AOC Q27G2U nebo AOC 24G2

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Ota1 29. 5. 2020 12:05

Ahoj,
vybírám monitor pro syna 13 let. Hraje Minecraft, bohužel i Fortnite (hrají všichni kamarádi). Asi začnou přibývat i hry další. Současně monitor užívá i na práci do školy. Nechci dát za monitor více než 10tis. Kč, totéž i za grafickou kartu. Sám mám monitor 27", považuji to za optimální kompromis.
Vzhledem ke hrám se však pro syna přikláním k menší úhlopříčce. Je správný můj názor, že vzhledem k zatížení očí a preferuji menší úhlopříčku, kde ne špičková grafická karta bude mít vyšší FPS?

Podle recenzí se rozhoduji mezi modely v názvu tématu. Ke kterému byste se přiklonili?

Díky za reakce
Ota
Ota1
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 29. 5. 2020 21:25

Výkon grafické karty nesouvisí s úhlopříčkou monitoru, ale se zobrazeným rozlišením. Tzn. monitor 24" i 27" se stejným rozlišením (například Full HD tedy 1080p respektive 1920 × 1080 obrazových bodů) bude pro grafickou kartu stejně náročný.
Pokud to myslíte jako srovnání výše uvedených typů, pak ano Q27G2U s 2560 × 1440 px bude v nativním rozlišení pro grafickou kartu větší oříšek, než-li 1920 × 1080 px u AOC 24G2. Ovšem nic Vám nebrání i na velkém monitoru nastavit nižší rozlišení.
Z herního hlediska je pak zásadních těch 144 Hz. FreeSync pomůže se sladěním FPS a snímkovací frekvence monitoru, ale pokud vybraná grafická karta nebude dosahovat v dané hře alespoň těch 144 FPS, bude dražší monitor nevyužit.

Pokud chcete malý monitor, pak je dobrou volbou Acer SA240YAbmi 24" s obnovovací frekvencí 75 Hz a podporující FreeSync. Omezení v nemožnosti nastavení stojanu na výšku lze řešit podložením nepoužívané učebnice dějepisu.

Osobně jsem se zamiloval do AOC Q3279VWFD8, což je ovšem 31,5" monitor. Už mám na stole dva :) a třetí není jen proto, že došlo místo.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Ota1 29. 5. 2020 23:43

Mnohokrát jsem četl, že FHD na 27" je málo. Hodně lidem vadí viditelný rastr. Proto jsem zavrhl řešení "chytré horákyně" 27" ve FHD. Monitor 31,5" ve QHD mně připadá něco podobného. Ani okem jsem o takový monitor nezavadil. Úplně mě šokuje, že monitor v této velikosti a 75 Hz, který je mnoha lidmi chválen, se dá sehnat do 6000 Kč.
Z diskuzí jsem nabyl dojmu, že GK 1660 Super nebo 2060 je optimální tak do FHD. Navíc rychlejší a kvalitní monitor 27" QHD IPS do 10000 je problém najít. Našel jsem jen VA monitor viz v názvu, který by asi lépe vyhovoval při práci s více dokumenty současně. V několika recenzích byl dobře hodnocen. Bylo by to asi dlouhodobější řešení.
Váhám a hledám, jestli někdo podobný problém neřešil, event. zda aspoň neměl na stole monitor AOC Q27GU, na který jsem ještě ve fóru názor nenašel.
Ota1
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 30. 5. 2020 00:23

Pokud někde seženeš ještě 24G2 nebo 27G2 nebránil bych se vůbec.. ani té 27" verzi..

(osobní zkušenost s 27" FHD mám a tvůj syn určitě nemá takové nároky jako ti, kteří vidí rastr..)

Pokud neseženeš, sáhl bych klidně např po VG249Q / XG2405
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod Mahe 30. 5. 2020 14:45

Zdieľam Emilov názor na AOC Q3279VWFD8 (druhý je na ceste).
Raster som nepostrehol - vzhľadom na uhlopriečku sedím v práci trochu ďalej ako pri domácej 19.
Ale má zase veľkú plochu - výhody pri práci s Excelom, Wordom či PDF dokumentom.
Mahe
Junior

Odeslat příspěvekod Ota1 10. 6. 2020 21:05

Díky za reakce,
vzhledem k tomu, že nikdo nenapsal svou zkušenost s VA panelem Aoc Q27G2U, koupil jsem nakonec AOC 24G2. S nákupem s velká spokojenost, kromě ovládacích tlačítek dobrá konstrukce, žádný vadný bod. Samozřejmě negativa IPS technologie, ale dá se nimi žít.
Ota1
Junior