Zapojení modem + 2 routery

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod soban 12. 5. 2020 02:12

Aby přepínání fungovalo tak zařízení musí jasně rozeznat který signál je nejsilnější, pokud se budeš pohybovat na hraně signálu tak to bude blbnout vždy.

Prostě musíš ty AP a routery přemístit tak aby hranice signálu byly tam kde se nevyskytuješ, aby jsi byl vždy co nejblíže jednomu nebo druhému signálu.

A obě zařízení musí mít rozdílné kanály nejlépe co nejdál od sebe.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vesanspi13 12. 5. 2020 11:17

Nefunguje ideálně přepínání.
Někdy dlouhá prodleva při přepínání, někdy se drží "jedné čárky" tam, kde má plný signál jiné wifi a nepřepne se, někdy hláška připojeno, internet není k dispozici, vše v souvislosti s přechodem mezi patry.

Modem i AP mám cca uprostřed domu tak, aby bylo pokrytí wifi ideálně na každém patře, což opravdu je. Pokud bych dal každé zařízení na opačnou stranu, tak v patře určitě bude slabý signál na druhém konci (možná žádný (členité pokoje). Přízemí je otevřené, tam problém není. Ale... s ohledem na kabeláž v přízemí s modemem už nehnu (nedostal bych od něho kabel do AP a TV), v patře ano, tedy vyzkouším dle rady poldy ASUS přesunout v patře, kde ZTE nemá signál, což jsou 2 pokoje, to vím určitě.

Pokud to nepomůže, tak bych i vážně zvažoval to unifi + prodej asusu, vím byla by to ztráta, ale pokud by to mělo do budoucna bez problémů fungovat?
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod vesanspi13 12. 5. 2020 13:03

Tak vyzkoušeno, ale tudy cesta nevede. V přízemí zte, v patře asus, kde zte nemá signál. Ve dvou pokojích v patře, jak jsem předpokládal, signál asus žádný, ale přes strop zte signál dobrý, takže to by problém nebyl.
Pochodil jsem venku, vzalo si to signál asusu z patra, pokrytá celá zahrada. Přijdu domů, stojím metr od zte v přízemí, signál se drží asusu z patra, neustále vypadává, pak se zase na jednu čárku připojuje, ale pouze jen patro asus. ZTE 2,4 a 5G nezájem, ikdyž plný signál.

Asus v patře jsem vrátil na původní místo. Ještě možná zkusím, vše pokrývat asusem z patra, tedy i přízemí, pokud se mi podaří přepnout zte na bridge (pár lidí tu s tím bojovalo, ale každý nějak jinak, někdo nastavil VLAN na modemu ZTE na 848 a jiný ho zakázal a nastavil něco na připojeném routeru?), ale vím, bude to metoda pokus omyl.
Jen se chci zeptat, když budu mít v přízemí slabší signál na wifi, pokud ho beru pouze z patra z asusu, ale víceméně dosáhne všude na důležitá místa (tedy internet funguje na většině zařízení), má slabší signál wifi vliv na rychlost internetu, laicky čím menší signál wifi, tím pomalejší až nepoužitelný internet v zařízení?
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 12. 5. 2020 14:13

Někdy dlouhá prodleva při přepínání, někdy se drží "jedné čárky" tam, kde má plný signál jiné wifi a nepřepne se, někdy hláška připojeno, internet není k dispozici, vše v souvislosti s přechodem mezi patry.

To jsou věci za které nemusí automaticky jen vysílače. vliv na to má i co máš za mobil a noťas.

Druhá věc , nemůžeš počítat ,že poběžíš 4x nahoru a dolů a zároveň se dívat přes přerušení na youtube.

Svůj dotaz si musíš vyzkoušet sám, v křišťálové kouli mě to nic neukazuje -kolik příček,prochází signál,jak jsou silné zdi,co máš za telefon apod.

Dobrý nápad namalovat schéma domu abychom viděli co vůbec pokrýváš.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod vesanspi13 12. 5. 2020 19:51

Na youtube se nedívám, šlo mi jen o běžné připojení k wifi v patře a přízemí při běžném přesunu, pokud připojení zrovna potřebuji. Jinak wifi vypínám. Ale děckám to dělá větší problém, mají wifi zapnuté většinu dne.
Ale máš pravdu, co zařízení, to jiný přístup a jiný signál. Barák jsem nestavěl, takže detaily nevím, ale mám odzkoušené, že dva pokoje v patře se něčím ruší, zbytek jede v pohodě jen na zte z přízemí. Rozměry jsem psal výše, to asi ani nemá cenu blíže rozepisovat.
Jak jsi psal, jde o vyzkoušení, jak se co chová. Já se ptal na poměr kvality signálu a rychlosti internetu spíše obecně, jestli v tom je příčinná souvislost nebo není. Pokud by např. i při nižším signálu byla rychlost internetu stejná jako při vyšším (teď nemyslím videa na youtube), nemusel bych to tak řešit (mám na mysli za každou cenu dosáhnout lepšího signálu).

No ale jelikož jsem zjistil, že třeba jeden noťas wifi z patra v přízemí vůbec nezachytne, tak padá možnost mít pouze bridge na zte v přízemí a wifi přes asus z patra, které má jinak velké pokrytí.

Takže asi opravdu to nemá cenu více řešit, vyzkoušel jsem vše možné, buďto tu budem všichni manuálně přepínat nebo pak už jen to unifi.

Jinak jsem pochopil jedno, ajťák, byť sebelepší, nemusí být vždy síťař, natožpak dobrý síťař. A propós, všichni jste tu odbornící věci znalí, jde doporučit, příp. nastavit unifi případně i dálkově třeba přes teamviewer? Nemám problém flašku zaslat i poštou:-D?
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 12. 5. 2020 20:39

Pokud máš plnej signál a rychlost 50Mb tak za 2 příčkama a 10 metrech budeš mít jen jednu čárku a max 5Mb a možná ani to ne. Samozřejmě ,čím dál od vysílače tím menší rychlost. Nemluvě že 5G za první zdi a 8 metrech už může být úplně nepoužitelná. 2,4G dosahne aspoň o 1/3 dál ale je o 1/3 zas pomalejsi.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod soban 13. 5. 2020 01:19

To že stojíš u modemu/routeru a jeho signál nechytáš a a chytáš signál od AP z patra je divné.

Když to AP vypneš připojí se to potom k tomu modemu/routeru?

Jsou jak na modemu tak na AP nastavené stejné normy (b/g/n), stejná šířka kanálu (20 nebo 40), stejné zabezpečení (wpa2-psk aes) a nastavené rozdílné kanály?

Ono při takovém to šachování je nejlepší jak ty wifi jsou od stejného výrobce a nejlépe úplně stejné.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 13. 5. 2020 08:01

AP má připojeno kabelem k modemu
polda
Junior

Odeslat příspěvekod soban 13. 5. 2020 09:35

To vím ale ptám se proto že psal že je u modemu a pořád byl připojen na nekvalitní signál od AP v patře.

Prostě další laborování ubrat výkon na AP v patře aby pouze pokrylo ty místnosti bez signálu a nezasahovalo dolů?
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 13. 5. 2020 10:13

Vidím to na nějakou blbost co nás nenapadne protože ji nepředpokládáme zatímco uživatele to neťukne. Tam někdo musí zajet a projít fyzicky.
polda
Junior

Předchozí stránka