Ztráta/poškození dat na HDD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hit.man 5. 5. 2020 22:36

Ahoj

Stalo se mi v nedávné době na dvou různých hdd, že se mi poškodily soubory na jednom cca 100 souborů a na druhém cca třeba 5 souborů. Když jsem udělal přes příkaz CHKDSK /R analýzu vadných sektorů tak mi na obou to vypsalo 0 kb vadných souborů. Myslel jsem si, že když nejsou vadné sektory na hdd tak data nemohou být poškozená, ale jak je to možné, že vadné sektory nemám a fyzicky se mi data poškodí?

Můžete mi to prosím někdo vysvětlit?

Proč se na to vůbec ptám?

Plánuji NAS server a chci tam mýt dva disky které budou v RAIDU 1. Kdyby se mi teoreticky stalo to samé jak na těch dvou discích, tak je mi vlastně zrcadlení k ničemu, protože se vada zkopíruje na ten druhý disk a o data stejně přijdu, je to tak?
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 5. 5. 2020 22:59

Dobrý postřeh.
RAID-1 je záloha proti selhání disku, ne proti poškození/ztrátě souborů.
Co s tím?
Pravidelná záloha to řeší.
V případě důležitých dat dvě zálohy, nejlépe geograficky oddělené.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hit.man 6. 5. 2020 00:05

OK to bych mohl takhle pořešit, ale co to samovolné poškozování souborů, čím to je?
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 6. 5. 2020 02:06

Souborový systém (například NTFS) není bezchybný a riziko poškození je prakticky při každém pádu OS, nebo při náhlé ztrátě napájení či restartu tlačítkem ne bedně.
Na disku se pak objeví soubor, který není správně ukončen a jehož adresace neproběhla do konce. Část zapsaných dat může být stále vedena jako volné místo a při následném zápisu od stejné oblasti dojde k promíchání poškozených fragmentů s novým zápisem = chyba se násobí a roste. Většinou si s tím automatická oprava disku poradí, proto není dobré ji ignorovat či rušit.
Vzhledem k tomu, že diskové operace procházejí přes CPU a RAM, je zápis velmi citlivý na nestabilní či přetaktovaný systém. Pokud je to Váš případ, doporučuji důkladně otestovat stabilitu, nebo takty snížit.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod hit.man 6. 5. 2020 23:19

Děkuji moc za výstižnou odpověď. Už jsem to pochopil. Ještě mám další dotaz. Když budu mít nas server tak tam je jiný souborový systém u kterého by se to stávat nemělo? Chci provozovat NASku v režimu RAID 1 a mám jen obavy, aby mi to zrcadlení nebylo k ničemu.
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 6. 5. 2020 23:27

Jedná se o kvalitní NAS, vybraný/doporučený odborníkem?
Nainstaloval jsi do něj výrobcem NAS certifikované HDD|SSD?
Je zapojený do spolehlivé UPS?
Pokud na všechny dotazy odpovíš kladně, máš > 99 % šanci, že nebude docházet k poškozování souborů.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hit.man 6. 5. 2020 23:52

Ano všechny tři body bych měl mít splněné u NAS. Ještě další dotaz. Když dojde k poškození souborů na disku a nejsou tam vadné sektory můžu dál HDD důvěřovat a provozovat ho dál?
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 5. 2020 07:07

Příčinou poškození souborů nemusí být vadný disk.
Viz Emil Pastelka.
Co s tím?
Prostudovat SMART.
V pořádku?
ANO:
OK
NE:
HDD -> sběrný dvůr.
Milan
Milanr1
Pokročilý