Můžu dát 2 rozdílné HDD do RAID 0 nebo RAID 1?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Ulrico 13. 5. 2020 22:30

Mám 2 HDD, Seagate IronWolf a WD RED, které bych chtěl v NASu Synology dát do RAID. Zatím nejsem rozhodnut, zda RAID 0 nebo 1. Oba mají stejnou kapacitu 12TB, ale ostatní parametry jsou dost rozdílné, rychlost zápisu a čtení a zejména pak otáčky. Seagate má 7200 ot., WD 5400 ot. Nemůže to způsobovat nějaké problémy? Čistě teoreticky, pokud by nějaký problém měl nastat, spíše bych ho čekal u RAID 0 (prokládání) než u RAID 1 (zrcadlení), co? Přeci jen u RAID 0 musí být disky dokonale synchronizované, RAID 1 je jen 'pouhé' zkopírování jednoho disku na druhý.
Ulrico
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 14. 5. 2020 07:22

Mohu se zcela vážně zeptat proč uvazujes o raid0 nebo raid1?
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 5. 2020 09:17

Stejnou otázku si kladu též. A nebo když o ní uvažuje proč nevezme stejný disky...
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod ednatv 14. 5. 2020 09:46

Bude to fungovat uplne bez problemu, zalezi jak budes pole vytvaret... v linuxu zadny problem, maximalne si upravis partition tak aby byly na sektor stejne.

Proc to chce delat nechme na tazateli, treba kvuli soilehlivosti (mirror)
ednatv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 5. 2020 10:12

Myslíš, že člověk, který se takhle ptá, bude umět zarovnat partion v linuxu? Hm...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Ulrico 14. 5. 2020 12:39

Doggg píše:...proč uvazujes o raid0 nebo raid1?

O RAID1 jsem uvažoval z důvodu bezpečnosti dat. Ale asi do něj nepůjdu, protože zálohu všeho mám na externích discích a to nejdůležitější se mi ze Synology šifrovaně zálohuje do Cloudu,
No a protože bych chtěl mít jeden velký disk (nechci mít 2 svazky), tak asi zvolím RAID 0. Získám oproti RAID 1 větší úložný prostor. Ještě bych mohl zvolit JBOD.

Python.p píše:...proč nevezme stejný disky...

Protože ty dva disky už prostě mám. Samozřejmě, že kdybych teď kupoval nové, tak vezmu stejné. Měl jsem jeden disk a plánoval koupit druhý stejný. Jenže se naskytla neodolatelná příležitost koupit jiný za necelou polovinu ceny nového...
Ulrico
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 14. 5. 2020 14:28

ednatv píše:treba kvuli soilehlivosti (mirror)

...ale no tak, nebudeme si tu lhát ne?

RAIDy v domácích NASech je za mě jenom veliká zlotřilost výrobců.

RAID1 je dobrý snad ke všemu jinému, než k bezpečnosti dat (whatever that means).
RAID0 u 12TB disků mi pak už nedává smysl vůbec.

Dej si disky vedle sebe na RAIDy se vykašli. Co chceš zálohovat na druhý disk si nastav sám ručně (a pak pouštěj automaticky každých x dní) a dřív nebo později si ušetříš nářky.
Doggg
Junior