Upgrade sestavy - AutoCAD

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod shaman171 17. 6. 2021 12:47

Ahoj všem,

mám aktuální sestavu:
Intel Core i5-4590
32 GB RAM
GeForce GTX 960
SSD disk Samsung 970 EVO PLUS 500GB
Win 10 64 bit
Monitor - Samsung CRG90 - LED monitor 49"

Sestava už má za sebou pár let a postupně co šlo jsem upgradoval.
Aktuálně sestavu využívám hlavně na CAD, ale jakmile otevřu větší výkres, pár externích referencí v něm a do toho začnu čmárat byť i nějaký drátový 3D model, tak se AutoCAD neskutečně seká.
Když si otevřu správce výkonu, tak nic není na 100% (ani nárazově) ale přesto CAD nejede svižně.

Dokážete mi poradit, co by dávalo smysl upgradovat? Nebo by bylo lepší to postavit znovu od základu? S ohledem, že už asi neseženu na tenhle socket nový procesor?

Díky mocza každou radu
Hezký den
shaman171
Junior

Odeslat příspěvekod soban 17. 6. 2021 13:06

Pokud ten AutoCAD umí využít grafiku tak by stálo za to koupit výkonější, ovšem v této době je to nereálné....

Před kovidem jsem manželce koupil grafiku za 4000,- dnes se prodává za 7000 - 8000,- :-(

Takže bych asi šel cestou nového PC a grafiku asi použil tu co máš, a později až ceny opadnou koupil novou grafiku.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod shaman171 17. 6. 2021 13:20

To jsou právě otázky, které popravdě neumím odpovědět, nicméně AutoCAD se tváří, že HW akcelerace je zapnutá, takže předpokládám, že grafiku využívá.

Nechci trvrdit, že o peníze nejde, ale na PCP potřebuji reálě pracovat, takže mi nezbyde než aktuální kryptoměnama a coronou vyhnané cey grafik budu muset případně akceptovat, jen bych nerad koupil novou grafiku a zjistil, že CAD se stále seká.

Proto mi jde o to, zda z mého popisu nelze "zjistit" kde by mohl být zakopaný pes ve smyslu "co to brzdí"? Případně jak to zjistit?
shaman171
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 17. 6. 2021 15:00

shaman171 píše:...nic není na 100% (ani nárazově) ale přesto CAD nejede svižně...

Co teploty, chlazení, pasty?
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod soban 17. 6. 2021 18:55

shaman171 píše:Proto mi jde o to, zda z mého popisu nelze "zjistit" kde by mohl být zakopaný pes ve smyslu "co to brzdí"? Případně jak to zjistit?


Někde se poptat na foru toho SW (AutoCADu).

Protože těžko říci zda pomůže lepší cpu s více jádry nebo lepší grafika s více ram atd.....

Co jsem zadal AutoCAD tak požadavky tam na HW jsou napsané tak neurčitě.....

Jedině vyzkoušet si půjčit výkonnější grafiku od kamaráda na zkoušku....

PS. Jak píše předemnou co teploty, zda se pak CPU nepodtaktovává .....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 17. 6. 2021 19:20

O jakou verzi AutoCADu se v prvé řadě vůbec jedná?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod shaman171 18. 6. 2021 06:06

Tak jsem chvilku pracoval s tím stejným výkresem, který se seká a měřil jsem teploty a vytížení.

Obrázek
Obrázek

Teploty mi tak strašné nepříjdou.

Co se týče verze Cadu tak jde to AutoCAD 2022 a AutoCAD Architecture 2022.
shaman171
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 6. 2021 06:39

Výkresy a pracovní data případně SWAP máš na tom EVU?

Podívej se na taskmanageru na odezvy na discích, nemusí jet na 100%, ale odezvy můžou skákat klidně k jednotkám sekund.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 20. 6. 2021 16:26

shaman171 píše:Co se týče verze Cadu tak jde to AutoCAD 2022 a AutoCAD Architecture 2022.

Zkus si nainstalovat AutoCAD 2020, v ramci predplatneho bys jej mel mit pristupny.
Sestava je vykonove bez problemu, z moji zkusenosti je problem v AutoCADu.
Posledni verze, ktera se nesekala, je verze 2020. Verze 2021 a 2022 jsou na vetsi vykresy nepouzitelne.
Delam s tim dnes a denne. Na foru CAD studia jsou na to i dalsi stiznosti.
Hlava
Junior

Odeslat příspěvekod shaman171 21. 6. 2021 05:09

@Python.p:
SWAP je pouze na tom EVU, na zbylích discích je vypnutý.
Ve správci jsou disky vytížený v principu trvale na "0%"
Data výkresů mám na druhém SSD které využívám právě na DATA? která chci rychle - Crucial_CT250MX200

@Hlava:
Tak to bych moc rád, ale neovolí mi to politika firmy, jsme nuceni využívat trvale nejnovější software.


Je nějaká možnost, že by pomohla nová grafika?

Děkuju moc :)
shaman171
Junior

Odeslat příspěvekod soban 21. 6. 2021 05:18

Zda pomůže grafika netuším.

Pokud je problém v SW tak těžko můžeme tušit kde soudruzi udělaly chybu, zda pomůže grafika zda je chyba zde nabo pomůže lepší CPU s X jádry zda je SW umí využít.....

Tady asi bude lepší se zapojit přímo na forum toho AutoCADu a poptat se tam jaké mají sestavy atd....

Tady je pouze jediná rada, prostě si od někoho půjčit lepší grafiku a vyzkoušet a pokud nárůst výkonu bude tak až potom ji kupovat.

A nebo používat ten starší AutoCAD který nemá problém s výkonem - přemluvit firmu že je to lepší jak nový PC za 60 000,- až 100 000,- Kč.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod blmrtin 23. 6. 2021 23:03

Jaký problém v software?

Základním požadavkem a předpokladem s výjimkou dostatku operační paměti, zůstává a navždy zůstane výkon 1. jádra/vlákna procesoru, na kterém probíhá výpočet, protože každý přepočet struktury, volné plochy, úpravy stromu apod. musí proběhnout postupně, chronologicky a v závislosti na struktuře. Není způsob, jak efektivně využít více jader, protože další výpočet lze zahájit až v okamžiku, kdy je znám výsledek předešlého výpočtu. Ostatní jádra/vlákna zajistí běh ostatních nástrojů, programu, systému apod. S každou změnou např.: zaoblení opět dochází k přepočtům, které proběhnou v přesně stanoveném pořadí. Více vláken se uplatní až u analýz, simulacích apod. Paralelní výpočty prakticky nelze uplatnit ani pro samostatné větve s vlastním větvením struktury např.: rozvodné sítě a trasy vedení stavby. Čím je struktura složitější a rozvětvenější, tím více času je potřeba na provedení přepočtu libovolné změny a tím déle čekáš na dokončení.

Grafická karta nachází uplatnění při pohybu modelu, změny rozlišení, nastavení detailů apod. AutoCAD si stejně nastaví výchozí hodnoty se sníženém rozlišením a s minimem detailů, protože detailnějším nastavení znamená "slide show". Ve vykreslování pomůže profesionální grafická karta, která dosáhne lepších výsledků i když i AutoCAD používá DirectX. V CAD programech nejsou textury zkrátka důležité, namísto toho je potřeba vykreslovat podstatně větší množství čar a dalších primitiv.
Carpe diem
blmrtin
Junior

Odeslat příspěvekod Hlava 24. 6. 2021 05:39

Ty s AutoCADem evidentne nedelas, ze?
Teoretizujete tady nesmysly, problem je zakopan v samotnem AutoCADu.
https://www.cadforum.cz/forum/forum_pos ... yb-kurzoru
Hlava
Junior

Odeslat příspěvekod blmrtin 24. 6. 2021 11:22

Denně od roku 1998, to jsem si pořizoval svou první vlastní licenci. Průmyslovku a ČVUT nepočítám. Někdy jen potřebuji projektový plán upravit dle skutečných stavů, jindy projektuji kompletní rozvody, řízení a kabelové vedení v budově.

Svoje kecy si příště nech pro sebe.
Carpe diem
blmrtin
Junior

Odeslat příspěvekod Hlava 16. 7. 2021 06:21

Shaman171: Byl uveden Update 1 pro AutoCAD 2022 (rodinu, vč. profesních verzí) a pro AutoCAD LT 2022.

V mem pripade to ony problemy se sekanim prakticky eliminovalo, a verze 2022 se tak stala pouzitelnou. Vyzkousej to nainstalovat, mozna bude taky po problemu …
Hlava
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků