prechod z WIN 7 na WIN 10

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod tululumnaptaky 25. 11. 2019 17:11

Ahoj, chci instalovat WIN 10 (vypršení podpory pro win 7 v roce 2020). Na PC mám originální WIN 7 (PRO OA - vcetne stitku s klicem). Na vlastní oči jsem viděl, že po čisté instalaci WIN 10 lze tento druh klíče použít i na WIN 10 a aktivují se. Bylo mi doporučeno udělat to stejně. Můžete mi někdo prosím osvětlit, jak je možné, že tento systém funguje, případně zda to tak lze legálně udělat? Na PC si chci totiž dofatečně nainstalovat i pracovní software a nerad bych se dostal do problému s legálností Windows, za takový problém mi to případně nestojí. Díky
tululumnaptaky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 25. 11. 2019 18:01

Je to legální.
Ale tohle není smysluplný důvod pro přechod z W7 na W10:
tululumnaptaky píše: vypršení podpory pro win 7 v roce 2020

OS překvapivě funguje i po ukončení podpory.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mople71 25. 11. 2019 20:34

Provozování OS po ukončení podpory nelze doporučit.
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ansam 26. 11. 2019 08:38

Milanr1 píše:...OS překvapivě funguje i po ukončení podpory.

Každý operačný systém funguje aj po ukončení podpory. Minulý týždeň som sa stretol s Windows 95. Až tak ma zahrialo pri srdci. Neodolal som a hneď som si ho otestoval a zaspomínal na 90-té roky minulého storočia.
Ansam
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rufss 26. 11. 2019 08:55

Akorat si na takovem systemu u vetsiny bank neotevres ani internet banking. Ja na Win10 presel hned jak to bylo mozne, predim jsem mel WinXP. Win7 jsem mel v zamestnani a byl to pomaly system, PC mi startoval snad 5 minut minimalne a to mel lepsi komponenty nez muj domaci PC tehdy s WinXP, na kterym je Win10 jeste rychlejsi.
rufss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radek.kovacik 18. 12. 2019 10:06

Pravděpodobně budu také řešit přechod z W7 na W10 a mám otázku ohledně doporučených postupů při instalaci Desítek: Stále se doporučuje dávat samotný systém na jeden oddíl a adresář Users s uživatelskými daty na jiný oddíl nebo je to v době SSD už jedno? Chtěl bych si pořídit velké SSD pro veškerá data a proto se ptám, zda má smysl to rozdělovat na dva oddíly nebo hodit všechno na jeden?
radek.kovacik
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 18. 12. 2019 10:18

radek.kovacik:
Binárky a uživatelské profily s dokumenty musíš fyzicky oddělit
=> min. 2 x SSD: systémový a datový.
Postup instalace W10 najdeš ve FAQ:
https://guide.mople71.cz/cs/wnt/w10install.php
Btw:
Pokud ovládáš Diskpart, nepotřebuješ Rufus ani jiné obezličky.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radek.kovacik 18. 12. 2019 10:30

Díky za odpověď. Proč by to mělo být oddělené fyzicky, jaký to má smysl? Nestačí tam v rámci disku vytvořit dva oddíly na logické oddělení?
radek.kovacik
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 18. 12. 2019 10:51

Základní princip výpočetní techniky, platný už > 60 let.
Nemusíš to nezbytně dodržet v případě, kdy PC slouží jen ke hrám => žádné dokumenty se lokálně neukládají.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 18. 12. 2019 12:13

Protože když to budou dva SSD jednoduše přeinstaluješ OS na tom jednom a na druhém máš pořád data na které nemusíš šahat a obnovovat ze záloh.

Samozřejmě pokud tam nemáš nic důležitého tak zálohy nejsou třeba a hry si znovu nainstaluješ tak jako OS.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod radek.kovacik 18. 12. 2019 13:30

Hra tam není ani jedna, ani ty z Windows. Když to bude jeden SSD se dvěma oddíly, tak je instalace a její zálohování pořád stejné, jako když budou dva jednotlivé disky, ať už plotnové nebo SSD.
radek.kovacik
Junior

Odeslat příspěvekod pointops 18. 12. 2019 18:03

pro takové domácí kompjutování:

Vytvořit si MS Account.
Na W7 zprovoznit OneDrive, a do něj přesunout veškeré dokumenty.
Na Aukru za 100,- splašit z druhé ruky klíč na W10
Zakoupit v _akci_ MS Office 365 Home (domácnost!) edition, roční předplatné. Dá se za cca 1400 Kč, bude-li za 1000 stojí za to nakoupit i na dva, tři roky dopředu.
Splašit USB disk (8GB) na instalaci přes Windows Media Creator Tool.
Vyjmout starý disk
Vložit SSD, z USB nainstalovat W10.
Aktualizovat W10
Nainstalovat Firefox
Nainstalovat LastPass
Nainstalovat MS Office 365
Nainstalovat Adobe Reader

Tvoje data se stáhnou z cloudu OneDrive podle potřeby (lze poladit v nastavení).
Starý disk uložit do šuplíku jako fyzickou zálohu a časovou konzervu. Bude li třeba, vyndat a zaměnit za nový SSD a šup, jsi skokem v čase zpět.
p\o.
pointops
Junior

Odeslat příspěvekod soban 18. 12. 2019 18:39

radek.kovacik píše:Hra tam není ani jedna, ani ty z Windows. Když to bude jeden SSD se dvěma oddíly, tak je instalace a její zálohování pořád stejné, jako když budou dva jednotlivé disky, ať už plotnové nebo SSD.


Ano a ne.

Prostě nemůžeš smazat celý HDD/SSD musíš při instalaci dát pozor na který oddíl to instaluješ atd.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod freekarol 19. 12. 2019 12:01

Další nevýhoda, oddíly na disku vs dva disky, je správné nastavení velikostí oddílů na disku. Aby pak někdo, každý měsíc, neměnil jejich velikost. :-D
freekarol
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků