Výběr SSD řešte jen zde!

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod RossiD 10. 4. 2021 23:51

Poprosím o radu, potřebuji více prostoru pro systém na mém věkem ošlehaném PC, stará 120GB Crucialka je již s místem na hraně. Úložiště by mělo být v rámci možností rychlé s kapacitou okolo 500 GB. Využití PC je různorodé, občas si zahraji, upravuji fotografie, střih videa, kancelářská činnost a muzika ...

Sestava:
MB - Gigabyte GA-Z97X-UD3H
CPU - Core i5-4690K
RAM - 16GB
GPU - GeForce GTX 960 (4 GB)
PSU - EVGA SuperNOVA 750 G2
Disk 1 - Crucial_CT120M500SSD1 (120 GB, SATA-III)
Disk 2 - WDC WD10EURX-63FH1Y0 (1 TB, SATA-III)
OS - W10

Lze něco doporučit ? Předem děkuji za ochotu poradit.
-= Jestli neumíš udělat chybu, neumíš nic =-
RossiD
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pointops 11. 4. 2021 02:27

Z nabídky cirkulární ekonomiky :) v 500 GB na výběr není.
https://pc.bazos.cz/inzerat/134785740/s ... sd-1tb.php
https://pc.bazos.cz/inzerat/134642312/s ... iztest.php
https://pc.bazos.cz/inzerat/134444489/s ... b-nove.php

Zrovna SSD z druhé ruky nejsou sport pro každého, na takové domácí ukládání se za tyto stydět netřeba. Po otestování nebudou větším rizikem než nově koupené. Data lze (pseudo) zálohovat do cloudu nebo na tvojí plotnu.

Za 1000 Kč by vlastně ten Evo 850 v záruce mohl udělat nejvíc muziky. Jinak pozor ty 256 jsou vevnitř docela jiné.

1. našroubovat EVO, otestovat a zazálohovat na něj uživatelská data z 120SSD.
2. druhou kopii zálohy poslat na 1TB HDD
3. oba disky odpojit.
4. vytvořit bootovací W10 instalační USB (flešku to chce 8GB a víc, USB 3.0)
5. Crucial v rámci instalace zformátovat a začít nanovo s OS
6. Na OS SSD si držet OneDrive (místa po resinstalaci W10 vlastně bude dost)
7. Na 1TB SDD fotky videa a prostě ty velké věci
8. Plotna na zálohy. Pokud bude jen na zálohy, lze zvážit úpravu power managementu / sleep aby zbytečně nehučela.

-- 11. 4. 2021 03:56 --

EDIT: Tvoje deska má m2 slot.

https://pc.bazos.cz/inzerat/134548579/t ... baleny.php
p\o.
pointops
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 11. 4. 2021 23:43

Seznam podpory, M.2 Support list PDF http://www.gigabyte.cz/products/page/mb ... upport-doc

Sice obsahuje i M.2 PCIe i SATA, ale kdo ví, jaký potřeba upgrade BIOSu pro dnešní.
U Samsungu je dobrý klonovací software. Když rozpozná disk Samsung, přenese z původního menšího i z jiné značky systém Windows.
Já bych šel do nového.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod RossiD 11. 4. 2021 23:56

Netuším zda něco z odpovědí směřuje na mne či ne (spíše asi ne) :oops:
Pokud přeci jen se to týká mého dotazu výše, rozhodně chci úložiště nové a na čerstvou instalaci systému jsem po nákupu připraven, PC to již potřebuje jako sůl - klonování tudíž netřeba ;-)
Jen jsem ještě přemýšlel nad zvýšením kapacity případného disku na 1 TB.
-= Jestli neumíš udělat chybu, neumíš nic =-
RossiD
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pointops 12. 4. 2021 06:59

Měly směřovat. Technicky kvalitně napsanému dotazu ale chyběl rozpočet, a také co chceš dělat s dobrým stávajícím Crucialem.

Jestli se nemusíš plácat v blátě a můžeš rovnou koupit nové 1TB, to je hezké řešení.

Popsaná varianta:
1x Crucial 120 [OS a osobní data] 1x Transcend 256 M.2 SATA ("věci") 1x HDD 1TB (filmy, audiotéka, zálohy) bude dobře funkční. S cenou 900 Kč i rozumná - disk zabalený s účtenkou.

1TB v základu stojí 2500 https://www.zbozi.cz/vyrobek/western-di ... s100t2g0a/

Ale to by slušel PCie / NVMe, který dávat na desku z roku 2014 nemusí projít na poprvé. GigaByte snad nezklame a tenhle obyčejný se parametry nebude vymykat špatným směrem: https://www.zbozi.cz/vyrobek/gigabyte-n ... e3100tntd/

Jestli je 900 nebo 2900 za identickou funkčnost relevantní rozdíl si řekneš sám. Původně zmiňovaných 500 GB se zdá takové divné mezi.
p\o.
pointops
Junior

Odeslat příspěvekod RossiD 12. 4. 2021 07:30

Omlouvám se, trošku jsem "zatápal" a hned si neuvědomil, že je odpověď pro mne. Cenu jsem opomněl zmínit, stávající disky pokud to je možné bych rád ponechal. Rozhodnutí zvýšení kapacity na 1TB padlo až po uveřejnění dotazu, dodatečně. Rozpočet u terabitu bych si představoval plus/mínus do 3.500,-Kč. Přeci jen bych se rád přiklonil k variantě 1TB na OS a Crucial 120 by sloužil jen jako jákasi odkládací pracovní "zpracovatelská" bokovka. Samozřejmě pokud by to byl netechnický "kočkopes" způsobující problémy (disk je již starý) tak se té 120 vzdám.
Je mi jasné že od MB sedm let staré nemohu očekávat jízdu na Nürburgringu a proto jsem se vydal sem na fórum pro radu, neb mé zkušenosti končí v roce 2014 po celkovém upgrade PC. Současné záležitosti okolo SSD/M.2/NVMe jsou pro mne neznámou a každá rada má pro mne cenu zlata ....
Jen doplním, toto vlákno jsem si přečetl takřka celé a i jiná tematicky podobná zde i jinde na fórech. Je to můj styl nákupu kdy si dávám dohromady plusy a mínusy pro danou (kupovanou) věc a na vítěze nakonec narazím, pravda je to zdlouhavé, leč lety prověřené a ve výsledku uspokojující. Bohužel toto platí u všeho jiného, jen u HW do PC to je pro mne složitější, je to dáno právě dlouhou dobou mezi upgradem komponentů a s tím spojené letité vypadnutí z technologické vlny která je zastaralá již po týdnu, natož po sedmi letech.
-= Jestli neumíš udělat chybu, neumíš nic =-
RossiD
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pointops 12. 4. 2021 08:01

Přehled názvosloví https://bytebitebit.com/1484/m2-sata-ss ... -pcie-ssd/.

Za 3,5k jistě NVME (=PCIe) 1TB do M.2 slotu. Naznačovaná potíž měla být naopak s "příliš novým" diskem, jistě si zaznamenal zde nějaké předchozí debaty o řadičích. Starý SSD by zlobit neměl, přes dnešní optikou pomalejší tempo je to príma kousek.

Dál musí poradit někdo se znalostí řadičů, rychlosti PCIe sběrnice a třeba praktickou zkušeností ohledně poruchovosti / servisu . To já nejsem, mnoho zdaru.
p\o.
pointops
Junior

Odeslat příspěvekod RossiD 12. 4. 2021 08:12

Děkuji Ti !
-= Jestli neumíš udělat chybu, neumíš nic =-
RossiD
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RossiD 12. 4. 2021 16:14

Mohu poprosit o radu někoho dalšího ? Děkuji !
-= Jestli neumíš udělat chybu, neumíš nic =-
RossiD
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 12. 4. 2021 17:49

@Rossi D: Zkušení stavitelé, kterým prošly rukama desítky Gigabyte desek, by pro radu byli užitečnější. Ale aspoň napíšu, jak bych uvažil já.
Buď na systém 2,5" Crucial MX500 1TB SATA se zápisem 510MB/s (který v příštím PC použiješ na data), nebo M.2 WD Blue SN550 1TB NVMe se zápisem 1950 MB/s plus dokoupit chladič Akasa. U rychlejších bych měl nejistotu přizpůsobení BIOSu.
Ale možná dostaneš správnější rady.

Já ty 2,5" SSD 120GB používám v pouzdrech USB3 jako flešky.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod RossiD 12. 4. 2021 18:16

@meda2016: Děkuji za Tvůj příspěvek s doporučením disků a tip na využití případně "nepotřebného" SSD ;-)
-= Jestli neumíš udělat chybu, neumíš nic =-
RossiD
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 4. 2021 18:29

NVME na teto desce bude problematické. Je to možné, ale ...

Koupil bych SATA a to pak použil dál. :) To je nejjednodušší :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RossiD 12. 4. 2021 18:57

@Python.p: Děkuji za reakci, něco takového → Crucial MX500 1TB, 2,5", SATAIII, SSD, CT1000MX500SSD1 či → WD Blue SSD 1TB, WDS100T2B0A ? Který z nich, nebo je v dané kategorii něco jiného, lepšího ? Děkuji za feedback !
-= Jestli neumíš udělat chybu, neumíš nic =-
RossiD
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 4. 2021 19:47

Aktuálně to jsou takový jednooký králove mezi slepejma. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RossiD 12. 4. 2021 20:04

Pokud tomu dobře rozumím .... z toho všeho "nicmoc" toto není vyložený balast a v rámci použitelnosti bych měl být spokojen s kterýmkoliv z nich ?

Pokud tedy sáhnu po WD Blue SSD 1TB, chybu neudělám ?
-= Jestli neumíš udělat chybu, neumíš nic =-
RossiD
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků