Fórum Živě.cz

Víc lidí víc ví
Právě je 18. 4. 2024 05:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Umax 12Wa zkušenosti
Odeslat příspěvekNapsal: 4. 1. 2021 20:46 
Offline
Junior
Ahoj,

babička dlouhodobě provozovala cca 12 let starý netbook Acer Aspire One s Win7 Starter. nějakým Atomem a 1 GB RAM. Vlastně ji to ani nijak zvlášť nerozčilovalo , protože neměla srovnání s ničím jiným a v průběhu zapínání Firefoxu si chodila vařit kafe, které ji ještě před tím, než došla až do mailového klienta zase vychladlo. Pro nás ostatní to ovšem bylo vyloženě utrpení - cokoliv ji ukazovat nebo vysvětlovat byla akce na hodiny. Upřímně doporučuji s takovým strojem zkusit absolvovat seance přes např. Team Viewer.

K Vánocům tedy dostala nový Umax 12Wa s cenou okolo 4, 5 tis. Kč (Intel Celeron N3350, 4 GB RAM, 64 GB eMMC), protože o čemkoliv dotykovém nechtěla ani slyšet. Naprosto jsem netušil, co od takového zařízení můžu čekat, jelikož kromě výrobcem připravených unboxingů na YT recenze v podstatě neexistují. Což je také důvod, proč jsem dal dohromady tyhle řádky.

Světe div se, je to použitelné! Samozřejmě žádný rychlík, ale na prohlížení webu s jednou záložkou a maily, což jsou také jediné akce, které babička realizuje, skutečně v pohodě. Zároveň samozřejmě na míle daleko od současné byť mainstreamové produkce, ale to pro daný účel vůbec nevadí. FullHD displej koukatelný, HW provedení vrzající plasťák, ale překvapivě hezky slícovaný a s příjemnou povrchovou úpravou. Celkově tedy milé překvapení, ale asi skutečně jen pro velice úzkou skupinu uživatelů (zapomeňte na úpravy fotek, videa nebo jen práci s většími dokumenty v pdf nebo Office). Ostatní si za dané peníze koupí spíše tablet nebo jetý notebook, který ve stejné cenové hladině nabídne více výkonu a plynulejší reakce. Původně jsem chtěl udělat i nějaký benchmark CPU nebo eMMC úložiště, ale nakonec mi to přišlo jako zbytečné - spíš jsem chtěl předat dojmy z normálního používání zařízení s takto extrémně slabým HW.

Pevně doufám, že jsem někomu pomohl při rozhodování a stručně naznačil, co od zařízení očekávat. Eshopy jsou totiž plné vrácených Umaxů ve 14 denní lhůtě, protože lidem nepřišly adekvátně výkonné.

Když budete mít nějaký dotaz, klidně se ptejte nebo rovnou pište svoje postřehy..


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Umax 12Wa zkušenosti
Odeslat příspěvekNapsal: 5. 1. 2021 01:50 
Offline
Pokročilý
To jsi si pomohl..... Intel Celeron N3350 = atom!!!!!

Rychlejší je to protože to má víc ram a SSD - nebrat!!!

Vsadím se že RPI je rychlejší :-)

Podle mě pokud tam dáš nějakou odlehčenou distribuci linuxu možná by se to dalo používat.

_________________
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/


Nahoru
 Profil   
HRT 2 
 Předmět příspěvku: Re: Umax 12Wa zkušenosti
Odeslat příspěvekNapsal: 5. 1. 2021 03:14 
Offline
Junior
Uživatelský avatar
RPI je tak na hranici použitelnosti. Mám starší tablet s Atom x5-Z8300, Celeron N3350 je dle testů cca o 30-40 % výkonnější. Ten Atom zvládá internet a youtube aniž by mne omezoval. Podobné úkony na RPI (mám verzi 4 s 8 GB RAM a přetaktovanou na max) jsou výrazně méně pružné a to bez ohledu na distribuci.


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Umax 12Wa zkušenosti
Odeslat příspěvekNapsal: 5. 1. 2021 09:28 
Offline
Pokročilý
Tak s tím RPI to byla trochu nadsázka - sám vlastním 3 kousky a taky jsem to skoušel na internet a můžu to porovnat se starším atomem (cpu už si nepamatuji) s 2G ram.

Tam výrobce dal w10 a to bylo nepoužitelné, po instalaci mate linuxu to bylo použitelné, ale pořád pomalé.

To RPI4 s 4G ram a SSD je daleko rychlejší, samozřejmě na normální PC to nemá.....

_________________
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Umax 12Wa zkušenosti
Odeslat příspěvekNapsal: 5. 1. 2021 09:36 
Offline
Junior
Pomohl a dost citelně. O tom, ze jde o Atom jsem věděl a ono objektivně vzhledem k pořizovací ceně nejde čekat zázraky.
Co si pamatuju zpětné, ten Acer bylo peklo hned od začátku, což tady v tom právem slova smyslu neplatí


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Umax 12Wa zkušenosti
Odeslat příspěvekNapsal: 6. 1. 2021 16:57 
Offline
Junior
@iantaris - UMAX VisionBook 13Wg (S/Home), UMAX VisionBook 13Wr(Pro). Oba mají už generaci N4000, větší displej a dual wifi. Připlatit 600 nebo 1200 se nevyplatilo?


Nahoru
 Profil   
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group