Může OEM WIN XP migrovat? VYŘEŠENO: NEMŮŽE!

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod dnv 4. 1. 2010 15:26

OEM system builder je zmluvný oem partner microsoftu,nie koncový zákazník,je to obvykle velkovýrobca počítačových zostáv a la DELL/Toshiba/HP a spol,alebo samostatný živnostník,ktorý má partnerskú zmluvu s microsoftom a velkovýrobcom /dodavatelom hardwaru a vyrába počítačové zostavy a predáva koncovým zákazníkom a je to predmetom jeho podnikania,alebo dodáva koncovým zákazníkom nejaké špecializované zostavy na určité konkrétne účely/nejaké meracie prístroje riadené počítačom ap./.Čo sa týka samotných zmien v OEM verziách do apríla 2004 bola OEM licencia viazaná na 8 hardwarových komponentov v pc,na ktorom bola vykonaná prvotná aktivácia,z nich sa vygeneroval digitálny hash,ktorý bol použitý pri aktivácii a týchto 8 komponentov nebolo možné vymeniť bez zániku licencie,po apríli 2004 bola zmena v tom,že OEM licencia bola trvalo zviazaná so základnou doskou pc,na ktorej bola prevedená prvotná aktivácia a digitálny hash bol generovaný z výrobného čísla zákl.dosky,ktoré sa dá vyčítať s výrobného čísla čipsetu a bios čipu a je nemenné,pokial sa vymení kompletne doska,OEM licencia oficiálne zaniká,výnimka je len v prípade nutnej záručnej výmeny dosky servisom,kde sa oficiálne predkladá kopia potvrdenia o servisnej výmene dosky dohodnutým spôsobom microsoftu/mailom,faxom,osobne/ a na základe toho microsoft vydá obvykle náhradný produktový kod k pôvodnej oem licencii a pôvodnú licenciu reaktivuje,po zmene v OEM licenciách sa popri základnej doske sleduje aj digitálny hash s 8 hardwarových komponentov,z nich je možné vymeniť 50% bez ovplyvnenia aktivácie/okrem zákl.dosky/,pri výmene viac ako 50% je nutná kontrolná reaktivácia...
dnv
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr_S 4. 1. 2010 15:40

Můžete někde uvést odkaz na to, že OEM System Builder MUSÍ mít nějakou jinou smlouvu s Microsoftem, než je ta licenční na obalu OEM balení, odsouhlasená jeho otevřením? Nikde jsem na nic takového nenarazil. A pokud se dobře pamatuji, i na infolince Microsoftu mi řekli, že System Builder může být kdokoliv bez omezení.

A aby nebyl můj předcházející příspěvek pochopen špatně, jako koncový zákazník OEM software instalovat nemůžu, jen jako System Builder, kterého ale na druhou stranu můžu dělat sám sobě. Jenomže pak také poskytuji technickou podporu sám sobě.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 5h1nj1 4. 1. 2010 15:51

Petr_S ma pravdu dle toho, co nam taktez bylo jednou receno Microsoftem. To ovsem neznamena, ze to plati stoprocentne. Nekolikrat se mi stalo, ze Microsoft (nebo jeho oficialni zastupci) odpovi na stejny dotaz pokazde jinak, klidne naprosto v rozporu s predchozi odpovedi. Takze od te doby jsem ohledne techto informaci skepticky.
5h1nj1
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 4. 1. 2010 15:53

S tim sam sobě ne.Je tam někde definováno jasně - třetí strana - neboli Já-MS-někdo další.S infem od nich sem se setkal taky s protichůdným.
Jinak tady je v půlce přesně to co jsem sem měl na mysli, v prodeji byly napřiklad OEM balení u prodejců s tim že ho prodají s procesorem a je to zcela legalní.JENŽE podle licence to prostě legalní nebylo,pokud to použil člověk doma sam pro sebe....Nicmeně na dotaz šlo dostat dvě zcela protichůdne odpovědi a jako bonbonek vyhrabu do večera co pišou k Starter OEM system builder a co pišou k Vistě.Frknu sem ten odkaz.Nastane total chaosss.
Takže http://www.alza.cz/SearchAdvanced.asp?E ... +windows+7
Napřiklad a otazka nezní jestli si můžu kopupit nainstalovat a system se bude hlasit jako zcela legalní...Samozřejmě bude,debata je o tom co to znamená z hlediska dodržení licence,to jsem myslel.
Napřiklad tady je přesně to co jsem myslel v půlce debaty a potom pohledán ještě ten odkaz k Starter a Vistě kde se piše něco co nikde jinde není.
http://www.mojewindows.cz/node/460
Diskuze+licence+poslední věta nakupky
Kód: Vybrat vše
OEM produkt a počítač nebo komponenty musí být uvedeny na společném nákupním dokladu.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr_S 4. 1. 2010 17:15

Uf. Mé představě zcela odpovídají ty dlouhé příspěvky na http://www.mojewindows.cz/node/460 včetně onoho
Michal Politzer píše:ano, můžete postavit počítač sami sobě

Výslovně jsem se na to před časem ptal Microsoftu a dozvěděl jsem se totéž. (OK, vím, že na vyjádření Microsofu se nedá spolehnout)

Ono je to ale celkem logické, jinak by si třeba Alza nebo HP nemohli postavit počítač sami pro sebe a to je zjevný nesmysl.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod oooooooooo 4. 1. 2010 19:32

Z licence -
Termín „Sestavovatel systémů“ označuje výrobce originálních dílů, sestavovatele, sestavovatele repasovaných počítačů nebo
osobu provádějící předinstalaci softwaru, která systémy zákazníka prodává třetí straně.

Ale pojem označuje sestovatele s tím že o dva řadky níž není a ale nebo by znamenalo že OEM builderem může být každý...
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr_S 4. 1. 2010 22:31

Mimochodem, u OEM Windows 7 (i Vista) je na krabici nalepený přesně tento text: http://oem.microsoft.com/public/sblicen ... _czech.pdf
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 5h1nj1 5. 1. 2010 10:40

Pravda proste je, ze "sestavovatel" je tak vagni termin, ze ve skutecnosti poradne nikdo nevi, kdo vsechno to muze byt, vcetne samotneho Microsoftu, ktery, jak uz jsme zminovali, na toto odpovi pokazde trochu jinak.
Ve svetle toho proste pouziji system vzdy, kdyz pujde aktivovat, tedy klidne i samostatne zakoupeny OEM na mem soukrome sestavenem PC, uz se radeji nikde na nic neptam a povazuji to za legalni zpusob.
5h1nj1
Junior

Odeslat příspěvekod aumirek 5. 1. 2010 11:14

5h1nj1 s tím mohu souhlasit i když možná to bude někdy porušení licence.Poněvadž já sám tímto používám nelegální systém poněvadž i když jsem soft koupil s PC nemám tam legalizačni nálepku tu mám v šupliku neb občas měním bednu
aumirek
Junior

Odeslat příspěvekod petrfilipi 6. 1. 2010 15:51

Myslím, že uživatel který si jednou koupil licenci Windows, má (aspoň morálně) právo na to ji používat na jednom PC ať tam má základní desku jakoukoli.
Taky jsem jednou volal na infolnku MS a snažil jsem se pánovi na druhé straně drátu vysvětlit, že si koupím komponenty, k tomu OEM verzi OS a doma si to sestavím. Neustále mi tvrdil, že takto není možné vůbec počítač koupit, že se prodávají pouce celá PC.

Kdyby utíkaly MS peníze jenom tak že si doma někdo vymění MB a použije původní (řádně zakoupený) OS, tak by byli asi nejšťastnější firmou na světě.

Petr
petrfilipi
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 6. 1. 2010 16:20

Moralní pravo na něco a navazující diskuzi bych ponechal třeba pro otázky Miroslava Moravce atd...Tady se řeší jenom a čistě technická věc - znění a výklad.Jak a kolik jim utíká peněz taky není věc co by mněla normalního uživatele trápit ,mně sou u prd.le uplně stejně jako třeba Coca-Cola nebo Papírny ŠTĚTÍ.
Jde o jedinou věc přijde někdo s požadavkem na legalní windows,s plackou,rozpočet je X a představa Y ani korunu výš ani níž,prostě dostaneš pevnou častku a je jedno jak toho docílíš,na a z minuleho PC zůstane dejme tomu skřín a zdroj - na druhé straně legalita musí být nezpochybnitelná - nikoliv před MS :-) pochopitelně ale před dotyčným dejme tomu z nejrůznějších důvodů.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petrfilipi 6. 1. 2010 22:53

To ooooooooo: bohužel jsem nějak nepochopil, jakou situaci to popisujete.
K prvotnímu dotazu - podle tohoto článku: (http://www.microsoft.com/cze/licence/oem/default.mspx) je licence OEM vázána na počítač jako celek. Pokud má tedy pisatel původního dotazu PC s OEM OS zakopupeným s tímto PC, na kterém odešla základní deska a další komponenty, může podle části článku nazvané "Upgrade počítače a re-aktivace produktu" vyměnit tuto vadnou základní desku a komponenty, sám si pak může opatřit důkazy o nefunkčnosti takto vyměněné základní desky (testy komponent včetně MB dělal před lety např. Bazar Růžovka v Praze) a poté může provézt reaktivaci.
Dle mého názoru OEM verze zakazuje výměnu MB, pokud tento MB funguje. Výměna ostatních komponent není v rozporu s OEM licencí, aspoň podle výše zmíněného článku.

Petr
petrfilipi
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 1. 2010 17:55

Panove? : )) Nejste uz trosicku moc OT? : ))
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod oooooooooo 7. 1. 2010 18:06

Pokud má tedy pisatel původního dotazu PC s OEM OS zakopupeným s tímto PC, na kterém odešla základní deska a další komponenty, může podle části článku nazvané "Upgrade počítače a re-aktivace produktu" vyměnit tuto vadnou základní desku a komponenty, sám si pak může opatřit důkazy o nefunkčnosti takto vyměněné základní desky (testy komponent včetně MB dělal před lety např. Bazar Růžovka v Praze) a poté může provézt reaktivaci.
Dle mého názoru OEM verze zakazuje výměnu MB, pokud tento MB funguje. Výměna ostatních komponent není v rozporu s OEM licencí, aspoň podle výše zmíněného článku.

z jednoho počítače na jiný (starší počítač z druhé ruky), pokud původní zanikne havárií mainboardu a dalších komponent

Tazatel nic nemění.Doporučuju přečist text jeho dotazu a pote srovnat rozdíl mezi výměnou desky a přenesením licence na jiný stroj.
Panove? : )) Nejste uz trosicku moc OT? : ))

Offtopic?Řekl bych že jediný důvod proč to člověka zajíma je jak neplatit 7000 ale 2800 a v jake situaci tak lze učinit...
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petrfilipi 7. 1. 2010 22:23

Otázka zněla, zdali může OS OEM migrovat z jednoho počítače na jiný (starší počítač z druhé ruky), pokud původní zanikne havárií mainboardu a dalších komponent a co OEM vlastně zakazuje?

Předpokládám, že porouchaný PC (říkejme mu PC1) má řádně zakoupenou licenci (minimálne OEM).
Domnívám se, že PC1 nezanikne, pokud mu umře MB a některé komponenty. V tu chvíli je to nefunkční PC1 s platnou OEM licencí a pokud ho tazatel opraví výměnou MB a vadných komponent z PC2, může podle článku v mém předchozím příspěvku provézt reaktivaci. Tzn. bude přenášet díly na opravu z PC2 do PC1, nikoli licenci z PC1 do PC2.
Máte pravdu, OS OEM migrovat nemůže, nicméně pisatel původního dotazu může použít původní PC1, to opravit a reaktivovat OEM licenci.
petrfilipi
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka