Přechod na Linux...

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Thomas123 5. 8. 2009 19:44

Pokud vím, tak i v GNOME jde nastavit výška rámečku programu, osobně se mi to jednou omylem stalo, ale je to už dávno. Jinak ano, při používání KDE programů si můžete nainstalovat kubuntu-desktop a budete mít hybrid. Jinak Lišty si můžete v GNOME přidávat a odebírat jak je libo. Není problém mít jen jednu lištu, ale třeba také lišty ze všech stran obrazovky.
// I vy můžete mít legální software, stačí používat Linux Ubuntu //
Thomas123
Junior

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 8. 2009 20:04

Dolní lištu jsem už odstranil, mám jenom horní. Ale na notebooku není nikdy místa nazbyt :)
No uvidím, zatím nevidím důvod přeinstalovávat, možná při příští distribuci až se ukáže, jestli je ext4 stabilní a má smysl na to přecházet.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tarwas 5. 8. 2009 20:38

michal.kolesa píše:Taky si myslím, že linux je blbost když jej má několik málo procent lidí

řekl úředně uznanej blázen :D

Tarwas
Junior

Odeslat příspěvekod ghurtik 5. 8. 2009 21:25

Jak vysla posledni verze Ubuntu (9.04), tak jsem cely system preinstaloval (kvuli rychlejsimu startu) a muzu rict ze od odklepnuti v grubu po prihlasovaci okno to trva 10.5 vterin. Nevim jestli to tak potunili, nebo ma vliv i ext4, ale rozhodne jsem nemel zadny problem.

K tematu ale; jak zde hodne lidi napsalo - Ubuntu je asi nejsnazsi priklad; me celkem dobre napsanou i ceskou wiki. Pokud si chcete Ubuntu jen "osahat", doporucoval bych do windows nainstalovat "wubi" (http://wubi-installer.org/). Nevim tedy jestli to funguje i na W7, ale snad jo...

Hodne stesti :)
ghurtik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod termoj 6. 8. 2009 08:28

Ne na Windows 7 to nefunguje, to už jsem zkoušel. Háže to nějaké errory ... Každopádně teď už vám píšu z Ubuntu, které jsem nainstaloval normálně pomocí CD.
termoj
Junior

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 8. 2009 10:39

michal.kolesa píše:Taky si myslím, že linux je blbost když jej má několik málo procent lidí

A co s tím má co společného jestli to používá hodně nebo málo lidí? Mainframe používá ještě míň lidí a těžko by někdo řekl, že je to blbost.

Důležité je, jestli to splňuje účel, pro který si to uživatel zvolil. Na herní počítač se Linux opravdu nehodí, protože pro něj neexistuje dostatek aplikací / her. Na kancelářský počítač už v některých případech je možné Linux bez problémů použít a v některých případech je i vhodnější než počítač s Windows.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Matysek 6. 8. 2009 17:49

Chybí tam slovo vyjímečných, pak bych možná i souhlasil. Nicméně se ptám, které ty případy to například jsou?
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod lurk3r 6. 8. 2009 18:04

Tarwas píše:

řekl úředně uznanej blázen :D

Co to je za blázna na tom videu? :shock: :nenapadne
Moderátor diskuzního fóra Živě.cz

If there is no space left on the device, there must be some space right ...
Co říká bezpečnostní software chycenému červovi? "Jsi zatčen! A nezkoušej na mě žádný fork()y!"
lurk3r
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 8. 2009 18:11

Ve firmě, která nevyžaduje MS Office a vystačí si s Openoffice a zaměstanci na něm spouští kdejaký soubor, co jim přijde e-mailem. Je tam výrazně nižší pravděpodobnost infikace virem. S

Také "hnití systému" je v případě Windows výrazně vyšší.

Další výhodou Linuxu (minimálně tedy Ubuntu se kterým mám zkušenost) je, že v případě povýšení systému není třeba znovu nastavovat programy, zálohovat a znovu kopírovat data, atd. Přechod mezi jednotlivými verzemi Windows je mnohem komplikovanější.

Ve velké firmě je pak velkou administrativní úsporou to, že odpadne "správa licencí". Prostě když se např. sestaví ze "zbytků" "nový" počítač, není třeba řešit počet licencí na operační systém.

Je to každého věc co mu vyhovuje. Je logické, že když se někdo naučí s nějakým systémem, tak jen nerad si bude zvykat na systém jiný. Kdyby byly Windows za pětikilo, tak jsem si je koupil spolu s počítačem a o Linux bych nezavadil. Ale protože se mi za ně nechtělo dávat třetinu ceny nového počítače, tak jsem "dočasně" a na zkoušku nainstaloval Linux. Postupně jsem si na něj zvykl a nakonec jsem zjistil, že Windows vůbec nepotřebuju. Ale chápu, že ne každému to bude vyhovovat a většina lidí (minimálně ze zvyku) bude Windows upřednostňovat. Ani si nemyslím, že by kvůli tomu byli nějací hloupější, nebo nějak jinak méněcenní. Jim prostě dosavadní řešení vyhovuje a nemají důvod ho měnit.

Je to prostě věc každého, co komu vyhovuje. Je logické, že když se někdo naučil s jedním systémem
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Matysek 6. 8. 2009 18:25

Proč mi přijde, že vlastně nevíte, o čem to mluvíte.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod termoj 6. 8. 2009 22:04

Nevíte někdo jak udělat průhledné panely v ubuntu? Jako tehle?
www.abclinuxu.cz/images/screenshots/9/8 ... -41870.png

Když to nastavím normálně - pravý klik - vlastnosti etc. etc. tak to skončí jen takhle
http://img3.imageshack.us/img3/383/snmekobrazovky1.png

Neví někdo jak na to?
termoj
Junior

Odeslat příspěvekod lurk3r 7. 8. 2009 05:53

Pokud ti funguje 3D akcelerace, zkus compiz, ten panel dole je cairo dock.

A už nikdy nedávej odkaz na screenshot s velikostí 928.61 KB. :pozor
Moderátor diskuzního fóra Živě.cz

If there is no space left on the device, there must be some space right ...
Co říká bezpečnostní software chycenému červovi? "Jsi zatčen! A nezkoušej na mě žádný fork()y!"
lurk3r
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 23. 8. 2009 10:47

Pro naprosté začátečníky a "línější" pokročilé bych doporučil LinuxMint - je to odnož -buntu ale s jinou (podle mne praktičtější) skladbou programů, v základu s kodeky, prostě trochu snadnější. Vychází krapet později jak -buntu, přijde mi tím pádem odladěnější. Lze použít LiveCD a vyzkusit nanečisto, což ale už bývá u Linu skoro pravidlem. Už asi měsíc používám LinuxMint Glorii s Xfce, na to, že je to RC1 jede bezchybně. Jinak i OpenSuse považuji jako dobrou volbu. Ale myslím, že co uživatel, to názor, stejně nezůstanete u jednoho distra ale postupem vyzkusíte další a najdete "to svoje"... Sortiment programů je již velmi široký a pokud jde do tuhého není problém rozjet Win ve VirtualBoxu, nebo jako duální systém.
Dr.Watson
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vykook 23. 8. 2009 11:06

Pokud mas ale ve smem okoli nejakeho zkusenejsiho Linuxare, tak nevahej a nainstaluj to co ma on - snaz ti poradi.
"Stará, kup husu, dostal jsem nápad!" Jakub Arbes
Vykook
Junior

Odeslat příspěvekod stenliq 23. 8. 2009 17:25

Osobně bych OS nechal instalovat někoho zkušeného a stavěl se k němu jako uživatel - pokud nemám vyšší ambice a tedy je jedno, jaká distribuce bude použita.

Pokud si chci se systémem hrát, volil bych něco jednoduchého, například ArchLinux, Frugalware apod...
stenliq
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka