pasivne chladeny notebook/netbook

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod aquila 24. 8. 2010 13:02

kedze moj starcek dell latitude X1 uz sa asi poberie do vecnych lovist hladam dalsi notebook bez ventilatora ..

z novsich som nasiel len nasledovne..

Inspiron Mini 10 netbook
resp 1012

ale tie maju len 10" display.. najlepsie by bol nejaky notebok apson 12" ked uz nie 13-14"..

v principe sa na velkost notebooku ani cenu moc neobzeram, len aby bol kompletne pasivne chladeny, t.j. ziadny navrh, ze ma tichy ventilator .. jedine ziadny ventilator.. proste ked si to clovek raz vyskusa, ziadny iny notebook nechce
aquila
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 8. 2010 13:07

Tak ono vetsina ntb se da upravit dodatecne. Jako propagator ULN o tom vim sve. Treba svuj soucasny netbook takto upraveny mam. Nicmene pocitej se ztratou zaruky. (!)

Komplet pasivnich reseni mnoho neexistuje, nez poradny kus pasivu je levnejsi (a vetsinou i teplotne efektivnejsi, bohuzel) 1mm tenky mikroplisek a miniventilatorek s 10.000rpm. Takova je realita - presne takove chlazeni v mem netbooku puvodne bylo. Jednicka ocelovy (!) plech s nekolika prolisy, plus 30mm ventilator s VELMI vysokymi otackami a NECHUTNYM hlukem v zatezi.

V idle to bylo relativne tiche.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aquila 24. 8. 2010 13:13

mno to sa mi prave podstupovat nechce... a preto od zaciatku totalne fanless notebook je proste "must" .. ziadne dodatocne upravy..

to uz sa mi pomaly viac oplati sa pozriet po nejakom 16" notebooku s vacsim ventilatorom a pomalym s klasickou klavesnicou typu toshiba satelite A660...

vykon mi je tiez jedno, len na ilustraciu ten dell latitude X1 ma 1,1ghz ULV procak, co aj tak vacsinu casu ide medzi 600 a 900 mhz ..
aquila
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 8. 2010 14:48

Dnesni ATOMy maji +/- podobny vykon, ale mnohem nizsi spotrebu. S tak smesnym TDP neni problem konstrukne navrhnout pasivni chlazeni. Ale vyrobcum se do toho nechce.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malcolmX 24. 8. 2010 15:10

Sony VAIO P ?
malcolmX
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 24. 8. 2010 15:39

Napada me jen notebook s integrovanou grafikou, se slusnym chlazenim a podporou nastavovani otacek ventilatoru. Podtaktovat procesor, snizit napeti procesoru a nastavit zapinani vetraku na vyssi teploty.

Myslim, ze 14" Thinkpady R61, R400 s integrovanou grafikou se daly uchladit vetsinu casu pasivne.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 24. 8. 2010 17:57

A proc notebook chladit pasivne, kdyz casto nejvic hluku nadela hdd nebo dvd mechanika.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 8. 2010 18:31

Protoze v nem mam SSD a mechaniku ne? Pripadne v predchozim jsem mel SSD a v ultrabayi druhou baterku?

TNN. (Totally No Noise)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 25. 8. 2010 08:02

Asi bych to řešil nákupem ThinkPadu X201i a do něj nainstaloval TPFanControl. Mám ThinkPad X200 a pokud nastavit default chování pro profil smart, tak se spínání ventilátoru nastaví někam nad 60°C, takže se při běžné nenáročné práci ani nespustí (tuplem ne, pokud by se ještě nastavil nižší výkon procesoru).

Tvůj požadavek na absenci ventilátoru chápu, ale tohle řešení mi připadá lepší. Praktikuju to doma na 14" ThinkPadu R61 a 12" X200 a v obou mám SSD, takže když je v noci zapnu, nevydávají absolutně žádný zvuk. Nicméně když jedu třeba v létě vlakem, tak jsem docela rád, když si naopak můžu zapnout ventilátor (klidně na vyšší otáčky), aby byl spodek notebooku studený.

Ač jsem toho otestoval opravdu hodně, ze současné nabídky mě nic v 14" úhlopříčce nenapadá. Když ještě seženeš R400, tak ten je pro takový provoz vhodný a dál by mohla být ok T410i (tj. verze s integrovanou grafikou; teď mám T410 s NVIDIÍ a tam reálně pasivně chlazený provoz nevidím).
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aquila 2. 9. 2010 14:36

zivan: mam aj sluzobny T400, resp som mal T61 a ono to aj tak sa neda uplne pasivne ochladit.. vzdy to casom huci.. a to su s integrovanou grafickou kartou

grafiku fakt nepotrebujem .. ta mi moc zily netrha ..

ale vyzera, ze teoreticky tu sanca je s tymi novymi procakmi od intel .. Atom N450

inak som nasiel zaujimavu stranku ..

http://www.silentpcreview.com/forums/vi ... hp?t=39694
aquila
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wizaard 2. 9. 2010 15:18

Jen na doplnění mimo téma: hučící integrovanou T400 jsem fakt ještě neviděl :-).
Lenovo ThinkPad T420s | HTC 8X | Xbox 360

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iprth2748 2. 9. 2010 15:18

aquila:pasívne chlazený notebok bych ti neodporučoval protože súčástky jsou na sobě namačkaný a muže se ti rychle přehřát a vyhořet procesor nebo hdd nebo jiný komponent.mně na notebooku odešel maly ventilator a přehřálo se mi hdd.ani nevím zda takové notebooky s pazívním chlazením jsou.
a nic...
iprth2748
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aquila 2. 9. 2010 16:21

2 wizzard: jednu mam zrovna pred sebou a kolega ju ma tiez ;) ak raz vyskusas fanless you never go back ;) ci skor :(

2 iprth2748: vsak prave proto to musi byt notebook pasivny chladeny by design .. jeden taky mam resp uz raz vymeneny dell latitude X1, ktory nema ziadyn ventilator a mimo vymeny za lepsi model vlastne sluzi 5 rokov v pohode ..
aquila
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Paul Saunders 2. 9. 2010 16:34

Dotaz, napadlo mě odpojit ventilátor na svém Aceru Timeline, bez ventilátoru v zátěži : HDD 45C a procesor 74C, na stránkách jsem se dočetl že procesor může mít maximálně 105C, tak to není problém ne? Je tam SU3500
Paul Saunders
Junior

Odeslat příspěvekod wizaard 3. 9. 2010 09:18

aquila: Jestli je pro Tebe T400 hlučná, pak chápu, že chceš fanless :-).

Paul Sanders: Tak teoreticky to problém není...
Lenovo ThinkPad T420s | HTC 8X | Xbox 360

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků