Coreldraw - psaní klávesnicí chybné znaky

Nástroje pro uměleckou i technickou grafiku, DTP, CAD

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Da Gony 30. 5. 2021 10:15

Zdravím, trápí mě v CorelDraw 18 chyba při psaní (!jen klávesnicí) některých českých znaků. Setkali jste se s tím?

- problém se týká určitých písem ( těch stažených z netu většinou)
- problém se týká asi půlky znaků (ďťř aj.), jiných diakritických ne(á)
-například v notepad.exe se problém taky neprojeví
- pouze při psaní na klávesnici v tom Corelu. Když vložím text s těmi znaky a nebo otevřu dokument, tak vše je oK


Poslední bod je dost důležitý: znamená to že samotné písmo je OK, ale problém je asi jinde (ale stejně je divné že to nezasáhne všech y písma)

Jako kdyby byl problém v OS nebo nějaké funkci mapující klávesy na znaky. Mám Windows 8 v češtině a jinde problém nepozoruji.
Da Gony
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 30. 5. 2021 20:08

Pokud používáte písma z neznámého zdroje, nejisté verze/stáří, blíže neurčeného typu (OpenType, TrueType, Postscript, ...) a kdovíjaké lokalizace, může se projevit jejich nekompatibilita. Windows 10 po dlouhé době zavedl jinou alokaci znaků v souboru písma a jeho volání. S tím se pojí nekompatibilita na úrovni systému, ale i na úrovni programu, který písmo volá.

Práce s písmem se děje následovně:
- písmo je vloženo do OS
- OS zná jeho lokalitu, jméno a jazykovou sadu
- kdokoliv o písmo požádá (SW), může použít buď žádost na přímo, nebo zprostředkovaně přes OS

Přímá žádost o písmo je, když program umí s písmem pracovat lépe, než samotný OS. Požádá jen o systémový zdroj a práci s fontem pak má plně ve vlastní režii.
Zprostředkovaná žádost je, když SW posílá systému pouze požadavky na konkrétní znaky. Požadavek pak dle stáří SW vypadá buď jako "vrať mi znak na 28. pozici v daném písmu" a nebo moderně "vrať mi znak 'a' v kurzívě".

Stará písma mají znaky na pevných pozicích. Nová písma je mají definovány jménem. Pokud tedy v moderním OS moderně zavolám "á", nové písmo mi vrátí správný znak, ale staré písmo neví, na co se ptám, proto vrátí nic, nebo nějaký znak zástupného symbolu.
Naopak, pokud budu volat moderní písmo starým způsobem, tedy kódem znaku, nebo jeho pozicí v tabulce, tak buď nedostanu nic, nebo naprosto jiný znak.
Do toho vstupuje ještě lokalizace písem, která přidává znaky, se kterými původní písmo nepočítalo. Někdy pro ně autor písma v tabulce znaků vynechá standardní místo, jindy se řadí až za písmo samotné. Záleží na tom, kdo lokalizaci provádí.
Obecně lze říct, že byste měl používat jen aktuální písma. V rámci licence k písmu máte i podporu od autora. Písmo má verze i aktualizace jako jakýkoliv jiný SW.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků