Výměna větráků na Asus Strix R9 Fury

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Legion_One 8. 6. 2021 15:26

Zdravím všechny,

vzhledem k mizerné situaci na trhu grafických karet bych rád prodloužil život své Asus R9 Fury Strix 4GB. Větráky na ní, zdá se mi, umírají (pískají, drnčí, skřípou, všechno možné). Zatím jsem si zběžnou kontrolou nevšiml, že by docházel k thermal throttling, ale myslím si, že výměna větráků je na místě, už jen kvůli hluku.

Proto se obracím s žádostí o radu na Vás. Výměnu větráků na grafice jsem ještě nikdy nedělal, to se přiznám rovnou a nejsem si jistý, jak se do toho co nejlépe pustit.

Na Aliexpresu jsem si našel tento inzerát:

Obrázek

Nejsem si jistý, jaký kabel pro vzájemné propojení potřebuji. Také předpokládám, že grafiku půjde "lidsky" rozmontovat (nejsem doma, abych si to fyzicky ověřil a rád bych ty větráky a všechno potřebné objednal co nejdříve, aby ty staré neumřely ještě před novými).V neposlední řadě se samozřejmě bojím, abych to zvládl vyměnit, ale myslím, že to nebude takový problém.

Je ještě něco, co mi chybí nebo bude chybět nebo co už teď dělám špatně/mimo?


Mockrát díky všem!
Legion_One
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 6. 2021 07:23

3x AC F9 PWM + stahovací pásky + přechodku a máš to. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Legion_One 12. 6. 2021 08:39

Python.p píše:3x AC F9 PWM + stahovací pásky + přechodku a máš to. :)


Přechodka by byla správná tato, že? https://www.czc.cz/arctic-pst-cable-rev ... 77/produkt

Jinak moc díky, vyzkouším a pohraju si s tím :).
Legion_One
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 6. 2021 08:42

Nene, potřebuješ z mini 4pinu na klasickej 4 pin. A nebo teoreticky pokud umíš pájet, aspoň základy. Tak si může ze starých fanů ten konektor nechat a napájet na to co jsi poslal.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Legion_One 12. 6. 2021 09:34

Omlouvám se, ale možná to nechápu nebo chápu špatně - nemůžu dohledat, co je "mini 4 pin" - to je nějaký proprietní GPU konektor pro větráky?

Co jsem zuřivě Googlil, tak většina lidí připojuje ty větráky na header na základce a větráky na grafice pak řídí v BIOSu, což chápu a umím si představit. Já si (asi naivně) myslel, že grafika má svůj vlastní 4 pin konektor pro větráky, na který bych připojil ty nové a grafika by si PWM řídila sama. Takže tahle možnost asi padá? Nebo jak vypadá/funguje ten "mini 4 pin"?

Pájení jde bohužel zoufale mimo mě :D.
Legion_One
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 6. 2021 10:16

Jasný, to je taky varianta, pokud můžeš na desce rozjet speedfan a nastavit si tam hlídání teploty GPU a regulaci na určitým portu, není problém.

https://www.ebay.co.uk/itm/273894604584

Bohužel u nás velmi špatně dostupné. Odkud jsi ? Možná bych něco doma našel, případně vyrobil.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Legion_One 12. 6. 2021 10:32

SpeedFanem si jistý nejsem (mrknu až budu u PC, ale myslím, že to nebude problém), případně bych tam nastavil pevnou rychlost, která by GPU uchladila a zároveň neřvala (ale hluk mě tak netrápí, spíš mě trápí jak mi současné větráky skřípou, vržou, cvakají apod :D).

Díky za link, vůbec jsem nevěděl, že něco takového existuje. Doba dodání ani není tak hrozná.

Jsem z Vysočiny - Havlíčkův Brod. Mockrát díky za nabídku :). Mám na cestě ty větráky z Alíka (pár dní po postu tohohle vlákna jsem si myslel, že se ty větráky rozpadnou), tak si tuhle "ghetto" variantu připravuji jako záložní plán, protože nevím, co od Alíka můžu čekat a dostat :D. Vůbec nevím, kdy to dorazí (asi za dlouho) - můžu se tedy případně ozvat, kdyby Alík nezafungoval? :) Určitě by to nebylo jen za poděkování.
Legion_One
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 6. 2021 10:39

Jasný, stačí napsat, nějaký konektory jsou a nějakej čas na pájení se taky snad najde.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Legion_One 12. 6. 2021 10:42

Pecka, mockrát děkuji za rady, čas i ochotu! :)
Legion_One
Junior

Odeslat příspěvekod Legion_One 24. 7. 2021 08:06

Zdravím, říkal jsem si, že Vám jen hodím update - větráky včera dorazily, výměna byla úspěšná, vše funguje a karta se chladí aniž by u toho žádala o ránu z milosti. Jen se mi zdá, že nové větráky jsou samy o sobě hlučnější než ty originální (při vyšších otáčkách), ale možná to je zkreslený vjem. Nicméně to ničemu nevadí, hlavní je, že to funguje (a snad fungovat bude).

Moc díky!
Legion_One
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 7. 2021 13:09

Pozde, ale prece prihodim odkaz na redukci dostupnou v CZ skladem: https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051450060000002KW9
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Behemot2077 24. 7. 2021 14:44

Esli jsou to ty rejže, tak co se divíš.

Jinak obvykle o pár měsíců odloží smrt dyž to pod rotorem vystříkáš olejem (a pak zbytky utřeš benzínem samozřejmě), hardcore (a nejspíš trvanlivější) varianta je celý to ponořit na pár dní do oleje (a třeba přes noc nechat na malý otáčky běžet). Ložiska jsou sice jako že uzavřený různý ty kouzelný marketingový kecy, ale jsou to akorát kluzný zadělaný tak, aby namazat nešly. Nicméně kapalina si tam cestu najde a trochu to přimázne.

Vlastně to můžeš zkusit, když je máš teď v ruce :)
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod tomascz105 24. 7. 2021 22:09

Zdravím, rád bych se připojil k tématu, vlastním MSI RTX 3070 Ventus x2 a jak jsem zjistil, tak to není moc tichá karta, ale hlavně kolem 80-90 % rychlosti ventilátorů se ozývá trouchu vrčení. Rád bych na kartě také vyměnil ventilátory a připojil je pomocí výše zmíněné redukce.

Ovšem moje otázka je, jestli mohu např. 3 nové ventilátory zapojit pouze na jednu redukci za sebe, nebo jestli koupit dvě redukce, vzhledem k tomu, že karta by měla mít 2 konektory.

Předem díky za odpověď.
tomascz105
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 7. 2021 22:35

Můžeš, ale musíš pak nastavit vlastní křivku :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomascz105 24. 7. 2021 22:57

Takže kdybych koupil toto: https://www.alfa.cz/basket.php?items=_2KW9010TUQ03
a zreguloval pomocí MSI Afterburner podle teplot a hlučnosti, bylo by to v pohodě ?
tomascz105
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků