NAS (first buyer)

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jan23 17. 5. 2020 15:02

Ahoj,
chtěl bych totou cestou požádat o rady/informace. Chtěl bych si koupit NAS, ale druhů je moc a ceny jsou různé.

Účel: pro domácí využítí pro PC, NB, mobily a TV/streaming box (plex nebo K.). Primárně jako online storage pro foto, MS offic docs. Případně i filmy.

Použití: Představa je, že to budu využívat jako online storage. Občas provedu backup na HDD. V mezidobí bych chtěl využít public Cloud (Google, Dropbox, OneDrive) pro zálohování nových/změněných souboru. Nevím jestli to je možné, představuji si to, že bych k prvnimu provedl zálohu na HDD a ten nas by denně ukladal všechny nové/změněné soubory do jednoho z výše uvedených úložišť. Nutno říči, že by šlo o one way backup protože mirroing není možný, neboť v těch úložištích nemám tak velký prostor a nechci platit, tak bych využival jen to co je v základu.

Jelikož jsem žádný NAS neměl, tak se chci zeptat na možnosti.

- Je možné nastavit one way backup jak jsem výše popsal. Tj. že NAS pošle vše na cloud co bylo změně po datu xy z předefinovaného adresáře?
- Je možné tento obsah šifovat? Zde chápu, že šifrování neumožní přístupu k datum online z mobilu.
- Jaký je rozdíl mezi hardwarového šifrování (AES-NI) vs jen systém hardwarového šifrování u Synology?
- Je pro tento účel vhodný model DS220j nebo musí míří DS218play, DS2018 či DS218+ ?
- Když bych v 2-bay NAS měl na začátku jen jeden disk, mohu tento disk mirorovat z diskem v PC?

- Mohu mít v NAS 4 TB Iron wolf a 4TB WD red pro RAD (mirroring)
- Vy co máte doma NAS máte k němu UPS? A když né co se děje s NAS, když vypadne proud?

Předem děkuji jAN23
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 17. 5. 2020 16:13

A) ta záloha takhle nefunguje. Systém udržuje ty dvě místa aktuální (respektive jedno pokud máš jednosměrny sync), ale ty data tam potřebuje mít. Pokud je tam nemáš, tak se ti tam bude snažit narvat všechno.

B) vzal bych 2bay, podle tvého popisu mi přijde že ti bude stačit ta základní ráda (ne nutně play)

C) disky tam můžeš mít jaké chceš

D) synchronizaci složek z pc nastavit můžeš přes nějaký rsync

E) nasy mám doma přes 10let ups jsem neměl a nemám. Když není elektrika nás se vypne a pak zase zapne :) riziko že se něco pokazí je pokud při tom bude provádět nějakou write operaci. Pokud bych čekal že bude elektrika "často" vypadavat + čekal "častý zápis" (což typicky v soho prostředí není - pustis film, nahrajes soubor a zbytek dnů nas spí), tak bych něco zvažoval. Ale pokud budeš mít nas čas od času zálohování jinam, tak bych to neřešil. Ale možná jsem jenom lucky...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod jan23 19. 5. 2020 12:31

@Doggg díky

Koukal jsem se na Synology DS220j a v komentářích na CZC.cz jsem pochopil, že lidé moc spokojeni nejsou. Vyšší řada je už DS218play. Pak už je na zváženou jestli vybrat jinou značku, případne jestli se vyplatí připlatit si a koupit i vyšší model.

Backup: Toho jsem se obával :roll: Takže, případné "mezi-backupy" je možné řešit jen čistě copy/paste. :hm Příklad: Když mám složku 10GB a 1000 souboru, tak z toho změním/přidám 30 z nich, tak NAS vezme celou složku a dá jí na cloud? nejde tam zadat složka xy, ale jen ty které byly změněny/přídány dnes?

šifrování : Jaký je rozdíl mezi hardwarového šifrování (AES-NI) vs jen systém hardwarového šifrování u Synology?
Použíte prosím někdo šifrování, když zálohujete na cloud?

rsync:synchronizaci složek z pc nastavit můžeš přes nějaký rsync
Rozumím toho správně, že adresářová struktura zůstatne stejná? Ptám, se protože jsem četl, že NAS má vlastní strukturu/indexaci. Ale to asi bylo jen u fotek, když se používají Synology asplikace - DS moments nebo DS foto.
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 19. 5. 2020 23:43

já mám 216j a 215j (doufám, že si to pamatuju dobře) a jsem s tím spokojen. Nicméně využívám to jen jako sdílený disk / DLNA server pro TV. Žádné vyšší funkce a tím i výkon (což chápu jako hlavní rozdíl play a neplay řad) nepožaduji, tak nemohu soudit.

ad backup: nejsem si zcela jist tím požadavkem. Ale pokud máš složku "dropbox", kterou v NASu namapuješ proti dropbox cloudu, tak ti tam bude syncovat celou složku. Pokud chceš zálohovat jenom nějaké soubory, musíš je nějak identifikovat (datum změny, typ, whatever) a to poslat do té složky, která se ti zálohuje s DB. Cesta to je, ale relativně přes ruku.

ad šifrování: netuším, neřešil jsem.

ad rsync: záleží co a jak chceš použít, ale pokud máš na PC disk s nějakou strukturou a na nasu disk, který přes smb máš mapovaný jako síťový disk, pak to rsync umí řešit. Přesně ty DS xxx věci je něco co vůbec nepoužívám, tak nemohu sloužit :)
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod jan23 20. 5. 2020 20:36

Diky @Doggg
jan23
Junior