Vymena vetraku

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod kultus 10. 7. 2017 07:12

Ahoj, prosim o radu. Koupil jsem starsi WS Fujitsu M470-2:

Deska D2778-C14
Procesor Xeon W3530->X5677 (za mesic) + tower chladic (8x med.heatpipe)
2x4GB 1066MHz RAM + 1x4GB (za mesic)
HDD 150GB Velociraptor + SSD (za mesic)
GK FX1800

Chlazeni: 1x12cm AFB1212HH bedna-IN, 1x12cm AFB1212SH bedna u procesoru-OUT a 1x12cm AFB1212SH bedna u GK-OUT a nejaky maly vetrak nad pametma. GK ma vlastni vetrak co jede na cca 1500rpm. Vsechny vetraky jsou 4-pin pripojene na desku, detekovane speedfanem i Sis Sandrou, ale jen s 0rpm.

Stanice neni na me prekvapeni moc hlucna a nesnazim se o zadnou ani jen semiLN sestavu. Presto premyslim jestli nevymenit tyhle stare kulickove vetraky za neco novejsiho s odpovidajicim chlazenim a nizsim hlukem. Minimalne chci vymenit vetrak co odvadi vzduch z oblasti kolem GK, protoze si pri nizsich otackach uz trochu brumla. Zjisteno postupnym fyzickym odpojenim jednotlivych vetraku. Problem je, ze neni mozne zadny z vetraku ovladat ani ze speedfanu ani z biosu, takze jen vymena. Urcite si necham poradit co tam dat pripadne jestli to nema smysl vykaslu se na to. Snazil jsem se napsat co nejvic info tak kdyby bylo jeste neco potreba doplnim. Predem diky za radu aspon pro ten jeden vetrak.
kultus
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 7. 2017 07:41

P12 PWM bych zkusil.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 10. 7. 2017 07:56

Moje chyba, zapomel jsem napsat, ze do toho chci vrazit co nejmin, tzn. max 150,- za vetrak. Takze jsem premyslel spis nad necim 120mm od Arcticu :) ale tam se obavam ze nebude stacit airflow. Ikdyz jsou to za tu cenu supr vetraky, musim pokryt cca 110CFM. Presto dekuji, do noveho stroje by ta Noctua byla jiste vyborna, ale do tak stare sestavy trochu cenovy overkill...

edit: co tak koukam, za ty prachy bude vubec neco s takovym prutokem problem sehnat, jedine risknout F12 PWM rev.2 jestli bude v zatezi stihat. Teploty jsou ted solidni ikdyz jsou ty vedra...
kultus
Junior

Odeslat příspěvekod jjfb 10. 7. 2017 10:19

110CFM je Overkill...
jjfb
Junior

Odeslat příspěvekod kultus 10. 7. 2017 10:57

Je to mozny, bohuzel se nedaji ovladat a ani nevidim na kolik otacek se toci abych to mohl posoudit. Vepredu je ten vetrak slabsi, tam by se dala F12tka s 74CFM odzkouset. I kdyby jel naplno tak bude IMHO tissi nez co tam je ted. Stejne chladi hlavne disky a ty jsou v pohode (kolem 32°C).

Az bude vic casu, vypnu ten vetrak u grafiky a budu pri bezne praci sledovat jak a kde poroste teplota. Je tam ale moc cidel teplot a vubec nevim kde jsou a co sledujou (krome HD0, GPU a teploty jader), napr. 2x ambient cca 30°C, Remote 2 + CPU kolem 40°C ty jsou vpohode. Pri vypnuti toho vetraku ve spodni casti skrine zacnou tyhle teploty rust, ale hlavne roste teplota GPU k 60°C coz je jeste v pohode, takze treba by to ten arctic uchladil. U procesoru bych se uz trosku bal to vypnout, ale chce to otestovat. U starsi masiny uz musi byt clovek trochu opatrnejsi ;)

Jinak vypada to takhle, procesor pod zdrojem, vedle pameti chlazene malym vetrakem a GPU dole:
Přílohy
1.JPG
1.JPG (53.32 ) Zobrazeno 4482 krát
kultus
Junior

Odeslat příspěvekod kultus 12. 7. 2017 19:57

jjfb píše:110CFM je Overkill...


Tak jsem puvodni vetrak vymenil za F12 PWM rev.2, snizeni hluku se projevilo predevsim ve vyssi zatezi procesoru. V idle a pri bezne praci jsou teploty jako predtim.

V plne zatezi ale vetrak nestiha chladit procesor a ikdyz prosel Intelburn testem, teploty na jadrech jsou vyssi o celych 20°C!!! Druhe jadro ktere melo pri stejnem testu s puvodnim vetrakem 80°C melo po vymene 100°C.

Takze overkill mozna tak pri bezne praci, ale pri plnem dlouhodobem vytizeni je tech 110CFM odpovidajicich.
kultus
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 7. 2017 19:59

Jednou napsal overkill, tak overkill :roll:
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 12. 7. 2017 20:26

Takze mi chces tvrdit ze je 100C na Nehalemu v poradku... :roll:
kultus
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 7. 2017 20:57

* sarkazmus...

;)
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 12. 7. 2017 21:04

8-) budu to takhle pri bezne praci par dnu provozovat a sledovat teploty. Zkusim i nejake upravy a render videa jak bude topit pri exportu a jestli OK, vymenim taky ostatni vetraky. Je to fakt poznat. To tyhle zatezove testy jsou poradny overkill ;-] normalne se pri praci pres 65C ani nedostanu...ale je zase fajn vedet co to udela kdyz to takhle povali.
kultus
Junior

Odeslat příspěvekod kultus 16. 7. 2017 12:23

Takze teploty jader s F12 PWM se mi na puvodni hodnoty
se stock fanem nepodarilo dostat. Procesor jsem prepastoval, pridal dalsi vetrak vhanejici vzduch do skrine (ikdyz tam neni vyslovene pozice pro 120mm vetrak, misto tam je a nejaky predni mrizka taky), otocil v horni polovine skrine tok obou vetraku aby foukal chladny vzduch pres vezak procesoru) zmeny celkove ubraly jen par stupnu, pomohlo samozrejme ochlazeni okolni teploty v poslednich dnech. Dostal jsem se na cca 90C na druhem (nejteplejsim) jadre po Intelburn testu (10x). Takze chlazeni procesoru je opravdu dimenzovane na ten vetrak a la boeing. :)

Urcite by pomohla vymena za 95W procesor, ktery by tolik netopil. To uz se ale bije s potrebou co nejvyssiho vykonu. No, treba se bude X5677 chovat lepe, ale moc tomu veverim...da se nejak zjistit, ze je dobre prepastovano? Delal jsem to podle obecneho doporuceni co nejtenci rovnomerne vrstvy, dotahovani chladice do krize a pouzil MX4. Nevim co vic zkusit, vezak je po burn testu horky dost...
kultus
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků