Zapojení modem + 2 routery

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod polda 3. 5. 2020 22:25

Se přepojuje už teď ale nevidíš to když to má stejný název, a nechej to tak když to nic nedělá. Leda kdyby tě to zlobilo abys věděl který vysílač.
Unifi má několik způsobů zapojení, protože je tam anténa a potřebuje napájení. Nevíme jestli to zvládne tvůj modem ale router ano. nebo napajet přímo z elektriky....to máš další drát.

dogg málo si to četl
polda
Junior

Odeslat příspěvekod vesanspi13 3. 5. 2020 22:39

No a co jsem teda získal tím nastavením routeru v patře jako AP, když můžou (snad nebudou) být opět problémy s přechodem z patra?

No a k těm Unify, takže pouze 2 ks, no a zvládne je teda to ZTE nebo ne? Jinak přes router AC59 a ZTE zase na BRIDGE nebo tak, jak je? Nově kabel do patra nedotáhnu, takže pokud nebude pro napájení dostačující stávající k AC59, elektika není problém, to mám i teď ke každému routeru vymyšlené, schované za skříní....
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 3. 5. 2020 22:56

Ještě si nevyvrátil doměnku danajského daru. Kdybys měl normální router už na začátku tak bychom nemuseli psát tyto slohové práce, protože by to stačilo. Pokud ti to takto běží, nic neřeš.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod calebcox 3. 5. 2020 23:41

polda píše:Unifi má několik způsobů zapojení, protože je tam anténa a potřebuje napájení. Nevíme jestli to zvládne tvůj modem ale router ano. nebo napajet přímo z elektriky....to máš další drát.

dogg málo si to četl

Unifi ma v podstate jednu jedinou moznost zapojeni - PoE pres ethernetovy kabel a s nim i rovnou data, resit to bezdratovym uplinkem nedava smysl. Pokud bude kupovat samostatne "talire" tak ty maji vzdy v baleni PoE adapter, u "multipacku" se pocita s napajenim z PoE switche.
Pokud nebude kupovat nejake stare kousky, tak vsechny nova AP maji jiz 802.3af aktivni PoE, nektere vykonnejsi kousky 802.3at - to nebude asi pripad tazatele, kde lze doporucit bud UAP-AC Lite nebo Long Range - ten ale ne kuli dosahu, ale rychlejsi 2,4GHz casti - tedy podporuje-li nektere jeho zarizeni 3x3MIMO. Pokud ne, postaci Lite.

Konfiguraci dvou kusu lze provest z mobilni aplikace, netreba instalovat kontroler na pocitaci nebo kupovat Cloud Key. Spis se z dosavadnich reakci tazatele obavam zakladi neznalosti sitariny a proto i tohle pro nej bude orisek. Provedeni nekym znalejsim by bylo vice nez rozumne ;-)
calebcox
Junior

Odeslat příspěvekod polda 3. 5. 2020 23:47

Bych sem už žádné další rozvádějící informace nedával :D Úplně stačí poslední odstavec.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 4. 5. 2020 07:34

2vesan: přijde mi, že už je ta celá problematika za hranicí toho co lze vyřešit na fóru.

Za mě doporučení :
A) pokud ti to teď funguje nech to být
B ) jsou tam možná omezení, ktera pokud nebudeš pozorovat / štvát tě - nech to být
C) odsud si odnes to, že pokud tě to bude hodně štvát, má to řešení v nějaké ceně a pokud k tomu dospejes, najdi někoho, kdo se v tom vyzná a ten ti to za flašku nastaví přímo doma...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod vesanspi13 4. 5. 2020 11:18

Díky všem,
ano, zatím to klape. Já jen chtěl pochopit aspoň ten princip, jak to doma správně zapojit a připravit se do budoucna (můžu koupit jen AP za pár kaček anebo nákladnější a dokonalejší systém Unify, kdybych to např. věděl dříve, tak bych nekupoval AC59). Proto jsem se ptal, co s tím, abych zase neudělal omyl v nákupu. Otázka nastavení je pak samozřejmě další problém. Pokud zapojím 2x Unify do modemu a vše se samo nebo lehce nastaví, tak jako při zapojení routeru, tak není problém:-). Dnes je problém někoho sehnat, pak přijde, řekne, že je to (např. Unify) celé špatně a nevhodné, atd., proto jsem chtěl mít podrobnější info, než bych něco kupoval.

ad polda - nerozumím, co myslíš, kdybych měl normální router na začátku..., nemůžu za to, že O2 dává, co dává:-), pokud není normální, teda to musím řešit:-) Dám AC59 a pak AP do patra nebo řešení UNIFY. Teď jde jen o to, jak to nastavit, proto jsem se na vše ptal..., a protože vše má svá specifika, každý RD, apod. tak jsem radši napsal vše, jak to funguje či nefunguje.
Např. Dva IT odborníci mi řekli, že AP v patře v žádném případě, že se to týká jiných případů, atd.?!?!?!, a že nastavit 2x router... No a protože byly problémy, tak jsem se zeptal Vás a otevřel toto vlákno:-)

Možná se opět zeptám blbě:-):-):-), ale já myslel, že radou když bude dole jen router a v patře opakovač, tak pojedu na jednu síť a jednu wifi po celém domě, a že to vyřeší problém přepínání mezi patry, a že to bude levnější varianta Unifi. Pokud to tak není, tak nevím, proč se nastavovalo v patře AP, to jsem mohl i předtím nastavit stejný název wifi na obě zařízení a vyšlo by to nastejno?
A jen poslední dotaz, tím, že je to v patře nastavené na AP, tak mi to nepodporuje rodičovskou kontrolu na daném zařízení, tzn. to musím nastavit na ZTE a AP v patře si to převezme, nebo jak jinak to aktivovat?
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 4. 5. 2020 11:36

No vesane, neber to ve zlém, ale toto forum a každý na něm má určitou kapacitu (co se týče toho co lze přes toto médium předat a toho, že nějaké základní znalosti mít musíš, aby to tu vůbec mělo smysl). A nezlob se na mě, ty tomu prostě nějak nehovíš a i když odpověď na svou otázku/y tu máš několikrát napsanou (respektive máš popsané jak a proč to je), tak se stejně ptáš znova. Je to stejné jako bys se na fóru o moddingu aut, ptal na téma jak vyměnit vejfuk, ale nebyl jsem si jist proč je v autě motor...

Už jen bodově a třeba někdo jiný bude mít náladu a čas na Intro do sítí 101:

a) zařízení s funkcí router bys měl mít v síti jenom jedno. Je to právě router, který vytváří segment sítě (nikoli wifi, ap, extender, modem). Je to proto, aby se ta zařízení na síti mezi sebou domluvila (sdílený tisk, složky,...). Ano můžeš mít v síti více routerů (tedy i více segmentů sítě), ale pokud nevíš proč to děláš, tak je to možný zdroj problémů.

b) pokud to zapojíš O2 Modem (funkce router) - router v přízemí - router v patrě, tak sis udělal 3 oddělené sítě. Může to tak fungovat, není to něco co se by se takto dělalo (ty 3 sítě jsou tam zbytečné, zvyšuje to náročnost na zařízení (musejí něco aktivně počítat) a může to být opět zdroj problémů). Ale jestli ti to funguje a jsi spokojen, nech to tak

c) ad tvůj poslední dotaz - ty se neptáš blbě, jenom se ptáš na věc, kterou tu máš popsanou asi 3x.
Ještě jednou a prosím vnímej ten text: Pokud budeš mít zapojení router + AP: budeš mít jednu síť (z pohledu topologie sítě), ale každé to zařízení bude vysílat svoje WiFi sítě, ke kterým se budeš připojovat. Ty wifi sítě ať se jmenují jakkol,i tě připojí do té jedné sítě, kterou dělá router. Pokud bys nastavil v obou patrech router, tak ti to udělá stav viz bod a), který, pokud ti vyhovuje, tak to už neřeš. Jenom, až ti nepůjde se dostat z jedné wifi na zařízení, které je připojené k té druhé, tak si pamatuj, že je to tímto. Ale možná se do toho stavu nikdá nedostaneš.

d) Jediné co ti zlepší Unifi je uživatelský komfort s řízením přepínáním wifi mezi zařízeními (unifi to umí přepojit téměř bez výpadku a hlavně v době, kdy ještě obě wifi dávají rozumnou službu, což se né nutně vždy rovná tomu, kdy už není wifi viditelná na samotném zařízení). Jak to tak čtu, tak unifi neřeš a omlouvám se, že jsem to sem vůbec přitáh:)
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod polda 4. 5. 2020 12:50

:D
polda
Junior

Odeslat příspěvekod polda 4. 5. 2020 21:41

Jen málo připíši:pokud tomu chceš trochu rozumět a ne jen házet slova která si někde slyšel nebo přečetl tak si vyjasni pojmy a co znamenají:
Modem
Router
AP
zaměňovat je amatérismus a žádnou radu to nikdo příště nedá, protože jasně tuší, že bude následovat sprška dotazů na základní pojmy a vyjasnovaci otázky.
Problém způsobil odborník který přinesl/zapojil první přístroj RT12.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod vesanspi13 4. 5. 2020 22:24

Tak jo, ještě jednou díky, moc mi to pomohlo.
Chápu, že to teď mám zapojené nejlépe, jak to v daných podmínkách lze. A pokud bude blbnout wifi na modemu, tak není jiná možnost než bridge - router přízemí a nové AP v patře, abych zase dodržel parametry, jaké mám nyní ( i když je mi jasné, že to nastavení na bridge asi nedám, takže budu doufat, že to bude klapat, jak to je teď!!!)

ad doggg, super vysvětleno, četl jsem to několikrát, předtím to tu tak jednoznačně podáno nebylo, nebo jsem to nevyčetl, vzdělávám se postupně :-) :
ad
a) rozumím, tak je to nyní u mě správně,
b) blbost, co jsem měl doma, ale tak mi to tu nastavili lidé z Vašeho oboru
d) do budoucna nebudu řešit, max. jako AP, pokud budu potřebovat router za modem, když na něm nepojede wifi, ale zase jsou levnější varianty AP i od asusu, jak psal polda
c) opět chápu, ale v kontextu toho nechápu Tvůj předchozí příspěvek, když se týkal zapojení, jak to mám nyní, a které by mělo nejlépe fachčit,

"a) to jestli máš wifi pojmenované stejně nebo rozdílně je v tom tvém zapojení jedno.
Pokud se na obou zařízení k wifi připojíš (=zadáš k nim oboum hesla a skrz obě ti pojede internet), tak to co zařízení bude dělat je, že bude připojené k jedné (k té která při připojování bude mít nejsilnější signál) do té doby, než se tento signál ztratí a pak se bude snažit vyhledat jiné známé wifi v okolí. Což při troše štěstí bude ta tvoje druhá wifi. A zase obráceně.
Co ti imho pomůže pro troubleshooting je, že když budeš mít wifi pojmenované rozdílně a nepůjde ti internet na wifi-patro budeš aspoň vědět odkud vítr fouká. Zatím co, když se budou obě budou jmenovat wifi-u-vesana nejpoznáš nic (2Polda: to byla pěkná kravina tenhle nápad co? Podívej jak to chudáka mate a absolutně nic to neřeší...). Roaming jako u pokročilých řešení tím nezískáš"

Ale nenutím Tě reagovat ani odpovídat, beru, že jste mi věnovali již dost drahoceného času..., a závěr z toho mám jednoznačný, jak jsem popsal výše, a to i do budoucna, kdy se budu držet tohoto schématu a nastavení. Takže ještě jednou díky a omlouvám se, sítě opravdu nejsou můj obor a ani do toho nikdy neproniknu :shock:

Ta rodičovská kontrola se teda nastaví v rámci jedné sítě na všechna wifi přes jeden router ZTE, aspoň jsem to tak z Tvého vysvětlení v c) vydedukoval?

J
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 4. 5. 2020 22:36

- ten odstavec byla ironie, za kterou se pak v posledním postu omlouval,asi poznal, že dosáhl co nechtěl .
Ano nastaveni wifi přes ZTE ale v tvém případě ma označení MODEM !!! Dokonce jsi v prvním odstavci napsal dobře a v posledním spletl !(pokud je samostatně umí i routerovat,Laicky..... odvádí práci i jako router.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod vesanspi13 11. 5. 2020 22:33

Tak zpětná vazba po týdnu fungování nebo spíše nefungování...

Zapojení přízemí ZTE modem + wifi, patro Asus AP. Původně stejný název wifi v obou podlažích, velké problémy s přepínáním, proto jsem je pojmenoval odlišně. Opět problémy, přesně, jak doggg zmiňoval "to jestli máš wifi pojmenované stejně nebo rozdílně je v tom tvém zapojení jedno. Pokud se na obou zařízení k wifi připojíš (=zadáš k nim oboum hesla a skrz obě ti pojede internet), tak to co zařízení bude dělat je, že bude připojené k jedné (k té která při připojování bude mít nejsilnější signál) do té doby, než se tento signál ztratí a pak se bude snažit vyhledat jiné známé wifi v okolí. Což při troše štěstí bude ta tvoje druhá wifi. A zase obráceně."
Paradoxem je, že problémy s přepojováním jsou častější a větší, než předtím při zapojení modem + 2x router.

Je teda nějaká další možnost zapojení, aby to normálně na 2 patra fungovalo? Přece tohle musí řešit spousta dalších, kteří mají RD o více patrech a potřebují funkční a neproblematickou wifi po celém domě?!?
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 11. 5. 2020 22:58

Si moc nenapsal co ti nefunguje:
- pokud máš málo signálu po baráku, potřebuješ víc zařízení které WiFi vysílají
- pokud ti nefunguje dobře přepínáni mezi wifinami, dělej to ručně nebo si porid unifi.

Jiné řešení to za mě nemá.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod polda 11. 5. 2020 23:07

Pokud se ti kříží signály, dej zařízení dál od sebe. Příklad přízemí na východ, v patře na západ. Podle dispozic.

Či jinak ,nech běžet jen ZTE a AP dej pak tam kde neni vůbec signal.
polda
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka