ASUS PRIME B350-PLUS - po updatu biosu nejde RAM

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod janek.vl 9. 5. 2020 15:21

CPU: Ryzen 5 1600
MB: ASUS PRIME B350-PLUS
RAM: Corsair 2x8GB kit, 2133MHz
Win10 64bit

Dělal jsem reinstall Win10. Proběhl OK, ale sytém ukazoval, že využívá jen půlku RAM (nainstalováno 16GB, k dispozici necelých 8GB). UEFI viděl oba moduly, HWINFO taky. Ovladače chipsetu i zbytku desky byly aktuální z webu ASUS.

Zkusil jsem update BIOSU z verze 0805 (2017/06/26) na aktuální 5407 (2020/01/15). Update proběhl v pohodě, následný boot už ne. Jedno dlouhé pípnutí, dvě krátké. Podle troubleshootu problém s RAM. Vytáhl jsem oba moduly a zkusil slot po slotu každý z nich. Jeden modul se "chytil", po přidání druhého opět pípání. Druhý sám nejel v žádném slotu. Nabootoval jsem proto s jedním.

Downgrade BIOSu zpět na verzi 0805 (a ani na "okolní" 0613 a 0806) nejde, systém hlásí, že soubor neobsahuje informaci o BIOSu. Verzi 5220 (těsně "pod" nejnovější) mi načetl, ale mám strach update udělat.

Máte někdo ponětí, co s tím?
Není možné, že modul byl vadný už dříve, já si toho nevšiml (bohužel nemůžu potvrdit ani vyvrátit) a po updatu BIOSu deska zakázala boot s jedním modulem vadným, ačkoliv předtím jí to nevadilo?
Má cenu zkoušel resetovat BIOS do defaultu, vytahovat CMOS atd.?

Díky.
janek.vl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 5. 2020 15:55

Vem jiné RAM a zkus to z jinejma. A nebo zkus RAM v jiném PC.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod janek.vl 9. 5. 2020 18:28

Jj, to mám v plánu, ale budu mít možnost až v pondělí. Tak zatím sbírám informace.
janek.vl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 9. 5. 2020 19:01

Vypadá to fakt na špatný jeden modul.

Starší bios najel ale použilo se pouze 8G, z 16G novější to zastaví hned jak zjistí problém.

Prostě vyskoušet tu ram jinde.

A i tu funkční bych skusil otestovat memtestem.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod janek.vl 10. 5. 2020 19:37

Tak nakonec vadný jeden modul, celý kit jde na reklamaci. Starý BIOS to tedy fakt ignoroval a "předával ke správě" operačnímu systému, nový BIOS už to nepustí.

Díky všem za rady.

Můžete téma zamknout.
janek.vl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 10. 5. 2020 22:45

Tutaj téma nezamykáme, proč taky, že?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!