Nahrada za R9 290

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod iantaris 29. 4. 2020 14:11

Ahoj,

pomalu ale jiste mi odchazi moje AMD grafika (r9 290). Zatim se neobjevuji artefakty, ale pri spousteni her obcas vypadne spojeni s monitorem pres DVI - vetsinou pomuze az nekolikanasobny restart.

Koukam tedy po necem novem na fullHD hrani cena cca okolo 5 tis. Kc, protoze vic se mi uz do sestavy strkat nechce.

FX 8350
8 GB RAM
Seasonic SSP 650 RT
3x 120 mm in, 3 x 120 mm out

Dival jsem se po 8 GB verzi 5500 XT, ale zaroven se jeste doprodavaji 590tky za velmi slusne penize lehce nad 5 tis. Kc. Hlucnost ani spotrebu neresim, na oboji jsem zvykly ze stavajici karty.

Diky
iantaris
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 29. 4. 2020 15:21

fullHD hrani ... 8 GB VRAM

Pro orientaci se můžete řídit čísly níže. Také je dobré mít zhruba 2× tolik RAM, jako máte VRAM.
720p: 2 GB, 1080p: 4 GB, 1440p: 6 až 8 GB, 2160p: 8 až 12 GB.

Kdybyste chtěl kartu na práci ve 3D či na výpočty, měla by velká VRAM smysl, ale u hraní vám nic nepřinese. Problém je, když je paměti málo, je-li jí však více, leží nevyužitě ladem.
Mimochodem, stejně se chovají i ostatní výstupy na kartě? Je možné, že zlobí jen HDMI a DP, případně DVI jsou OK. To bych prověřil jako první.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 29. 4. 2020 16:41

iantaris píše:obcas vypadne spojeni s monitorem pres DVI

= typicky přehřívání GPU|VRAM.
Co s tím?
Vyřeš efektivní chlazení skříně.
Tohle je klasický WKS, dnes už 9 let starý:
iantaris píše:FX 8350

Před 9 lety špičkový profi desktop.
K hernímu dělu to má hodně daleko. Pro daný VGA
iantaris píše:R9 290

nemá tento CPU dostatečný výkon;
=> nový VGA nepřinese zvýšení herního výkonu.
Co s tím?
1) Prostuduj si herní DS:
viewtopic.php?f=932&t=1297916
2) Vhodný pořiď.

Emil Pastelka:
děkuji Ti za smysluplné vyjádření přímé úměrnosti mezi rozlišením monitoru a velikostí VRAM.
BFU si to většinou neuvědomí, nechá si vypláchnout mozek marketingem a pořídí pro hry 4k monitor. :-roll:
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod iantaris 29. 4. 2020 19:15

Diky za rychle reakce!

GK se chova stejne na vsech portech a zkousel jsem ji i na jinem PC - obdobne vysledky. Teploty jadra jsou take v pohode, pri herni zatezi nebo renderingu nikdy neprekroci 68 stupnu. K vypadkum spojeni ostatne zpravidla nedochazi pri zatezi, ale pri prechodu z plochy do herni aplikace. Pri praci s fotkami nebo videem jsem nikdy nic podobneho neregistroval.

Jinak co se VRAM tyce.. prinos vyssi pameti je ve fullHD jasne diskutabilni. Ale uprimne jestli dat cca 5k za verzi se 4 GB nebo priplatit tri, ctyri stovky za 8 GB, tak asi neni moc co resit.
iantaris
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 29. 4. 2020 19:39

To vypadá na chybu řadiče, resp. chipsetu.
Nesdělil jsi typ MB/chipsetu.
Pokud je špičkový CPU osazený v nějakém jednoduchém kancelářském MB s chipsetem řady 970, nelze se divit.
Alternativně je v podezření VRAM.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod iantaris 29. 4. 2020 19:58

MB je Gigabyte 990FXA-UD3 s poslednim biosem. Chybny radic na desce by se ale neprojevoval i na druhem pc po prendani grafiky, ne? O zavade mimo kartu jsem proto vubec nepremyslel. Ma za sebou uz pet let provozu, tak mne popravde to, ze by mohla haprovat, ani moc neprekvapilo.
iantaris
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 29. 4. 2020 20:08

To je špičkový MB.
Možná závada VRAM?
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 29. 4. 2020 20:25

U závady VRAM bych čekal spíše obrazové artefakty. Na chybu výstupů si svého času stěžovalo dost majitelů R9 290, proto bych to viděl na nějakou konstrukční chybu. Projevuje-li se i na jiném PC, je to otázka karty. Přeci jen, odslouženo má.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 29. 4. 2020 22:18

Emil Pastelka:
dobrý postřeh.
Při běžné práci ovšem tento VGA funguje dobře:
iantaris píše:Pri praci s fotkami nebo videem jsem nikdy nic podobneho neregistroval.

=> není důvod k výměně.
Herní PC to není.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod iantaris 29. 4. 2020 22:41

Jenze clovek si rad i neco zahraje a bez iGPU bych byl v pripade uplneho konce grafiky vcelku v haji.. jako nahrada by se vam tedy jevilo jako nejlepsi jake reseni 5500 xt/590 nebo neco jineho?
iantaris
Junior