Zapojení modem + 2 routery

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vesanspi13 29. 4. 2020 18:30

Zdravím,
prosím o "menší konzultaci" :-) .
Mám internet od O2, v přízemí jejich modem ZTE (wifi vypnutá - velice poruchová, pořád se odpojovala), od něj kablem router asus RT-N12- starší, tento pokryje přízemí RD. Z modemu mám dalším kabelem zapojený nově další nový router asus RT-AC59U v patře, pokryje patro, z přízemí mi celé patro nepokryl a opakovač fungoval špatně. Tedy jsou to 2 sítě. Rychlost 50 Mb, přes QoS dle rady mám omezení 25 Mb na každý router, pro každou síť mám pevný kanál (6 a 9). V patře i 5G síť. Připojených cca 12 zařízení.
Při přechodu z patra se některé zařízení občas zmateně připojují, někdy si najdou router se slabším signálem.
Co by se stalo, kdybych:
1) pořídil místo starého asusu v přízemí opět router RT-AC59U a pojmenoval wifi síť úplně stejně jako v patře? K čemu by se zařízení připojovala, opět jen dle síly signálu? Bylo by to celkově lepší (na pokrytí signálu asi určitě) nebo by se to nějak rušilo?
2) zapojil router v patře pouze do routeru v přízemí (tedy nikoli do modemu)? Byla by tím pouze jedna síť v přízemí i patře? Pomohlo by to nějak?
3) oba asusy mám nastavené v režimu bezdrátový směrovač, ale dle obrázku zapojení v návodu to spíše odpovída režimu přístupového bodu, mám to dobře?

Asi jako všichni, co mají wifi, mi jde o nejlepší pokrytí, fungování a signál do všech zařízení. Proto jsem pracně vytáhl kabel do patra, abych mohl zapojit další router, před tím bylo patro hluché. Teď to jen dobře zapojit a nastavit.

A je pravda, že router musí být ve výšce 2m nad zemí a nesmí být u zdi? A jak se šíří signál? "padá" z antén routeru dolů a nebo stoupá nahoru?

Moc děkuji za případné reakce.
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 29. 4. 2020 19:03

wifi nemá být na zemi,radši doprostřed než na konec jedné místnosti, co nejvíc přístrojů napojit na kabel.
modem/nowifi -> bridge- router v patře AC59 -> AP router v přízemí RT12. Přístroje spojit kabelem
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 29. 4. 2020 22:19

Chápu to dobře, že mám kabelem spojit modem v přízemí s routerem AC59 v patře, ve kterém nastavím režim bridge a tento již jen spojit s routerem RT-N12 v přízemí v režimu AP aniž by byl spojen s modemem?

A opačně by to nešlo? modem - bridge N12 přízemí - AP AC59 patro, do patra totiž druhý kabel nedotáhnu..., max. můžu prohodit oba routery a nebo, jak jsem se ptal koupit druhý AC59.
No a to by potom byla pouze jedna síť nebo dvě?

A ostatní nastavení mám nechat, jak mám?

Díky.
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 29. 4. 2020 22:31

Ano
N12 není zařízen na takový provoz, AC59 to zvládne. v AC59 vytvořit jednu wifi síť. Nebo prohodit patra ale pokud bude větší provoz na patře, může opět docházet k problémům. 2xAC59 jsou zbytečné peníze
Nebo zkusit N12 v přízemí jako AP vzduchem bez kabelu.
Či pořídit obyč TP linkArch C6 jako Ap do patra , do přízemí místo N12 dát AC59 bridge z modemu. Ale aby se nevyhazovaly peníze zkusil bych nejdřív AP v přízemí vzduchem.


QoS dle rady mám omezení 25 Mb na každý router...................toto bych vypnul,pokud není odběr na jednom patře tak na druhým chybí. AC59 by to měla uřídit sama (případně to nechat na tp linku)
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 30. 4. 2020 00:35

Řešení které hledáš je mesh síť respektive její vhodná implementace. Co ti toto umožní je mít jednu WiFi síť šířenou několika access pointy. Výhoda je pak mj. Automaticky roaming klientů (tedy žádné preponovani wifi- přízemí / wifi-patro).

Pro soho neuděláš chybu s unifi produkty.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod vesanspi13 30. 4. 2020 22:41

V AC59 mám zatím dvě wifi sítě (2,4 a 5), tzn. jednu mám zrušit?
A jak prosím nastavím u N12 v přízemí AP vzduchem, resp. bude pak dostačující signál a rychlost wifi, když to nepůjde kabelem?
QoS jsem vypnul, příp. omezím jednotlivce, pokud budou čučet full hd na youtube.

ad Doggg, promiň, ale, co znamená mesh síť v mém případě? Je to to, co radí polda? A unifi produkty jsou co:-) Vůbec tomu nerozumím...

Opravdu to není můj obor, každý radí něco jiného (myslím v mém okolí, proto jsem se obrátil zde) a nějak si nevím rady. Patro i přízemí jsou vytíženy přes wifi dost, zvláště teď při domácí škole. Do patra jsem dostal pouze jeden kabel (vede v podlaze, pod lištama, za skříní, skrz zeď, ve zdi, apod. - práce až nad hlavu, abych tam mohl dostat nějaký router, ale jak jsem psal, další kabel tam už nedostanu, není místo a vše je zadělané). Z horního routeru mám ještě propojen pevný počítač, spodní router k televizi, ale to asi nemá vliv na Vámi navrhované řešení, že jo?

No a proč nemůže být N12 v patře jako AP a router TP linkArchC6 ano, protože by nestíhal? Wifi musí fungovat, děcka makají do školy pořád, nároky na internet jsou čím dál větší:-(, takže klidně něco koupím, hlavně, aby to fungovalo bez problémů. Ono to jede i teď celkem v pohodě a dost se zvětšilo pokrytí routerem AC59, jen ten chaos se sítěmi...

No a čistě z pohledu laika. Když mám teď sítě na 2 patra, někdo je připojen v patře, někdo zase dole, málokdy jsou všichni na jedné síti, není tím určité odlehčení, než, aby všichni zatížili jednu síť?

Děkuji za Váš čas..., hlavně to nechci rozhasit tak, že by to nefungovalo vůbec, to by byl průser...
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 1. 5. 2020 01:29

Podle toho jak popisuješ vlastnosti sítě nepochopiš abych ti psal jako Dogg a už vůbec nabizel. Takže se snažim o co nejjednodušší variantu. Krom toho,že by bylo nejlepší najít nekoho kdo tomu rozumí a udělá ti připojení reálně.
Například nemáš 2 wi-fi sítě ale jednu která vysílá na 2-frekvencích . 5 G je rychlejší a pro nové přístroje, také má menší dosah. Na tu by se v patře mělo snazit pripojit nejvic přístrojů. Router n12 je tak do jednoho pokoje či bytu. Zařízení připojená kabelem nemají vliv na wi-fi. Mesh síť je několik zařízení ,které samy řídí provoz wifi podle potřeb. Je otazka jak velky je dům,jak jsou situovany pokoje ,stěny atd. Že by ti nakonec jeden router na podlazi nestačil. Cenově dalších 3 - 5 - 8 tisic ? Unifi značka která se těmito prvky zabývá.
Predposledni odstavec naznačuje ,že ti nejsou uplne jasné pojmy . - Máš jednu síť a snažíš se ji rozšířit po celém domě(krom tebe nevíme jak velký a jak situovany). Zatim 2 přístroji z toho jeden je sračka druhý ,,možná,, zbytečně nabušený a drahý. Potrebujeme vědět na kterém patře je asi nejvice pripojeni a zda zvládají 5G a jestli signál dosáhne na všechna misra v patře. AC59 v patře bude mit teoreticky větší dosah nahoru - dolu než když bude v přízemí. My potřebujeme aby provoz řídil AC59 proto bridge z modemu a rt12 jako AP. Tím, ze by šel vzduchem se nam rychlost AP zpomalují.
Zkusil bych tedy prizemi - modem -AC59 -kabelem rt 12 jako AP patro . Pak napiš kde je nějaký problém . Síť nastavena na stejné jméno a heslo obě frekvence, u 5G si za jméno dej 5G ať to poznáš při přihlašování. Toto všechno z AC59. V RT12 prepnout naAP nic nezadávat.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 1. 5. 2020 14:30

Ahoj,
díky za vysvětlení. Máš pravdu, pojmy si pletu, resp. jsem se špatně vyjádřil... Měl jsem tu vícero ajťáků (i poslední zapojení je výsledkem jednoho z nich). Více viz SZ.
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 1. 5. 2020 14:55

2polda: sorry ty mu podle mě naopak popisuješ řešení složitější (musi nastavovat router jako ap) a ve výsledku méně funkční.
Pokud je shoda na odhadu že potřebuje dva vysílače na dvě podlaží, tak v unifi to znamená dvě AP v ceně 2600kc/ks(minimální setup). Nastavení bude na 4 kliknutí a dostane síť, ve které nebude muset řešit kam je připojen (doufám že tušíme že to že se WiFi jmenuji stejně a mají stejná hesla je spíš zdroj problémů než klidu) a bude to celé fungovat o řád lépe než toto.

Pokud je požadavek na cenu, že maximální investice je 500kc za nějaký router tak asi ok, ale pokud je v plánu kupovat další router za 3k, tak bych si osobně už tu dvojku priplatil a měl klid...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod polda 1. 5. 2020 15:18

Tušíme, odhadujeme,nevíme. Počítám s tím co zatím má. Nenabízím žádné další nákupy když nevím jaká je u něj vůbec situace.
Jestli mě mělo dorazit nějaké SZ ,nic nepřišlo.

RT jede 2,4 a AC59 2,4 a 5G....... by mi jeblo.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 1. 5. 2020 15:27

Pokud nepřišla SZ, tady je text:

Děkuji za reakce...

"Reálné" připojení mi dělali 2 "specialisté" ministerstva vnitra a jeden školství, kteří se sítěmi zabývají. Co člověk, to jiný názor... Nikdy jsem nechtěl nic zadarmo, vždy jsem jim dal aspoň flašku, hlavně, aby to dobře fungovalo. Jelikož to stále není ideální a mám dobré zkušenosti s fórem, kde opravdu dobře poradí, napsal jsem příspěvek.

přízemí - otevřený prostor cca 11x13m
patro - dva pokoje na každé straně spojené chodbou, tedy 4 místnosti, celková plocha cca 10x17m.
(v patře všichni spí, řekl bych, že je tam wifi vytíženější, děcka jsou hlavně v pokojích, kde dělají i úkoly, apod.)

Původně modem zte v přízemí, wifi fungovala dobře i v patře nad ním (polovina patra pokrytá), zbytek hluchý. Protože zte wifi nefungovala na mobilech (neustálé výpadky, na nastavení wifi tu byl specialista a nepomohlo, modem je krám), zapojen router asus N12 na přízemí (dostal jsem ho zadara) a v patře opakovač. S tímto problémy, proto jsem natáhnul kabel do patra (je na chodbě uprostřed) a dle recenzí zakoupil do patra AC59 - jsem laik, takže jsem hledal silný router max do 2.000,-Kč..., nevěděl jsem, který?
Zkoušel jsem nechat AC59 jen v patře, ale v přízemí v rozích je signál slabý (někde jen jedna čárka - i dle měření je pokrytí slabé).
Tedy asi je nezbytné, abych měl v každém patře jedno zařízení.

5G mám nastavenou v patře, zařízení pouze 4 mobily, které ji dokážou přijmout. V patře AC59 dosáhne všude (2,4GHz), router je uprostřed na chodbě, ve výšce cca 1m od země, 20 cm od zdi. AC59 dosáhne i na větší část zahrady, jak píšeš asi jde signál shora dolů. 5G do přízemí moc neodsáhne, nutno přepnout na N12.
Spodní router N12 mám ve výšce cca 1,8m, v rohu u zdi, opět pokryje celý spodek (je tam z estetických důvodů (není tolik vidět), ale mohu ho ještě dát doprostřed prostoru, ke zdi, výška cca 1m (v prostoru mám totiž TV a pod ní modem).

Polda se ptal na cenový limit 3-5-8 tis., ale současně psal, že AC59 je zbytečně nabušený a drahý, přitom stál do 1.800,-, takže druhý bych určitě finančně zvládl (pokud by to mělo pomoct a dobře fungovat)..., chápu, že n12 patří do šrotu, opravdu hledám trvalé řešení...

Sít mám nastavenou v patře AC59 2,4 a 5 GHz, přízemí 2,4Ghz, každá pochopitelně jiný název. Přepínání wifi na mobilech není až takový problém, ale ntb při přechodu z patra občas zazmatkuje a již se mi stalo, že pak nenašel půl dne žádnou síť, nebo psal připojeno, ale wifi nejela (možná to bylo ještě problémem wifi na ZTE, tuto jsem již zakázal).

...
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 1. 5. 2020 15:43

Zkusím popsat obecně za sebe (nebudu číst zpětně ty texty, je toho vela:)

a) pokud máš požadavek na to, aby byla WIFI v částech domu, kde teď není potřebuješ něco čemu se říká access point. Což je krabička, kterou tvou současnou síť "roztáhne" dál.

b) jako access point může sloužit klasicky wifi router z datartu za 500kč, u kterého přepneš funkci "router" na Access point (umějí všechny - znamená to, že nevytváří další segment sítě - pokud nevíš co je, nemusíš řešit, duležité je, že ten "rozšiřovač" nesmíš mít ve výchozím nastavení jako router, ale jako AP - pokud bys to neudělal, nefungovalo by ti to bez dalšího složitého nastavení)

Myslím, že v tomto se s Poldou shodneme.

Pokud si tedy koupíš další wifi router, ideálně ho zapojíš na vhodném místě, bez pokrytí wifi sítí, kabelem k tomu původnímu routeru (teoreticky jde to spojení udělat i po wifi, ale okrádáš se o část výkonu, který se bude spotřebovávat na tu komunikaci router - ap), nastavíš ho jako AP a nastavíš na něm wifi (na tom AP), tak ti to bude fungovat a budeš internetit.

Pokud to uděláš takto, tak z mého pohledu nevýhoda je, že budeš mít doma 2 sítě, jednu síť z routeru a druhou síť z toho nového AP. Ty sítě se můžou jmenovat stejně, nebo wifi-patro, wifi přízemí - to je celkem jedno, co je nevýhoda je, že zařízení se moc dobře mezi nimi neumí sama přepojovat. Tzn. většinou se zuby nehty drží do poslední čárky jedné wifi, sic má tu druhou "plnou".
U některých zařízení (ne telefonů) toto jde řešit nějakou prioritou / dosahem v rámci ovladače, ale není to moc funkční a většinou je to spíš k zlosti, pokud máš třeba pokoj, kde je jedna síť na telefonu viditelná, ale internet už skrze ní skoro nejde.

A to co navrhuji já, je to samé co je popsané nahoře, akorát, že díky mesh technologii ta síť umí zařízení přepojovat mezi těmi AP automaticky dle síly a dostupnosti signálu (umí to dokonce tak, že typicky ani nevypadne video hovor při přechodu mezi těmi AP).
Zařízení, která se typicky pro domácnosti doporučují jsou Unifi. Tobě by mohlo pomoc si koupit dvě AP (to už jsou jenom ap, nikoli router) - třeba tato (https://www.mironet.cz/ubiquiti-unifi-a ... +dp248985/). Oboje zapojit kabelem do tvého současného routeru (na něm vypnout wifi, o to se budou starat tato zařízení), dát každé do jednoho patra a skrze webového klienta to na asi 4 kliknutí nastavit).
Takto dosáhneš toho samého co popisuje polda, akorát s tím benefitem automatického přepojování mezi wifi (a věř mi, že pokud se tě párkrát za den někdo zeptá proč mu nejede wifi, když mu telefon říká, že je připojenej, budeš to chtít :) A ano je k tomu nějaká cena nových zařízení, psal jsem to proto, že jsem pochopil, že chceš kupovat druhý, relativně drahý router (který ale bude oholen je na funkci AP), tak jsem chtěl toto zmínit, jelikož ten rozdíl ceny a komfortu, by mě vycházel dobře.

Problematika 2G a 5G sítí to jenom zdvojí o počet WiFi, ale jinak na to nemá vliv.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod vesanspi13 1. 5. 2020 16:31

Děkuji za odpověď a pro utřepání...

Již teď mám 2 routery, každý na jiné patro, pokryté mám vše, o to nejde, problém je s přepínáním, kdy to občas "zazmatkuje", starší N12 má možná navíc slabší pokrytí. Jak psal polda, myslel jsem, že z toho (přes nastavení, já mám obě na režim bezdrátový směrovač) jde nějak udělat jedna síť a tento problém odpadne. modem - bridge jeden router, AP druhý router?

K té mesh technologii - to jsou jen takové bobky bez antén? A má to dostatečný dosah a pokrytí, třeba na celé patro?

Teď je jen velká škoda, že router AC59 již nemůžu vrátit, mám ho již 3 týdny a kupovat další 2 zařízení přes 5 tis. se mi moc nechce. Leda, kdyby to šlo udělat v rámci jedné sítě, přízemí modem - spojený kabelem s routerem AC59 - a ten spojený kabelem v patře s 1x Unifi, teda Unifi by bylo jako nový silný router, který pokryje celé patro? Šlo by to pak nastavit jako jedna síť?
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 1. 5. 2020 17:00

No a zde je problém v terminologii a tomu jak zaměňuješ pojmy (neber zle, chápu, že je to zmatečné ) :)

Pokud to máš nastavené tak jak povídáš a internet ti běží všude a zařízení se na sebe dostanou (třeba pro přístup na NAS, sdílené složky, tiskárny), tak to máš nastavené správně a krom toho, že budeš laborovat s umístěním zařízení, aby ten výkryt byl co nejlepší, s tím už moc nevymyslíš (osobně si myslím, že shodně pojmenované wifi sítě jsou spíš problém, ale můžeš vyzkoušet).

Jinak technicky:
AP (extender, router v režimu AP) ti skutečně vytvoří rozšíření jedné a té samé sítě (máš tedy stejný rozsah IP adres a zařízení v síti se bez routingu domluví mezi sebou), takže AP dělá co dělat má (z pohledu networkingu).
Problém je, že proto, aby ses do té sítě dostal vytvoří novou WiFi, která už může mít neduhy zmíněné výše (ale je to to čemu ty říkáš "druhá" síť, sic to druhá síť z pohledu sítě není, paralelní je jenom ten wifi přístup do ní).

Můžeš se s tím smířit, laborovat s prioritama, nebo to vyřešit systémově a k tomu je ten mesh (respektive nějaký wifi protokol, který se o to stará) - bohužel už je to bráno jako něco víc advance, tak to není zcela levné.

Ty antény jsou vevnitř (toto je dělané typicky na to, abys to měl na stropě, takže se snaží, aby to vypadalo nějak k světu), dosahy to má lepší než router s jedním pendrekem.

Nejsem prodejce Unifi, takže nenutím, pokud už máš všechno nakoupeno a znamenalo by to, to hodit do koše (prodávat na aukru), taky by se mi do toho nechtělo. Můžeš to tak nechat běžet a za každé "naštvaní" na to, že to nefunguje dát 10kč do prasátka a uvidíš jak rychle na to unifi případně našetříš :)
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod polda 1. 5. 2020 20:58

Tak se nám to pěkně rozčíslo. Pokud jsou děcka víc nahoře, k nim AC59 jako AP spojeno kabelem s RT12 v přízemí (je zadarmo nebude vadit až poletí časem z okna) jmenovat wifi-patro, wifi přízemí . Barák je velkej ,nic dalšího zbytečně nekupovat,jen další komplikace. K narozeninám, svátku atd. si přát korunky a do Vánoc budou love a pod stromeček UnifiAP pokud hodláš stále bydlet na stejné adrese.
AC59 do té doby třeba odejde nebo najdeš někoho kdo si jej vezme. Unifi musí být 2x, samotná jedna by fungovala jen jako obyč AP. Neodstranit kabel co je mezi patry !
SZ
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 1. 5. 2020 21:34

Aha, takže asi nic lepšího vymyslet nejde..., a to chaotické připojování byť k slabší wifi musím zkousnout, je tak?
Teď to mám taky pojmenované wifi patro a přízemí, ale oba routery v režimu bezdrátový směrovač a oba přes kabel napojené k modemu, JE TO ŠPATNĚ?!? Jak jsem psal, já totiž nedostanu z patra z AC59 další kabel zpátky do přízemí do N12, tedy nemůžu kablem zapojit... Jaký by teda byl rozdíl, když by to bylo jako to AP, jak jsi psal?

A do toho budoucna. Takže musím koupit 2x AP (třeba to Unifi) a to je spojit kablem s routerem, který může být kdekoliv a router pak s modemem? A musí to být na stropě uprostřed patra, ten kabel by asi vypadal hrozně, to by mě manželka vyhodila:-)?!?

Moc díky.
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 1. 5. 2020 22:00

Ten v přízemí bude WIFI router a ten v patře AP. ( Bezdrátový směrovač znamená WIFI router,což 2 je hloupost ,každý řídí celý barák po svém. Modem ZTE neřídí nic, přeposílá net do obou zařízení)
Z modemu kabelem do wifi routeru v přízemí a z něj kabelem do patra do AP. To musíš přepnout z routeru na AP, co si pamatuju tak ASUS to měl poměrně jednoduché, kde se klikne v nastavení na jednu ze 3 variant nastavení a router si vše sám udělá a nedovolí se v tom dál hrabat. AP jak psal i kolega rozšiřuješ siť z routeru. 2x router jak máš teď jsou 2 samostatné sítě, možná to bude ten problém co máš.Si sám zarušuješ wifi :-)
Pokud talíře Unifi - dají se pověsit i na zeď -antény jsou všesměrové.Mají silný výkon/dosah. Zasíťování je dvojí :-) opět :-) buď poe switchem tzn že v kabelu je i elekřina nebo samostatně kabel z routeru + elektrika, nebo bez kabelu všechno vzduchem krom elektriky. To bych řešil až to nastane.
Uvidíš jak teď dopadneš s přenastavením. Já si myslím,že by to mělo stačit.
V přízemí bych začal AC59, kdyby to nebylonakonec ono mužeš přehodit s RT12 - v tom případě nezapoměn vrátit nastavení zpět na router a AC přepnout na AP.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 1. 5. 2020 22:43

No vidíš, a jak to mám teď, tak to mi doporučil člověk z oboru... :-D

Takže polopatě: přízemí modem, z něj kabel do ac59 také v přízemí - nastavím jako bezdrát. směrovač nebo bridge?, a z něj kabel do patra n12 - nastavím AP, souhlas?

Pokud nebude fungovat, tak to otočím - přízemí n12 (bezdr. směrovač nebo bridge) a z něj do patra AC59 AP, tak to mám vlastně teď, jen bez nastavení AP u AC59, nešlo by to tedy jako první varianta :-) ?

Jen, jak je to s tím "mostem", před tím jsi psal, že jeden bridge, druhý AP anebo nově bezdr. směrovač a AP?!?

Na to Unify jsem se ptal, že kdyby mi odešel N12 (nebo slabě pokrýval část domu), mohl bych koupit zatím jeden Unify a dát ho jako AP a pak časem dokoupit druhý?
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 2. 5. 2020 00:23

Na ZTE nastavit bridge.
Router v přízemí nastavit ROUTER měla by to být prvni-základní volba alias bezdratovy směrovač (To bude nějaká psych .chyba používat toto slovní spojení).
Router v patře nastavit AP.
Za modemem by měl být lepší router ,hlavně kabel do patra musí jít z routeru ASUS nikoli modemu ZTE !
Koupí budeš riskovat, že do půl roku přestanou vyrábět tvůj typ a vybavení, a neseženeš stejnej do páru. I když to je slabá možnost ale jeden nikdy neví.

Nápověda:
https://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=960&t=1288760
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 2. 5. 2020 22:00

Moc díky za podrobné vysvětlení, dnes jsem celý den makal, zítra zkusím zapojit...

Pojem "bezdrátový směrovač" jsem převzal z manuálu a nastavení k routerům, žádný jiný pojem zde není :-D :-D :-D
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod vesanspi13 3. 5. 2020 11:38

Tak jsem skončil tak rychle, jak jsem začal, neb:

Nevím, jak nastavit v modemu ZXHN H267A režim BRIDGE. Našel jsem tento článek, ale moc chytrý z něj nejsem https://tomaskremel.cz/mikrotik-vdsl-bridge/, resp. dle popisu "pro dobrodruhy" můžu povypínat, založit nový profil, ale nevím, jestli to VLAN ID mám uvést hodnotu 848 nebo se to týká pouze toho mikrotiku, no a hlavně nevím, jak pak nastavit router asus, žádné heslo O2 neznám, pokud se tam musí něco udělat, jak na tom mikrotiku?
No a ani jednodušší varianta vypnutí DHCP a nastavení DMZ - nevím jak a kde, resp. našel jsem záložku DHCP server, který jde vypnout, ale co přidání IP a zapnutí DMZ na IP?

A do horního AP asusu mám kabel, který vede ze spodního routeru zapojit do přívodu nebo LAN 1-4? A předpokládám, žemůžu k AP asusu v patře normálně kabelem zapojit další zařízení - pevný počítač?

Opět jsem dlužníkem :-D

Doplňuji, propojení mezi routerem a budoucím AP v patře jde jen přes LAN, když jsem to přepojil na přívod, tak se chytla je wifi spodního routeru. Ale nemůžu se dostat do nastavení tohoto asusu v patře na AP, při přihlášení to pořád nachází jen spodní router asus, takže pak nemůžu nastavit požadované AP?!?
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 3. 5. 2020 13:58

https://www.o2.cz/osobni/podpora/nastav ... 076-a29086

Dole jsou návody v PDF.

Při konfiguraci přístrojů je nemůžeš mít propojené. Kongiguruje se každý samostatně.

Jelikož jsme se teď vlastně dostali k tomu co máš za modem a jeho kvalita je poměrně dostačující . Bude pro tebe asi nejlepší normálně zprovoznit modem a jeho wifi včetně obou sítí na 2.4G a 5G, kabelem propojit nahoře s ASUS AC59 a ten mít nastaven na AP.
Rozhodně modem je lepší než rt12. Škoda žes neuvedl dřív co je to za model.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 3. 5. 2020 16:40

No, ale taky jsem výše psal, že wifi na ZTE je problematická, neustále odpojovala mobily (původně jsem měl jiný modem od O2, ten "vyhořel", dali mi tento a s tím byly od počátku problémy na wifi), proto jsem pořídil rt12 a opakovač a wifi na zte nepoužíval, a pak teprve AC59 místo opakovače. Vše dle rad a hlavně na nastavení ZTE wifi se mi díval odborník a řekl, že jinak to již nastavit nelze a problémy byly pořád u mobilů všech značek... :-)

-- 3. 5. 2020 16:54 --

Ten manuál mám i v listinné podobě, ale moc mi to nepomůže:
Není tam uvedené, kdy se má nastavit režim mód na ATM a kdy na PTM, tedy jak v mém případě...
u ATM neznám parametry VPI/VCI, typ služby a VLAN ID
u PTM VLAN ID
:-(
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 3. 5. 2020 17:18

Tyto věci bys měl opsat ze stávajícího výpisu nastaveni v modemu a změnit potom jen typ na bridge. No práce jako s busolou to není.
Takže poslední nápad:
Modem bez wifi- kabel -rourer přízemí (wan zdirka) preferoval bych AC59- kabel - (wan zdirka) rt12. Predem Nakonfigurován na AP.
Strana 64 https://www.manualypdf.cz/asus/rt-n12pl ... 3%A1l?p=64

Sice se ti budou překládat adresy modem- router AC59 zbytečně, v tvém případě to tak vadit nebude. TV případně další přístroje v přízemí zapoj do modemu.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 3. 5. 2020 17:51

Tak jsem na RT12 nastavil AP, chtělo to ještě instalaci nějakého discovery pro kopírování sítě, po zapojení AC59 v přízemí nefunguje síť (píše připojeno, internet není k dispozici) a horní RT12 se připojila k původní wifi na tomto zařízení, když přepnu na AC59, tak nefunguje nic...
Proč jsem se lépe neučil >:-(

RT12 si vytvořila stejnou síť, jaká na tomto zařízení byla, s pořadovým číslem 3..., ale nefunguje připojení k router.asus.com, abych ověřil stav, případně vrátil zpět do původního stavu.

-- 3. 5. 2020 18:06 --

Proč prosím, když to mám zapojené, jak to bylo původně, tzn. z modemu 2x kabelem do 2x router, mi připojení na AC59 vůbec nefunguje (internet není k dispozici, zabezpečeno), a RT12 se připojilo k původně vytvořené wifi na tomto zařízení, ale zase se nelze připojit do nastavení tohoto routeru?

-- 3. 5. 2020 18:21 --

Upřesňuji, mobily jedou i na AC59 wifi úplně v pohodě, jen žádný ntb, píše "bez internetu, zabezpečeno", toto mi dělalo i cca před 14 dny, když právě někdo přešel s ntb z patra a chtěli jsme to připojit k jiné wifi..., pak to za půl dne začalo fungovat normálně?!?
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 3. 5. 2020 20:26

Přiznám se,že napsanemu moc nerozumím. Do AP se dostaneš jenom restartem zařízení to je ta dirky která se stiskne paratkem nebo něčím tenký ,protože je řízeno odjinud.
Restartovals notebooky? Možná wifi chodí na 13 .kanale a tvůj ntb bere jen 1-12. Předpokládám, že oba routery byly aktualizované .

Kdykoli něco změniš(router) musíš zařízení restartovat v nastavení nebo aspoň vypnout.
Zkus si do mobilu stáhnout aplikaci Wifianalyzer a tam ti vyskočí všechno, kanály, sila, ideálně na telefonu co má i 5G

Modem byl také vypnut pri strartovani celého připojení? Ntb připojené na vnitřní síť budou můžeš si posílat o drážky do televize ale nedostanou se ven na internet. Špatná/stará adresa od modemu, antivir,firewall ?
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 3. 5. 2020 21:02

AP jsem měnil v nastavení přes router.asus.com nebo mám ještě aplikaci v mobilu, přes restart nikdy (teď se tam nějak přes ntb nemůžu dostat, přes mobil v pohodě).

Nicméně jsem udělal radikální řez, vybral si nejjednodušší možnost a udělal následující:

RT12 jsem "vyhodil". Na ZTE v přízemí aktivoval 2,4 a 5G wifi, nově pojmenoval, současně na AC59 v patře přes mobilní aplikaci nastavil AP, proběhl automatický restart, dále na AC59 nastavil wifi 2,4 a 5G se stejnými názvy jako v ZTE. Zapojil z modemu ZTE kabelem z LAN zdířky do WAN zdířky na AC59 (AP). Je to tak prosím správně anebo špatně a mám zase 2x síť wifi jen se stejným názvem?
Můžu do horního AC59 (AP) připojit kabelem stolní PC?
Všem jsem wifi nastavil, teď jede 5G v obou patrech, kdo může, tak ji má. Jedou i ntb, teď budu doufat, že se WIFI na ZTE umoudřila a bude fungovat, pokud ne, tak:

- bych musel řešit nějaké silné AP do patra (proto jsem se před tím ptal na možnost 1 ks Unifi), nemáš prosím tip :-), tím bych AC59 dal do přízemí a pokud bych nepřišel na to, jak nastavit bridge na ZTE, nechal bych ho tak, jak je, pouze bych vypnul wifi, takže by bylo ZTE, z něj z LAN do WAN AC59 v přízemí jako router a z něj z LAN do WAN nového AP v patře, šlo by to tak?
- nebo bych musel řešit výše uvedené 2 ks Unify na AP (dost peněz:-(), teď se ptám, abych věděl, co by bylo pro mne obtížnější i v nastavení: musel by být zase bridge na ZTE, pak router, pak 2x Unify? nebo by šlo přímo 2x Unify do ZTE bez dalšího routeru?

Díky...
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 3. 5. 2020 21:09

1.odpověď rychle....neni ten rt12 vadnej? Psals zadarmo....takovy bývají pak nejdražší!!

Vlastně máš to co jsem psal v poledne, že modem je kvalitní. Ano, nahoře do AP můžeš připojit všechno.

Já tipoval už předtím ,že to bude takto OK .Jedina možnost pro kontrolu nahoře mít pojmenovanou síť patro a dole přízemí. Ale to třeba až by to zlobilo abys dokázal identifikovat problém.

Máš jednu síť na 2 vysílače a každý 2 frekvence jestli to chceš pochopit takto. Jde o to aby každý přijímač (mobil ntb ) měl jen jednu adresu(cislo v siti) aby se přepínaly na vysilacich. Jinak by musely měnit celou adresu kdybys měl 2 sítě jako předtím...2 samostatné routery - odhlasovani- prihlasovani.

Kdybys musel do dalšího AP zůstal bych u ASUSU když už jedem máš, nemichat značky. AC1200 ?

Unifi rovnou s modemem, jejich výhody je to že dělají samy co teď ty. Jenom je pripojujes za sebe jako žárovky na stromečku.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 3. 5. 2020 21:50

No ale když pojmenuju síť patro a přízemí, jak se to potom přepojí, když přejdu z patra dolů a naopak? Nebyl by to zase počátek problémů jako jsem měl doposud?

Nerozumím unifi s modemem, to jako, že bych vyhodil modem O2 od ZTE, kdo by to pak nastavil:-)? A pak už by stačil jen jeden Unifi AP? Jde mi o to, nad čím do budoucna uvažovat, předtím jste psali 2x Unifi zapojit do routeru a ten do modemu O2...
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 3. 5. 2020 22:19

:) To je dobrá kovbojka:

a) to jestli máš wifi pojmenované stejně nebo rozdílně je v tom tvém zapojení jedno.
Pokud se na obou zařízení k wifi připojíš (=zadáš k nim oboum hesla a skrz obě ti pojede internet), tak to co zařízení bude dělat je, že bude připojené k jedné (k té která při připojování bude mít nejsilnější signál) do té doby, než se tento signál ztratí a pak se bude snažit vyhledat jiné známé wifi v okolí. Což při troše štěstí bude ta tvoje druhá wifi. A zase obráceně.
Co ti imho pomůže pro troubleshooting je, že když budeš mít wifi pojmenované rozdílně a nepůjde ti internet na wifi-patro budeš aspoň vědět odkud vítr fouká. Zatím co, když se budou obě budou jmenovat wifi-u-vesana nejpoznáš nic (2Polda: to byla pěkná kravina tenhle nápad co? Podívej jak to chudáka mate a absolutně nic to neřeší...). Roaming jako u pokročilých řešení tím nezískáš

b) Pokud tvůj O2 modem má vícero výstupů a můžeš do něj zapojit alespoň 2 další zařízení, tak ti pro provoz unifi řešení stačí (obě AP do něj vrazíš kabelem, na O2 device vypneš wifi, a pojedeš).

bod x) vesanspi13: důležité, v unifi se řeší ještě napájení. Radši ještě napiš, než si to objednáš a pak se budeš divit jak to funguje :) Ale teď tě tím nechci trápit...
Naposledy upravil Doggg dne 3. 5. 2020 22:25, celkově upraveno 1
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod polda 3. 5. 2020 22:25

Se přepojuje už teď ale nevidíš to když to má stejný název, a nechej to tak když to nic nedělá. Leda kdyby tě to zlobilo abys věděl který vysílač.
Unifi má několik způsobů zapojení, protože je tam anténa a potřebuje napájení. Nevíme jestli to zvládne tvůj modem ale router ano. nebo napajet přímo z elektriky....to máš další drát.

dogg málo si to četl
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 3. 5. 2020 22:39

No a co jsem teda získal tím nastavením routeru v patře jako AP, když můžou (snad nebudou) být opět problémy s přechodem z patra?


No a k těm Unify, takže pouze 2 ks, no a zvládne je teda to ZTE nebo ne? Jinak přes router AC59 a ZTE zase na BRIDGE nebo tak, jak je? Nově kabel do patra nedotáhnu, takže pokud nebude pro napájení dostačující stávající k AC59, elektika není problém, to mám i teď ke každému routeru vymyšlené, schované za skříní....
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 3. 5. 2020 22:56

Ještě si nevyvrátil doměnku danajského daru. Kdybys měl normální router už na začátku tak bychom nemuseli psát tyto slohové práce, protože by to stačilo. Pokud ti to takto běží, nic neřeš.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod calebcox 3. 5. 2020 23:41

polda píše:Unifi má několik způsobů zapojení, protože je tam anténa a potřebuje napájení. Nevíme jestli to zvládne tvůj modem ale router ano. nebo napajet přímo z elektriky....to máš další drát.

dogg málo si to četl


Unifi ma v podstate jednu jedinou moznost zapojeni - PoE pres ethernetovy kabel a s nim i rovnou data, resit to bezdratovym uplinkem nedava smysl. Pokud bude kupovat samostatne "talire" tak ty maji vzdy v baleni PoE adapter, u "multipacku" se pocita s napajenim z PoE switche.
Pokud nebude kupovat nejake stare kousky, tak vsechny nova AP maji jiz 802.3af aktivni PoE, nektere vykonnejsi kousky 802.3at - to nebude asi pripad tazatele, kde lze doporucit bud UAP-AC Lite nebo Long Range - ten ale ne kuli dosahu, ale rychlejsi 2,4GHz casti - tedy podporuje-li nektere jeho zarizeni 3x3MIMO. Pokud ne, postaci Lite.

Konfiguraci dvou kusu lze provest z mobilni aplikace, netreba instalovat kontroler na pocitaci nebo kupovat Cloud Key. Spis se z dosavadnich reakci tazatele obavam zakladi neznalosti sitariny a proto i tohle pro nej bude orisek. Provedeni nekym znalejsim by bylo vice nez rozumne ;-)
calebcox
Junior

Odeslat příspěvekod polda 3. 5. 2020 23:47

Bych sem už žádné další rozvádějící informace nedával :D Úplně stačí poslední odstavec.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 4. 5. 2020 07:34

2vesan: přijde mi, že už je ta celá problematika za hranicí toho co lze vyřešit na fóru.

Za mě doporučení :
A) pokud ti to teď funguje nech to být
B ) jsou tam možná omezení, ktera pokud nebudeš pozorovat / štvát tě - nech to být
C) odsud si odnes to, že pokud tě to bude hodně štvát, má to řešení v nějaké ceně a pokud k tomu dospejes, najdi někoho, kdo se v tom vyzná a ten ti to za flašku nastaví přímo doma...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod vesanspi13 4. 5. 2020 11:18

Díky všem,
ano, zatím to klape. Já jen chtěl pochopit aspoň ten princip, jak to doma správně zapojit a připravit se do budoucna (můžu koupit jen AP za pár kaček anebo nákladnější a dokonalejší systém Unify, kdybych to např. věděl dříve, tak bych nekupoval AC59). Proto jsem se ptal, co s tím, abych zase neudělal omyl v nákupu. Otázka nastavení je pak samozřejmě další problém. Pokud zapojím 2x Unify do modemu a vše se samo nebo lehce nastaví, tak jako při zapojení routeru, tak není problém:-). Dnes je problém někoho sehnat, pak přijde, řekne, že je to (např. Unify) celé špatně a nevhodné, atd., proto jsem chtěl mít podrobnější info, než bych něco kupoval.

ad polda - nerozumím, co myslíš, kdybych měl normální router na začátku..., nemůžu za to, že O2 dává, co dává:-), pokud není normální, teda to musím řešit:-) Dám AC59 a pak AP do patra nebo řešení UNIFY. Teď jde jen o to, jak to nastavit, proto jsem se na vše ptal..., a protože vše má svá specifika, každý RD, apod. tak jsem radši napsal vše, jak to funguje či nefunguje.
Např. Dva IT odborníci mi řekli, že AP v patře v žádném případě, že se to týká jiných případů, atd.?!?!?!, a že nastavit 2x router... No a protože byly problémy, tak jsem se zeptal Vás a otevřel toto vlákno:-)

Možná se opět zeptám blbě:-):-):-), ale já myslel, že radou když bude dole jen router a v patře opakovač, tak pojedu na jednu síť a jednu wifi po celém domě, a že to vyřeší problém přepínání mezi patry, a že to bude levnější varianta Unifi. Pokud to tak není, tak nevím, proč se nastavovalo v patře AP, to jsem mohl i předtím nastavit stejný název wifi na obě zařízení a vyšlo by to nastejno?
A jen poslední dotaz, tím, že je to v patře nastavené na AP, tak mi to nepodporuje rodičovskou kontrolu na daném zařízení, tzn. to musím nastavit na ZTE a AP v patře si to převezme, nebo jak jinak to aktivovat?
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 4. 5. 2020 11:36

No vesane, neber to ve zlém, ale toto forum a každý na něm má určitou kapacitu (co se týče toho co lze přes toto médium předat a toho, že nějaké základní znalosti mít musíš, aby to tu vůbec mělo smysl). A nezlob se na mě, ty tomu prostě nějak nehovíš a i když odpověď na svou otázku/y tu máš několikrát napsanou (respektive máš popsané jak a proč to je), tak se stejně ptáš znova. Je to stejné jako bys se na fóru o moddingu aut, ptal na téma jak vyměnit vejfuk, ale nebyl jsem si jist proč je v autě motor...

Už jen bodově a třeba někdo jiný bude mít náladu a čas na Intro do sítí 101:

a) zařízení s funkcí router bys měl mít v síti jenom jedno. Je to právě router, který vytváří segment sítě (nikoli wifi, ap, extender, modem). Je to proto, aby se ta zařízení na síti mezi sebou domluvila (sdílený tisk, složky,...). Ano můžeš mít v síti více routerů (tedy i více segmentů sítě), ale pokud nevíš proč to děláš, tak je to možný zdroj problémů.

b) pokud to zapojíš O2 Modem (funkce router) - router v přízemí - router v patrě, tak sis udělal 3 oddělené sítě. Může to tak fungovat, není to něco co se by se takto dělalo (ty 3 sítě jsou tam zbytečné, zvyšuje to náročnost na zařízení (musejí něco aktivně počítat) a může to být opět zdroj problémů). Ale jestli ti to funguje a jsi spokojen, nech to tak

c) ad tvůj poslední dotaz - ty se neptáš blbě, jenom se ptáš na věc, kterou tu máš popsanou asi 3x.
Ještě jednou a prosím vnímej ten text: Pokud budeš mít zapojení router + AP: budeš mít jednu síť (z pohledu topologie sítě), ale každé to zařízení bude vysílat svoje WiFi sítě, ke kterým se budeš připojovat. Ty wifi sítě ať se jmenují jakkol,i tě připojí do té jedné sítě, kterou dělá router. Pokud bys nastavil v obou patrech router, tak ti to udělá stav viz bod a), který, pokud ti vyhovuje, tak to už neřeš. Jenom, až ti nepůjde se dostat z jedné wifi na zařízení, které je připojené k té druhé, tak si pamatuj, že je to tímto. Ale možná se do toho stavu nikdá nedostaneš.

d) Jediné co ti zlepší Unifi je uživatelský komfort s řízením přepínáním wifi mezi zařízeními (unifi to umí přepojit téměř bez výpadku a hlavně v době, kdy ještě obě wifi dávají rozumnou službu, což se né nutně vždy rovná tomu, kdy už není wifi viditelná na samotném zařízení). Jak to tak čtu, tak unifi neřeš a omlouvám se, že jsem to sem vůbec přitáh:)
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod polda 4. 5. 2020 12:50

:D
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 4. 5. 2020 21:41

Jen málo připíši:pokud tomu chceš trochu rozumět a ne jen házet slova která si někde slyšel nebo přečetl tak si vyjasni pojmy a co znamenají:
Modem
Router
AP
zaměňovat je amatérismus a žádnou radu to nikdo příště nedá, protože jasně tuší, že bude následovat sprška dotazů na základní pojmy a vyjasnovaci otázky.
Problém způsobil odborník který přinesl/zapojil první přístroj RT12.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 4. 5. 2020 22:24

Tak jo, ještě jednou díky, moc mi to pomohlo.
Chápu, že to teď mám zapojené nejlépe, jak to v daných podmínkách lze. A pokud bude blbnout wifi na modemu, tak není jiná možnost než bridge - router přízemí a nové AP v patře, abych zase dodržel parametry, jaké mám nyní ( i když je mi jasné, že to nastavení na bridge asi nedám, takže budu doufat, že to bude klapat, jak to je teď!!!)

ad doggg, super vysvětleno, četl jsem to několikrát, předtím to tu tak jednoznačně podáno nebylo, nebo jsem to nevyčetl, vzdělávám se postupně :-) :
ad
a) rozumím, tak je to nyní u mě správně,
b) blbost, co jsem měl doma, ale tak mi to tu nastavili lidé z Vašeho oboru
d) do budoucna nebudu řešit, max. jako AP, pokud budu potřebovat router za modem, když na něm nepojede wifi, ale zase jsou levnější varianty AP i od asusu, jak psal polda
c) opět chápu, ale v kontextu toho nechápu Tvůj předchozí příspěvek, když se týkal zapojení, jak to mám nyní, a které by mělo nejlépe fachčit,

"a) to jestli máš wifi pojmenované stejně nebo rozdílně je v tom tvém zapojení jedno.
Pokud se na obou zařízení k wifi připojíš (=zadáš k nim oboum hesla a skrz obě ti pojede internet), tak to co zařízení bude dělat je, že bude připojené k jedné (k té která při připojování bude mít nejsilnější signál) do té doby, než se tento signál ztratí a pak se bude snažit vyhledat jiné známé wifi v okolí. Což při troše štěstí bude ta tvoje druhá wifi. A zase obráceně.
Co ti imho pomůže pro troubleshooting je, že když budeš mít wifi pojmenované rozdílně a nepůjde ti internet na wifi-patro budeš aspoň vědět odkud vítr fouká. Zatím co, když se budou obě budou jmenovat wifi-u-vesana nejpoznáš nic (2Polda: to byla pěkná kravina tenhle nápad co? Podívej jak to chudáka mate a absolutně nic to neřeší...). Roaming jako u pokročilých řešení tím nezískáš"

Ale nenutím Tě reagovat ani odpovídat, beru, že jste mi věnovali již dost drahoceného času..., a závěr z toho mám jednoznačný, jak jsem popsal výše, a to i do budoucna, kdy se budu držet tohoto schématu a nastavení. Takže ještě jednou díky a omlouvám se, sítě opravdu nejsou můj obor a ani do toho nikdy neproniknu :shock:

Ta rodičovská kontrola se teda nastaví v rámci jedné sítě na všechna wifi přes jeden router ZTE, aspoň jsem to tak z Tvého vysvětlení v c) vydedukoval?

J
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 4. 5. 2020 22:36

- ten odstavec byla ironie, za kterou se pak v posledním postu omlouval,asi poznal, že dosáhl co nechtěl .
Ano nastaveni wifi přes ZTE ale v tvém případě ma označení MODEM !!! Dokonce jsi v prvním odstavci napsal dobře a v posledním spletl !(pokud je samostatně umí i routerovat,Laicky..... odvádí práci i jako router.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 11. 5. 2020 22:33

Tak zpětná vazba po týdnu fungování nebo spíše nefungování...

Zapojení přízemí ZTE modem + wifi, patro Asus AP. Původně stejný název wifi v obou podlažích, velké problémy s přepínáním, proto jsem je pojmenoval odlišně. Opět problémy, přesně, jak doggg zmiňoval "to jestli máš wifi pojmenované stejně nebo rozdílně je v tom tvém zapojení jedno. Pokud se na obou zařízení k wifi připojíš (=zadáš k nim oboum hesla a skrz obě ti pojede internet), tak to co zařízení bude dělat je, že bude připojené k jedné (k té která při připojování bude mít nejsilnější signál) do té doby, než se tento signál ztratí a pak se bude snažit vyhledat jiné známé wifi v okolí. Což při troše štěstí bude ta tvoje druhá wifi. A zase obráceně."
Paradoxem je, že problémy s přepojováním jsou častější a větší, než předtím při zapojení modem + 2x router.

Je teda nějaká další možnost zapojení, aby to normálně na 2 patra fungovalo? Přece tohle musí řešit spousta dalších, kteří mají RD o více patrech a potřebují funkční a neproblematickou wifi po celém domě?!?
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 11. 5. 2020 22:58

Si moc nenapsal co ti nefunguje:
- pokud máš málo signálu po baráku, potřebuješ víc zařízení které WiFi vysílají
- pokud ti nefunguje dobře přepínáni mezi wifinami, dělej to ručně nebo si porid unifi.

Jiné řešení to za mě nemá.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod polda 11. 5. 2020 23:07

Pokud se ti kříží signály, dej zařízení dál od sebe. Příklad přízemí na východ, v patře na západ. Podle dispozic.

Či jinak ,nech běžet jen ZTE a AP dej pak tam kde neni vůbec signal.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 12. 5. 2020 02:12

Aby přepínání fungovalo tak zařízení musí jasně rozeznat který signál je nejsilnější, pokud se budeš pohybovat na hraně signálu tak to bude blbnout vždy.

Prostě musíš ty AP a routery přemístit tak aby hranice signálu byly tam kde se nevyskytuješ, aby jsi byl vždy co nejblíže jednomu nebo druhému signálu.

A obě zařízení musí mít rozdílné kanály nejlépe co nejdál od sebe.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vesanspi13 12. 5. 2020 11:17

Nefunguje ideálně přepínání.
Někdy dlouhá prodleva při přepínání, někdy se drží "jedné čárky" tam, kde má plný signál jiné wifi a nepřepne se, někdy hláška připojeno, internet není k dispozici, vše v souvislosti s přechodem mezi patry.

Modem i AP mám cca uprostřed domu tak, aby bylo pokrytí wifi ideálně na každém patře, což opravdu je. Pokud bych dal každé zařízení na opačnou stranu, tak v patře určitě bude slabý signál na druhém konci (možná žádný (členité pokoje). Přízemí je otevřené, tam problém není. Ale... s ohledem na kabeláž v přízemí s modemem už nehnu (nedostal bych od něho kabel do AP a TV), v patře ano, tedy vyzkouším dle rady poldy ASUS přesunout v patře, kde ZTE nemá signál, což jsou 2 pokoje, to vím určitě.

Pokud to nepomůže, tak bych i vážně zvažoval to unifi + prodej asusu, vím byla by to ztráta, ale pokud by to mělo do budoucna bez problémů fungovat?
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod vesanspi13 12. 5. 2020 13:03

Tak vyzkoušeno, ale tudy cesta nevede. V přízemí zte, v patře asus, kde zte nemá signál. Ve dvou pokojích v patře, jak jsem předpokládal, signál asus žádný, ale přes strop zte signál dobrý, takže to by problém nebyl.
Pochodil jsem venku, vzalo si to signál asusu z patra, pokrytá celá zahrada. Přijdu domů, stojím metr od zte v přízemí, signál se drží asusu z patra, neustále vypadává, pak se zase na jednu čárku připojuje, ale pouze jen patro asus. ZTE 2,4 a 5G nezájem, ikdyž plný signál.

Asus v patře jsem vrátil na původní místo. Ještě možná zkusím, vše pokrývat asusem z patra, tedy i přízemí, pokud se mi podaří přepnout zte na bridge (pár lidí tu s tím bojovalo, ale každý nějak jinak, někdo nastavil VLAN na modemu ZTE na 848 a jiný ho zakázal a nastavil něco na připojeném routeru?), ale vím, bude to metoda pokus omyl.
Jen se chci zeptat, když budu mít v přízemí slabší signál na wifi, pokud ho beru pouze z patra z asusu, ale víceméně dosáhne všude na důležitá místa (tedy internet funguje na většině zařízení), má slabší signál wifi vliv na rychlost internetu, laicky čím menší signál wifi, tím pomalejší až nepoužitelný internet v zařízení?
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 12. 5. 2020 14:13

Někdy dlouhá prodleva při přepínání, někdy se drží "jedné čárky" tam, kde má plný signál jiné wifi a nepřepne se, někdy hláška připojeno, internet není k dispozici, vše v souvislosti s přechodem mezi patry.

To jsou věci za které nemusí automaticky jen vysílače. vliv na to má i co máš za mobil a noťas.

Druhá věc , nemůžeš počítat ,že poběžíš 4x nahoru a dolů a zároveň se dívat přes přerušení na youtube.

Svůj dotaz si musíš vyzkoušet sám, v křišťálové kouli mě to nic neukazuje -kolik příček,prochází signál,jak jsou silné zdi,co máš za telefon apod.

Dobrý nápad namalovat schéma domu abychom viděli co vůbec pokrýváš.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 12. 5. 2020 19:51

Na youtube se nedívám, šlo mi jen o běžné připojení k wifi v patře a přízemí při běžném přesunu, pokud připojení zrovna potřebuji. Jinak wifi vypínám. Ale děckám to dělá větší problém, mají wifi zapnuté většinu dne.
Ale máš pravdu, co zařízení, to jiný přístup a jiný signál. Barák jsem nestavěl, takže detaily nevím, ale mám odzkoušené, že dva pokoje v patře se něčím ruší, zbytek jede v pohodě jen na zte z přízemí. Rozměry jsem psal výše, to asi ani nemá cenu blíže rozepisovat.
Jak jsi psal, jde o vyzkoušení, jak se co chová. Já se ptal na poměr kvality signálu a rychlosti internetu spíše obecně, jestli v tom je příčinná souvislost nebo není. Pokud by např. i při nižším signálu byla rychlost internetu stejná jako při vyšším (teď nemyslím videa na youtube), nemusel bych to tak řešit (mám na mysli za každou cenu dosáhnout lepšího signálu).

No ale jelikož jsem zjistil, že třeba jeden noťas wifi z patra v přízemí vůbec nezachytne, tak padá možnost mít pouze bridge na zte v přízemí a wifi přes asus z patra, které má jinak velké pokrytí.

Takže asi opravdu to nemá cenu více řešit, vyzkoušel jsem vše možné, buďto tu budem všichni manuálně přepínat nebo pak už jen to unifi.

Jinak jsem pochopil jedno, ajťák, byť sebelepší, nemusí být vždy síťař, natožpak dobrý síťař. A propós, všichni jste tu odbornící věci znalí, jde doporučit, příp. nastavit unifi případně i dálkově třeba přes teamviewer? Nemám problém flašku zaslat i poštou:-D?
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 12. 5. 2020 20:39

Pokud máš plnej signál a rychlost 50Mb tak za 2 příčkama a 10 metrech budeš mít jen jednu čárku a max 5Mb a možná ani to ne. Samozřejmě ,čím dál od vysílače tím menší rychlost. Nemluvě že 5G za první zdi a 8 metrech už může být úplně nepoužitelná. 2,4G dosahne aspoň o 1/3 dál ale je o 1/3 zas pomalejsi.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 13. 5. 2020 01:19

To že stojíš u modemu/routeru a jeho signál nechytáš a a chytáš signál od AP z patra je divné.

Když to AP vypneš připojí se to potom k tomu modemu/routeru?

Jsou jak na modemu tak na AP nastavené stejné normy (b/g/n), stejná šířka kanálu (20 nebo 40), stejné zabezpečení (wpa2-psk aes) a nastavené rozdílné kanály?

Ono při takovém to šachování je nejlepší jak ty wifi jsou od stejného výrobce a nejlépe úplně stejné.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 13. 5. 2020 08:01

AP má připojeno kabelem k modemu
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 13. 5. 2020 09:35

To vím ale ptám se proto že psal že je u modemu a pořád byl připojen na nekvalitní signál od AP v patře.

Prostě další laborování ubrat výkon na AP v patře aby pouze pokrylo ty místnosti bez signálu a nezasahovalo dolů?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 13. 5. 2020 10:13

Vidím to na nějakou blbost co nás nenapadne protože ji nepředpokládáme zatímco uživatele to neťukne. Tam někdo musí zajet a projít fyzicky.
polda
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků