pc program na zkracování či přefrázování psaných vět.

Všechny ostatní programy, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Flastwr 28. 5. 2021 18:07

Dobrý den.

Sháním program na počítač, který by byl schopný přepisovat psané věty, případně vybrat v ní slova, které by v ní nemusela být a přitom by dávala správný význam tak, aby bylo možné danou větu stále chápat, a tyto slova by tento program buď odstranil, nebo nahradil ktatšími slovy, či celou delší větu by seskládal tak, aby byla rozdělena na několik vět, aby věta nebyla příliž dlouhá.

Třeba takto:
Sháním program, který by vybral vě větě slova, které by šla nahradit kratšími slovy. Přepisoval by psané věty, aby stále dávaly smysl, nebo by delší věty rozložil do několika vět. Tím se delší věta zkrátí.

Nejlépe takto:
Sháním program, který by (vyznačil) vě větě slova, kter(á) je možné nahradit kratšími (). Přepisoval by psané věty, aby dávaly () smysl, nebo by (dlouhé) věty rozložil do několika (). Tím se (dlouhá) věta zkrátí.

Pokud to chápete správně, jedná se o přefrázování věty která je zbytečně dlouhá, na větu kratší. V závorkách jsou již slova, která byla pozměněna nebo odstraněna na základě logiky českých krátkých slov a vět a takto nahrazena.

Je vůbec něco takového?
Díky za info.
Flastwr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 28. 5. 2021 18:24

To tě thezaurus asi nevytrhne. Budeš nabízet psaní diplomových prací?
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 28. 5. 2021 18:57

Toto by bola úloha vhodná pre neurónové siete.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flastwr 28. 5. 2021 19:32

Tezaurus by mohl být použitelný snad jen na synonyma, ale nepřepracoval by frázi věty... a nebyl by schopný pracovat dále. Co se nuronové sítě týče, tak je přesně to, co píšeš.

Ne....A pak se člověk stal enciklopeďanem s abnormální slovní zásobou a když chtěl něco říct nebo napsat, začal hledat správná slova a přemýšlel nad tím, jak správně tvarovat věty.
Flastwr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 28. 5. 2021 20:37

Abnormální slovní zásoba... :) Uvádí se, že průměrný uživatel českého jazyka má aktivní slovní zásobu kolem 5000-10000 slov. Běžný "divák TV Nova" se pohybuje od 3000 do 5000 slov. Oblíbený příklad bývá, že Karel Čapek měl aktivní slovní zásobu kolem 20 tisíc slov (měřeno zpětnou analýzou hustoty výrazů v jeho textech).
Pasivní slovní zásoba může dle vzdělání být až 6× vyšší. Sice v kontextu množství slov v naší řeči, tedy cca 250 tisíc, se to může jevit jako stále malé číslo, ale živý jazyk zase tolik výrazů nepotřebuje.
Vzhledem k tomu, že čeština patří do třetí úrovně složitosti (1-4, kdy 4 je nejtěžší), používá ji jen malé množství mluvčích a v celosvětovém měřítku vlastně nikdo, je opravdu malá šance, že program, který hledáte, někdy vznikne.
Daný kus SW by musel větu pochopit, aby ji mohl přetvořit do vlastní minimalistické podoby. Byl by to de facto digitální spisovatel.

Váš původní příklad totiž lze pojmou mnoha směry:
Sháním program větné analýzy, rozkladu a změny formulace na minimální tvar při zachování původního smyslu.

ale třeba i:
Chci minimalizovat rozsah textu. Jak na to?

nebo:
Hledám program pro výběr slov. Ta by nahradil kratšími. Rozložil by věty. Zachoval smysl.

Možností je hodně. Daný SW by musel mít několik úrovní výstupu a na všechny by musel být vytrénovaný... To je několik let vývoje aplikace, kterou pak použije 5 lidí :)
Opravdu by mne zajímalo, jaký máte záměr a k čemu daný výstup bude sloužit.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misko256 28. 5. 2021 23:53

Mam par znamych na phd studiu na karlovej univerzite ktori sa prave lingvistike venuju. Z toho co mi hovorili ze comu sa venuju mam pocit, ze cutting edge vyskum by nieco podobne dnes (s obmedzenou uspesnostou) dokazal. Urcite by bolo potrebne, aby ten text precital clovek.

To ale neznamena, ze by azda existovala taka aplikacia, ktoru niekde stiahnes, nainstalujes a pouzivas. Len ze keby si mozno prisiel za niekym kto sa venuje lingvistike tak by to vedel skodit. Samozrejme cim viac casu by si mu zaplatil, tym lepsi by bol vysledny produkt.

Napadlo mi, ci by nepomohlo pouzit prekladac? Prelozil by si CZ EN a znova CZ, potom by to presiel clovek, opravil chyby a mozno by z toho nieco vyliezlo. Prave prekladace potrebuju pochopit vety a povedat to iste inak...
misko256
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 29. 5. 2021 14:39

Pro srandu králíkům jsem v překladači Google ( https://translate.google.com/?sl=en&tl= ... =translate ) zkusil tam a zpět přeložit klasickou větu "Kobyla má malý bok". Vyšlo mně "Kobyla má malé křídlo". Myslím, že to bude dost nepoužitelné.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 29. 5. 2021 15:57

Také mne napadlo využít překlad do nějakého jazyka. Zkoušel jsem pro odstavec příkladu koloběh cze-eng-spa-cze. Nic moc ale význam zùstal.
Vyzkoušej DEEPL.
meda2016
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků