32" monitor QHD vs UHD

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod johny_snv07 6. 2. 2021 11:17

Zdravim, riesim kupu noveho monitora, na 90 % by mal mat 32" ale z coho mam dilemu je rozlisenie. postacuje QHD? alebo je uz lepsie ist do UHD? :hm Teraz mam 27" QHD a mam nastavene scalovanie na 125% , cize ciste teoreticky by malo byt rozlisenie QHD postacujuce aj na 32" ? Vyuzivam to na bezne multimedia, hry velmi nehram , grafiku na nom nerobim ale monitor sluzi aj ako tv. Alebo este jedna otazka QHD IPS panel alebo UHD VA panel?
Rad by som sa vosiel do 400 eur
johny_snv07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 2. 2021 12:26

27 x 1,25 = 33,75 ... presne tolik palcu uhlopricky bys potreboval, abys mel QHD se 100% meritkem a velikost vsech objektu, treba pisma, byla stejna, jako u Tveho 27" se 125%.

A nebo lze vztahnout 32/27=118,5% ... tzn na 32" budes mit QHD stejne "velky" obraz, jako bys mel na 27" pri hypotetickem scalingu 118,5%

-

Resume: Obraz bude pri 100% a 32" velmi podobny tomu, co uz znas.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod johny_snv07 6. 2. 2021 12:51

ano chapem ze velkost plochy by bola asi rovnaka a cize aj uplne postacujuca. ale co neviem je, ci utrpi kvalita obrazu...bude obraz rovnako "jemny" ako pri 27" alebo uz bude vidiet rozdiel? myslim volnym okom z vzdialenosti cca 60-70 cm?

monitor menim koli tomu lebo moj terajsi Dell 27" QHD ma ojedinelu vadu a to vertikalny pasik pixelov svietiacich na modro >:-( ...mizne a objavuje sa znova...je to udajne neopravitelne...teda aspon oprava je nerentabilna.

a ked uz mam kupit novy tak si povedal ze uz kupim vacsi kedze ho pouzivam aj ako provozornu telku.
johny_snv07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dreamer 6. 2. 2021 13:19

Mal som 22" skoro-FHD, 27" FHD (kratko), 32" QHD (kratko) a teraz mam 27" QHD.

Nikdy som nepouzival scaling, pokial mas dobry zrak, myslim ze by stacilo zvacsit pismo, tam kde je to potrebne, mne staci 115", ale vsetky objekty, ikony a obrazky maju 100%, takze su dokonale ostre, v programoch pouzivam velke ikony, ak to je mozne.

Priblizne porovnanie, ostrost 32" QHD je velmi podobna ako 22" skoro-FHD, alebo 24" FHD, takze ak by si pouzival 27" QHD monitor na 100%, bola by ostrost 32" QHD horsia, ono to staci, ale pripravis sa o lepsi a ostrejsi obraz, hlavne pri 4K obsahu a napr. mrtve pixely budu viac viditelne.

Pri 32" 4K uz moze scaling vyzerat lepsie, osobne by som pri 32" nechcel QHD, myslim ze prehnute monitory su lacnejsie, ak ti to nevadi, mozno si pozri aj vacsie uhlopriecky, ak to ma byt hlavne na filmy a tv.

Co sa tyka IPS vs VA, tak pokial sledujes filmy potme, tak na IPS nebude dokonala cierna, na VA ano, inak si vyhody a nevyhody mozes vyhladat, aktualne clanky, lebo teraz je na tom VA lepsie (ako VA pred 10 rokmi).

Monitor sa kupuje na dlhsie obdobie, mna pri zmene z 22" na 32" zarazilo, ze obraz a plocha boli sice vacsie, ale ostrost bola rovnaka, od noveho monitora som chcel nieco viac, ten 32" QHD som vratil kvoli inemu problemu, ale prave 27" QHD ktory mam teraz, ma oproti staremu vacsi obraz, plochu, aj ostrost, je to viditelna zmena.

-- 6. 2. 2021 13:29 --

johny_snv07 píše:ano chapem ze velkost plochy by bola asi rovnaka a cize aj uplne postacujuca. ale co neviem je, ci utrpi kvalita obrazu...bude obraz rovnako "jemny" ako pri 27" alebo uz bude vidiet rozdiel? myslim volnym okom z vzdialenosti cca 60-70 cm?

Podla mna, ked na 32" QHD nebudes pouzivat scaling, obraz bude priblizne rovnaky, ale mozno kvalitnejsi, kedze pri 27" QHD+125" scalingu sa pixely nedokazu rozdelit a obraz by mal byt kvoli tomu horsi.

No ak porovnas 27" QHD bez scalingu a 32" QHD bez scalingu, tak obraz bude horsi, menej ostry a z mojho pohladu viditelne menej ostry, ja by som uz 32" QHD nechcel, je to ako dva male spojene FHD monitory.

Pri 32" 4K/UHD bude obraz ovela ostrejsi, ale tiez bude vsetko ovela mensie, tam bude zrejme scaling nutny, nie som si isty, ale malo by to vyzerat urcite lepsie ako 27" QHD na 125%, lebo pixely su ovela mensie, takze to bude o tom spravne to nastavit.

-- 6. 2. 2021 13:40 --

Este jednoduche porovnanie, 4K film bude vyzerat najhorsie na 32" QHD, lepsie na 27" QHD a najlepsie na 32" 4K/UHD.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod johny_snv07 6. 2. 2021 14:55

takze ked sa nad tym zamyslim kupovat UHD a znova skalovat obraz mi pride dost nelogicke :hm
ak dosiahnem rovnaku kvalitu obrazu ako teraz na 27" bute to myslim ok
ja by som ani monitor neriesil nebyt toho otravneho pasika :-S >:-(
johny_snv07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 2. 2021 16:21

Však má původní odpověď měla i shrnutí. QHD IPS kup.

4k má smysl tak na 43" panelu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod johny_snv07 6. 2. 2021 18:46

johny_snv07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mahe 6. 2. 2021 18:54

Pozri si aj AOC Q3279VWFD8

Ja robím hlavne Excel tabuľky a Word texty, hry nehrám ani grafiku,
takže mne postačuje - som spokojný (už mám v práci dva)
Mahe
Junior

Odeslat příspěvekod johny_snv07 6. 2. 2021 19:05

Dakujem za tip ale podmienka je vyskovo nastavitelny stojan a otocny...alebo aspon vesa uchytenie stojan viem pouzit aj zo stareho...aspon stojan ma ten dell vymakany
johny_snv07
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků