ASUS ROG STRIX B450-E - trvale svítí žlutá LED, PC nebootuje

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Verxes 12. 5. 2020 21:34

Ahoj,
pořídil jsem desku ASUS ROG STRIX B450-E GAMING, k ní CPU AMD3600 a GK ASUS GeForce DUAL-RTX2060. Paměti jsem osadil moduly ADATA XPG SPECTRIX D60G - 2x8GB.
Vše jsem sestavil, zapojil a spustil - rozjely se větráky a všechny svítící RGB prvky, ale vedle RAM mi svítila neustále žlutá LED - chyba DRAM, nikde jsem nenašel co znamená trvalé svícení - v manuálu to moc popsané není, jen že to je chyba paměti. Vyndal jsem moduly, vyzkoušel jeden po druhým ve všech slotech. Nepomohlo, tak jsem po diskuzi s CZC technikem v rámci 14 dnů ramky poslal zpět a rovnou objednal na jejich doporučení set pamětí Crucial Ballistix RGB Black 16GB (2x8GB) DDR4 3200:
https://www.czc.cz/crucial-ballistix-rgb-black-16gb-2x8gb-ddr4-3200/280904/produkt
Dneska jsem to tam dal, pustil a problém bohužel přetrvává. Přitom jsem u obou modulů, které jsem vyzkoušel četl různě po diskuzích, že to lidem v této kombinaci funguje.

Zítra ještě zkusím najít bzučák a zapojit ho, abych věděl, jestli to vydává i nějaké pípání. Pak zkusím ASUS support a pak vrátím desku :grr:

Také mě napadlo nekompatibilita s CPU Ryzen 5 3600. Víte někdo jak se to chová, kdyby tam byl starý BIOS a nainstaloval se nový Ryzen řady 3000? Nicméně když mám na krabici od desky samolepku AMD Ryzen 3000 Ready, tak bych usoudil, že tady problém nebude.
Verxes
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 12. 5. 2020 22:34

Nesdělil jsi žádné info o zdroji = základ každého PC.
Předpokládám, že jsi nespáchal začátečnickou chybu a nenacpal MB do bedny?
Pro daný CPU musí být nainstalovaný UEFI v.2301 nebo vyšší.
Co s tím?
Osaď libovolný CPU Ryzen 1.|2. řady a flashuj UEFI.
Nejlépe bezpečně pod UPS.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Verxes 13. 5. 2020 05:48

Zdroj mám Fractal Design ION+ 760W Platinum (já vím, hodně naddimenzováno pro moje komponenty).. montáž do Case Fractal Design Vector RS samozřejmě na distanční sloupky, tak zkratovat jsem to (snad) nezkratoval..
Mě by spíš zajímalo, jestli někdo neřešil ten flash biosu kvůli Ryzenu 3000 - jak se mu ta deska chovala. Ryzen 2000 nemám, ale byl jsem ujištěn že samolepky Ryzen 3000 Ready by měla znamenat, ze BIOS updatovali už po vyrobe.. otázka je jak moc je velká šance, že by i přesto tam ten update nebyl..
Verxes
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 5. 2020 07:19

Použitelný zdroj.
Ovšem ve srovnání s kvalitnějšími rychleji ztrácí účinnost.
Časem ho musíš vyměnit.
Verxes píše:svítila neustále žlutá LED - chyba DRAM

Řadič RAM je v CPU.
Verxes píše:BIOS updatovali už po vyrobe

Kdy byl MB vyrobený?
Verxes píše: samolepky Ryzen 3000 Ready by měla znamenat

že daný MB zvládne libovolný Ryzen 3. řady; ovšem s aktuálním UEFI.
Co s tím?
1) Vyndej MB z bedny.
2) Vezmi ho do servisu IT a požádej o flash UEFI.
Příště se neukvapuj.
MB se cpe do bedny až v okamžiku, kdy primární OS funguje bezvadně.
(Znám pár nadšenců, kterým MB visí na zdi. :-) )
Nelze vyloučit, že zbytečnými manipulacemi jsi MB poškodil.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Verxes 14. 5. 2020 08:00

Ahoj, problém vyřešen výměnou CPU za nový - vadný kus.

Ověřil jsem si, že samolepka RYZEN 3000 READY na krabici opravdu znamená, že to má fungovat s 3000 řadou rovnou bez nutnosti flashovat BIOS - byla tam tedy nahraná rovnou z výroby verze 2406 z 21.6.2019, na které jsem nový Ryzen 5 3600 normálně spustil, BIOS updatoval na nejnovější, zapnul XMP profil pamětí a už to jachá :-))

Použitelný zdroj.
Ovšem ve srovnání s kvalitnějšími rychleji ztrácí účinnost.
Časem ho musíš vyměnit.

Proč by měl rychleji ztrácet účinnost? Z jakého důvodu?
Tento má certifikaci Platinum, a vždycky jsem měl za to, že nejvyšší účinnost mají zdroje při +/- 50% zatížení, ne?
To mi chcete říct, že je lepší nějakej "víc známej" výrobce a mít jen certifikaci GOLD např.?
U tohoto zdoje se mi líbilo všechno - cena za zdroj s Platinum certifikací, modulární kabeláž a možnost zapnout ZERO PWM mód (je tichý - vetrák se točí až při nějakém vyšším zatížení).
Verxes
Junior