MS-7529 jaký systém

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod aurum 21. 1. 2020 05:16

Dobrý den, poprosím o radu. Dostal se ke mně starý počítač se základní deskou od MSI a to: MS-7529 VER: 1.6. Procesor Intel Celeron E3300, paměť 2 GB DDR2 (400 mHz). Jsou na tom Windows desítky. Je to celé takové lenivé, tak jsem si myslel, že tam dám SSD disk a přidám 2GB ramky (PC by sloužilo seniorovi na základní práci). Zkušebně (než bych SSD koupil) jsem tam dal na chvíli můj starý SSD disk, nainstaloval Win 10, ale nepřijde mi to moc rychlejší. Ještě bych mohl zkusit přidat tu RAMku, ale moc si od toho neslibuju. Dle mého si myslím, že na tento počítač jsou desítky silné kafe a že místo upgrade komponentů by nejvíce pomohla instalace na starší systém a to Windows 7. Prosím proto o váš názor, děkuji.
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 21. 1. 2020 07:38

Samozřejmě SSD.
A do něj:
A/ Nouzovka:
MS OS:
WXPx/32 nebo starší.
B/ Zásadní řešení:
nenáročný Linux, např. Puppy:
http://puppylinux.com/
To se každý naučí používat snadno.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 21. 1. 2020 08:54

Ramky na W10 aspoň 8GB, dělal jsem to svému seniorovi ze 4 a bylo to poznat.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 21. 1. 2020 10:28

DDR2 nemá smysl pořizovat.
Jediná smysluplná investice do prehistorického křápu: SSD/SATA.
Po předání starého PC do sběrného dvora můžeš použít tento SSD v novém PC jako datový.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 21. 1. 2020 10:39

Nema smysl je kupovat jako nove. Ale nejakou pouzitou 2GB za stovku. Idealni se poptat okolo, jestli nema nekdo ze znamych, otestovat funkcnost a v pripade nekompatibility vratit.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 21. 1. 2020 10:50

Naopak, milý Milanre, větší RAM je základem pro zrychlení operačního systému. 2 GB paměti je na spodní hranici použitelnosti. Pokud se místo zvětšení paměti přidá SSD, tak sice dojde k určitému zrychlení, ale jenom proto, že se urychlí neustálé swapování. Takže se napřed musí zvětšit RAM a teprve potom uvažovat o nějakém SSD.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 21. 1. 2020 11:45

Investovat jedinou korunu do prehistorického křápu = nesmysl.
Puppy Linux funguje velmi svižně i na 20 let starém NB s pouhým jediným GB RAM.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 21. 1. 2020 12:26

Když už bude v tom.bazaru ať sekoukne i na procak.Treba tam.za 100 bude něco rychlejšího.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurum 21. 1. 2020 13:16

Děkuji všem za rady. Psáno je tam, že je to 64 bitový systém, přesto tam dát 32? Pořídil bych tedy Nějaký levnější SSD disk, stačilo by i 120 GB (můžete doporučit?) a na dvojku ramku se zeptám po kamarádech. Jako systém bych zkusil nejdřív Win 7, z XP bych měl asi trochu strach, nebo? Stejně si myslím a zkusím nabídnout nějaký nový levný jednoduchý počítač jako řešení, co na to řeknou. Tenhleten starý může být z jakého roku? Já někde vyhrabal rok prodeje desky 2011. Děkuji všem.
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 21. 1. 2020 14:00

jestli to chceš vážně používat, tak bych se na aliexpressu podíval po nějaké levném 4 jádru. Třeba Q8400 by se mohla vejít do 150Kč. Plus doplnit paměť aspoň na 4GB. To se dá po bazarech taky sehnat levně
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 21. 1. 2020 16:06

Podívej na internet linux stačí, takže bych vyskoušel nenáročný linux......

Na start linuxu nekoukej, skoukni jak to bude použitelné třeba v prohlížeči jak rychle se budou načítat stránky a pokud to bude akceptovatelné pak můžeš zvednout RAM a pořídit SSD.

Pokud to bude neakceptovatelné tak pořídit jakýkoliv modernější PC.

A jak psaly RAM jedině od kamaráda za pivo, SSD se dá použít potom v novějším PC.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod aurum 21. 1. 2020 17:40

Velice dekuji za pomoc. 1 GB ram jsem sehnal (i kdyz by to chtelo aspon 2), no a budu zkouset. Win7 - Linux a kdyby se to lip hybalo, pripadne pak ten SSD.
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 1. 2020 19:08

S SSD a RAM to používat asi půjde. Ale nic moc teda.

Zkus se mi připomenout ve čtvrtek po SZ, mrknu jestli doma nemám nějaký ty RAM.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurum 22. 1. 2020 19:57

Po nainstalování Win7 se rychlost razantmě zvýšila, až mi připadá, že by ani nebylo třeba SSD (taky jsem přidal 1 GB ram, ale budu to chtít osadit dvougigabajtovou (tímto prosím Pythona o prohledání všech šuplíků). Nějaký ten SSD asi ale pořídím, nemáte tip na nějaký levný, stačil by 120 GB? Pak ještě jeden problém, a to s antivirem. Avast mi to nějak zpomaluje, pořád by chtěl něco dělat, prostě se mi tam nelíbí. Zkusil jsem starou (i novou) instalačku Essential a rovněž to nějak blbne (odmítá stáhnout definice). Poradíte, co jednoduchého jako AV? Děkuji.
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod polda 22. 1. 2020 20:26

Nechal bych tam ME a Defense, chvíli to potrvá pak to prezvyka, máš malou ram tak napoprvé to zahltí.
Ssd 120 taky bude stačit
polda
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků