od Behemot2077 10. 7. 2021 13:13
Levná varianta serveru jsou obecně ty entry-level jednoprocesorový s ECC RAMěťma, RAID je z mnoha důvodů stejně lepší SW než fake-RAID, nedejbože HW. Nad 4 disky v každým případě výhradně RAID 6, případně líp pak BTRFS. Od Nehalemu/Westmere už to zas tolik nežere, zejména s low-voltage verzema procesorů už je to docela paráda. Pak na to člověk může pověsit naprosto cokoli a na domácí použití je na dekádu+ dobrej, víc než 32/64 GB na domácí žvejkání potřebovat nikdy nebude. Například ProLiant DL120 G6. Pokud stačí nějakej slabší želez (4 jádra, 8 GB RAMěti) a zároveň není rozpočet kupovat microserver, tak Supermicro dělalo několik 775kovejch serverů s hloubkou kolem 40-60 cm, některý se vejdou i do síťovýho racka.
Na druhé straně do firmy nejsou ani starý 2U servery na 771 k zahození, ač by to leckterej pan chytrolín okamžitě tvrdil. Totiž některý stroje mají 6, některý až 8 šachet na 3,5" disky. S ohledem na to, že nejpozdějš s osazením HBA/řadiču do PCIe do toho člověk dá disky jakékoli kapacity, klidně ty 18TB (takže už jsme i na 100+ TB využitelnýho místa). A vžycky je tam několik míst, kam se dají na hulváta nacpat SSDčka, dá se do nich nacpat 32/64 GB RAMěti a 8 jader, přičemž s L5430 Xeonama to žere v rozmezí něco přes 200 až něco přes 300 W. S takovým železem už se z toho dá bez problémů postavit plnotučnej storage server s SSD cache (takže nějaký ZFS, BTRFS) pro nižší desítky uživatelů za zlomek ceny novýho řešení (v podstatě proti ceně disků je ten server zadarmo; přičemž těch 150 W na elektrice se tam za celou produkční životnost nikdy nepropálí), případně slušně rychlej stroj pro zálohu výkonnějšího pole.
Behemot<at>jabber.cz
Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.