Window 8-Konec podpory

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 8

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Martin Ma 1. 10. 2022 18:44

Prosím na Windows 8 se mi občas zobrazuje na modré obrazovce, hláška že se blíží konec podpory tohoto OS tuším že leden 2023.
Vím že to není žádná tragédie a netřeba panikařit a hned instalovat novější, syn přítelkyně to má prakticky jen na filmy a sem tam Minecraft.

Rád bych tuto hlášku nějak natrvalo schoval/deaktivoval, počítám že je potřeba drobná úprava v systémovém registru, pokud to vůbec jde poradí někdo jak na to?
Na google se mi nic nedaří najít, děkuji.
Martin Ma
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zivan 1. 10. 2022 18:48

Tohle nefunguje?
https://www.bleepingcomputer.com/news/m ... -warnings/

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\EOSNotify]
"DiscontinueEOS"=dword:00000001
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Martin Ma 1. 10. 2022 19:03

Hele já ti nevím děkuji za bleskovou odpověď.
Krátce po tom jak jsem psal jsem hledal v angličtině a přesně tohle našel.
Spustil Regedit našel hodnotu ale bylo tam 00000001 a za tím (1)
Takhle je to aktivní nebo vypnuté natrvalo....nějak nevím
Martin Ma
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 2. 10. 2022 15:29

Zapnuté.
Zadej nulu.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin Ma 2. 10. 2022 19:36

Jj udělám a moc děkuji
Martin Ma
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Izibia 10. 1. 2023 16:01

Co si mám stáhnout pro Windows 8 z microsoftu? Jinými slovy, co od zítřka už
nepůjde stáhnout?
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod 5uch 10. 1. 2023 16:11

Jít do Nastavení / Aktualizace a vynutit si aktualizaci (třeba opakovaně), dokud se nepostahuje a nenainstulaje vše, co postahovat jde. Užít si to, protože to nejspíš budou poslední aktualizace, které Win 8 dostanou.

Nebo si stáhnout a použít MediaCreator Tool pro instalaci Win 10.
Nicméně MediaCreator půjde stáhnout i po ukončení podpory Win 8.
Pokud si pamatuji, Win 10 neměly výrazně vyšší hardwarové nároky než Win 8 a na stejném železe jely stejně rychle, nožná ještě rychleji (zejména, pokud člověk sáhne k čisté instalaci). Upgrade z Win 8 by měl být bezproblémový a zdarma. Takže prakticky nevidím důvod, proč na Win 10 nepřejít (kromě zvyku používat dlaždicoidní prostředí, případně nekompatibility ovladačů... ale tu kompatibilitu uživatel skutečně prověří až tou instalací Desítek).
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Izibia 10. 1. 2023 18:02

Já teď nemám Win8 nikde nainstalované, a aktualizace přes Windows Update pořád chodí pro Windows 7 a snad i XP, takže toho bych se nebál.

Spíš mi jde o věci jako je například Windows 8 Assessment and Deployment Kit (ADK) a podobné tools.

Takže prakticky nevidím důvod, proč na Win 10 nepřejít (kromě zvyku používat dlaždicoidní prostředí, případně nekompatibility ovladačů
Nechci rozjíždět off-topic a asi se to řešilo milionkrát.
1) chci OS a nikoli "službu", chci mít OS pod kontrolou a ne aby to bylo naopak.
2) nechci šmírování ze strany OS a nechci platit za koroporátní verzi
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod 5uch 10. 1. 2023 19:08

Teď nevím, jestli si rozumíme.
Upgrade (bezplatný) z Win XP na Win 10 nikdy nebyl nabízen.
Aktualizace (od MS) na Win 7 a zejména na Win XP už nějakou dobu nechodí (pokud vím). Na Win 7 snad jen jako placená podpora, ale i to brzy skončí.
Teď nemluvím o výjimkách, kdy z nějakého významného bezpečnostního důvodu vydal MS neplánovaně mimořádnou aktualizaci i pro již nepodporované verze OS.

Podpora doplňkového SW pro nepodporované verze ze strany MS bude pro staré systémy ukončena (s velkou pravděpodobností zmizí z webu MS). Nejen, že se přestanou objevovat aktualizace tohoto SW, ale zmizí i instalační sady. Dnes už není možné oficiálně z webu MS stáhnout Windows Essentials 2012 a tudíž ani Outlook Express.
Už není možné si stáhnout instalační sady pro Win 7.
A na stránce https://learn.microsoft.com/en-us/windo ... dk-install vidím, že se tam o ADK pro Windows 8.1 objevuje zmínka, ale už na ní chybí odkaz pro stažení.

Jak to bude s podporou nějakých produktů MS pro Win 8 je nutné zapátrat na stránkách podpory MS, resp. se jich přímo zeptat. Ale čekám, že to půjde po ose "ukončení oprav a nových verzí -> zmizení instalačních sad". Prostě ukončení podpory verze OS znamená i ukončení podpory souvisejících aplikací.

No a pokud jde o ten off-topic vyjádřený nesouhlas (s obchodní politikou MS, tlačenými aktualizacemi atd...) setrvávání na nějaké staré verzi nic neřeší, ony i ty staré verze jely v podobném obchodním modelu a jistě měly zárodky "telemetrie", jen se to tak veřejně neřešilo. Tlačené aktualizace byly i ve Win XP (přinejmenším... 95 a 98 jsem vynechal).
Systémové řešení je odejít od MS úplně, bez ohledu na jeho verzi, když tyhle věci vadí.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Izibia 10. 1. 2023 19:28

Upgrade na Win 10 mě nezajímá.
Aktualizace (od MS) na Win 7 a zejména na Win XP už nějakou dobu nechodí (pokud vím). Na Win 7 snad jen jako placená podpora, ale i to brzy skončí.

Aktualizace starých Windows stále chodí. MS nevydává nové aktualizace, ale aktualizační servery stále fungují.

staré verze jely v podobném obchodním modelu a jistě měly zárodky "telemetrie", jen se to tak veřejně neřešilo

staré verze mají telemetrii v některých aktualizacích, a je známé ve kterých, takže se jim lze vyhnout
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod 5uch 10. 1. 2023 19:57

OK. Staré aktualizace se nějak načíst dají... to je pravda.
Asi před rokem jsem kompletně přeinstalovával XP na staré PC... a bylo to peklo. Nejprve s pátráním na internetu a ručním stahováním zprovoznit internet a systém alespoň tak, abych se vůbec dostal na internet a začaly nějaké aktualizace chodit. A i pak to byla spousta ruční práce a stahování nějakých chybějících balíčků a nucení správného pořadí jejich instalace... no, že mi to za to stálo. :twisted:

Čekám, že i Win 7 a 8 časem "dozrají" do podobného stavu (ne)podpory. Ale jestli někomu stojí za to kvůli lepší kontrole nad telemetrií atd. zůstávat na starém systému a podstupovat v případě nutnosti tohle peklo - jeho věc. Osobně bych to viděl jako poslední možnost (po přechodu na podporovanou verzi Win a změně OS na nějaký open source). Obzvlášť, jestli jde o správu více PC (protože proč jinak zájem o ADK).
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Izibia 10. 1. 2023 21:08

Mírný off-topic:

Stažení Win 8 z https://www.microsoft.com/cs-cz/softwar ... indows8ISO
nyní nevyžaduje vůbec žádný Product Key (mělo by chtít Product Key retailové verze Windows)
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod Abox 11. 1. 2023 07:44

To je ale 8.1 a on, (jestli chápu dobře), mluví o 8.
edit: aha, tak asi ne, protože:
- podpora pro Windows 8 skončila 12. ledna 2016
- podpora pro Windows 8.1 skončí 10. ledna 2023
Beru tedy zpět
Abox
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků