Tiskárna kancelář/doma

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod superzoom 5. 4. 2021 12:26

Ahojte, můj staříček HP Deskjet F380 již na dobro dosloužil a potřebuji obstarat nového podobně spolehlivého multifunkčního pracanta.

* využití domácnost/kancelář (tisk cca 100-200 listů/měsíc)
* multifunkce (kopírování, skenování, tisk) součástí
* barevný tisk vítaný
* vyžadovaný oboustranný automatický tisk
* laser varianta s ohledem na frekvenci tisku
* spolehlivá a nenáročná na provoz
* hlučnost není stanovená, bude doma, každopádně nezáleží na omezení hlučnosti
* pokud možno napojení na síť a AirPrint i Google Cloud Print
* levný tisk

Cenový strop nemám. Vycházel bych z uvedených vlastností. Docela se mi zamlouvá Canon i-Sensys MF643Cdw... Bude to dobrá volba či bude mít někdo nějaký další tip?
superzoom
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 5. 4. 2021 20:13

Požadavky "nenáročná na provoz" a "levný tisk" automaticky eliminují barevné tiskárny. Levné barevné laserovky (tím myslím domácí stroje do 30 tis.) jsou černá díra na peníze. Například ta vámi vybraná tiskárna stojí 7000 Kč a sada barevných tonerů v provedení pro 2300 stran, vychází na 9400 Kč originální Canon, případně 5800 Kč kompatibilní. Výsledný tisk se kvalitou nehodí pro fotky, protože tiskárna má relativně hrubý rastr 600 dpi.
Doporučil bych spíše černobílou Brother MFC-L2732DW v podobné ceně. Spotřební materiál je fotoválec na 12 tis. stran za 825 Kč a černý toner na 3000 stran za cca 900 Kč.
Pokud byste přeci jen na té barvě trval, pak Brother DCP-L3510CDW. S ohledem na typ tisku má spotřební materiál přenosový pás na 50 tis. stran za 2600 Kč (který pravděpodobně nikdy měnit nebudete), odpadní nádobu rovněž na 50 tis. stran za 550 Kč (opět tuším, že k výměně nedojde) a barevná sada na 2300 stran vyjde na 4400 Kč. Na fotky/obrázky to pořád není ideální, ale 2400 dpi je už OK.

Jinak, jako majiteli tiskárny, vám nemusím vysvětlovat, že uváděné počty stránek jsou velmi zavádějící a odpovídají normě ISO/IEC 19753. Lidsky je to cca 5% pokrytí stránky barvou. U černobílého tisku je maximum 100 %, tedy celá černá stránka. U barevného tisku je to 100 % pro každou barvu, tedy maximu je 4 × 100 %. Pokud budete tisknout běžné textové dokumenty, bude stránka odpovídat 5-15 % pokrytí. Pokud vytisknete barevnou fotografii, bude pokrytí dle motivu 100-350 %.
Například tento celostránkový obrázek krajiny, kde je rovnoměrně zastoupena každá barva, vychází na cca 40 % z každé barvy, tedy se jedná o 160 % pokrytí strany. Tisk je tedy 8× náročnější a těchto fotografií byste na poslední zmíněné tiskárně vytiskl maximálně 287 stran. Každá by Vás tedy vyšla na cca 20 Kč (15 Kč toner, 1 Kč papír a 4 Kč amortizace stroje).
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod superzoom 6. 4. 2021 08:06

Díky za tento pohled na věc i za tip. Ještě bych byl rád za vstup RJ-45 (preferuji totiž kabelové propojení). Co tady tato alternativa DCP-L3550CDW?
superzoom
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 6. 4. 2021 14:56

To už jdete s cenou docela vysoko :) Vyšší model se liší hlavně přítomností kabelového rozhraní a má automatický podavač skenovaných dokumentů. V nároku na spotřební materiál je to shodné s DCP-L3510CDW.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noreen 18. 5. 2021 13:35

Přidám se do tématu - požadavky na laser v barvě oboustranně, multifunkce s wi-fi - vypadla mi z výběru zmíněná Brother DCP-L3510CDW - ovšem všude v eshopech je nedostupná - lze očekávat naskladnění, nebo přijde něco nového místo ní - případně jiná alternativa?

Díky :)
Noreen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 18. 5. 2021 17:30

Nejen tato tiskárna je nedostupná.
Aktuálně není vhodná doba k nákupu elektroniky.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noreen 18. 5. 2021 19:17

Milanr1: Všimla jsem si, že dodací lhůty jsou skoro u všeho dlouhé nebo vůbec nejsou... myslíte, že se situace v dohledné době zlepší?
Noreen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod danhrbac 21. 5. 2021 11:42

nezlepší, všechny dostupné čipy jsou ve vakcínách. :-)

ale vážně, pokud budete tisknout málo a pravidelně, tak nevylučujte inkoust. Mám doma Epson WF3720 na kterém se tiskne tak jednou 14 dnů 2-3 strany a cajk. Zejména cena inkoustu je příjemná. Pokud se chcete rozšoupnout, kupte tankového epsona, který v takovéto konfiguraci bude stát okolo 7kKč a inkousty nebudete tak čtyři roky řešit.
danhrbac
Junior

Odeslat příspěvekod Noreen 21. 5. 2021 21:00

Tak to mám smůlu :D

Hm..já osobně inkoustovku mám, tohle je pro přítele a ten tiskne dost nárazově a sporadicky, takže proto právě jsem radši koukala po laseru...a tank bude též trpět zasycháním, ne?
Noreen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod danhrbac 22. 5. 2021 08:16

pamatuju si na dobu inkoustových HP, kdy ty hlavy zaschly třeba po 2-3 týdnech nepoužívání a pak jsem se musel umývat apod. aby to fungovalo a ono to nefungovalo. ta technologie je podle mě za těch 20 let jinde a za 3+ roky co mám tankové epsony jsem to nezažil.
ony mají jinou věc. každých zhruba 500-1k stran to chce pustit čištění hlavy, klidně i několikrát, protože se ucpe nějaká ta tryska a neteče z ní inkoust a dělá to pak čáru na barevném tisku. na tom jednom kuse, kde máme vytištěno 100k+ stran je to běžná operace.
já si myslím, že se dost změní chování k tisku s těmito tankovými tiskárnami. tam už nehraje roli cena inkoustu, ta je prakticky nulová a list papíru stojí dvacetník. takže člověk tiskne víc. nicméně, psali hezký návod proti zasychání, kde bylo navrhováno, aby si člověk vybral nějakou fotku, uložil někam na PC, které pravidelně používá a nastavil do nějakého toho správce úloh ve windows, aby tu fotku jednou za týden vytiskl. přijde mi to rozumné.
danhrbac
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků