Domácí síť - kabeláž, zásuvky, router atd. Jaké komponenty?

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Tučňák 22. 10. 2010 11:48

Rekonstruuju dům a při té příležitosti, si již chci v domě udělat pořádnou síť. Dům je typu OKÁL, možná vám to něco říká, jde vlastně o montovanou dřevostavbu. Síť chci rozvést pouze v jednom patře, které je prakticky čtvercové 11 x 12 m. Jde o 4 + 1. Má představa je mít v každém pokoji zásuvku. V obýváku chci zásuvky 2, na každé straně pokoje jednu v případě, že se po nějaké době rozhodneme přemístit TV na druhou stranu.

Datové zásuvky jsem si vybral ve stejném designu, jako vypínače a zásuvky: http://www.vypinac.cz Tento výrobce umožňuje do jedné zásuvky umístit 2 RJ45 konektory, takže prakticky v každé místnosti získám 2 možnosti připojení, ale potřebuji ke každé zásuvce 2 kabely.

V souvislosti se stavbou sítě mám tedy několik dotazů, jelikož nejsem příliš odborník na tuto problematiku.

1. Kabeláž
Jelikož stěny jsou tvořeny dřevotřískou na kterou se bude montovat sádrokarton chci vést kabely v mezerách mezi stěnami a stropem - vede zde i elektroinstalace, případě by se zafrézovaly přímo do dřevotřísky. Nevím pro jakou kabeláž se rozhodnout. Stačí UTP cat. 5 nebo raději volit UTP cat. 6? Našel jsem ještě UTP cat. 5e. Kabeláž budu kupovat v metráži (baleno po 100m - nemám ještě spočítanou přesnou délku). Našel jsem dvě možnosti: drát nebo lanko. Myslím, že drát je klasický UTP kabel, který se prodává již hotový. Co je lepší pro vedení ve zdi. Lanko by mělo být "ohebnější", ne? Čili mělo by se s ním lépe pracovat. :idea: Pokud to není opačně

2. Koncovky a zapojení

Je potřeba pro různé kategorie kabelů jiné RJ45 koncovky? Co se týče zapojení, tak mezi zásuvkou a routerem/switchem by měly být přímé kabely, že? A co pak mezi zásuvkou a počítačem/diskem/televizí. Taky přímé nebo křížené? Liší se nějak "zapojení" kabelu do "zásuvky" od zapojení do koncovky? Myslím, tím ty jednotlivé barevné vodiče.

3. Síťová zařízení - router, switch
Jelikož budu mít 5 zásuvek po dvou konektorech, takže celkem 10 kabelů. Myslím, že bude nejlepší je spojit do nějakého switche a ten pak do routeru. V jeden okamžik není potřeba mít připojeny všechny konektory. Takže 8 portový switch bude stačit. Jaký vybrat? Má cenu investovat do něčeho dražšího než 1 000 Kč? Má představa je právě do 1 000 Kč.

Router:[/b] Tady bych chtěl dostatečně výkonné zařízení, které by bylo schopno pokryt wifi signálem celý byt. Řekněme cca 110 m čtverečních. Zdi budou vlastně dřevotříska + sádrokarton, takže to snad nebude problém. Navíc jakési "centrální místo" kde bych chtěl mít switch a svedeny všechny kabely + router je takový malý "kumbál" či skříň chcete-li, která se nachází skoro uprostřed bytu, takže co se týče síly signálu snad nebude nikde problém.

Vyplatí se kupovat zařízení, které umí 2.4GHz + 5 GHz pásmo? Co se týče značky, tak mám dobré reference na značku Netgear. Co třeba tento model: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400872Z90UB1071? V tomto se příliš neorientuji, proto navrhněte nějaký router. Jde mi hlavně o to, aby měl silnou anténu a třeba zvládl pokrýt celý prostor, i kdybych ho neumístil přimo uprostřed celého prostoru. Má smysl připlácet třeba za toto: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400872Z90UBD4V? Můj cenový limit pro router je cca 3 000 Kč.

Ještě mě napadlo, že prozatím nevím, jak budu mít řešen internet. Je možné mít i takové řešení, že bych měl jednotlivé zásuvky svedené to switche, ale router bych neměl připojen ke switchi, ale připojil bych ho v nějakém pokoji do zásuvky. Bude to funkční?

4. Testování
Jelikož si chci veškerou kabeláž udělat sám, asi by to chtělo taky nějak otestovat, že jsem vše zapojil správně, než na stěny dám sádrokarton. Bylo by nemilé, mít už hotový byt a zjistit, že mám všechny zásuvky špatně připojeny. Napadá mě jen donést switch + počítač do rozestavěného bytu, vytvořit síť a zkusit jestli opravdu každá zásuvka funguje. Existuje nějaká jiná sofistikovanější možnost otestování, že jsem to udělal správně? :-) "Patchování" kabelů jsem prozatím dělal jen jednou na zkoušku, ale podle návodu tam snad není co zkazit. Zůstává asi možnost vadného kabelu. Co se týče konce kabelu u switche, tak tam by to v případě špatného zapojení bylo jednoduché, jelikož kabel je tam dost dlouhý a není problém to zapojit znovu. Horší by to bylo na druhé straně u zásuvky.

Nevím zda je to vše, na co bych měl pamatovat, pokud máte někdo ještě nějaké tipy a rady sem s nima. Omlouvám se za takový román, ale nějak jsem nebyl schopen to popsat stručněji. :-)
The choises we make, not the chances we take, determine our destiny
Tučňák
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hekrhy 22. 10. 2010 12:34

Ke kabelům - ber buď cat.5e, která zvládá gigabit, nebo cat.6 (6a zvládá i 10gbit, ale je to čistě jen investice do budoucna, dneska to nevyužiješ). Kabely by měly být přímé a to jak ve zdech, tak pak od zásuvek k PC (všechny dnešní switche ale nemají problém ani s kříženými).

Switch - ber určitě nějaký gigabitový, do ceny se snad vejdeš, i když s kvalitou neporadím.
Wifi - přesný typ určitě doporučí jiní, jen takový tip - pokud máš stropy jen ze sádrokartonu, tak by stálo za to pouvažovat, jestli nehodit vysílač někam na půdu pod střechu (pokud je to možné) - shora ti to slušně pokryje všechny místnosti.

Jinak ideálně je mít zapojené všechno do switche - tj. mít nějaký router (s funkcí NAT a DHCP serveru), který se bude starat o připojení k internetu, LAN port z něj pak připojit do switche. Z ostatních portů switche pak povedou kabely do pokojů a k wifině (ta nemusí běžet v režimu routeru, stačí klasický AP režim).
hekrhy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tučňák 22. 10. 2010 12:45

Co se týče toho stropu, tak on sice bude ze sádrokartonu, ale ten bude přišroubovaný přímo na původním stropu. Půda v domě není - je strop a pak už střecha. Takže toto bohužel možné není.

Kabeláž: Ano šlo mi o to, aby síť uměla Gigabit, takže OK. Budu se dívat po 5e, případně cat. 6. :-)
The choises we make, not the chances we take, determine our destiny
Tučňák
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bari007 22. 10. 2010 13:01

Kabely - přímé a doporučil bych cat6, minimálně však cat5e

Koncovky se neliší nebo zapojení se neliší - všude přímé kabely a RJ45.

Switch - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=47085 osobní zkušenost, leží mi doma

Router - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=68414 pro 2,4GHz
- http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=63680 pro 2,4 + 5GHz, oba mají Gbitové LAN porty a Nkovou WiFi. Díky Gbitovým portům tím můžeš kvalitně rozšířit i možnosti pro LAN síť.
Router s WiFi připojit můžeš i v zásuvkám v pokoji (jako AP), ale bude před ním (a před switchem) muset být nějaký jiný router, nejspíš od poskytovatele.
WiFi router bych umístil někam dolů, platí totiž, že pod svícnem je největší tma = pod routerem s anténami otočenými směrem nahoru je velice špatný nebo žádný signál.

Testovat nejlépe tím, že ten kabel prostě spojíš mezi dvě zařízení, nejlépe nějaký router a počítač a vyzkoušíš, jestli spolu komunikují.


Snad jsem v tomto dlouhém příspěvku na nic nezapomněl, případně se ještě doptej.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pytlík 22. 10. 2010 13:02

Ohledně kabeláže: Kabely pro pevné vedení ZÁSADNĚ drát (zásuvky, resp. jejich konektory jsou dělány pro drát, licna v nich nemá dobrý a dlouhodobě spolehlivý kontakt) (a mimochodem - patch kabely, co by pohyblivé přívody, jsou licna).
Při vedení kabelů ve zdi dbej na co nejmenší počet ohybů /a nesmí být ostré), co nejmenší počet křížení se silovou sítí a při souběžném vedení s touto sítí dodržuj minimální vzdálenost 20cm.
Kategorii kabelů vol 5e a lepší (tedy cat. 6). Pokud zvolíš lepší kategorii (cat. 6, pokud to kapsa dovolí), tak sice dnes zaplatíš více , ale za pár let si budeš pochvalovat svoji předvídavost. Ale i ta cat. 5e odvede dobrou službu.
Ohledně konektorů: Opět cat. 5e a vyšší, z mechanického hlediska je to jedno, víceméně i z elektrického a kdyby něco, tak, pokud si ponecháš mírnou rezervu v délce kabeláže, může časem osadit lepší konektory.
Zapojuj zásadně podle zapojení B, ale stejně bych tě před samozapojováním varoval, protože nevíš co a jak (nesmíš to dělat šroubovákem, ale speciálním nástrojem, jinak spláčeš na výdělkem, když ne hned, tak časem).
Na hrubé testování existují zkoušečky (onehdá jsem na Aukru takovou koupil takovou za 150 Kč) a když nezpřeházíš barvy (je to důležité!!!), tak docela stačí.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tučňák 22. 10. 2010 13:19

Tíky za tipy na zařízení. Momentálně mám doma switch D-Link DGS-1005D, čili asi o něco starší verzi než je zde uvedena. Možná použiju přímo ten.

Uvidím, jakmile spočítám celkovou metráž, pokud to nebude moc velká pálka, nakoupím raději hned cat. 6 a tedy drát. Díky za vysvětlení. ;-)

Co se týče zapojení, tak barvy snad nepřehodím - barvoslepý nejsem a podle obrázku to snad zvládnu. :-) Před šroubovákem už mě taky někdo varoval, rovněž mi ale někdo říkal, že použil šroubovák a ZATÍM mu to funguje. Jen už si nepamatuju co byl ten "speciální nástroj" místo šroubováku.

Jakmile mě něco napadne určitě se ještě doptám. Vlákno jsem založil s dostatečnou rezervou. Realizace proběhne ne dříve než za měsíc, čili dostatek času na doladění detailů. :-)
The choises we make, not the chances we take, determine our destiny
Tučňák
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hekrhy 22. 10. 2010 13:57

Tím "speciálním nástrojem" jsou tzv. krimpovací kleště... :-)
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 703J0000U4

//edit: aha, tak ne, jsem mimo :-))
Naposledy upravil hekrhy dne 22. 10. 2010 14:06, celkově upraveno 1
hekrhy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 22. 10. 2010 14:01

Ten speciální nástroj má tak trochu podobu šroubováku, ale s výřezem, takže vodič do nožového kontaktu zasune, ale nerozevře ho. Tudíž se nožový kontakt zařízne nejen do izolace, ale i přímo do měděného vodiče. To zaříznutí by mělo být rychlé (rychlým pohybem), protože pak dochází (vlivem tření) k ohřívání kovů na hranách a vytvoří se mikrosváry, které dobře spojují vodič s kontaktem a odolávají zubu času.
Teď nějak nemůžu najít v nabídce firem ten nástroj, ale v nouzi se dá použít i ořezávací nástroj http://interlink.tsbohemia.cz/kleste-or ... 94276.html (vřele doporučuji), kterým jednak ořízneš izolaci kabelu a potom to pomocí plíšku se zářezem (viz obr) nasuneš jednotlivé vodiče do konektoru. Musíš se ale snažit o prudké zasunutí, aby se vytvořily zmiňované mikrosváry. No, a některé konektory ani nástroj nepotřebují, zaříznutí se provede domáčknutím krytky (ale ten ořezávací nástroj ti doporučuji, oceníš ho).
Jo, a při výběru kabelu dbej, ať má kabel všech 8 vodičů jednotlivě. Některé kabely mají páry svařeny dohromady, a s tím se proklatě blbě pracuje (aniž by to mělo další výhody - skutečnost potvrzená měřením).
A dále: Pokud se budeš rozhodovat mezi stíněným a nestíněným kabelem, tak pamatuj, že spatně uzemněné stínění je podstatně horší, než žádné. Už nevím, jak je to u cat. 6 (už sítě netahám), ale do cat. 5e bylo lepší použít nestíněný kabel a stíněný se dával pouze do z hlediska rušení velmi těžkých prostředí (průmyslové, s mohutnými stroji).
--------------------------------------
A dodatečně pro hekrhy:
Ne, to není žádný speciální nástroj, co uvádíš a vůbec ho nebude potřebovat.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mike.M 22. 10. 2010 14:03

No uz zde bylo asi vse recene, jinak muzu potvrdit, ze mi natahali eletrykari licnu a bylo to o hubu davat do patch panelu, delal jsem to zuby, draty se trhaly a nektere zilky se nezarezaly tak sem je zdupal jak psy. Dale doporucim jednu vec tahej do zasuvky vzdy 2 kabely jednu zasuvku pak treba vyuzijes pro IP tel. taky dobra vec. navic ten TP-LINK muzes flashnout DDWRT (OenWRT) s moznosti nahrat asterisk (tel ustredna) tak pak bude volani decek manzelky anebo tchyne na obed jednoduzsi. jsem v 3 patrovem baraku a je to pohoda.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 22. 10. 2010 14:08

Mike.M, však to kolega má v úmyslu, tahat ke každé zásuvce 2 kabely, což schvaluji (tahat jeden kabel k zásuvce považuji za blbost).
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mike.M 22. 10. 2010 15:04

Pytlik: 100MB 4 zilove Ozanzove zelene 1236, a druhy dvojpar modra henda 1236, je to prasarna ale funkcni.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 22. 10. 2010 15:13

No právě - je to prasárna. A blokuje se tím 1Gb.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tučňák 25. 10. 2010 09:00

Ano plánuji tahat ke každé zásuvce 2 kabely. Když už se do toho budu pouštět, tak pořádně. :-)

Co se týče kabeláže, tak uvidím, jak to vyjde, až budu mít přesnou délku. Nyní jsem např. našel UTP cat. 6 Drát, 100 m za 1 021 Kč: http://www.softcom.cz/produkt/utp-kabel-cat6-dratsolid-klubo-100m/?flist=1 Nemám ponětí o cenách, takže nevím zda je cena odpovídající či nadsazená. Máte nějaký tip na e-shop s potřebnými věcmi, kde se dá levně nakoupit? Jelikož 100m bude nejspíš málo. :-)

I když pro mé potřeby bude možná stačit i cat. 5e. :idea: Co si od sítě požaduji - streamování médií - hudba, film do nejrůznějších zařízení v síti. Zálohování počítačů na NAS server + klasický provoz.

Co se týče zásuvek, tak mám prozatím vybrány tyto: http://www.vypinac.cz/index.php?url=vyp ... =MGU347018

Bohužel z těch obrázků od výrobce není moc patrné, jak ve výsledku ta zásuvka vypadá, takže se zkusím ještě někde podívat na ně v obchodě pokud natrefím. Na stěny budu montovat sádrokarton, takže bych rád "podomítkovou" zásuvku, ne abych měl krabici před stěnou, tam chci mi pouze konektory, prostě jako klasická elektrická zásuvka.

Výrobce zásuvky má na webu, také obrázkový návod, jak kabel do zásuvky připojit: http://www.vypinac.cz/download/technicky-popis/unica-techinfo-datove-zasuvky.pdf. Přimé zapojení je podle normy co jsem našel zapojení B, jak už tady taky padlo, a podle jejich schématu to také odpovídá. Podle tohoto návodu by snad neměl být problém to zapojit i pro mě - laika. :-)

Co se týče toho "speciálního nástroje" není to třeba toto: http://www.softcom.cz/produkt/narazeci-nastroj-pro-narezavaci-konektory/?flist=1

Já myslel, že krimpovací kleště budu potřebovat také - na nacvaknutí konektoru na druhou stranu kabelu - ta strana, která přijde připojit do switche.

Jo a co se týče switche a routeru, tak tyto zařízení budu kupovat až když se budu stěhovat, řekněme květen - červenec příští rok. Což je dostatečně dlouhá doba, aby se na trhu objevilo nějaké nové zajímavé zařízení. Takže konkrétní výběr asi nechám až na potom.
The choises we make, not the chances we take, determine our destiny
Tučňák
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 25. 10. 2010 10:16

Jinak doplním pokud můžeš natahej husí krky a teprve do nich kabely, časem potom můžeš bez problémů kabely vyměnit, a taky nemusíš hned tahat utp kabely všude.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dodo_mt 25. 10. 2010 10:35

Zase na druhej strane su husie krky na nic ak mas vacsi dom... Ja mam cca 300m2 sice som kable daval do husich krkov ale vzivote by som uz kabel nepretiahol von alebo dnu... Na cey dom som minul cca 350m2 kabla.

Do kazdej zasuvky som daval dva kable ale zasuvka bude len jedna... pretoze dvoj zasuvka vychadzala na 20Eur... ak by som casom niekde potreboval dvojzasuky postupne dokupim a vymenim za jednozasuvky...

dodo
TV: Panasonic TC-P50UT50, Reciver: Onkyo TX-SR608, MP: Xtreamer PRO, DVD: Pioneer DV-400V-K, Repro: JAMO S 608 + JAMO S 606 HCS 6, Remote: Logitech Harmony One, File server: Ubuntu 13.10 server, 5T PC: Apple Mac Mini, Phone: iPhone 5 32Gb FW 7.1.1
dodo_mt
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků