Gentoo

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod root 11. 4. 2005 20:44

Vse k stale oblibenejsi distribuci gentoo :)
root
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod root 12. 4. 2005 14:54

Hmm, jak je videt tak se nigdo moc nema k pripivani na tema gentoo :-/ , ale co uz :)
Ja sam osobne tuto distribuci pouzivam a sem ochoten vam s cimkoli pomoci :) staci se zeptat
root
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ford 12. 4. 2005 16:23

Ja uz leta pouzivam Slacka, ale nekdy gentoo vyzkousim :-)
Ford
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vasekt 12. 4. 2005 18:05

oki tedy,

urcite bych rad bych gentoo vyzkousel. bud na svem desktopu nebo notebooku. Na obojim mam MDK ( 10.0, 10.1 ), se kterym jsem vcelku spokojen. Nechcu mdk nijak hajit ni zatracovat, jen se zeptat, co mi gentoo prinese novyho nebo lepsiho ( abych jako dostal nejakej impuls k instalaci, a pochopil ze to proste musim mit :o) ) Co mam v linuxu rad a jak ho pouzivam:

neprozivam nejak klikaci nastavovaci nastroje.. vetsinou si nastavuju veci sam rucne prepisovanim konfiguracnich souboru, nekdy se ovsem nekam kliknout hodi, pokud trebas clovek chce rychle neco vytisknout tak nemusim hledat kde se CUPS konfiguruje ale proste si priklikam tiskarnu. jak je to v gentoo?

balickovaci system rpm z mdk taky nejak neprozivam a to kvuli tomu, ze kdyz neco potrebuju ( trebas novou verzi neceho nebo tak... ) tak to v rpm pro prislusnou distribuci casto neni, s neoficialnima rpm mam spatny zksenosti. Tudiz rpm pouzivam pro pocatecni instalaci ... popripade kdyz zjistim, ze mi neco chybi a je k tomu oficialni rpm. Jinak taham zdrojaky a kompiluju... gentoo pry je cely ve zdrojacich? to by se mi mohlo libit... ale jak to je s nejakym balikovacim systemem pokud by se hodil? (slysel jse neco o apt-get ci co... ale necim co to jeeee:o) ) Naposledy jsem v MDK trebas chtel novy kde3.4 a po zkompilovani a instalaci trebas nejaky veci nejsou ok ( od puvodniho 3.2.3 ) a jde to v mdk resit dost blbe.

graficke prostredi.. mam rad KDE .. to ale v gentoo nebude problem, ze?

pripojeni na net mam dobry .. to je asi taky v gentoo potreba

Tak mi napiste nekdo proc gentoo musim mit, abych ho fakt musel mit.
Neco chcu vyzkouset a uvazuju o SLACKWARE nebo prave GENTOO
NO FLAME please
vasekt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod petrdan 13. 4. 2005 06:30

Zdravím,
nainstaloval jsem gentoo - je to distribuce VIDALINUX na 1CD. Instalace je grafická a umí i česky.
Doba instalace se pohybuje od cca 40min na PC 2G/520RAM do 40hod na PC 430MHz/128RAM.
Je to SUPER.
petrdan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Skaaaj 13. 4. 2005 08:51

to vasekt: Ja jsem prechzel z Mandrake 10. Byla pro me dulezita rychlost, protoze nemam tak silny notebook(900, 128RAM). Tedy puvodne jsem zacal se SUSE. Ty nesly pouzit vubec, vlecou naprosto strasne(tusim 9.2 nevim jak ostatni). Mandrake me potesil, vsechno bylo pomerne rychle, ale KDE bylo trochu line, presel jsem tedy na xfce. Uvazoval jsem co dal, a padlo mi do ruky gentoo. Pri instalaci jsem pochopil spoustu veci z linuxu, a jak gentoo vubec funguje. Takze pro me duvod prvni: naucil sem se toho hodne. Kompiloval jsem samozrejme uplne od zacatku(stage 1), Na tomhle stroji asi dva dny(KDE, OOffice, Apache, MySQL atd.) Co me prekvapilo, byla rychlost, opravdu bylo citelne znat zrychleni. KDE v pohode slape, vse je svizne. Takze pro me duvod druhy: rychlost.
Pokkud jsi zvykly na rucni konfiuraci, nebude pro tebe gentoo problem, jak je to s CUPS nevim.
Balickovaci system je trochu lepsi nez v Mandrake, ale odinstalace je trochu problem - nefunguje 100% zvlast u velkych veci typu kde(obcas odebere i to co by nemela, i kdyz balickovaci system zavislosti resi). Vsechno si tahas v podobe ebuildu(zdrojaky upravene pro gentoo). O kompilaci se stara prave ten balickovaci system(slusnej clanek o nem je tusim na root.cz). Samozejme neni problem kompilovat ze stazenych zdrojaku jako to delas doted.
Pokud chces mit uptodate system, tak je treba pripojeni na net velmi slusne. Pokud ne, da se to v pohode akorat nainstalovat a prinest si na usb jenom to co potrebuju treba z prace.
Gentoo ti muzu jenom doporucit, ale srovnani se slackware nedam, neb ho bohuzel neznam. CIAO
Skaaaj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Peter S. 13. 4. 2005 19:52

pripájam sa, gentoo je veľmi dobré (síce okrem neho som mal iba mandrake 9.1)
Prvotná inštalácie je trochu náročná (teda pre začiatočníka dosť náročná), ale potom pridávanie ďalších programov je veľmi jednoduché
Peter S.
Junior

Odeslat příspěvekod Gentoo_radikal(smazano) 13. 4. 2005 21:36

ne kde v gentoo opravdu problem neni
Gentoo_radikal(smazano)
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sheriff.wiggum 13. 4. 2005 22:37

nevite nekdo co konkretne obsahuje universal-2005.0.iso za software?
sheriff.wiggum
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod coder 13. 4. 2005 23:38

sheriff.wiggum píše:nevite nekdo co konkretne obsahuje universal-2005.0.iso za software?


ftp://planetmirror.com/pub/gentoo/releases/x86/2005.0/installcd/CONTENTS.universal
coder
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod miho 14. 4. 2005 13:47

Ja pouzivam Gentoo unstable vetev na platforme AMD64.

Predtim jsem si prosel mensim "vyvojovym cyklem": Red Hat (5.? Manhattan), Mandrake (kolem verze 7), Debian (Woody). Gentoo uz mam pres dva roky.

Zatim je to z meho pohledu nejlepsi distribuce protoze si v ni clovek zaexperimentuje do syta ;-) Az mne to na stara kolena prejde tak se poohlednu asi po necem bezproblemovem jako MacOS X.
Oh dear, I really ought to do something. But I am already in my pyjamas...
miho
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod root 14. 4. 2005 15:45

No, gentoo je podle me ta nejlepsi distribuce, kterou sem zatim mel, jeho prednosti je kompilace celeho systemu ze zdrojovych kodu, portage je noco jako porty v *BSD, ale opravdu to s tim nema nic spolecneho, doporucuji gentoo vyzkouset, MDK se nemuze teto distribuci rovnat :) jinak preji mnoho uspechu :)
root
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod root 16. 4. 2005 13:20

Hmm, jak je videt diskuze s nazvem 'Gentoo' je celkem shlizena :)
root
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod clusk 17. 4. 2005 21:28

Vsechno si tahas v podobe ebuildu(zdrojaky upravene pro gentoo).


Skaaaj> v ebuildu jsou pouze pravidla, jak se ma dany zdrojak zkompilovat (./configure parametry atd...), i odkaz na zdrojak. Neni potom problem si tvorit vlastni, nebo pretvaret originalni ;)

portage je neco jako porty v *BSD, ale opravdu to s tim nema nic
spolecneho


root> Naopak, precti si historii na gentoo.org - vyvojar zkousel BSD, zalibily se mu porty, tak udelal do svy distribuce portage ;)


Jinak podle me je emerge jeden z nejlepsich balickovacich nastroju (po nem urpmi a apt-get) a odinstallovani aplikaci funguje v pohode. Dokonce zalohuje i konfiguracni soubory, kdyz installujete novou verzi aplikace, resi zavislosti, pomoci direktivy USE si volite nektere z voleb pro ./configure....proste jednoduchy na spravu.
clusk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Gentoo_radikal(smazano) 17. 4. 2005 22:32

pravda vznikl ze systemu portu ale nechal je daleko za sebou...
Gentoo_radikal(smazano)
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků