, ale co jsem si všiml, tak přibilo nastavení pro napětí na Southbridge.
Sibstr
Junior

Odeslat příspěvekod descenter 13. 1. 2010 21:00

Sice už je to starý téma, ale ještě bych se k němu rád vyjádřil.
Já mám stejný CPU i desku a měl jsem stejný problémy. Řešení je následující. Paměti jsem nastavil na 400 mhz, fsb na 274 mhz a multiplikátor nechal na 13, NB pak dal na 8. Pohrál si s nastavením pamětí a nyní mají paměti ještě lepíš propustnost jako ve standartním případě. Pokud chceš vysokou frekvenci pamětí, bude třeba zřejmě snížit multiplikátor CPU a FSB pak vytáhnout co to dá. Tyhle metody fungují u této desky spolehlivě.
descenter
Junior

Odeslat příspěvekod pablomino 13. 2. 2011 15:43

Tak se trošku vrátíme k tomuto starému tématu:

Název základní desky Gigabyte GA-MA790X-UD3P, BIOS F7a
Typ CPU QuadCore AMD Athlon II X4 620
Jádro CPU 1.600 V
Takt CPU 3510.2 MHz (originál: 2600 MHz, overclock: 35%)
CPU FSB 270.0 MHz (originál: 200 MHz, overclock: 35%)
Taktování hypertransportu 2160.1 MHz
Hodiny severního můstku 2160.1 MHz
Rychlost paměti DDR2-1066 (533 MHz), (A-Data DDR2 1066G)
Sběrnice paměti 540.0 MHz
Efektivní taktování 1080 MHz
Šířka pásma 17231 MB/s
Časování pamětí 6-6-6-18 (CL-RCD-RP-RAS)
Napájecí napětí DIMM 2.256 V

Chladič CPU Skythe Ninja 2 revize B
teploty v klidu 40°C při 800t/min, při zátěži 58°C při 1100t/min.

Docela slušný výsledek na procesor za 2200,-Kč.......
Naposledy upravil pablomino dne 13. 2. 2011 15:52, celkově upraveno 1
pablomino
Junior

Odeslat příspěvekod skype 13. 2. 2011 15:50

Prát do procesoru 1.6v pro každodenní provoz? To opravdu není ideální ;)
Odeslat příspěvekod pablomino 13. 2. 2011 15:55

Tohle neni nastaveni pro kazdodenni pouziti, jen vysledek trpeliveho nastavovani a zkouseni.
Zatim je to nejvyssi skore ktereho jsem dosahl pri naprosto stabilnim systemu.
pablomino
Junior

Předchozí stránka