Přechod na Linux...

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod termoj 5. 8. 2009 14:29

Zdravím, rád bych přešel ze stávajícíh Windows 7 na nějakou linuxovou distribuci. Rád bych se zeptal, jestli by jste mi nějakou nedoporučili? Vzhledem k tomu, že na tom hodlám trávit spousto času, rád bych aby pěkně vypadala nebo byla snadno upravitelná. Pokud možno v české lokalizaci, ale angličtina mi nevadí. Rozhodně požaduji, aby se to snadno instalovalo. Předem upozorňuji, že ačkoliv počítač používám docela dlouho, nikdy jsem nezkoušel Linux a nějaký profesionál rozhodně nejsem.
Předem děkuji.
termoj
Junior

Odeslat příspěvekod matthew0 5. 8. 2009 14:35

Čo ti na tych 7 vadi? maju brutalne lahku inštalaciu aj lokalizaciu, stabilitu...
No z linuxu sa hovori že Ubuntu je pre začiatočikov, keď si ho už daš tak treba len s nim pracovať pracovať a pracovať pretože to je najlepšie keď sa chceš s nim dobre naučiť robyť.
HP Pavilion dv6830ec
matthew0
Junior

Odeslat příspěvekod termoj 5. 8. 2009 14:36

Na 7 mi nevadí nic, jen chci mít druhý systém až mi skončí podpora 7, kupovat si je nehodlám. ;)
termoj
Junior

Odeslat příspěvekod matthew0 5. 8. 2009 14:37

to nemusiš :-P
HP Pavilion dv6830ec
matthew0
Junior

Odeslat příspěvekod termoj 5. 8. 2009 14:38

Warezovat také nehodlám ;) chci mít legální systém, s podporou, aktualizacemi a v současné době mi MS se svojí cenovou politikou tohle nabídnout nemůže.
termoj
Junior

Odeslat příspěvekod jehovista 5. 8. 2009 14:43

Ono zalezi hlavne na tom, jake aplikace chces pouzivat. Jestli provozujes nejake specialni programy, ktere nemaji verzi primo pod Linux, nebo hrajes nejnovejsi hry, tak je prechod asi nesmysl. Spousta windowsovych programu se da sice v Linuxu rozchodit, ale vetsinou to neni stoprocentni. Jestli jsi tohle vsechno zvazil, tak se asi poohledni po nejake distribuci s nejnovejsim KDE, ktere vypada fakt dobre. Muzes stahnout treba Ubuntu, kde je vychozim spravcem oken Gnome a KDE tam doinstalovat.
jehovista
Junior

Odeslat příspěvekod termoj 5. 8. 2009 14:47

Mno na občasné hraní mám WindowsXP a z programů používám jen takové věci které mají i svou linuxovou verzi nebo alternativu. Kecálci, FF, hudební přehrávač, OOO...
Nebylo by lepší nainstalovat Kubuntu? Proč ano, proč ne?
termoj
Junior

Odeslat příspěvekod jehovista 5. 8. 2009 16:22

Koukal jsem na Kubuntu, ale posledni verze je snad 8.04. Ja bych dal tedy 9.04 Ubuntu a k tomu pridal KDE. Neni to nic tezkeho. Jenom si v synapticu vyberes kubuntu-desktop a instalujes.
jehovista
Junior

Odeslat příspěvekod TimmyCZ 5. 8. 2009 17:18

Poslední verze Kubuntu je 9.04... http://www.kubuntu.org/

Instalace snad jednodušší být nemůže, ovládání taky ne... Zkus to, uvidíš :)
TimmyCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod michal.kolesa 5. 8. 2009 17:32

Taky si myslím, že linux je blbost když jej má několik málo procent lidí
Michal Kolesa
michal.kolesa@seznam.cz
michal.kolesa
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Vykook 5. 8. 2009 17:59

Na lehke seznameni pouzij v podstate cokoliv klikaciho a pak se vrhni do Archlinuxu. Je dokonale prehlednej, optimalizovanej a ma skvelej balickovaci system. http://www.archlinux.org

michal.kolesa:
Raketoplan taky neni blbost jenom proto, ze v nem moc lidi nelita.
"Stará, kup husu, dostal jsem nápad!" Jakub Arbes
Vykook
Junior

Odeslat příspěvekod Thomas123 5. 8. 2009 18:15

Jako začátečníkovi ti doporučím pár rad.

Být tebou, tak začnu s Ubuntu a klasickým GNOME, které je dle mého názoru přehlednější a nehraje si tolik na efekty jako KDE. V GNOME si pak stačí zapnout Extra efekty vzhledu a máš jednoduché, přehledné a ne moc přeplácané prostředí. Osobně nevím, jak je na tom Archlinux, ale Ubuntu má výhodu, že vychází z Debianu. Takže v podstatě, co není přímo pro Ubuntu, tak jde vzít z Debianu nebo přes balíček Alien i RPM balíčky pro Fedoru, RedHat apod. Ubuntu mi přijde jako nejlepší volba, doporučuji pak prostudovat Ubuntu wiki, kde najdeš většinu odpovědí (hlavně doporučuji projít článek Po instalaci, kde najdeš odpovědi a nejčastější potřeby nastavení). Co nenajdeš na wiki, najdeš na fóru nebo se tam zeptáš, je tam výborná parta lidí, která ráda poradí.

Ubuntu je velmi rozšířené, takže najdeš odpověď většinou velmi jednoduše přes Google v anglickém jazyce.

Jinak nedoporučuji instalovat linux pokud máš velmi specifický HW (mě např. nefungovala grafika SiS, apod.). Linux by ti měl fungovat na průměrném HW, grafiky by neměli dělat moc velký problém. Linux neinstaluj pokud k práci potřebuješ velmi specifický program, který není ve verzi pro linux, nemá linuxovou alternativu neo plně nefunguje pod WINE (odpověď najdeš v databázi programů na winhq.com). Linux neinstaluj, pokud nemáš trpělivost a rád si nehraješ se systémem a rád neřešíš různé počátační problémy, protože jak je známo, pak bys vykřikoval jak je linux na hov*o a přitom by stačilo 10 minut na Googlu.
// I vy můžete mít legální software, stačí používat Linux Ubuntu //
Thomas123
Junior

Odeslat příspěvekod termoj 5. 8. 2009 18:29

Takže, děkuji všem za rady, michal.kolesa neptal jsem se na názor jestli je linux blbost, ptal jsem se jakou distribuci, tvůj příspěvek mi na to neodpověděl ergo je mimo téma. Pořád zvažuji jestli Kubuntu, nebo ubuntu. Ale asi půjdu do ubuntu.
termoj
Junior

Odeslat příspěvekod Thomas123 5. 8. 2009 19:13

Ubuntu je dle mého názoru lepší volba, ale kdyby ti nevyhovovalo tak stačí nainstalovat balík kubuntu-desktop a při přihlášení zvolit KDE.
// I vy můžete mít legální software, stačí používat Linux Ubuntu //
Thomas123
Junior

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 8. 2009 19:38

Taktéž mám Ubuntu jako jediný OS na mém jediném počítači. Ale v budoucnu uvažuju o tom, že vyzkouším kubuntu, protože stejně používám spousta aplikací určených pro KDE (např. Kaffeine).
A také kvůli odstranění horní lišty programů = o 1 řádek víc místa na display - prý jde v KDE nastavit výši rámečku programu
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Další stránka