Instalace OS na retro sestavu

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Tommano84 13. 1. 2023 15:28

Dobrý den, mám prosbu a dotaz jak zprovoznit OS na retro sestavě. Sestava je AT PC 486dx4/100MHz, 32MB ram, 850MB HDD, CD-ROM, Fdd 3,5", grafika S3 Virdge DX 4MB.

Úplně nejlíp bych chtěl aby to vypadalo následovně:

Po zapnutí PC a probehnutí postu se zobrazí nabídka kde by byly volby:
MS-DOS
Win 3.1
Win 95

Po odklepnutí položky by naběhl uvedeny systém, s tím, že u položky DOS by nabehnul rovnou NC nebo VC souborový manažer.

Co se týká instalaček tak DOS ideálně 6.22 zatím nemám, instalační diskety Win 3.1 mám všechny a funkční a instalační CD Win95 mám také.

Aktuální stav je, že jsem schopen pomocí boot diskety w98 nabootovat s podporou CD-ROM, když ale dám spustit instalaci os tak mě po chvilce napíše, že nelze instalovat na disk kde je NTFS apod. Přitom jsem HDD v novém PC zformatoval do systému FAT a pí připojení ve 486ce hlásí tento problém s instalací. Na disku byl proveden fdisk s vytvořením primárního oddílu 850MB a oddíl byl aktivován, po restartu ale nelze příkazem format c: zformatoval, píše bad command Abort, Retry, Fail...

Prosím o pomoc jak začít s instalací, a který OS nainstalovat jako první, druhý a třetí tak, aby to bylo jak potřebuji. Díky moc všem za rady! Tom
Tommano84
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 13. 1. 2023 20:49

Už si to nepamatuji ale není řešením nabootovat z diskety DOS a příkazem formátovat HDD? Ono formátování bootdisku na W10 (novém PC?) přináší potíže.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod viktor12 14. 1. 2023 11:44

ahoj,
zacnem tak , ako to poznam ja.
tak uplne zaprve, nemyslim si , ze potrebujes pri max oddiele 850MB formatovat na NTFS. mozno to v tom case este ani system nepoznal - to teda netvrdim naisto, uz si to nepamatam.
co ale musis urobit :
1. urcite najprv naformatovat cisty disk (FAT16 alebo FAT32), a dat tam system MSDOS, ktory bude ako primarny.(tak ako pise kolega nado mnou, nerob to v novom systeme. fdisk a formatovanie sprav maximalne z tej W98 boot diskety)
2. instalacia W3.1 je jednoducha - je to len software, ktory nie je samostatny system.
3. a az nakoniec tam mozes dat W95, ktory potom pocas isntalacie nastavis tak, aby bol sekundarny, a system dal na vyber pri bootovani. je to kvoli tomu, aby si si "nezrusil" MSDOS.Ak si dobre pamatam, tak W95 moze byt aj na inom disku alebo oddiely , alebo aj na tom istom , ako budes mat MSDOS

a kedze ani nemas zakladne veci co potrebujes , tak na nasledovnej stranke najdes mnoho... : https://winworldpc.com/library/operating-systems
viktor12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 14. 1. 2023 14:58

Popravdě, přestože jsem prošel érou DOS, Win95 ...az WinXP (multiboot jen na XP), neumim s jistotou říci, jestli lze pro tebou jmenované systemy udělat multiboot na jediném HDD.

Musíš opravit MBR pro MS-DOS.
Pomoci by ti mohlo i servisní UBCD http://www.ultimatebootcd.com
Jinak - dobře se mi kdysi instalovaly Win ME Milenium a Win 2000 (s omezeními).
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 14. 1. 2023 17:13

Pro tyhle účely vím, že se vcelku úspěšně používal OS/2 boot manager. Možná jít touto cestou?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tommano84 19. 1. 2023 20:41

Zdravím Vás, a moc děkuji za rady, spousta mě pomohla... Mel jsem špatnou disketu w98 kde chyběly některé příkazy, obstaral jsem si jinou, která už byla plnohodnotná, fdiskem jsem rozdělil disk na dva oddíly, aktivoval c: pak provedl formát i s přenesením systemu (command.com) jsem tak udelal přímo ve 486ce a šlo to hladce. Následně zkopíroval DOS soubory na c:, nastavil config.sys včetně CD mechaniky, country CZ KBC, HITmem, emm386 apod. i autoexec.bat se smartdrv i s automatickým náběhem do manažeru VC. Následně jsem instaloval z disket win3.1 což šlo opět hladce, po zapnutí pc pak najel přímo VC a s příkazem win to hned najelo do w3.1 kde se krasne aktivoval region 852 CZ a po restartu už vše ok.

Ted mě čeká instalace w95 na disk d:, na c: dát nelze to už jsem zkoušel a instalace skončila z důvodu, že je tam nainstalován jiný OS. Nevadí tak dám na druhý disk, ale teď další otázka, musím před instalací opět formátovat d: /s s přenesením command.com, nebo disk d: jen obyčejně zformátovat a pak instalovat z CD W95? Jak pak dále nastavit v průběhu instalace ten multiboot?

Díky moc za další info! Jste kapacity po těch letech si pamatovat takový věci... ��
Tommano84
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod viktor12 24. 1. 2023 11:22

ahoj,
sformatovat disk muzes, ak nie je, ale je to v podstate jedno. hlavne nech tam je dost mista.
urcite tam neformatuj /s, protoze bys si prepsal aktualni system, a zacinal bys od zacatku....
viktor12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 24. 1. 2023 14:51

Windows 95 (doporučil bych spíše Windows 98 SE) jsou stále jen nástavby DOSu. Neřešil bych vůbec multiboot, ale jen standardní "restart do DOSu".

Jak to vypadá a co je potřeba nastavit je zde.
https://www.philscomputerlab.com/ms-dos ... -easy.html

Ještě zmíním, že Windows 3 - 98 lze "instalovat z disket" tak, že všechny nahrajete do jednoho adresáře (třeba w98_inst) rovnou na pevný disk. Stačí pak jen boot z jakékoliv DOSové diskety a spuštění instalačního setup/install souboru v daném adresáři. Proces si sám najde další balíčky, jako by byly na další disketě.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TOMMANO 25. 1. 2023 18:36

Zdravím, díky za info, nicméně řeším další problém, při instalaci os w95 mě to nepustí ani k výběru disku nebo součástí, rovnou napíše že systém nelze instalovat protože již jeden systém (DOS) tam již je. Disk mám rozdělen na c: tam je DOS a W3.1 a D: a tam nic není je pouze zformatovan do fat16. Ta instalace mě ale katapultuje zpět do DOSu aniž bych mohl cestu popřípadě oddíl, název změnit... Nemám tedy jak nainstalovat w95... �
TOMMANO
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Abox 25. 1. 2023 19:05

Co si matně vzpomínám, tak u těch starých systému, pokud byly na disketách, tak buď:
- se vytvořily adresáře DISK1, DISK2...DISKx, kde se nakopírovaly obsahy těch FDD
- a nebo se to rozbalilo příkazem Extract (nebo Expand)?? a pak se to mohlo nakopírovat všechno do toho jednoho adresáře. Musel bych se podívat do svých archívů.
Abox
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TOMMANO 25. 1. 2023 23:04

Abox píše:Co si matně vzpomínám, tak u těch starých systému, pokud byly na disketách, tak buď:
- se vytvořily adresáře DISK1, DISK2...DISKx, kde se nakopírovaly obsahy těch FDD
- a nebo se to rozbalilo příkazem Extract (nebo Expand)?? a pak se to mohlo nakopírovat všechno do toho jednoho adresáře. Musel bych se podívat do svých archívů.


Díky, ale to neřeším... W95 mám na CD a není problém jej spustit, problém je to že instalace nezačne jelikož ohlásí že nelze nainstalovat když tam již systém je. Už si nevím rady, prošel jsem jde co...
TOMMANO
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 26. 1. 2023 02:11

Kdyby si taky četl (a neignoroval!) to, co ti tu píšou jiní, tak by sis dohledal např. tohle: https://www.ibm.com/support/pages/using-os2-boot-manager-install-multiple-operating-systems-single-hard-file-ibm-pcibm-intellistation

Ale co já vím, že jo.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tommano84 26. 1. 2023 21:49

Díky za upozornění, vážím si vašich zkušeností, jen ještě nějak tápu jako nováček v celém fóru. Zkusím tento postup, vypadá to nadějně. Díky Tom

-- 26. 1. 2023 23:25 --

milsimr píše:Kdyby si taky četl (a neignoroval!) to, co ti tu píšou jiní, tak by sis dohledal např tohle: https://www.ibm.com/support/pages/using-os2-boot-manager-install-multiple-operating-systems-single-hard-file-ibm-pcibm-intellistation

Ale co já vím, že jo.


No tak zatím ani nevím kde ten OS/2 boot manager na tři diskety stáhnout, nemáte nějaký odkaz? Díky
Tommano84
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 26. 1. 2023 22:43

" K použití následující metody budete potřebovat: 1. První tři instalační disky OS/2"
A pak ti tu dal Viktor12 odkaz.
...a přidám https://archive.org/details/IBMOS22.1XR ... hDiskettes
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod TOMMANO 27. 1. 2023 00:25

meda2016 píše:" K použití následující metody budete potřebovat: 1. První tři instalační disky OS/2"
A pak ti tu dal Viktor12 odkaz.
...a přidám https://archive.org/details/IBMOS22.1XR ... hDiskettes


Díky moc, už několikrát jsem našel to stejné sám i od předchozích uživatelů, ale hloupě jsem si myslel, že je to nějak špatně, že tam je moc souborů/složek a tak jsem tomu nedával dále šanci, a až teď jsem pochopil, že stačí pro mé potřeby použít pouze první tři diskety a ne všechny... � Tak teď už to snad půjde. Ještě jednou díky. Tom
TOMMANO
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků